Skocz do zawartości

aguagu

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  503
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Zawartość dodana przez aguagu

 1. Krucjata admina wobec Perspektyw jest urocza. Ludzie nawet z Kaczyńskim tak nie wojują. Ale tak ogólnie to te uczelnie są na podobnym poziomie. A czy do czegoś Ci się przydarzą finanse, to już zależy od tego, co chcesz w życiu robić, ale elitarna to tam jest głównie cena. ;)
 2. Co za kosmiczny wątek... Jak piszący tutaj chcą sobie poradzić w życiu, w pracy zawodowej, skoro do rangi megaproblemu urasta dla nich to, że ktoś w pokoju obok głośno ogląda telewizję!?
 3. U mnie ankiety zawsze były, ale władze uczelni miały ich wyniki gdzieś.
 4. Jak takich nierobów czytam, to mi się aż w dołku przewraca. Weź się dziadzie to roboty i kup sobie własne mieszkanie, jak ci źle. Ktoś całe życie tyrał na to mieszkanie, to teraz wynajmuje. A tu się leniom patentowanym marzy nowa komuna, odebrać burżujom, a mnie za darmo dać. Wyprowadź się do Korei Północnej, jak sobie na wolnym rynku nie radzisz.
 5. Ciekawe, czy to coś realnie zmieni. Jak do tej pory warunki robienia doktoratu na UW nie powalały.
 6. Ale za podyplomowe się płaci, to raz. Dwa, że on nie chce czekać. Do tego takie najbardziej ogólne rzeczy jak wf czy oguny zawsze można przepisać. Ja bym studiowała równolegle i jednak nie rzucała tej informatyki. Gdzieś potem trzeba pracować jednak.
 7. Na wielu uczelniach jest taki przepis, że nie możesz naraz zacząć dwóch kierunków, tylko co najwyżej od drugiego roku, to raz. Większość ludzi zaczyna filologię od poziomu B2, bo to po prostu poziom rozszerzonej matury, więc jeśli to rzeczywiście jest Twój poziom, to raczej nie będziesz się wyróżniał. To dwa. Sinologia to małe studia, zwykle uczelnie przyjmują po nie więcej niż 20 osób na rok. A to oznacza jedną grupę zajęciową. Na większości dużych kierunków masz do wyboru kilka grup zajęciowych, na które możesz się rejestrować, a wtedy łatwo sobie uszyć takie plan, żeby zajęcia na obu kierunkach się nie pokrywały. Z takim kierunkiem jak sinologia, na którym nie dość, że jest dużo godzin zajęć, to jeszcze nie ma praktycznie możliwości wyboru godziny tych zajęć, może Ci być trudno. To trzy. Zasady rekrutacji i wymagane przedmioty znajdziesz na na stronie interesującej Cię uczelni, ale na filologie zwykle jest tak, że liczy się przede wszystkim rozszerzony język obcy albo dwa rozszerzone języki obce plus rozszerzony polski. Jak sobie zdasz rozszerzone polski, angielski i niemiecki, powinieneś móc wziąć udział w rekrutacji na większości uczelni. Weź tylko pod uwagę, że sinologia jest kierunkiem, na który są jedne z najwyższych progów w Polsce, często nie dostają się tam osoby, które pozdawały rozszerzenia na 90%. Na germanistykę będzie dużo łatwiej się dostać. To cztery.
 8. Pytanie, co daje studiowanie pilotażu. Bo jeśli trzeba mieć już licencję turystyczną, to jest to wydatek, który przeciętny człowiek jest w stanie ponieść. (Jak komuś zależy, to sobie pojedzie na jakieś saksy i tyle jeszcze wytrzepie). Ale czy na tym kierunku można zrobić nieodpłatnie licencję komercyjną albo ATPL? Bo jeśli tak, to zdecydowanie jest to gra warta świeczki.
 9. Jestem zaskoczona, że po ostatnich protestach nauczycieli, po których wszyscy już powinni załapać, jak trudna jest sytuacja zawodowa nauczycieli, ludzie wciąż od tak sobie chodzą na studia pedagogiczne. Ja rozumiem, że ktoś może marzyć o byciu nauczycielem i świadomie zgadzać się na wszelkie związane z tym niedogodności. Chwała mu za to. Ale jak ktoś składa od czapy i jeszcze po forach pyta, czy po tym jest kasa, to mam wrażenie, że musiał wychować się na innej planecie i kompletnie nie odbierać żadnych informacji o otaczającym go świecie.
 10. Gutek, już kiedyś ten temat był poruszany. Jest popyt, jest podaż. Ludzie kiedyś durnie wierzyli, że każdy magister da im wielką karierę, to się w każdej wsi otwierały szkoły wyższe. Teraz durnie wierzą, że jak będą mieli inż. przed nazwiskiem, to się magicznie otworzy przed nimi wielka kariera. No to się i otwierają takie kierunki, bo rynek reaguje na zapotrzebowanie. Co zrobisz? Nic nie zrobisz.
 11. B2 to poziom matury, z którą zwykle idzie się na filologię.
 12. aguagu

  Specjalność na studiach

  Zależy, na jakim kierunku. Na niektórych kierunkach to tak z połowa innych zajęć niż reszta i zupełnie inne uprawnienia.
 13. Po pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej owszem, możesz znaleźć pracę, ale tylko w dużym mieście, bo tylko tu jeszcze rodzi się na tyle dzieci, żeby otwierały się jakieś przedszkola. W żadnym jednak wypadku nie będzie to dobrze płatna praca, bo jednak pedagodzy to jedna z najsłabiej opłacanych grup zawodowych. Chyba że masz pomysł i środki, żeby otworzyć własne przedszkole. Po psychologii napotkasz ten sam problem co po bezpieczeństwie wewnętrznym, a mianowicie to nie są studia, które przygotowują do jakiegoś konkretnego zawodu (bo od studiowania psychologii do choćby psychoterapeuty daleka droga) i to Ty musisz sobie jakiś zawód wymyślić i się do niego przygotować np. przez staże i praktyki.
 14. W programie dla przyszłych studentów też nie ma niczego o powszechnej historii, nie było jej też w latach poprzednich. Coś sobie wymyśliłeś. I tak, nie znam wszystkich uczelni w tym kraju, ale przynajmniej na tych większych (UJ czy UW) nie ma i nie było powtórki z historii powszechnej z liceum na pierwszym roku. Ani tym bardziej trudnych z tego egzaminów. I tak, kiedyś na egzaminach wstępnych odpytywano z historii, a teraz najczęściej bierze się pod uwagę maturę z historii, bo tak jak napisałam, na jakiejś podstawie trzeba tych studentów przyjąć. Przecież nikt nie będzie odpytywał z licealistów z prawa konstytucyjnego albo z cywila, bo taki licealista nic o tym nie wie i wiedzieć nie musi. Nauczy się na studiach, od czegoś one w końcu są. Ale twierdzenie, że trudno bez tej rozszerzonej historii studiować prawo albo straszenie przyszłego studenta historią właśnie jest bezzasadne i bezsensowne. Na większości kierunków humanistycznych i społecznych występuje zwykle na pierwszym roku jakaś historia danej dziedziny, np. historia języka na filologii, historia stosunków międzynarodowych na stosunkach międzynarodowych, historia administracji na administracji albo historia prawa właśnie na prawie. Ale ani nie jest to przedmiot tożsamy z historią ogólną z liceum, ani nawet jakiś wiodący lub trudny, żeby straszyć nim studentów. Ot, takie nakreślenie tła na dobry początek i nic więcej.
 15. Wypiszmy zatem łopatologicznie przedmioty z pierwszego roku: Prawoznawstwo Łacińska terminologia prawnicza Historia ustrojów państwowych Logika prawnicza Historia prawa Technologia informacyjna Gdzie Ty tu widzisz jakąkolwiek historię powszechną?
 16. No to zajrzyj sobie na program studiów prawa choćby na Twoim UMK: https://www.law.umk.pl/student/prawo-2/prawo/. Jest historia prawa i historia ustrojów państwowych, ale żadnych powtórek z historii ogólnej. Zresztą pierwszy rok prawa to i tak taka rozgrzewka i trochę pitu-pitu, te przedmioty nie mają wielkiego znaczenia. Czymś trzeba te pięcioletnie studia zapchać, więc się daje takie ogólne przedmioty typu wstępy do prawoznawstwa, prawa rzymskie czy jakiś wykład z filozofii. Konkrety zaczynają się na drugim i trzecim roku. A konkrety to przede wszystkim prawo cywilne i karne, a to już nijak się nie ma do wiedzy wyniesionej z liceum.
 17. A niby gdzie masz na prawie historię? Historię prawa i ustroju jeśli już i prawo rzymskie, a tego się w liceum nie przerabia. Na Wosie mógłbyś liznąć pewne zaganiania ustrojowe, ale na prawie to i tak będzie dużo dokładniej omawiane. W ogóle nie powiedziałabym, żeby jakiekolwiek zajęcia w liceum przygotowywały do studiowania prawa. Tradycyjnie się bierze pod uwagę matury z historii i WOS-u, bo to po prostu jakoś tam jest ze sobą związane, a coś pod uwagę wziąć trzeba. No chyba że nauka wierszyków na pamięć, bo to jakiś trening przed zakuwaniem paragrafów.
 18. Akurat lekarze zarabiają średnio poniżej 10 tys. brutto. Standard dla lekarza to od 7 do 9 tysięcy brutto, oczywiście po latach głodowych wynagrodzeń, kiedy jest na stażu. Więcej to już poziom kierownictwa placówki medycznej albo światowej sławy chirurga, ale to garstka ludzi. U programistów mediana też wcale nie wygląda tak słodko. Nie mamy oficjalnych zestawień zarobków na poszczególnych stanowiskach wg GUS, bo on podaje tylko ogólnikowe dane, więc musimy wierzyć choćby takim badaniom wynagrodzeń typu Sedlak&Sedlak. A wg ich zestawień nawet w IT z medianą powyżej 10 tysięcy wypada tylko projektant systemów. Średnio to oczywiście cała ta branża zarabia więcej niż inne, ale w środku też jest spory rozstrzał zarobków i powyżej 10 tysięcy wcale nie jest standardem. Pewnikiem powyżej tej kwoty to zarabia tylko branża kierownicza, a kierownikiem z zawodu, jak się jest przykładową osobą z ulicy, to jednak trudno zostać. Albo się jest wybitnym specjalistą, który awansuje po latach (wersja optymistyczna), albo krewnym lub znajomym królika, który jest kierownikiem z zawodu (wersja pesymistyczna).
 19. To tak nie działa, że masz jakiś zawód i z miejsca zarabiasz 10 patyków. Są adwokaci zarabiający z palcem w tyłku kilkanaście tysięcy, a są tacy, którym ledwo starcza do pierwszego. Są dziennikarze biorący 10 tysięcy za jeden odcinek programu, a są tacy tyrający za najniższą krajową. To zawsze jakaś wypadkowa talentu, szczęścia i znajomości czasem też.
 20. Obie uczelnie są kijowe, a oba miasta praktycznie bez perspektyw, bo nawet nie będziesz miał gdzie tam zrobić praktyk. Też pochodzę z tej części Polski, ale jak się ma trochę oleju w głowie, to trzeba stamtąd uciekać. PŚ to słaba uczelnia, raczej nie znałam zadowolonych studentów, ale z drugiej strony poziom na informatyce tam i tak był wyższy niż na UJK. Ale jak jest na UTH, w sensie czy tam samo słabo jak na PŚ czy jeszcze gorzej, to nie wiem.
 21. aguagu

  Domy studenckie w Łodzi

  Albo poczekaj, aż się dodzwonisz, albo złóż tak jak uważasz, jeśli goni Cię termin. Zawsze lepiej złożyć wniosek w terminie, a potem ewentualnie donieść brakujące dokumenty niż spóźnić się z wnioskiem.
 22. aguagu

  Informatyka bez programowania?

  Powinieneś sobie wybrać po prostu odpowiednią specjalność na tej informatyce, sieci komputerowe albo coś takiego. Podstawy programowania i tak będziesz miał, ale to już musisz w programie studiów zobaczyć jak dużo.
 23. Też mnie przeraża to, co się wyczynia ze studiami inżynierskimi. Ludzie wierzą, że jak będą mieli inżyniera, to sama spadnie na nich wielka kariera, więc się tego inżyniera próbuje zrobić ze wszystkiego. Zaraz gdzieś otworzą administrację inżynierską. Ale cały problem jest głębszy i świadczy tylko o tym, że nie dorośliśmy jeszcze do bycia społeczeństwem wykształconym i nie wiemy zwykle, z czym to wykształcenie się je. Wielu myli uniwersytety z zawodówkami, wielu zamiast zdobywać wiedzę, kolekcjonuje papierki. To chyba jeszcze takie myślenie z czasów głębokiego PRL-u, kiedy po studiach państwo kierowało do pracy i z miejsca było się kimś. Kiedy więc zmienił się system, wszyscy się na te studia rzucili: wszystko jedno jakie, wszystko jedno z czego, bez zastanowienia, czego się tam nauczą i do czego może im się to przydać, byleby tylko był tytuł, bo tytuł to lepsza przyszłość. Okazało się, że nic z tego, nikt na tych biedamagistrów nie czeka. Czy społeczeństwo coś przemyślało? Zmieniło podejście do edukacji? Nie. Uznało, że winien jest tytuł, bo tylko mgr inż. daje magicznie karierę. Dalej patrzy się tylko na papierek, dalej mało kto się zastanawia, czego się tam nauczy i do czego to wykorzystać na rynku pracy, dalej pada nieśmiertelne pytanie: czy po tym jest praca, jakby studia magicznie teleportem wysyłały na planetę wielka kariera. A przecież liczy się to, co człowiek ma w głowie, czy jest zaradny. Można być po najbardziej wg rankingów przyszłościowych studiach, a być du*ą wołową i sobie w życiu nie poradzić.
 24. aguagu

  Finanse - UŁ, czy UEP

  "Miłości na bogato" się naoglądała czy cuś. A UEP i UŁ to uczelnie na dość podobnym poziomie, do tego obie w dużych miastach. Nie ma tak naprawdę różnicy, którą wybierzesz.
 25. Te studia przygotowują do służby cywilnej, czyli przekładając z polskiego na nasze, do zostania urzędnikiem. Po to jest administracja i po to uczy się tam studentów całego tego prawa administracyjnego i zasad postępowania administracyjnego w różnych sprawach w rożnych strukturach rządowych i samorządowych. A urzędników akurat w tym mieście brakuje, choć prawdą jest też, że marnie się im płaci, więc nie ma chętnych. Co zaś do gospodarki przestrzennej to tak, wielu absolwentów w Warszawie narzeka na brak pracy. Uzyskanie uprawnień urbanistycznych wymaga sporo więcej niż tylko skończenia studiów, a na urbanistów nie ma aż takiego zapotrzebowania. Z kolei na innych polach absolwenci gospodarki przestrzennej przegrywają z geodetami i architektami, którzy mają właśnie wiele innych uprawnień.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.