Skocz do zawartości
Czaru

Opinie na temat Energetyki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

około rok temu pisałem zapytanie co do studiów. Ostatecznie jak każdy musiałem podjąć decyzję i obecnie jestem na 1-szym roku energetyki. To co to tutaj piszę to spostrzeżenia moje i znajomych z tego samego kierunku (mniej lub bardziej ambitnych).

Dzisiaj chciałem się zapytać czy może ktoś z forumowiczów ukończył ten kierunek na obojętnie jakiej uczelni. Przyznam iż na papierze bardzo to fajnie brzmiało - imo przyszłościowy kierunek, techniczny, zostaje się inżynierem. W dodatku wybrałem studia w języku angielskim co już całkiem wydaje się super. To nie jest tak, że nie podoba mi się, bo zawsze interesowałem się w miarę wszystkim po trochu.

Ale tu występuje problem, a przynajmniej tak mi się wydaje. Nasze zajęcia dosłownie rozchodzą się w różne kierunki. Gdy skończyliśmy np. Systemy Energetyczne I w pierwszym semestrze, to w drugim zaczynamy inne przedmioty od nowa. Inne kierunki wydają się kontynuować pewnie zajęcia i rozgałęziać - różne rodzaje matematyki, następujące zajęcia np. z CAD'a oznaczone kolejno numerami I, II itd. Mam wrażenie że brak tutaj... jakiejś "głębi". Tutaj przychodzi mi tylko myśl, że jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego.

Wiele przedmiotów (poza matematyką i np. rysunkiem technicznym czy w.w. systemami) nie nauczyło mnie niczego praktycznego lub czegoś co wydawało by się związane z jakimkolwiek zawodem. I mówiąc o zawodzie, jakie wogóle są zawody związane z energetyką?! Posty jakie znalazłem w internecie zazwyczaj twierdziły, iż "stołki" w elektrowniach obstawione i nie ma tam pracy albo potrzeba znajomości. To kończąc taki kierunek co ja mogę robić?! I pytam się, zwłaszcza iż czytając opisy kierunków przed wyborem wiele razy czytałem o tym jakim to przyszłościowym kierunkiem jest energetyka...

Teraz trwa już drugi semestr, a na każdych zajęciach jest tylko teoria plus naprawdę mała odrobina tzw. laborek. Zdać takie przedmioty to nie problem, ale mam wrażenie, że niewiele zapamiętam z takiej formy studiów - przychodzi mi na myśl ZZZ.

Ogólnie kierunek podoba mi się, ale bardzo niepokoi mnie myśl iż po zakończeniu go nie będę po prostu umiał nic... poza samą matematyką.

Dodam, że nie miałem zbytnio problemów w pierwszym semestrze - zdałem wszystko w "0" terminach. W drugim póki co nie mam zbytnio problemów, ale nie wyobrażam sobie nie zdać.

Mógłby się podzielić opinią ktoś kto ukończył ten kierunek?

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiowałem elektrotechnikę 2 lata, poniekąd kierunek pokrewny, ale moje wrażenia są identyczne do Twoich! Już pomijając to, że będąc ledwie po maturze myślałem, że nauczę się naprawdę praktycznych rzeczy, to jednak politechnika - wbrew pozorom - jest uczelnią dość teoretyczną, a jakichś bardziej "praktycznych" rzeczy zaczniesz się uczyć dopiero na 4/5 semestrze.

Szczerze mówiąc, nie wiem dokładnie, co można robić po energetyce, ale inżynierowie często "sięgają" poza swój kierunek. Znajomi mi inżynierzy podkreślają, że 90% tego co umieją, nauczyli się w pracy. Myślę więc, że ważne, żeby ten kierunek Ci się podobał przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energetyka to taki trochę kierunek "na siłę", bo jego specjalności w zasadzie pokrywają się z tymi na MiBM i elektrotechnice. Po studiach raczej na pewno nie trafisz do elektrowni, ciepłowni itp., ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spełniać się np. jako konstruktor i/lub obliczeniowiec od maszyn przepływowych, siłowni cieplnych itd. W ostateczności zawsze pozostaje utrzymanie ruchu. Nie wypowiadam się o specjalnościach elektrycznych, bo to nie moja działka. W każdym razie nie zniechęcaj się nadmiarem bezużytecznego materiału na starcie. Zrobisz swoje i na 3. roku będą już tylko przedmioty zawodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.