Skocz do zawartości
Pitter

Informatyka czy mechatronika?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Szukałem podobnego tematu na forum i znalazłem, ale jest on z przed kilku już chyba lat, a rynek się dynamicznie zmienia. 
Co w tym roku lepioej zacząć studiować - informatykę czy mechatronikę? Nie mam jakiegoś doświadczenia w żadnym z tych kierunków, jednak bardziej skłaniam się do mechatroniki. Jak obecnie wygląda sytuacja, może studiujecie któryś z tych kierunków i możecie coś dodać ciekawego od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba kierunki podobnie trudne, jeśli ktoś w tym jest zielony. Z tego co wiem, to na informatyke zazwyczaj więcej chetnych, przez co progi są wysokie. A po mechatronice też jest praca i to co raz więcej - choćby w serwisach samochodowych poszukują mechatronikow bo w autach teraz głównie komputery. A rynek programistów teraz ma zapotrzebowanie, a za parę lat może już być ciężko, bo ogromna konkurencja. Warto patrzeć w przyszłość, tyle ci poradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Informatyk to jeden z nielicznych zawodów, gdzie nie patrzą na wykształcenie. Znajomy po liceum zaczął pracę jako programista, dziś zarabia 9tys, nikt nie pytał o jego wykształcenie. Ludzie idą często na informatyka, nasluchajac się mitów, że będą zarabiać 15tys. Studia to tylko plus jeśli chodzi o praktyke i znajomości, ale studia nie są niezbędne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukają ludzi z pasją i wiedzą. Wykształcenie jest wymagane na stanowisko nauczyciela studia.net/informatyka ;) w innych przypadkach wiedza i praktyka. Sam to wiem, duża część ludzi w tym środowisku o tym mówi. 

Oczywiście, nie powiedzą tego uczelnie. Nie raz na dniach otwartych słyszałem "Po studiach informatycznych łatwo o pracę", tak, ale tak samo łatwo jak bez studiów, na studiach połowa przedmiotów są zbędne IMO. Myślicie czemu ten kierunek jest najbardziej oblegany na studiach? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To noe te czasy, kiedy IT jeszcze raczkowalo, teraz wiedzę można posiąść samemu, a na rozmowie kwalif. nikt się nie pyta czy ma studia czy nie. Studia są wymagane, ale np jako inżynier budowlany czy tester jakości. Lub też w zarządzaniu produkcją. Tu się zgodzę. Ale w IT nie wymagają, może co najwyżej jakieś Januszexy, co myślą że studia są ważne. Ale takich co raz mniej.Pytasz pewnie skąd mogę wiedZieć, skoro sam zamierzam iść na studia. A no stąd że idę na staż i jeśli się nadam to będę zatrudniony. Bez wykształcenia wyższego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekrutowali czy wymagali? 

Mnóstwo, warto prześledzić jak wygląda rozmowa o pracę: gdzie pan wcześniej pracował, czy zna pan technologie tą, jakiś projekt pan zrobił...Pracowałem z jednym co był po studiach, ale logistycznych ;)

PS. A na jakie stanowisko ten informatyk? Ekspert od zarzadzania siecią czy taki zwykly od napraw i diagnostyki komputerów w firmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że utrwalasz mit informatyk i wymagane studia ;) studia mogą pchnac do przodu, ale równie dobrze możesz i bez nich znaleźć pracę. I co raz więcej firm pyta co umiesz, a nie jakie szkoły.

To że pare firm wymaga wykształcenia, bo pewnie takie są, to ich sprawa, ale często tracą dobrych pracowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączając się w temat. Wiele słyszałem że ludzie którzy zdecydowali się na pracę bez studiów zaraz po szkole średniej, decydują się na nie mając niekiedy ponad 30 lat. Potrzebne ze względu na awans itp. I słyszałem że takich osób jest sporo na studiach zaocznych. Tutaj kolega piszę że studia nie są potrzebne żeby być dobrym informatykiem, tak to prawda... ale co wtedy jak w wieku 30- kilku lat ktoś nas zapyta o studia... Moim zdaniem dobrze jest zrobić studia zaraz po szkole średniej jeśli ktoś zamierza pracować w zawodzie informatyka, bo nie wiemy co będzie nam w przyszłości potrzebne co będą wymagać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.