Skocz do zawartości
Miłosz Szkudlarski

Historia konfliktów polsko-tureckich

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu ludzi błędnie uważa, iż Imperium Osmańskie było największym wrogiem naszego państwa już od momentu swojego powstania. Praktycznie do końca XV wieku oba państwa łączyły wyłącznie neutralne stosunki. Jak nie trudno się jednak zorientować – lata pokoju musiały w końcu minąć. Okres ten przypadł na lata panowania Bajazyda II na tronie osmańskim, który objął go w roku 1481 po swoim ojcu – Mehmedzie II Zdobywcy. Wtedy doszło do pierwszego konfliktu zbrojnego…

http://edukacja.net/wojny-polsko-tureckie-historia-zmagan-rzeczypospolitej-polskiej-z-imperium-osmanskim/

A jakie są Wasze opinie na temat konfliktów między Rzeczpospolitą Polską, a Imperium Osmańskim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wojnach z Imperium Osmańskim nie chodziło tylko o konflikt pomiędzy państwami ale o konflikt 2 religii a Polska była wtedy granicą chrześcijaństwa. Szkoda, że wojny na tle religijnym są obecne do dzisiaj ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Imperium Osmańskim Islam odgrywał głównie polityczną rolą. W imię Boga podbijano nowe terytoria, bo to gwarantowało spokój wewnętrzny państwa. W rzeczywistości jednak, stały rozwój terytorialny Turcji, podboje i ciągłe wojny podyktowane były aspektami gospodarczymi. Turcja była relatywnie ubogim państwem, które swoją potęgę czerpało z armii. Wojny dostarczały natomiast niewolników, bogate łupy i kolejnych poddanych, którzych zobowiązywano do płacenia wysokich podatków (no chyba, że przeszli na Islam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, religia była jedynie pretekstem. Podobnie jeśli chodzi o wyprawy krzyżowe. Po prostu "ładniej" wygląda wojna o szerzenie religii (tej jedynej) niż chęć powiększenia terytorium i wpływów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż Turcja nigdy nie uznała Rozbiorów Rzeczypospolitej. Trzeba powiedzieć że nieźle się zachowała, prawda? Podobno każdy sułtan zwykł o posła z Lechistanu, a budynek "polskiej ambasady" nie został zburzony, zamknięty na klucz pieczołowicie przechowywany w skarbcu , a po odzyskaniu niepodległości oddany przybyłym ambasadorom Polski. Nawet jeśli to legenda, to ujmująca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska w XVIw. zawierała wiele rozejmów z Turcją, chcąc uniknąć bezpośredniego konfliktu, który próbowali wywołać Habsburgowie. Po przegranej bitwie pod Mohaczem, wykorzystując spory wewnętrzne w Polsce, Turcy zajęli część Węgier i zaczęli zagrażać południowej granicy Korony, stąd w 1530r. zawarto pokój wieczysty, potwierdzony także przez Zygmunta Augusta. Dzięki niemu aż do XVIIw. na granicy panował względny pokój. Pomimo różnych późniejszych konfliktów, Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów Polski - piękna postawa. Warto też pamiętać o późniejszej działalności Bema, który w Turcji właśnie znalazł schronienie i próbował utworzyć polskie oddziały, a w efekcie uznany został bohaterem narodowym tego kraju. Dlatego nie powiedziałabym, żeby Turcja była wrogiem Polski. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez natilaskowik
   Witam, od kilku dni zastanawiam się nad tym, czy gdybym chciała zmienić uczelnię po pierwszym roku z przykładowo Filologii polskiej: dziennikarstwo i nowe media na inną uczelnię, która mieści się w innym mieście, tyle że w niej dopiero na drugim roku się wybiera specjalizacje w przeciwieństwie do mojej aktualnej. I czy gdybym poszła do tej drugiej, to mogłabym uczyć się dalej (chodzi mi, czy od drugiego roku) czy musiałabym jeszcze raz przechodzić przez pierwszy rok? Bo chciałabym zmienić automatycznie specjalizację.
    
   Dziękuję z góry i pozdrawiam serdecznie Mam nadzieję, że napisałam w miarę zrozumiale.
  • Przez drl97
   Witam. Jestem tegoroczną maturzystką, a przedmiotem rozszerzonym w moim przypadku będzie język polski, ponieważ moim marzeniem jest studiować filologię polską lub bardzo pokrewny kierunek. Jestem świetna z tego przedmiotu, mam talent literacki (oczywiście zdaniem moich nauczycieli), ale problem leży w językach obcych. Wciąż uczę się do matury z języka angielskiego, ale moja wiedza jest naprawdę kiepska. Liczę na to, że zdam z tego przedmiotu maturę, lecz interesuje mnie kilka innych informacji. 
   Po pierwsze wyczytałam w informatorze, że na studia humanistycznych przykuwają uwagę do języka angielskiego. Chciałabym się dowiedzieć czy z dobrym wynikiem z języka polskiego oraz np. 30-40% z podstawowego angielskiego mam szansę dostać się np. na filologię polską. 
   Po drugie interesuje mnie też fakt czy na studiach humanistycznych są realizowane zajęcia z języka obcego, a jeżeli tak to na jakim poziomie.
    
  • Przez Łukasz
   Filologia polska to zdecydowanie kierunek dla pasjonatów i miłośników polskiej kultury i literatury. Jest on bardzo wyjątkowy, interesujący ale też i wymagający. 
   Już teraz sprawdz czy nadajesz się na filologię polską:
   http://www.studia.net/poradnik-kandydata/7880-czy-nadajesz-sie-na-polonistyke-test-dla-kandydatow-na-filologie-polska
  • Przez Łukasz
   Wybierając studia wielu z Was zastanawia się jaki kierunek wybrać? Większość kieruje się obecną popularnością kierunków, ciekawymi nazwami studiów, ciekawymi programy. Rzadziej kierujecie się swoimi pasjami i zainteresowaniami, a przecież to bardzo ważne. 
   Obecna popularność konkretnego kierunku nie ma nic wspólnego z możliwościami zatrudnienie. Nikt nie wie jak będzie wyglądał rynek pracy za 5, 10 lat, a co dopiero za 30 czy 40 kiedy My obecna młodzież, studenci, maturzyści, czy absolwenci, będziemy musieli być aktywni zawodowo. Dobrym przykładem była europeistyka, kierunek bardzo ciekawy, rozwijający pasję i dający szerokie horyzonty myślowe. W 2004 roku na UMK było 30-40 osób na jedno miejsce, aby zostać zakwalifikowanym należało się wykazać średnią ze szkoły średniej na poziomie 5,6 i podobnie zdaną maturą. Dzisiaj kierunek ten uchodzi za produkcję bezrobotnych. Moim zdaniem nie jest to słuszne myślenie, bo to nie kierunek jest determinantem naszego życia. Kierunek daje nam fundamenty, podstawy naszego rozwoju, ale to my sami decydujemy o naszej przyszłości. 
   Oczywiście warto pomyśleć już teraz, co może być oczekiwane w przyszłości, jakie kwalifikacje, jakie fundamenty będą nam dawały lepszy start. 
   Zachęcam Was do obejrzenia filmu o najbardziej przyszłościowych zawodach w Polsce:
    
    
  • Przez maciejkuczynski
   Jestem nowy na Forum i chciałem się przedstawić
   Wybieram się na medycynę. Właśnie zacząłem drugą klasę LO na profilu biol-chem-mat. Takie też przedmioty rozszerzone będę zdawać na maturze, plus angielski dwujęzyczny (odpowiednik C1). Przedmioty te dobrałem pod kątem wymagań polskich uniwersytetów medycznych. U mnie na pierwszym miejscu stoi Warszawa, na kolejnych Kraków i Wrocław.
   Od pewnego czasu chodzi mi jednak po głowie pomysł studiowania w Niemczech. Nie bez powodu - od 12 lat mieszka tam i pracuje mój tata, anestezjolog. Do Niemiec przyjeżdżam średnio 2-3 razy w roku, głównie na wakacje. Jestem więc w miarę obyty z krajem, jego mentalnością i kulturą. Wiem, że tata pomógłby mi na miejscu, może nawet miałbym szanse na praktyki w jego klinice - przyjmują tam obcokrajowców bardzo chętnie. Interesowałyby mnie takie miasta, jak:
   - Goettingen (piękna miejscowość, dość renomowany uni, choć nie w krajowej czołówce, 60 km od domu taty w Seesen - mógłbym z nim nawet mieszkać, odpadnie koszt wynajęcia mieszkania)
   - Berlin (Humboldt lub Freie Uni - wszystkie właściwie zalety Zachodniej stolicy)
   - Heidelberg (najwyższe notowania w rankingach)
   - Monachium (najmniej prawdopodobne, wysokie noty, ale trochę daleko)
   Pojawił się jednak cały szereg wątpliwości, gdy wgłębiłem się w przepisy i procedury rekrutacyjne.
   1. Język. Mój niemiecki oceniam na słabe B2. Radzę sobie dość dobrze w konwersacji z Niemcami, rozumiem większość tego, co czytam i słucham. Jeżeli nie znam słowa, potrafię znaleźć synonim. W zeszłym roku wygrałem nawet ogólnopolski konkurs  Jednak większość uczelni wymaga mocnego C1 lub nawet C2 - na tyle nie znam jeszcze nawet angielskiego. Najczęściej brane pod uwagę egzaminy: TestDaF z wynikiem 4 (mocne C1), DSH zweite Stufe (C1) lub Goethe C2/Oberstufe. C1 przy bardzo intensywnej nauce może jestem w stanie osiągnąć, jednak C2 to już wymagałoby mieszkania i życia w Niemczech.
   2. Termin rekrutacji. Na stronach uczelni terminy pokrywają się mniej więcej z polskimi, raz jednak na jakimś forum znalazłem informację, że rekrutację przeprowadza się wcześniej - przed naszymi maturami. Wobec tego, jako że student nie posiada matury ani świadectwa ukończenia LO, przyjęcie następuje według średniej ocen z... drugiej klasy. Czy wiecie coś na ten temat? W pierwszej klasie miałem 5.88, tego poziomu jednak w tym roku się nie spodziewam.
   3. Opłacalność całego przedsięwzięcia. Z moją sytuacją, na pewno łatwiej mi się będzie odnaleźć w Niemczech niż większości moich rówieśników. Czy jednak opłaca się posiadać niemiecki dyplom? Jak patrzą na to polskie szpitale? I na odwrót - czy polski dyplom za granicą jest z automatu czymś gorszym w porównaniu do np. niemieckiego lub brytyjskiego? Mam pewne porównanie szpitali polskich i niemieckich i, nie oszukujmy się, poziom techniki, komfortu i metody leczenia zdecydowanie przewyższają u tych drugich. W Polsce problemem jest też kolesiostwo, hierarchia i rzucanie młodym kłód pod nogi. Nie ukrywam też, że interesuje mnie praca naukowa - stopnie naukowe, własne badania, konferencje itp. Czy trudno prowadzić w Polsce taką działalność? W Niemczech większość lekarzy ma tytuł doktora i nikogo on nie dziwi.
   Pytanie zasadnicze brzmi: czy jest sens się w to pakować? Czy studiami w Polsce zamykam sobie drogi kariery? Z drugiej strony, trochę mnie przerastają wymagania językowe w DE - musiałbym się naprawdę intensywnie zabrać za naukę. Jeżeli nie warto, ograniczę Deutsche Sprache do tego, co mam w szkole, i się przygotuję solidnie do matury. Niby dwa lata, a jednak wstępna decyzja już na teraz.
   Pozdrawiam,
   Maciek


 • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

  • Jestem na 3 roku (zaraz 4) na UAMie. Mam do wyrównania różnice programowe z ostatnich dwóch lat.   W zarządzeniu dziekana mam zobowiązanie do realizacji wyznaczonych różnic programowych (w zarządzeniu nie ma podanego terminu). Tak właściwie zbytnio mi nic nie wytłumaczono co i jak, po prostu dano mu listę przedmiotów, które muszę zaliczyć. Otrzymałam też zgodę na Indywidualną Organizację Studiów, ponieważ wiele przedmiotów się na siebie nakładało (studiuję zaocznie).   Zaliczyłam już znaczną większość tych przedmiotów, ale okazało się też, że muszę zaliczyć też dwa przedmioty, które nie są już realizowane na tym kierunku na żadnym roku. Dostałam informację od koordynatora, że muszę się dowiedzieć czy są osoby realizujące ten przedmiot i zaliczyć go indywidualnie. Obawiam się, że nie zdołam w terminie ich zaliczyć.    Czy na UAM jest możliwość zaliczenia przedmiotów z wyrównania różnic programowych w następnym semestrze w kolejnym roku akademickim? 3 rok mam zaliczony, pozostały tak naprawdę tylko te nieszczęsne dwa przedmioty.  Pisałam już do dziekanatu, ale może tutaj szybciej otrzymam odpowiedź.
  • Witam, Mam kłopot z wykładowcą. Otóż, w tym roku niestety nie udało mi się zaliczyć 2 przedmiotów i byłem zmuszony wziąć warunek. Poszedłem do dziekanatu z wnioskiem, jednak zostałem oddelegowany z powodu niezaliczenia jeszcze 1 przedmiotu. Jednak w sprawie tego przedmiotu kontaktowałem się parę dni wcześniej, jeszcze w czasie sesji egzaminacyjnej, z wykładowcą, który napisał mi, że zaległe pracę (3) mogę wysłać do 27 września (sesja się skończyła 21). Dzisiaj, 26 września, z racji że sesja się skończyła, musiałem się ubiegać o przedłużenie sesji. Do tego potrzebna mi była opinia prowadzącego zajęcia. Pani wykładowczyni za to mi napisała, że nie wystawi mi pozytywnej oceny oraz nie jest w stanie sprawdzić mi tych prac, mimo iż w sesji mi napisała, że mam niby czas do jutra.  Chciałbym się więc zapytać, czy jest jakaś podstawa prawna lub czy napisanie skargi do dziekana/rektora da jakiś rezultat? Nie będę powtarzać roku z powodu jej widzimisię.    Z góry przepraszam za chaotyczność, jednak piszę pod wpływem emocji. Na jakiekolwiek niejasności będę odpowiadał w komentarzach. 
  • Witam. Zastanawiam się nad wyborem specjalizacji na studiach magisterskich. Ukończyłam na UŁ kierunek "Informacja w środowisku cyfrowym, spec. Zarządzanie informacją" (kierunek trochę o infobrokerstwie, Social Media, architekturze informacji itp.). Chcę iść na Zarządzanie II stopień na Społeczną Akademię Nauk, natomiast nie mogę zdecydować się na konkretny profil, a trzeba go wybrać już przy rekrutacji.  1. E-biznes i profesjonalna komunikacja 2. Menedżer organizacji Czy wybór specjalności ma duże znaczenie? Jeśli tak, który z tych profili jest bardziej "szerszy" i przyszłościowy? E-biznes zdecydowanie łączy się z kierunkiem, który ukończyłam na licencjacie, natomiast wydaję mi się, że jest mocno skategoryzowany i nie do końca chcę uczyć się tych samych informacji. Zależy mi na czymś ogólniejszym, ale Menedżer organizacji odnoszę wrażenie, że jest mało przyszłościowy. Jest jeszcze trzecia specjalizacja "Logistyka w zarządzaniu", w mojej miejscowości jest dużo firm logistycznych, ale nie chcę w przyszłości pracować na produkcji. Jakie są Wasze odczucia?   
  • Hej mam na imie Katarzyna lubie te forum bo znalazłam tu w przeszłości wiele wątków które mi pomogły polecam każdemu!!
 • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.