Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum (od jakiegoś czasu tutaj bywałem bez posiadania konta) - witam serdecznie każdego, kto to czyta :lol:

 

Od kiedy poszedłem do szkoły średniej, ciągle rozmyślam nad losami swojej dalszej edukacji. Pasek na świadectwie był, polski na jakieś 80%, a uwielbiany przeze mnie angielski, wraz z rozszerzeniem - napisałem na 95%.

Aktualnie jestem na drugim roku w LO, przy czym z rozszerzonych przedmiotów mam historię, wos, angielski. Prócz tego, w planie szkolnym jest także kilka godzin niemieckiego tygodniowo, z którym - pomimo niechęci we wcześniejszych latach - radzę sobie całkiem nieźle (trójki i czwórki mnie satysfakcjonują, bo chociaż z reguły jestem perfekcjonistą, to przecież nie chodzi o to, by nieomylnie dodawać przykładowo końcówkę "e" do przymiotnika, tylko o to, żeby potrafić się komunikować, prawda?). Dylemat mam następujący - nie określiłem jeszcze, co właściwie chcę w życiu robić. Spośród przedmiotów takich jak biologia, Studia na kierunku chemia, fizyka, geografia, historia, wos - nigdy do końca się nie określałem. Nie wiedziałem którymi spośród nich mógłbym się ewentualnie zająć, pogłębiać z nich wiedzę.

Tym samym zawsze irytowało mnie, że ta edukacja jest przez bardzo długi czas aż tak ogólna, dlatego ciągle próbuję się ukierunkować. Co do matury... Zamierzam wybrać:

- Geografię spoza profilu, która jest dla mnie całkiem przyjemna i lubię się jej uczyć ;)
oraz
- Rozszerzony angielski (który stale staram się doskonalić)
oraz
- Historię / WOS (bo branie obydwu chyba nie miałoby zbytnio sensu; na podjęcie decyzji daję sobie jeszcze trochę czasu, ale możecie mi coś doradzić ^^ Wos podobno jest teraz sporo trudniejszy)
oraz
- podstawę z języka ojczystego i matematyki.

I tutaj nasuwa się pytanie - macie jakieś pomysły jaki kierunek studiów byłby dla mnie odpowiedni? Powinien sprawiać przyjemność, dawać możliwości do rozwoju,
a przede wszystkim łączyć się z przyszłym zawodem.. I tu kolejne pytanie - jaki zawód dla kogoś, kto lubi:
- Geografię,
- Języki obce (Lubię odmienną mowę, alfabety. Chciałbym opanować kiedyś kilka języków. Mam szczerą nadzieję, że na samej chęci się to nie skończy. Miałem trochę styczności z hiszpańskim, który na pewno będę kontynuował)
- Nawiązywać kontakty z ludźmi, przebywać z nimi, doradzać im, pomagać, towarzyszyć

Chociaż w takim biurze (dla wielu jest ono "zbyt nudne", bo woleliby np. podróże) czy korporacji, mógłbym bez problemu pracować. Może jako jakiś tłumacz? Może jako doradca?

Na pewno nie chcę przyszłości wiązać z historią ani wosem. Przedmioty te, choć ciekawe, nigdy jakoś nie ujęły mego serca i traktuję je badziej jako przepustkę na studia humanistyczne, etap przejściowy w liceum, aniżeli pasję. Nie widzi mi się żadna socjologia, czy studiowanie historii. Po prostu nie.
Na koniec dodam, że jestem w trakcie przeglądania Waszego spisu kierunków studiów.

Dzięki za wysłuchanie.
Dzięki tym, którzy wytrwali do końca.
Dzięki za ewentualną pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, a co byś powiedział na kierunki związane z geografia i współpraca z ludźmi, częstymi wyjazdami. Takim rozwiązaniem jest np. Turystyka i rekreacja. Studia z jednej strony bardzo ciekawe dla fanów geografii z drugiej dający zawód, który spełnia Twoje kryteria.

Możesz w tym czasie rownież rozwijać język na bardzo wysokim poziomie bo on w pracy będzie potrzebny tylko to musi być na pewno angielski oraz język z regionu, w którym chciałbys pracować.

http://www.studia.net/turystyka-i-rekreacja

Jeśli nie turystyka to warto wybrać któraś z filologii obcych bo to zawsze warto studiować

http://www.studia.net/filologiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Dzięki za udzielenie się w temacie.

 

@Łukasz

Filologie oraz turystyka i rekreacja to właśnie te kierunki, które wcześniej brałem pod uwagę.

Myślę, że pierwsza opcja byłaby dla mnie lepsza, a co do drugiej - owszem, lubię podróże, ale raz na pół roku czy rok, nie częściej. Nie chciałbym żyć ciągle się przemieszczając. Bardziej jakaś praca w biurze. W kwestii filologii pozostaje też pytanie - jaka? Aktualnie zdecydowałbym się chyba jedynie na angielską.

 

Co do Twojego drugiego postu - nie wszystkie aspekty muszą być spełnione  :)  Nie muszę robić nic z geografią, choć mógłbym ^^ Co do filologii, jakie ciekawsze rzeczy masz na myśli, prócz bycia tłumaczem?

 

@Kawa

Tak, to by było coś fajnego. Pytanie tylko jak trudno wyrobić sobie taki papierek, ile lat trzeba by obcować z językiem (z angielskim akurat mam sporo do czynienia) i czy w takim wypadku wymagane są studia filologiczne. A jeśli nie są, to czy przynajmniej nie są zalecane  B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pracy tłumacza same studia filologiczne nie wystarcza, do tego musisz mieć uprawnienia. Jest osobny egzamin, który zdawalnosc jest na niskim poziomie.

Jeśli nie turystyka to na pewno warto zainteresować sie filologiami. Filologia angielska jak najbardziej tak do tego warto robić skandynawistykę, japońska, chińska, rosyjska, niemiecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie. studia to podstawa, wg kryteriów mozesz niby startować po innych studiach (musza to być studia II stopnia) ale skoro nie wszyscy po filologiach zdają to masz małe szanse

https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/tlumacze-przysiegli/informacje-dla-osob-pragnacych-uzyskac-prawo-do-wykonywania-zawodu-tlumacza-przysieglego/

Nie czekaj tylko poczytaj, nikt za Ciebie studiów nie wybierze. Wysłałem Ci 2 linki, do tego wejdź sobie na www.studia.net tam znajdziesz wszystkie opisane kierunki.

Wybierz kilka to chętnie cos podpowiemy ale za Ciebie nie wybierzemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, tylko właściwie czym się różni tłumacz przysięgły od zwykłego tłumacza, który siedzi sobie spokojnie za biurkiem i tłumaczy? Prócz ofert od wielkich korporacji oczywiście.

 

Kontynuuję przeszukiwanie kierunków. Jak znajdę coś fajnego, to dam znać. A i przypominam, nie musi być to związane z językami czy geografią. Może, ale nie musi.

A jak z pracą w takiej reklamie? Chodzi mi tutaj bardziej o rolę wymyślania spotów, haseł, o bycie kreatywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem nieco o marketingu i zarządzaniu, podoba mi się to. Zawsze bardziej kojarzyłem to i wrzucałem do jednego wora z wszelkimi "ekonomiami". Teraz widzę to o wiele inaczej.

Zauważyłem jednak, że Podyplomówki z marketingu występuje zarówno w połączeniu z zarządzaniem, jak i oddzielnie. Możesz mi wytłumaczyć o co z tym chodzi?

I czym właściwie się różni Podyplomówki z marketingu od studia z zarządzania?

 

PS. Dałoby radę np. studiować jednocześnie filologię angielską lub coś z lingwistyką oraz Podyplomówki z marketingu / studia z zarządzania? A jeśli tak, to czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto łączyć filologie z marketingiem lub zarządzaniem.

Kierunek Podyplomówki z zarządzania, jak sama nazwa wskazuje to kierunek o nauczaniu studia z zarządzania firmą, zasobami ludzkimi etc. Podyplomówki z marketingu to studia o reklamie i jak sama nazwa wskazuje marketingu.

Podyplomówki z marketingu jako taki występuje tylko w Łodzi na Wydziale studia z zarządzania UŁ.

Tutaj masz opis

http://www.kierunki.net/lupa/2339-marketing-na-wydziale-zarzadzania-uniwersytetu-lodzkiego

Bardzo często Podyplomówki z marketingu występuje jako specjalizacja na kierunku Podyplomówki z zarządzania, bo sam Podyplomówki z marketingu to dość wąska dziedzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, czyli warto iść na Podyplomówki z zarządzania z elementami marketingu jako osoba kreatywna, otwarta na pracę z ludźmi, prawda?

 

A propos tego połączenia - co rozumiesz przez "łączanie"? Studiowanie tego jednocześnie (o ile się da), czy może lepiej najpierw skończyć zarządzanie i marketing, a później filologię? A może odwrotnie? Co byłoby bardziej opłacalne?

PS. To pierwsze trwa 3 lata, o ile się nie mylę, a jak to jest z filologią? Czytałem, że bodajże 3 licencjackie i 2 podyplomowe, chociaż nie do końca jeszcze orientuję się w tych terminach. Muszę trochę o tym poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, cos pomieszałeś. Studia filologiczne powinieneś zrobic na I stopniu czyli studiach licencjackich. Niestety po filologii nie będziesz mógł isc na Podyplomówki z zarządzania na II stopień wiec tez musisz zrobic z tego licencjat a pózniej mgr czyli studia II stopnia zrobisz albo z studia z zarządzania albo z filologii. Mozesz tez Podyplomówki z zarządzania i filologie robić naraz tylko drugi kierunek warto zacząć dopiero po pierwszym roku pierwszego kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma zdolności do nauki języków to myślę, że to jest dobre rozwiązanie, dzięki któremu będzie się umieć właśnie kilka języków. Trzeba tylko pamiętać, że wybierając się na takie studia to już powinno się dość dobrze znać co najmniej 2 języki obce, bo nie da się tam zaczynać wszystkiego od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powiedzmy idąc na filologię angielską - dostaję się na podstawie wyników z matury i podejmuję studia pierwszego stopnia. Później na drugim roku mogę wziąć Podyplomówki z zarządzania i również będzie to pierwszy stopień i idę na pierwszy rok, tak? I przyjmują również na podstawie wyników z matury? Powiedzcie mi czy dobrze tutaj rozumuję ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.