Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy użytkownicy ;)

  Właśnie w tym roku będę musiał podjąć decyzję odnośnie mojej dalszej ścieżki edukacyjnej. Obecnie jestem teraz na trzecim roku studiów licencjackich na kierunku administracja i w tym roku piszę pracę dyplomową. Jednocześnie rozważam pójście na dalsze studia magisterskie, a konkretnie na kryminologię w Warszawie, gdzie stamtąd pochodzę. Właściwie już od dawna interesuję się problematyką przestępstw, form jego popełnienia, motywami popełnienia przestępstw, motywacją sprawcy czynu zabronionego, ciekawi mnie procedura postępowania karnego, przepisy z kodeksu karnego ( dodam na marginesie, że na pierwszym roku studiów z administracji miałem zajęcia z podstaw prawa karnego i fajnie je wspominam, wielu ciekawych rzeczy dowiedziałem się). Od dziecka oglądam też seriale kryminalne polskie i zagraniczne, magazyny kryminalne, a także interesują mnie wiadomości czy złapano już jakiegoś sprawcę i skazano itp. Mam też plany, aby pracować w przyszłości w jakimś wydziale dochodzeniowo-śledczym, gdzie będę mógł pomagać w ustaleniach dotyczących jakiegoś śledztwa, szukać czegoś, a jak nie da rady to  np. fundacji, która pomaga osobom pokrzywdzonym albo w sądzie, czy innych organach ścigania lub instytucjach wymiaru sprawiedliwości (nawet choćby prace biurowe).  Dlatego właśnie z tych względów chciałbym pójść spróbować studiować coś ciekawszego ( a myślę że taka jest kryminologia), bo z tego co sprawdzam to na administracji II stopnia są takie specjalizacje jak np. administracja elektroniczna, nieruchomościami, które nie wywołują u mnie jakiegoś zainteresowania i przykucia uwagi. Chodzi tutaj na przykład o przyswajanie wiedzy dotyczącej przepisów o ordynacji podatkowej, o stawce VAT, rozliczeń z PIT itp. Poza tym jak sprawdzałem specjalność administracja publiczna to doszedłem do wniosku, że nie warto uczyć się tego samego na magisterce, jak mam ten sam przedmiot na licencjacie.W związku z tym szczególnie zwracam się z prośbą do osób, które ukończyły lub kończą ten kierunek kryminologii, aby mogły mi przybliżyć jak wygląda w praktyce, ze swojego doświadczenia studiowanie na tym kierunku (najlepiej z UW), czy warto na niego iść, czy jest faktycznie interesujący. Chciałbym, abyście przedstawili mi na początek jak przebiega na UW rekrutacja na te studia ? Z tego co wiem, to na pewno wliczać się będzie średnia studiów z licencjatu i chyba rejestracja będzie w systemie USOS. Na stronie wydziałowej, gdzie nauczana jest kryminologia wyczytałem, że podobno są jakieś rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane, a na jednym z portali sprawdziłem, że jest wstępny egzamin ustny. Dlatego chciałbym was prosić o weryfikację tego co przedstawiłem i wyjaśnienie, co na tych rozmowach kwalifikacyjnych wypytują itp. Druga sprawa jest taka, że gdzieś wyczytałem, że to są studia dla ludzi o twardej psychice i zastanawiam się, czy czasami nie jest tak, że na tych rozmowach kwalifikacyjnych nie wypytują się czasami czy pani czy pan na coś nie choruje. Dlatego mam nadzieję, że wyjaśnicie mi też tą kwestię jak to jest naprawdę. Chciałem się też was dowiedzieć, jak wygląda sytuacja z planem zajęć, czy dużo jest zajęć w ciągu dnia, o której godzinie najpóźniej kończy się zajęcia na tym kierunku ? Pytam, bo to kryterium jest też ważne dla mnie, bo jestem dojeżdżający. Mam nadzieję, że udzielicie mi też informacji na temat praktyk z kryminologii, czy są na UW obowiązkowe czy dla chętnych. Ostatnią rzeczą, która mnie nurtuje co do tego kierunku jest fakt, że w planie studiów z kryminologii zauważyłem w każdym semestrze jest seminarium magisterskie i nie wiem co to znaczy w praktyce. Liczę na rozsądne komentarze od osób, które miały styczność z tym kierunkiem i na pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

Oto link strony wydziałowej z UW, gdzie są informacje na temat kryminologii: http://ipsir.uw.edu.pl/studia-i-i-ii-stopnia/kryminologia

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest w miarę nowy kierunek więc nie spodziewaj się wielu opinii. A co chcesz robić w przyszłości? Takie studia w żaden sposób nie otwierają drogi na stanowiska oficerskie w policji. 

Tu masz dokładne zasady rekrutacji

https://irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=S2-KR&kategoria=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.