Skocz do zawartości
MIMI4123

Studia wojskowe i praca po nich.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po maturze 2021 mam zamiar wybrać się na studia wojskowe, marzeniem byłby oczywiście Dęblin w specjalności pilota zawodowego jednak tam raczej nie uda mi się dostać.

Pod uwagę biorę więc przede wszystkim WAT ale również AMW. Jeżeli chodzi o WAT nie daje mi spokoju głównie jedna myśl. Mianowicie, jak to z tymi oficerami później jest? Czy po WAT zostanę zwykłym oficerem polowym podporucznikiem dowódcą plutonu, czy raczej dostanę specjalistyczne stanowisko w kierunku w którym kształciłem się na studiach. Opinie słyszałem różne ale zdecydowanie więcej było tych mówiących o zwykłym dowódcy plutonu co w zasadzie ma ręce i nogi bo po co wojsku np mgr budownictwa czy studia.net/informatyka?

Z drugiej jednak strony po co państwo miało by wydawać pieniądze na kształcenie specjalistów inżynierów skoro i tak mieli by skończyć na jednostkach jako polowi oficerowie? Chciałbym również się poradzić jakie kierunki wojskowe na WAT są najbardziej obiecujące pod względem przyszłej kariery w wojsku (o ile ma to jakieś znaczenie). 

Słyszałem też że wielu absolwentów ucieka po tej uczelni do cywila twierdząc że lepiej zarobią w prywatnych firmach, mimo iż muszą spłacić koszty nauki.

Jeżeli ktoś coś wie z sensownego źródła będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MIMI4123 napisał:

Z drugiej jednak strony po co państwo miało by wydawać pieniądze na kształcenie specjalistów inżynierów skoro i tak mieli by skończyć na jednostkach jako polowi oficerowie?

W przypadku wojska na szybko można znaleźć co najmniej dwa powody marnotrawstwa pieniędzy podatników. Po pierwsze, obecni oficerowie (w tym pracownicy uczelni) muszą mieć zagwarantowane stołki, choćby ich praca była całkowicie zbyteczna. Po drugie, obecna władza uwielbia zwiększać wydatki na mundurowych i poszerzać ich grono. Np. przed 2016 r. gdyńska AMW przyjmowała zwykle 5-6 podchorążych na MiBM oraz 15-20 na nawigację. W ostatnich latach nabory sięgały nawet 20 mechaników i ponad 40 nawigatorów (!), do których dołączyły kolejne kierunki. Oczywiście nie wynika to z wejścia do służby floty nowych okrętów ani rozwoju lądowego zaplecza MW.

18 godzin temu, MIMI4123 napisał:

Słyszałem też że wielu absolwentów ucieka po tej uczelni do cywila twierdząc że lepiej zarobią w prywatnych firmach, mimo iż muszą spłacić koszty nauki.

Dotyczy to kierunków, które pozwalają dobrze się odnaleźć na rynku pracy. Jeśli ktoś pójdzie na chemię wojskową, to na pewno nie będzie myśleć o cywilu. Co innego w przypadku m.in. studia.net/informatyka. Żeby studiować takie kierunek jako podchorąży, trzeba być entuzjastą ciepłej i nierozwojej posadki do samej emerytury. Opłacanie oficerów wg stopnia bez żadnej rynkowej poprawki powoduje, że pozyskanie wielu zdolnych specjalistów jest po prostu niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.