Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zakres podstawowy

Literatura polska

- „Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej

- Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór), w SE fraszki (wybór)

- poezja baroku (wybór), wg SE

Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy

Daniel Naborowski - wybór wierszy

Wacław Potocki - wybór wierszy

- Ignacy Krasicki - satyry i liryki (wybór) w SE: „Hymn do miłości ojczyzny”, bajki

- Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III

- wybrane sceny z dramatów romantycznych, wg SE:

Juliusz Słowacki – „Kordian”: akt I, II, III Sc. 5 i 6

Zygmunt Krasiński – „Nie-Boska komedia”: częś I, II (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)

- wybór poezji romantycznej, wg SE:

Adam Mickiewicz - wybór wierszy, w SE „Romantyczność”

Juliusz Słowacki - wybór wierszy

Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy

- Bolesław Prus – „Lalka”

- Eliza Orzeszkowa – „Nad Niemnem” (fragmenty), wg SE: fragmenty tomu III: rozmowa Andrzejkowej Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem

- ponadto w SE: Eliza Orzeszkowa – „Gloria victis”

- wybór nowel pozytywistycznych, wg SE:

Maria Konopnicka – „Mendel Gdański”

Bolesław Prus – „Kamizelka”

- Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść, wg SE „Potop”

- wybór poezji młodopolskiej, wg SE:

Kazimierz Przerwa Tetmajer - wybór wierszy

Jan Kasprowicz - wybór wierszy

Leopold Staff - wybór wierszy

- Stanisław Wyspiański – „Wesele”

- Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”, t. 1: „Jesień”

- Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”

- Witold Gombrowicz - fragmenty prozy, wg SE: „Ferdydurke” – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV

- wybrany utwór z prozy polskiej XX wieku (np. Maria Dąbrowska, „Noce i dnie”, Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” i inne opowiadania, wg SE: Zofia Nałkowska „Granica”

- wybrany dramat XX wieku (np. utwór Sławomira Mrożka lub Tadeusza Różewicza, wg SE: Sławomir Mrożek „Tango”)

- Tadeusz Borowski - wybrane opowiadania (wg SE: „Pożegnanie z Marią”, „U nas, w Auschwitzu....”, „Proszę państwa do gazu”, „Bitwa pod Grunwaldem”)

- Gustaw Herling-Grudziński – „Inny świat”

- wybór poezji polskiej XX wieku, wg SE:

Bolesław Leśmian - wybór wierszy

Julian Tuwim - wybór wierszy

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy

Czesław Miłosz - wybór wierszy

Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy

Tadeusz Różewicz - wybór wierszy

Zbigniew Herbert - wybór wierszy

Miron Białoszewski - wybór wierszy

Wisława Szymborska - wybór wierszy

Stanisław Barańczak - wybór wierszy

Jan Twardowski - wybór wierszy

- wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej (np. Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”, Ryszard Kapuściński – „Cesarz”, abp Kazimierz Majdański „Będziecie moimi świadkami...”, kardynał Stefan Wyszyński – „Zapiski więzienne”, wg SE Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”)

-utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela; inne teksty kultury (spektakle teatralne, filmy, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe).

Literatura powszechna

- wybrany klasyczny dramat starożytnej Grecji, wg SE Sofokles „Król Edyp”

- Horacy - wybór pieśni

- William Shakespeare - wybrany dramat, wg SE: „Makbet”

- Molier - wybrana komedia, wg SE „Świętoszek”

- Johann Wolfgang von Goethe – „Cierpienia młodego Wertera”

- wybrana europejska powieść XIX wieku, wg SE Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”

- Joseph Conrad - wybrany utwór (np. „Lord Jim”, wg SE „Jądro ciemności”)

- wybrana powieść XX wieku (np. C.S.Lewis „Listy starego diabła do młodego”, George Orwell „Folwark zwierzęcy”, wg SE Albert Camus „Dżuma)

Lektury obowiązujące do matury od 2013 roku według Podstawy programowej. Skrótem SE zaznaczone te, które wynikają ze Standardów Wymagań Egzaminacyjnych.

Zakres rozszerzony

Literatura polska

- Jan Kochanowski – Treny

- wybrany dramat romantyczny Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego (wg SE: Juliusz Słowacki „Kordian”

- Witold Gombrowicz – „Trans-Atlantyk”

- Maria Kuncewiczowa – „Cudzoziemka”

- Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) – „Szewcy”

Literatura powszechna

- Dante Alighieri – „Boska Komedia” (fragmenty), wg SE: fragmenty „Piekła”

- Johann Wolfgang von Goethe – „Faust” (fragmenty), wg SE: część I, fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)

- Franz Kafka – „Proces”

- Michaił Bułhakow – „Mistrz i Małgorzata”

oraz inne utwory wykraczające poza kanon lektur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za spis :) jednak się pomyliłam. Ale chyba podstawa też jest zawarta w rozszerzeniu? Czy tylko z lektur rozszerzonych jest matura? Bo dziwi mnie że to właśnie podstawy utrudniają a nie rozszerzenie,z jednej strony to dobrze bo mam lepsze przygotowanie na studia wtedy. Ale te omawianie lektur i tak potem rzadko komu się przydają. No chyba że ktoś wybiera polonistykę ale to już mało popularny kierunek chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jej chyba chodzi czy w rozszerzeniu są zawarte pytania z podstaw. Więc z tego co pamiętam to nie,dlatego masz podzielone lektury na podstawy i rozszerzenie. I tylko pytania dotyczące rozszerzenia znajdują się na takiej maturze. Więc najpierw przygotuj się z podstaw a potem dopiero z rozszerzenia,bo najpierw są egzaminy z pierwszego a potem z drugiego. A jeśli chyba podstaw nie zdasz to nie przystępujesz do rozszerzenia?Jak to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wyniki są na sam koniec ogłaszane. I chyba kilka dni po podstawowej jest rozszerzona,a nawet czasem zdarza się że w tym samym dniu godzina po godzinie. U mnie tak było,nie wiem jak gdzie indziej. Ale moja szkoła w ogóle była dziwna :) a lista niczym się nie zmieniła i wszystko co tam jest zawarte ja miałam omawiane na lekcji więc nie wiem co oni chcą tu zmieniać i sami opracowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak o tej samej porze,i wyniki są razem ogłaszane :) bo nie zdążyli by sprawdzić. I też widziałam że jednak że najpierw w tym samym dniu jest matura z podstaw i potem za godzinę jest rozszerzona. Za niedługo zaczynam szkołę więc więcej się dowiem ale dziękuje za wasze odpowiedzi :) ja myślałam też że podobne pytania z podstaw są też zawarte w rozszerzeniu,ale jednak mój błąd. Wiecie dopiero się dowiaduje o tym jak wygląda matura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyli jakieś zmiany są jednak ;/ miałem nadzieje że nic nie wprowadzą. Dżuma też jest cała do opracowania a nie tylko fragmenty? Ja słyszałem że mieli fragmentami. Rozszerzenie też miałem omawiane na podstawach,jak to jest możliwe(Faust,Mistrz i Małgorzata,Kordian,Proces)? Coś to dziwne wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też miałem tylko podstawy w liceum a tak samo miałem omawianego "kordiana","Fausta","Mistrz i Małgorzata" jak i "Boska Komedia" z "Piekłem" ;/ ale u nas nauczycielka to była siekiera i mało kto umiał u niej zdać chociaż na 3. Trochę dziwnie teraz,ale też "dżumę" miałem całą omawianą,kto Ci nagadał że tylko fragmenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Miłośników konsoli PlayStation może kusić wymiana wersji podstawowej na odchudzoną PS5 Slim. Czy taka wymiana jest warta zachodu? Warto pamiętać, że różnice pomiędzy tymi dwoma modelami są naprawdę nieduże. Jedyną istotniejszą zmianą jest pojemność dysku. Jeśli więc brakuje Ci gigabajtów, wymiana PS5 na PS5 Slim może być dobrą opcją.
    • o siema też się tam wybieram ogółem to widziałem post na facebooku o tej tematyce i zauważyłem dobrą odpowiedź  (tl dr zawsze możesz się przepisać)   "1. Weź pod uwagę, że studiuj matmę w liceum jest INNA niż na studiach.  2. Weź pod uwagę, że studiuj matmę na msemacie, mimie jest ZNACZNIE TRUDNIEJSZA(co nie znaczy, że lepiej prowadzona) niż na ekonomii. Niemniej jednak uważam, że jest ciekawsza. 3. Weź pod uwagę, że de facto studiujesz matmę i ekonomię, co oznacza mniej więcej dwa razy więcej przedmiotów, i dwa razy więcej przedmiotów w sesji, i czas na dojazdy.  4. Weź pod uwagę, że studia te dają możliwość zdobycia dwóch dyplomów z dwóch dość prestiżowych udziałów.  5. Weź pod uwagę, że po i na tych studiach będziesz miał (na ogół) średnią nie większą niż na studiach pojedynczych, co ma znaczenie a) przy stypendium b) przy rekrutacji na magisterkę, na każdy wydział mim i wne nie ma znaczenia czy ukończyłeś je czy zwykłe studia na wne, mimie, czy na innej równoważnej uczelni(są tam wymogi akredytacyjne i przedmiotowe). 6. Weź pod uwagę, że będziesz musiał, jeżeli zajdzie taka konieczność dogadywać się z dwoma dziekanatami, pisać dwie prace w jednym roku- co moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. 7. Niewątpliwie weź pod uwagę, że będziesz na większej liczbie przedmiotów i dzięki temu poznasz interesujących ludzi.  8. Weź pod uwagę, że w każdym momencie możesz zrezygnować i przejść na jeden z tych dwóch etapów.  9. W teorii należysz do obu wydziałów, ale w praktyce każdy stara się zastosować teorię spychologii i na ekonomii nie ma lżej, za to na matematyce (przez wzgląd na to, że wiele osób opuszcza ten zacny kierunek (tzn. msemat => ekonomia), traktuje się nas jako takich pół... matematyków, daje się gorszych ćwiczeniowców(na pierwszym semestrze tak było oraz tworzy przedmioty specjalnie, dla msematu, algebra dla msem i statystyka dla msem, gdzie ta ostatnia była raczej średnio prowadzona dwa lata temu, może coś się zmieniło.  10 Podsumowując tak msemat to ciężki kawałek chleba, który zdają się doceniać tylko pracodawcy, lub sami absolwenci. Moim zdaniem warto pójść i albo wytrzymać jeden semestr, albo do pierwszych kolokwium z algebry i analizy, tutaj łatwiej się przenieść przepisać i tak dalej."       w sumie to odpowiedź już po złożeniu papierów to pewnie wypełniłaś już deklarację ale może ci pomoże
    • Hej, dostałam się na Miedzykierunkowe studia ekonomiczno matematyczne i na Kierunek ekonomia, finanse I rachunkowosc, informatyka I ekonometria na uw. Nie wiem co wybrać, na początku myślałam o msemat, ale po przeczytaniu opini na forum zaczęłam się zastanawiać czy to na pewno dla mnie.   Zamierzam pracować a poziom i ilość godzin jest trochę przytlaczajaca. Warto iść na miedzykierunkowe czy lepiej odpuścić sobie i wybrać drugą opcję?
    • Hej, jeśli ktoś tutaj z forumowiczów mieszka w ZS i potrzebuje jakiegoś serwisu komputerowego, bądź pomocy przy odzyskiwaniu danych albo sieciach to z własnego doświadczenia mogę polecić https://serwis.eu/.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.