Skocz do zawartości
Grrrrrangerrrrr

Kierunek Szkoła Średnia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jest to mój pierwszy wpis tutaj, a Forum znałam przypadkiem. Zapoznałam się z regulaminem, ale nadal nie do końca wiem, czy wszystko robię dobrze, więc w razie problemów prosiłabym o podpowiedź w tej kwestii.

 

Kończę aktualnie ósmą klasę szkoły podstawowej i przede mną wybór szkoły średniej. Biorę pod uwagę tylko licea.

Na pewno chcę rozszerzać matematykę. Angielski na drugim miejscu. I teraz chodzi o trzeci przedmiot. W pobliżu miejsca zamieszkania jest kierunek mat-geo-ang, jednak geografia do mnie nie przemawia. Mat-fiz-inf → 1. Fizyka także do mnie nie przemawia 2. Nie ma angielskiego.

Interesuje mnie także Studia na kierunku chemia, jednak mat-chem nie daje zbyt dużo możliwości.

Interesuję się informatyką/techniką - głównie programowanie, siedzenie w cyferkach (także rachunkowość). W tym temacie muszę też powiedzieć, że programowałam (z instrukcją) automatykę do bramy (z tatą oczywiście).

Tutaj pojawia się kierunek mat-inf-ang, jednak 1. Jakie są po tym możliwości? 2. W pobliżu nie ma szkoły z tym kierunkiem, a dość daleko jest, jednak a. Dojazd (bursa odpada), b. Nie ma tam zbyt wysokiego poziomu.

Prosiłabym o pomoc w tej kwestii, z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Łukasz napisał:

Wybierz zgodnie z zainteresowaniami. Profil szkoły średniej, szczególnie liceum nie ma praktycznie żadnego znaczenia jeśli chodzi o studia. Idąc na biol chem możesz studiować informatykę i na odwrót. Ważne są w tej chwili Twoje zainteresowania i nic więcej.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślę, że najbardziej odpowiadałby mi kierunek mat-inf-ang, ale jest dość daleko i w porównaniu z mat-geo-ang, który mam blisko jest stosunkowo niski poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższy poziom :D Jakoś to pojęcie przypisuje się placówką oświatowym w którym od uczniów wymaga się dużej wiedzy oraz spora samodzielnej nauki. Trochę to bezsensu. Prawda jest taka, że najlepsze szkoły to te z środka rankingów, bo i nauczyciele są ogarnięci i umieją przekazać wiedzę, a i nie wymagają wykucia całego tematu przed lekcją, żeby "wiedzieć o czym będziemy rozmawiać".

Najlepiej wybrać w takiej sytuacji szkołę po opiniach dotyczących nauczycieli matematyki - jeżeli okazuje się, że są dobrzy, a uczniowie dobrze piszą matury to można taką wybrać, nawet jak z reszty przedmiotów nauczyciele nie wymagają kompletnie nic. 

Może to trochę kontrowersyjne, ale ważne, aby robić to co się lubi, a resztę móc mieć w poważaniu :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grrrrrangerrrrr, liceum dobrze wybrać pod kątem najbardziej uniwersalnych przedmiotów, bo to normalne, że na tym etapie plany na studia jeszcze kilka razy ulegną zmianie. Rozszerzona matematyka liczy się na całą masę kierunków (ścisłych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, rolniczych, a czasem nawet na lekarski:D), więc zawsze będzie pewnym wyborem. Angielski zwykle nie ma aż takiej wagi w rekrutacji na wymienione wcześniej grupy kierunków, ale też się liczy, a na studiach raczej trudno poszerzyć swoją wiedzę językową. Pozostałe przedmioty to raczej niezbyt istotny dodatek, jeśli nie masz jasno sprecyzowanych planów.

13 godzin temu, ausPolen napisał:

Prawda jest taka, że najlepsze szkoły to te z środka rankingów

Rankingi są z reguły mało obiektywne i kiepskie do porównywania. Warszawskie liceum z czwartej dziesiątki rankingu, a więc żaden "top", w wielu innych miastach uchodziłoby za elitarne. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2021 o 22:57, ausPolen napisał:

Wyższy poziom :D Jakoś to pojęcie przypisuje się placówką oświatowym w którym od uczniów wymaga się dużej wiedzy oraz spora samodzielnej nauki. Trochę to bezsensu. Prawda jest taka, że najlepsze szkoły to te z środka rankingów, bo i nauczyciele są ogarnięci i umieją przekazać wiedzę, a i nie wymagają wykucia całego tematu przed lekcją, żeby "wiedzieć o czym będziemy rozmawiać".

Najlepiej wybrać w takiej sytuacji szkołę po opiniach dotyczących nauczycieli matematyki - jeżeli okazuje się, że są dobrzy, a uczniowie dobrze piszą matury to można taką wybrać, nawet jak z reszty przedmiotów nauczyciele nie wymagają kompletnie nic. 

Może to trochę kontrowersyjne, ale ważne, aby robić to co się lubi, a resztę móc mieć w poważaniu :D 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Szkoła w rankingach perspektyw liceów z całej Polski jest między 100 a 200 miejscem, więc nie jest to sam początek - do takich również mogę składać i patrząc na egzamin i świadectwo, jest duże prawdopodobieństwo, że się dostanę, jednak w życiu nie chce mieć samej nauki (i dojazdów), więc raczej nie będę celować w te szkoły. Zdawalność matur w szkole (tej 100/200 miejsce) wynosi 100%, wyniki także są dość wysokie. Jest w tej szkole moja siostra, ale prawdopodobieństwo, że trafię na tych samych nauczycieli jest dość niskie, więc tym się nie kieruje, ale ona opinie o innych nauczycielach po zastępstwach i znajomych ma przeważnie dobre.

W dniu 22.05.2021 o 12:49, Gutek napisał:

@Grrrrrangerrrrr, liceum dobrze wybrać pod kątem najbardziej uniwersalnych przedmiotów, bo to normalne, że na tym etapie plany na studia jeszcze kilka razy ulegną zmianie. Rozszerzona matematyka liczy się na całą masę kierunków (ścisłych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, rolniczych, a czasem nawet na lekarski:D), więc zawsze będzie pewnym wyborem. Angielski zwykle nie ma aż takiej wagi w rekrutacji na wymienione wcześniej grupy kierunków, ale też się liczy, a na studiach raczej trudno poszerzyć swoją wiedzę językową. Pozostałe przedmioty to raczej niezbyt istotny dodatek, jeśli nie masz jasno sprecyzowanych planów.

Rankingi są z reguły mało obiektywne i kiepskie do porównywania. Warszawskie liceum z czwartej dziesiątki rankingu, a więc żaden "top", w wielu innych miastach uchodziłoby za elitarne. 

Właśnie nie wiem do końca, co chcę robić po liceum, dlatego z tych kierunków, które mam dość blisko najlepszą opcją wydaje mi się mat-geo-ang, bo po tym jest (chyba) dość duży wybór kierunków na studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.