Skocz do zawartości

Gutek

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  937
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  26

Zawartość dodana przez Gutek

 1. Gutek

  stypendium socjalne

  @student023, partner nie jest członkiem najbliższej (gwoli ścisłości żadnej) rodziny i na tym koniec tematu. We wnioskach stypendialnych uwzględnia się tylko rodziców/opiekunów prawnych + ewentualnie rodzeństwo niepełnoletnie lub uczące się do 26. roku życia. Nie dopisuje się nawet dziadków, choćby mieszkało się z nimi, a co dopiero obce osoby będące partnerem rodzica czy studenta. Zresztą wszelkie szczegóły znajdziesz w regulaminie pomocy materialnej swojej uczelni.
 2. Gutek

  Przeniesienie z warunkiem

  @BrokeGame, jeśli masz w całości zaliczony pierwszy semestr bez żadnego długu, to istnieje możliwość, że gdzieś wezmą Cię na kontynuację studiów. Jeśli natomiast Twój warunek dotyczy właśnie pierwszego semestru, to musisz od nowa rekrutować się na studia. Szczegóły znajdziesz w regulaminie studiów właściwej uczelni,
 3. Gutek

  Jaki laptop na studia techniczne?

  @addm, wymagania sprzętowe często są mocno przesadzone. Do każdego programu CAD w zastosowaniach studenckich z powodzeniem wystarczy dowolny laptop z co najmniej 8 GB RAM i procesorem >2 GHz.
 4. @xewelinax123, nie ma takiego stanowiska jak bez-przymiotnikowy menedżer/kierownik/dyrektor od wszystkiego. Inne wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie będą wymagane od menedżera IT, HR, sprzedaży, utrzymania ruchu, projektów, komunikacji, reklamy itd. W zdecydowanej większości przypadków, pomijając koneksje rodzinne, towarzyskie czy polityczne, ścieżka kariery polega na stopniowym awansie ze stanowiska konkretnego specjalisty.
 5. @Mario21, regulamin rekrutacji na studia drugiego stopnia danej uczelni rozwieje Twoje wątpliwości. Istnieją uczelnie, które na magisterkę biorą wszystkich jak leci, więc może znajdzie się również taka z kierunkiem logistyka. W każdym razie na pewno nie możesz aplikować na 1,5-roczne studia kończące się zdobyciem tytułu magistra inżyniera, bo z 6-semestralnym licencjatem będzie Ci brakować ECTSów.
 6. Nic nie stoi na przeszkodzie do zostania menedżerem po dowolnych studiach. Do tego i tak trzeba zdobyć doświadczenia. Takiej funkcji nie powierza się świeżakowi z dyplomem.
 7. Gutek

  UKSW pielęgniarstwo

  @anonimowo212, sprawdź progi z ubiegłorocznej drugiej rekrutacji i liczbę osób na miejsce. W ten sposób będziesz mieć jakiś przybliżony obraz sytuacji.
 8. @Studentowanie67, to naprawdę nie ma żadnego znaczenia w rekrutacji na drugi stopień, jeżeli kierunki są wystarczająco pokrewne (wg zasad rekrutacji), mieszczą się w tej samej dyscyplinie naukowej i nie występują rozbieżności ECTS (licencjat/inżynier).
 9. I to jest najlepszy dowód na to, że popyt na automatyków utrzymania ruchu rzeczywiście istnieje, a oni mogą pozwolić sobie na wybrzydzanie Analogicznie w firmie, w której pracuję, od długiego czasu poszukiwani są automatycy z doświadczeniem na falownikach pewnego duńskiego producenta, z którymi nie radzą sobie firmy zewnętrzne, a organizacja przyjazdu duńskich inżynierów jest czaso- i kosztochłonna. Jednak ogarnięci kandydaci oczekują pieniędzy większych niż przewidziane w regulaminie wynagradzania (widełki ustalone układem zbiorowym dla wszystkich poziomów stanowisk), więc koło się zamyka i problem pozostaje nierozwiązany. Tak więc AiR stwarza naprawdę duże możliwości, jeśli tylko ktoś chce się rozwijać. Natomiast chcącym tylko "odbębnić" studia i mieć pewną pracę w dobrze opłacanym zawodzie należy polecić np. jakikolwiek kierunek wojskowy (gwarancja promocji oficerskiej po magisterce) albo lekarski (liczy się tylko prawo wykonywania zawodu).
 10. @Magda654435, jeśli na dane studia w języku angielskim uczęszczają (też albo głównie) obcokrajowcy, to ich poziom jest z reguły niższy od tych polskojęzycznych, bo nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka. Dotyczy to w zasadzie każdej uczelni i każdego kierunku. Nawet studenci lekarskiego żartują z English Division Z czasów swoich studiów na PG pamiętam, że znaczną reprezentację zagranicznych studentów stanowili przybysze z Indii i Turcji, a więc żadni native speakerzy ani słynący z doskonałej znajomości angielskiego Skandynawowie. Zresztą jeśli chcesz wyróżnić się językowo, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie do zdobycia certyfikatów czy nawet napisania pracy dyplomowej po angielsku.
 11. Gutek

  rekrutacja 2 stopień

  @ausPolen, publikowane na stronach uczelni zasady rekrutacji rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.
 12. @Maks mastej, zarobki są dobre już na sam początek pod warunkiem, że potrafi się sporo w kluczowych działkach. Między innymi IT/OT - zwłaszcza w utrzymaniu ruchu, kiedy nie można czekać aż serwis łaskawie zechce przyjechać po tygodniu czy nawet miesiącu. Na pewno nie warto bawić się w konstruktora, bo w polskich realiach pieniądze z tej pracy są słabe i najłatwiej zlecić ją komuś innemu czy nawet na zewnątrz.
 13. @Zurix11, każdy kierunek jest tak samo "dobry " i "zły" zarazem. Jeśli myślisz, że ukończenie któregokolwiek z nich pomoże Ci zdobyć pracę w tzw. zawodzie za granicą, jesteś w ogromnym błędzie. Postaw się na miejscu pracodawcy, do którego aplikuje randomowy świeży absolwent uniwerku w Odessie czy innym Kiszniowie. Czy powierzyłabyś mu stanowisko na podstawie nieznanego sobie papierka..? No właśnie W tym przypadku liczy się tylko doświadczenie w renomowanej firmie. Dzięki niemu, po dotarciu przynajmniej do poziomu samodzielnego specjalisty, być może uda Ci się załapać do pożądanej pracy za granicą. W tej samej lub innej firmie. Wcześniej graniczy to z cudem także z powodu dużo większej konkurencji. Na polskim rynku pracy, z racji wymaganej znajomości języka polskiego, konkurentem jest z reguły co najwyżej osoba z innego województwa, a w Europie Zachodniej nawet z drugiego końca świata. Tak więc samym dyplomem z Polski nie rzucisz na kolana żadnego zagranicznego pracodawcy.
 14. @Zurix11, nic nie stoi na przeszkodzie do emigracji po żadnym cywilnym kierunku studiów. Inna sprawa, czy dane wykształcenie rzeczywiście pozwoli na pracę w tzw. zawodzie, czy może jednak tylko na fizyczną poniżej kwalifikacji. Najlepszą drogą do pracy za granicą jest po prostu doświadczenie w rozpoznawalnej, międzynarodowej firmie.
 15. Nie pomogą w tym żadne studia. Lepiej pogadaj na ten temat z ludźmi z pracy.
 16. @xkkx, najpierw musi znaleźć się wolne miejsce. Przed rozpoczęciem i w trakcie semestru możesz o tym zapomnieć, ale już po semestrze warto podnieść temat przeniesienia w dziekanacie docelowego wydziału. Im szybciej, tym lepiej, bo mniej różnic programowych do nadrobienia.
 17. @gorasp, dosłownie każda uczelnia w zasadach rekrutacji na drugi stopień podaje listę kierunków licencjackich i/lub inżynierskich uprawniających do podjęcia danych studiów. A zatem - do lektury zasad rekrutacji interesującej Cię uczelni
 18. A czy PP jest rozpoznawalna? W Wielkopolsce i bezpośredniej okolicy na pewno tak, ale w skali kraju nie w tym stopniu, co najbardziej topowe PW i AGH. Tym bardziej, że nie chodzi o żaden stricte techniczny kierunek. I tutaj pojawia się podstawowe pytanie - jaki jest związek między miejscem pracy i studiów..? Z reguły im większa aglomeracja, tym lepszy rynek pracy, ale gdyby kierować się tylko tym, to wszystko wskazywałoby na Warszawę lub ewentualnie na Kraków albo Śląsk.
 19. Sięgnij do zasad rekrutacji na drugi stopień. Wszystkie znane mi politechniki publikują listę kierunków, które uprawniają do podjęcia danej magisterki. Z reguły są to kierunki bardzo blisko spokrewnione. W innej sytuacji zawsze pozostają podyplomówki. Jakie znaczenie ma miejsce studiów? W swojej pracy w Gdańsku mam ludzi, którzy skończyli studia m.in. w odległym Wrocławiu, Szczecinie i Krakowie. Bliższe miasta na północy kraju celowo pominąłem. Prawda jest taka, że nikt nie zawraca sobie głowy rankingami, jeśli chodzi o przyzwoite i rozpoznawalne uczelnie publiczne. Chcąc zdobyć pożądaną pracę, musisz po prostu zabłysnąć czymś w oczach potencjalnego pracodawcy. Np. swoimi osiągnięciami, użyteczną wiedzą, aktywnością, nastawieniem...itd. Sam dyplom takiego kierunku nie da Ci pracy. Jeśli chcesz wyrwać się z domu i swojej okolicy, to na pewno warto wynieść się 500 km dalej. Jeśli jednak oczekujesz, że z dyplomem z Poznania czekają Cię dużo lepsze perspektywy niż z dyplomem z Lublina, to możesz być później nieco rozczarowana.
 20. @san10, przede wszystkim odpowiedz sobie na dwa pytania, czyli jakie masz zainteresowania i co chcesz robić w przyszłości. Następnie możesz przejść do kolejnego etapu selekcji. Dietetycy zniknęli ze szpitali, gdy zewnętrzne usługi cateringowe zastąpiły szpitalne kuchnie. Po studiach z elektroradiologii nie różnisz się niczym od technika elektroradiologa. Warto o tym pamiętać, by w przyszłości nie doznać zawodu, że osoba po zaocznym 2,5-letnim technikum stanowi konkurencję o tę samą pracę z tymi samymi zarobkami. Możesz też poszukać ofert pracy dla osób po dietetyce i elektroradiologii na podsumowanie rozważań w temacie wyboru kierunku studiów.
 21. Gutek

  Matematyka

  Zawsze warto wybierać studia na lepszej uczelni.
 22. Do bycia wykładowcą nie potrzebujesz przygotowania pedagogiczego. Takie coś tylko w szkołach i to nawet nie zawsze. Drugi stopień informatyki trwa 1,5 roku (mgr inż.) lub 2 lata (mgr). Skąd wziąłeś 4 lata?
 23. @Mezomorfix, przede wszystkim znaleźć pracodawcę chętnego na wdrożenie Ciebie do zawodu księgowego. W 2014 roku księgowy przestał być jednym z wielu zawodów regulowanych (pozostawiono jedynie wymóg niekaralności i pełnej zdolności do czynności prawnych), co oznacza, że to pracodawca, a nie papierek, decyduje o przydatności danej osoby do pracy. Licencjat z ekonomii to całkiem dobry punkt wyjścia, by sprawdzić, czy księgowość rzeczywiście będzie trafnym wyborem na przyszłość.
 24. Na Twoim miejscu nie zachwycałbym się za bardzo praktykami, a zwłaszcza tymi, w których załatwieniu pomaga uczelnia. Praktyki bardzo często są fikcją i stratą czasu i pracodawcy też o tym wiedzą Oczywiście nie oznacza to, że nie można znaleźć wartościowej. Wymaga to jednak znalezienia odpowiedniej firmy (zwykle dużej i renomowanej) i przejścia rekrutacji analogicznej do zwykłego zatrudnienia, bo żaden pracodawca nie powierza normalnych zadań przypadkowemu studentowi. Porównywanie jabłek ze śliwkami. Zamiast zestawiać liczbę dni z zajęciami, warto byłoby wziąć pod uwagę, że informatyka na UG to jednak studia na wydziale matematyki.
 25. @kamillo2002323, każde studia dają tylko absolutne minimum wiedzy z danej działki, cała reszta w rękach studenta/absolwenta. Nie oczekuj, że zaliczenie całego programu studiów z automatu zrobi z Ciebie specjalistę. Na PG czeka Cię wymagające starcie także z różnymi przedmiotami o zerowej lub dyskusyjnej przydatności. Jednak jest to odbierane jako umiejętność sprostania wysoko postawionym wymaganiom, co ma swoją wartość.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.