Skocz do zawartości

Gutek

Użytkownik
 • Postów

  1024
 • Dołączył

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  36

Treść opublikowana przez Gutek

 1. @mateuszperon00@gmail.com, możesz zostać skreślony jeszcze w pierwszym miesięcu nauki z tytułu niepodjęcia studiów. Regulaminy różnie do tego podchodzą. Tylko co po legitce, jeżeli studencka jest ważna tylko semestr?
 2. @_niktważny_, to pytanie do komisji rekrutacyjnej. która oceni zgodność programową ich studiów z kończonymi przez Ciebie. ZIP na politechnikach prowadzą na ogół wydziały mechaniczne, a na uczelniach przyrodniczych/rolniczych nie ma takich wydziałów, więc pomimo zbieżnej nazwy kierunku, programy w pewnym stopniu różnią się od siebie.
 3. Studia na PG bywają uciążliwe, jednak pewnych rzeczy nie da się uniknąć na żadnej uczelni. M.in. przedmiotów 1. semestru typu ochrona własności intelektualnej (ma ją każdy kierunek studiów), bhp (wszystkie z laboratoriami) oraz treści podstawowych dla danego kierunku. Oczywiście bywają realizowane lepiej lub gorzej w zależności od danej uczelni, ale pojawiają się zawsze. Studia to nie zawodówka. Wbrew pozorom, są jednak konieczne jako wprowadzenie do przedmiotów stricte kierunkowych/specjalnościowych na wyższych semestrach. Problemem pozostaje kwestia stopy (rynkowego) zwrotu za wysiłek włożony na studiach. W przypadku kierunków chemicznych jest ona bardzo niska i tutaj też należy dopatrywać się mniejszej liczby studentów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę skromniejsze limity przyjęć na PG i galopującą inflację miejsc na kierunku lekarskim wkraczającym już nawet do miasteczek powiatowych. Jeszcze do niedawna wydziały chemiczne często służyły za jednoroczną przechowalnię dla tych, którzy nie dostali się na lekarski i czekali na poprawę matury z chemii. Teraz, siłą rzeczy, skala tego zjawiska musi być mniejsza.
 4. @mateuszperon00@gmail.com, sprawdź zasady przepisywania ocen w regulaminie studiów nowej uczelni. Niektóre wymagają np. oceny 4,0/4,5 lub wyższej.
 5. Na pewno jest to możliwe, tylko pytanie jakim kosztem i czy warto? Podróż z Warszawy do Łodzi to co najmniej 1,5h pociągiem lub do 2h autem i do tego jeszcze ewentualne dojazdy w obu miastach. Co jeśli odjazdy pociągów nie będą pasowały do zajęć i będziesz zmuszona czekać? Co z traceniem 3-4h dziennie na transport? Zwłaszcza, gdy pojawią się okienka w planie i zaczynając rano, skończysz np. o 18-19. Lepszym rozwiązaniem wydają się być studia zaoczne w Łodzi.
 6. Inżynieria środowiska nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Kierunek ten skupia się na różnego rodzaju instalacjach budowlanych, m.in. wod-kan, sanitariaty, gazownictwo, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja itp. Porządne korporacje zajmujące się różnego rodzaju audytem mają w swoich szeregach doświadczonych fachowców, którzy po drodze zaliczyli różnego rodzaju kursy dające stosowne uprawnienia. To nie działa tak, że świeżak po studiach prowadzi audyt i wydaje rekomendacje, o których nie ma żadnego pojęcia. Taki plan jest dobry, ale jego realizacja wymaga dużo czasu. Studia nie przygotowują do żadnej pracy, lecz dają podstawy do samodzielnego wykorzystania. I tutaj od Ciebie zależy, czy jako potencjalna absolwentka IŚ zaczniesz karierę jako konstruktor, inżynier budowy, technolog, asystent, handlowiec lub ktokolwiek inny.
 7. Na skrinie jest napisane, że liczy się matura z chemii + 1 przedmiotu z puli biologia, fizyka, matematyka. Jeśli zdajesz biologię i/lub fizykę i/lub matematykę, wtedy do rekrutacji bierze się najwyższy wynik z tych przedmiotów.
 8. @Annawuwu, odwołując się musisz powołać się na konkretny zapis regulaminu studiów. Tak więc nikt nie pomoże Tobie w ciemno. Jeżeli natomiast w 6. semestrze nie masz zaliczonego tylko seminarium, to prawdopodobnie możesz wznowić studia w semestrze letnim, kiedy obecny 5. semestr będzie rozpoczynał 6. W takiej sytuacji nie jest wykluczone, że oprócz seminarium, dostaniesz do nadrobienia ewentualne różnice programowe. Oczywiście, jeżeli program studiów uległ jakiejś zmianie.
 9. @mccdtk, nie można wznowić studiów nie mając żadnego zaliczonego semestru. Jeśli teraz zrezygnujesz, będziesz musiał ponownie przejść rekrutację.
 10. Gutek

  Analityka gospodarcza

  @Meg1712, przytłaczająca większość zawodów jest nieregulowana. Oznacza to tyle, że pracodawca samodzielnie dokonuje oceny kwalifikacji kandydata i na tej podstawie powierza mu pracę. Tak więc to, kim będziesz po analityce gospodarczej, zależy tylko i wyłącznie od Twojego pomysłu na siebie.
 11. Skontaktuj się z dziekanatem i poproś o wskazówki odnośnie wznowienia studiów w trybie zaocznym. Wznowić można tylko w ciągu 3 lat od dnia skreślenia, potem trzeba już zaczynać wszystko od początku.
 12. Gutek

  Studia magisterskie

  @Elmans, masz 5 lat doświadczenia w branży i Twój pracodawca nie chce zrobić użytku z wykształcenia? Dziwnie to wygląda. W każdym razie szkolenia zwykle robi się na życzenie i koszt pracodawcy, żeby nie wyrzucać pieniędzy na chybił-trafił, a bez magisterki w dużych firmach możesz mieć pod górkę.
 13. Skąd ktoś ma wiedzieć, jakie są zasady egzaminów komisyjnych na Twojej uczelni? Sięgnij do regulaminu studiów.
 14. @Wiatraczek86, trochę poplątałaś zupełnie różne kwestie. System POL-on zawiera takie informacje, więc uczelnia może w każdej chwili sprawdzić wszystkie informacje na temat przebiegu studiowania danej osoby i wszystkich spraw z tym związanych. Nie, samo wykształcenie nie odbiera możliwości pobierania stypendium. Tutaj chodzi tylko o to, że nie przyznaje się świadczeń osobom, które wcześniej pobierały na tym samym stopniu studiów i/lub zdobyły już tytuł magistra. Obowiązuje natomiast 6-letni limit pobierania wszystkich stypendiów na obu stopniach studiów. Na pewno nie zatai, ale do stypendium rektora liczy się nie tylko średnia i osiągnięcia naukowe, ale również m.in. sportowe. Tak więc nawet student z wysoką średnią może zostać pozbawiony stypendium, jeśli na roku ma np. "sportowca".
 15. Gutek

  Akademik

  Status studenta nabywa się dopiero po podpisaniu umowy z uczelnią, więc na początku roku akademickiego w październiku. Jeśli nie pomyliłaś akcji dla przedłużających pobyt dotychczasowych studentów z pierwszakami, to zapytaj obie uczelnie o ich propozycje dla rekrutujących się w drugiej turze.
 16. Hmm... W tym miejscu sam odpowiedziałeś sobie na powyższe pytanie. Jeśli nie jesteś w stanie zdać testów sprawnościowych, a chcesz zostać oficerem, to jedyna droga do gwiazdek na mundurze wiedzie przez seminarium i fuchę kapelana. Wszyscy pozostali, od szeregowych po oficerów, muszą zaliczyć testy sprawnościowe. Na szeregowego bez perspektyw awansu jak najbardziej. Oprócz studiów mundurowych, oficerem można zostać po studium oficerskim. Tam jednak rekrutują zwykle magistrów inżynierów, lekarzy, prawników itd. Możesz samodzielnie zgłębić ten temat.
 17. Hej @caesary, informatyka na UG cieszy się dobrą opinią, więc wybór z pewnością można uznać za trafiony. Natomiast nie mam pojęcia, co kierowało Tobą, by rekrutować się na UKSW? Ta uczelnia raczej nie słynie z kierunków ścisłych i technicznych. Informatyka na UG jest jednak oblegana, więc zakładam, że Twoja matura pozwoliłaby Ci dostać się także na zdecydowaną większość uczelni w całej Polsce. Nawet, jeśli pominiemy najbardziej topowe uniwerki i polibudy z Wawy, Krakowa i Wrocka. Od kiedy istnieje obowiązek pracy w miejscu ukończenia studiów? Zresztą gdyby kierować się przeciętnym wynagrodzeniem, to według ostatnich doniesień trzeba by wziąć Kraków na celownik Praktyk możesz w każdej chwili szukać na własną rękę. Nie licz jednak, że przed 3. rokiem zostanie Ci po nich coś więcej niż papierek.
 18. Na studiach zaocznych, często niezależnie od kierunku, zwykle chce się możliwie najszybciej odrobić uczelnianą pańszczyznę i wrócić do domu. Praca w tygodniu + studia w weekend (na niektórych uczelniach też w piątek po południu) zdecydowanie nie sprzyjają studenckiej atmosferze i klimatowi do integracji. Po prostu brakuje siły i czasu. Tym bardziej, gdy jest się w stałym związku albo ma już rodzinę, co u zaocznych nie należy do rzadkości. Jeśli potrzebujesz samego tylko papierka, to może warto zainteresować się uczelniami słynącymi z produkcji dyplomów?
 19. Gutek

  Sgh czy inna uczelnia?

  @urbij, w naszym kraju uczelnię często wybiera się w pobliżu miejsca zamieszkania. Tym bardziej w przypadku studiów zaocznych, które z reguły łączy się z pracą w tygodniu. Tak więc może warto też podejść od tej strony, by nie tworzyć sobie dodatkowych problemów? Różnie z tym bywa, ale kierunek i uczelnia to zwykle bardziej istotne informacje od samej specjalności.
 20. Gutek

  Sgh czy inna uczelnia?

  @urbij, odpowiedz sobie na pytanie - co bardziej przyciąga uwagę na dyplomie? Uczelnia czy specjalność?
 21. Każda uczelnia ma swój regulamin studiów, w którym zawarto zapisy o możliwości ubiegania się o zgodę na studiowanie drugiego kierunku dziennego, zwykle najwcześniej po zaliczeniu pierwszego roku na kierunku pierwszego wyboru. Jeżeli drugi kierunek ma znaczny udział obowiązkowych ćwiczeń i laboratoriów, co jest standardem na kierunkach ścisłych i technicznych, to sprawa staje się formalnie skomplikowana. Tym bardziej, gdy dotyczy kolizji wymaganych obecności na dwóch różnych uczelniach. Żaden z dziekanów nie ma przecież interesu w uprzywilejowaniu studenta i skrojeniu mu planu studiów pod jego indywidualne potrzeby. Oczywiście można też studiować drugi kierunek zaocznie bez wiedzy obu dziekanów i ominąć w ten sposób problemy formalne. Z powyższych powodów drugim kierunkiem najczęściej jest kierunek lajtowy albo pokrewny. W ten sposób odpadają trudności związane z nadmiarem nauki, różnicami programowymi i kolizją obowiązkowych zajęć w tym samym czasie.
 22. Startuj zatem do Dęblina na studia wojskowe, gdzie nie wydasz ani złotówki. Po odpracowaniu dwukrotności czasu studiów możesz przecież odejść do cywila. Na każdej innej uczelni zobowiązany będziesz ogarnąć we własnym zakresie przynajmniej licencję turystyczną, czyli poświęcić w tym celu ok. 30k zł.
 23. @matim, na swoich studiach nie miałeś żadnych prac przejściowych, seminariów itp.? Przecież odpowiedzi na oba pytania są oczywiste. Czy widziałeś jakikolwiek zbiór danych bez wskazania okresu, którego dotyczy?
 24. @Hurwdu123, skoro dostaniesz się na dość oblegany kierunek bez rozszerzeń, to wybrana uczelnia z pewnością nie należy do pierwszej ligi. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będziesz wyjątkiem i poziom z konieczności zostanie dostosowany do grupy. Na renomowane uczelnie nie da się dostać bez rozszerzonej matematyki i fizyki.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.