Skocz do zawartości
Begginner94

Informatyka od studiów magisterskich (pierwszy stopień z innego kierunku)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Skończyłem studia inżynierskie na mechanice i budowie maszyn, ale w trakcie studiów zainteresowałem się programowaniem. Kusi mnie trochę, żeby zrobić sobie drugi stopień z studia.net/informatyka w Krakowie (UJ albo UEK). Nie wiecie, czy coś takiego jest wykonalne (dostać się pewnie dostanę, tylko pytanie, czy zaległości nie będą zbyt duże)? Pojawiają się na drugim stopniu osoby po innych kierunkach? Jeśli chodzi o mnie, znam Javę, Androida i SQL-a na poziomie akademickim - szału nie ma, ale jakieś tam podstawy są. Waszym zdaniem jest sens próbować, czy będę miał za duże zaległości w stosunku do absolwentów z infy? Polecacie ewentualnie jakieś inne uczelnie w moim przypadku? Co ewentualnie warto by nadrobić przed magisterką?

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wszystko jest do nadrobienia, jak będziesz chciał to dasz radę bez problemu. 

21 godzin temu, Begginner94 napisał:

Pojawiają się na drugim stopniu osoby po innych kierunkach?

Tak.

21 godzin temu, Begginner94 napisał:

Co ewentualnie warto by nadrobić przed magisterką?

Przejrzyj plany studiów i zobacz jakie przedmioty są, z których się słabo czujesz, nad nimi możesz posiedzieć przed studiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Emiktt napisał:

Przejrzyj plany studiów i zobacz jakie przedmioty są, z których się słabo czujesz, nad nimi możesz posiedzieć przed studiami.

Tak jak pisałem wcześniej, znam Javę, Androida i SQL-a, więc słabo czuję się w zasadzie z wszystkiego innego, ale mam chęci i zapał do nauki (pierwszy stopień robiłem z budowy maszyn, programowaniem zainteresowałem się gdzieś po drodze) ;). Jesteś z którejś z tych uczelni? Jak UJ, to coś być polecał - FAIS czy MiI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studia II stopnia niby są niezależne od I, więc teoretycznie nawet po polonistyce można studiować informatykę... Jednak w praktyce większość uczelni określa dopuszczalny limit ECTS różnic programowych i z tego powodu masz bardzo niewielkie szanse na informatykę po MiBM. Zresztą w informacjach dotyczących rekrutacji podaje się przecież kierunki pokrewne, których absolwenci mogą starać się o przyjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gutek napisał:

Studia II stopnia niby są niezależne od I, więc teoretycznie nawet po polonistyce można studiować informatykę... Jednak w praktyce większość uczelni określa dopuszczalny limit ECTS różnic programowych i z tego powodu masz bardzo niewielkie szanse na informatykę po MiBM. Zresztą w informacjach dotyczących rekrutacji podaje się przecież kierunki pokrewne, których absolwenci mogą starać się o przyjęcie.

Z tego co widzę, to przyjmują wszystkich po kierunkach technicznych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Emiktt napisał:

Mam znajomych po MiBM i radzą sobie dobrze na informatyce (zarówno na 1. jak i 2. stopniu) czy innych pokrewnych kierunkach, często cięższych od informatyki. Idzie bez problemu przejść takie studia po mechanice. 

Tylko że ja chcę zacząć infę od drugiego, nie od pierwszego stopnia (pierwszy mam z MiBM). No ale przeglądałem syllabus na UJ, też myślę, że do zrobienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2018 o 21:29, Emiktt napisał:

Niektórzy jeszcze nie zrobili inż z kierunku informatycznego (mają z MiBM), a już poszli na mgr, tym bardziej robiąc tylko mgr dasz radę.  

Gdzie dokładnie Twoi znajomi studiują? Kontaktowałem się z osobą odpowiedzialną za rekrutacją na UJ, może być problem z przyjęciem, bo kierunek nie jest pokrewny ;(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akceptacja takich dużych różnic programowych to chyba tylko na niektórych uczelniach prywatnych. 1. stopień teoretycznie jest niezależny od 2., ale przyjmuje się, że mgr/mgr inż. musi posiadać wiedzę i kompetencje lic. albo inż. tego samego kierunku. Masz raczej bardzo małe szanse na informatykę na uczelni publicznej, ale po MiBM próbować dostać się np. na mechatronikę albo AiR z nadrobieniem przedmiotów z 1. stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gutek napisał:

Akceptacja takich dużych różnic programowych to chyba tylko na niektórych uczelniach prywatnych. 1. stopień teoretycznie jest niezależny od 2., ale przyjmuje się, że mgr/mgr inż. musi posiadać wiedzę i kompetencje lic. albo inż. tego samego kierunku. Masz raczej bardzo małe szanse na informatykę na uczelni publicznej, ale po MiBM próbować dostać się np. na mechatronikę albo AiR z nadrobieniem przedmiotów z 1. stopnia.

Niby by można, ale to jednak nie to samo co infa ;/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.erk.uj.edu.pl/studia/4223/1/s

Cytat

Do podjęcia studiów upoważnione są osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych (co najmniej licencjata) na kierunkach w obszarach nauk: ścisłych, przyrodniczych, technicznych.

Nic nie napisali o wymogu ukończenia podobnego kierunku. 

 

Cytat

Liczba punktów ustalana jest wyłącznie na podstawie dokumentacji, jako liczba procent zrealizowanych przez kandydata w ramach ukończonych studiów wyższych treści programowych w odniesieniu do ramowych treści programowych określonych uprzednio w standardach kształcenia dla kierunku informatyka.

Z tego wynika, że najwyżej dostaniesz mniej punktów rekrutacyjnych.

 

W dniu 23.05.2018 o 13:38, Begginner94 napisał:

Kontaktowałem się z osobą odpowiedzialną za rekrutacją na UJ, może być problem z przyjęciem, bo kierunek nie jest pokrewny ;(

Może być problem nie jest żadną odpowiedzią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2018 o 18:16, Emiktt napisał:

https://www.erk.uj.edu.pl/studia/4223/1/s

Nic nie napisali o wymogu ukończenia podobnego kierunku. 

Z tego wynika, że najwyżej dostaniesz mniej punktów rekrutacyjnych.

Widziałem ten link. Od osoby odpowiedzialnej za rekrutację na FAIS usłyszałem, że oni nie wezmą nikogo, kto z przedmiotów na 1 stopniu związanych z informatyką nie uzbiera przynajmniej 100 ECTS (porównują, co ja miałem na pierwszym stopniu, a co oni) - nawet, jak będą wolne miejsca. Dziwna sprawa, bo widziałem listy osób przyjętych z zeszłego roku i sporo osób miało... 0 pkt na rekrutacji. Mimo wszystko zaaplikuję i zobaczę, czy coś z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.