Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam dylemat i prosiłbym o pomoc. Jestem na 3 roku studiów rusycystycznych pierwszego stopnia i w lipcu mam zamiar się bronić. Od października chciałbym kontynuować studia filologia rosyjska na studiach uzupełniających magisterskich. Chciałbym wziąć także drugi kierunek studiów. Tutaj zaczynają się schody. Jestem umysłem i humanistycznym, i ścisłym - w liceum byłem na profilu biol-chem-mat, a maturę zdawałem z biologii, chemii, matematyki, polskiego i hiszpańskiego (na poziomie rozszerzonym) i z każdego otrzymałem powyżej 80%. Wybrałem filologię, bo ona daje mi najwięcej możliwości. Jako drugi kierunek planowałem wybrać jakiś kierunek przyrodniczo-techniczno-"ścisły", aby stać się super tłumaczem tekstów w tych obszarach. Jednak serce podpowiada, abym jako drugi kierunek znów wybrał filologię i posłucham tego głosu. Od zawsze pragnąłem być nauczycielem. Dlatego zastanawiam się nad studiami ISM (Indywidualnymi Studiami Międzydziedzinowymi) na UŚ-iu i w ramach tego wybrać filologię polską i historię w specjalizacjach nauczycielskich. Drugą opcją jest podjąć w ramach tych studiów Filologię hiszpańską i filologię włoską. Obie propozycje na poziomie licencjatu. Niestety opcja "językowa" nie ma przygotowania pedagogicznego. Wiem, że można to zrobić później. Obie wersje są spełnieniem moich marzeń, kocham wszystko - historię, kulturę, literaturę i język polski, hiszpański i włoski. Co wg Was jest bardziej przyszłościowe i wartościowe? Wiem, że decyzja ma być moja, ale chętnie przeczytam opinie innych osób. :) Z góry dziękuję za pomoc i przyjazne komentarze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma sensu pchać się na studia techniczne jeśli się tego nie czuje. Nie wiem też czy koniecznie musisz robic drugi kierunek. Nie mówię że nie bo nauczyciel polskiego czy historii musi mieć wykształcenie kierunkowe. 

Czy na pewno rusycystyka jest Ci potrzebna na II stopniu skoro nie chcesz się tym zajmować w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, studia techniczne odrzuciłem. Filologię rosyjską chcę dalej studiować, bo wiążę swoją przyszłość z nią, chcę pozostać na uczelni właśnie w związku z rusycystyką. Drugi kierunek chcę wziąć dla siebie, żeby się jeszcze bardziej rozwijać. Dodatkowo, oprócz pracy na uczelni,  którą wiem, że jest trudno zdobyć, ale ja jestem zdeterminowany i się bardzo dużo udzielam, mam także inne plany zawodowe. Zastanawiam się po prostu, co lepiej pasuje do rusycystyki - polonistyka z historią czy włoski i hiszpański. Obie ścieżki mnie bardzo zadowolą, bo jak napisałem, są to moje wielkie miłości (tak jak i rusycystyka) :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co stosujesz cytat post pod postem? To niezgodne z zasadami forum

Wiem co napisałem post wyżej. 

A po co robić studia od nowa.  Skoro chcesz dla siebie to polecam studia podyplomowe.

Co lepsze? To w tym czujesz się lepiej. Jeśli chcesz dla samego siebie to hispanistyka czy italianistyka wydają się ciekawsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, jestem nowy i jeszcze nie ogarniam funkcji wszystkich forum, cytowanie samo się nawinęło. 

Dziękuję bardzo za odpowiedź, jestem niezmiernie wdzięczny za Pana opinię. Łączę wyrazy szacunku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Elathea
      Hej! Ponieważ najbardzie interesują mnie i pasjonują języki obce, w przyszłym roku zamierzam wybrać się na filologię ( orientalną - japonistyka lub koreanistyka, a do tego być może angielski). Proszę o opinie i spostrzeżenia styudentów:
      - UW - lingwistyka stosowana/japonistyka/koreanistyka
      - UAM - koreanistyka/japonistyka
      - UWr - koreanistyka ----- czy poziom  filologii na uwr jest zadowalający? Notowania ma słabsze niż UW i UAM...Jakie są wasze odczucia?
      Jest ciężko? Trudno się dostać? Ciężko o pracę po studiach? Da radę ciągnąć 2 kierunki? Co myślicie o połączeniu filologii orientalnej z angielskim? Co uważacie za bardziej przyszy kierunek - koreanistykę czy japonistykę? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez magda232
      Witam! Jestem tegoroczną maturzystką i zmagam się z problemem wyboru studiów. Rozważam różne kierunki, jednak zawsze interesowała mnie filologia rosyjska. Bardzo lubię ten język. Wiem, że filologia to nie żaden kurs jezykowy, biorę to wszystko na poważnie. Najbardziej zainteresował mnie ten kierunek na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwerytecie Marii Curie - Skłodowskiej. W przyszłości chiałabym pracować, jako tłumacz w firmie utrzymującej kontakty ze Wschodem lub być nauczycielką języka rosyjskiego. W bardzo dalekiej przyszłości, kiedy juz podszkole swój warsztat chciałabym spróbować swoich sił z tłumaczeniem przysięgłym. Problem polega na tym, że nikt nie podtrzymuję mojej wizji. Ciągle słyszę, że po tym kierunku nie znajdę pracy albo będzie to bardzo trudne, dlatego zaczęłam mieć wątpliwości. Nie wykluczam studiowania drugiego kierunku albo zrobienie podyplomówki czy kursu. Jeśli chodzi o studia zawsze coś mi się zmieniało, ale filologia niestety  zawsze powracała, a w ostatniej klasie liceum ze zdwojoną siłą. Do złożenia dokumentów zostało mi jeszcze trochę czasu, jednak kiedy zaczynam myśleć, co mam wybrać mam totalny mętlik w głowie. Często słyszę, że może lepiej iść na studia z jakiejś ścisłej dziedziny, a języka uczyć się na kursach. Tylko po kursie językowym tłumaczem nie zostanę, to nie jest taki żywy kontakt z językiem i jego historią, jak na filologii. Czy może ktoś z Was studiował filologię rosyjską na tych uniwersytetach, jak to wygłąda później z pracą. Czy to dobry kierunek studiów czy totalnie zwariowałam. Proszę o jakieś wskazówki oraz o opinie. Za wszystkie uwagi będę wdzięczna! 
    • Przez Misha
      Dzień dobry wszystkim. Jestem nowa na forum ,nie wiem czy wątek jest odpowiednio założony ale przejdźmy do sedna:D 
      Jestem na 1 roku biologii która jest ukierunkowana na pedagogikę , studia dla nauczycieli typowo.  Studia konkretnie biologiczne mnie nie interesują gdyż nie interesuja mnie zwierzęta,grzyby . Męczę się.

Zawsze interesował mnie człowiek , dzięki studiom polubiłam także rośliny (tam anatomia roślin itp) 
      Z tego względu kiedyś myślałam o ratownictwie medycznym ,ale wiem że ten zawód nie przyniesie mi spokojnej starości (wiem że żaden nie przyniesie ) ale chodzi tutaj o specyfikę zawodu - może zmniejszone zapotrzebowanie na ratowników ,po drugie ciężka praca dla kobiet gdy już nie jest się tak rześkim jak kiedyś. Ale to jeszcze może bym przebolała ,najgorsze są zarobki w zestawieniu z ogromem odpowiedzialności i trudu. Wiem też że pielęgniarstwo jest cięższym kierunkiem ale są po tym większe pieniądze i można jeździć w karetce .  Z kolei kierunek lekarski chyba jednocześnie nie jest moim marzeniem ,chyba nie jest tym czego pragnę naprawdę. 

Ze względu na zamiłowanie do uczenia ,dzielenia się wiedzą myślałam o filologii angielskiej gdyż właśnie w angielskim czuję się dobrze . Tylko znów męczące pytanie : co po studiach ,skoro tak dużo filologów angielskich szuka pracy i musi odnaleźć się w innych gałęziach ,niezwiązanych ze szkolnictwem.

Wiem że nie załatwicie za mnie tego problemu drodzy forumowicze ale wierzę w waszą wiedzę i doświadczenie stąd moje pytanie -czy można to wszystko jakoś pogodzić ,znaleźć wspólny mianownik .  Pozdrawiam , wciąż rozdarta na milion kawałków :-) 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• To co mi da prawo karne podyplomowe, tylko wiedze bez zawodu?
    • A ja studiuje Ekonomie o specjalizacji Prawo w biznesie, ale na Mgr szykuję się na finanse i rachunkowość o spec. Analityka finansowa i zarządzanie ryzykiem. A w przyszłości chciałbym pracować na stanowiskach finansowych i marzy mi się magisterka na part time albo studia podyplomowe w Szwajcarii gdzie też chcialbym pracować z rok lub poltora
    • A i jeszcze jedno : prawdopodobnie będę utrzymywał się samodzielnie,myślisz że można dorabiać w Toruniu  na studiach stacjonarnych?
    • Cześć, studiuje ekonomię, natomiast idę teraz na 3 rok  i mam zamiar iść na mgr na finanse, będe startował na finanse i rachunkowość oraz na finance - Charted Financial Analyst (CFA). Studia mgr bede robil dziennie, aby się dostać potrzebuję zdać test, mam zakres materiału i polecaną literaturę na finanse po angielsku, natomiast nie mam na te po polsku. Czy mógłby mi ktoś zaproponować jakieś książki dotyczące poniższych tematów ?  1. Popyt i podaż w ujęciu mikro- i makroekonomicznym, model gospodarki rynkowej, wskaźniki makroekonomiczne i ich interpretacja2. Bank - pośrednik finansowy, bank jako instytucja zaufania publicznego, instrumenty bankowe, bankowość detaliczna, korporacyjna i inwestycyjna3. Ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem, rynek instrumentów ubezpieczeniowych, pośrednictwo ubezpieczeniowe, planowanie emerytalne4. Funkcjonowanie państwa w systemie finansowym, finanse instytucji rządowych i samorządowych, podatki 5. Wartość przedsiębiorstwa, własne i obce źródła finansowania, planowanie inwestycji.6. Rynek kapitałowy i pieniężny - cechy, instrumenty i ich wycena, perspektywa kapitałodawców i kapitałobiorców.7. Świadomy konsument na rynku usług finansowych, zarządzanie gotówką i oszczędnościami, płynność finansowa gospodarstw domowych8. Wartość pieniądza w czasie, proste i dyskontowe metody opłacalności inwestycji.9. Ocena przedsiębiorstwa pod względem finansów, sprawozdanie finansowe10. Rachunkowe metody ewidencji zdarzeń gospodarczych, sprawozdawczość finansowa w jednostkach gospodarczych11. Podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania, otoczenie współczesnej organizacji12. Otoczenie prawne polskiej gospodarki, zasady funkcjonowania podmiotów gospodarczych, prawo finansowe13. Estymacja parametrów modeli ekonomicznych, narzędzia statystyczne14. Polska jako element finansów UE, źródła prawa UE, formy internacjonalizacji organizacji15. Finanse międzynarodowe – podmioty, instrumenty, rynek walutowy   Połowe tych rzeczy miałem / bede miał na ekonomii, planuje się przygotowywać przerabiająć kilka przedmiotów z finansów natomiast czy ktoś pomógłby dobrać literaturę? bo na kilka podpunktów mogę znaleźć spokojnie książki szperając w sylabusach i biorąc książki z analizy finansowej przedsiebiorstwa,rachunkowosci finansowej, wyceny instrumentow finansowych itd ale może ktoś się też do tego przygotowywał lub zacznie a ma książki posegregowane  z góry dziekuje i pozdrawiam
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.