Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę pracę magisterską i mam pewne problemy: nie wiem jak zacząć, jak stworzyć koncepcję pracy i metodologię. Gdzie szukać inspiracji? Co robić? Podzielcie się proszę własnym doświadczeniem w pisaniu, jakie wy mieliście problemy podczas pisania, czego brakowało i wgl? Jak współpraca z promotorem?

Będę wdzięczny za każdą informację!!! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w sieci sporo poradników, ale w dużym skrócie:

 

1. Zakładam, że masz już temat - na potrzeby tego wpisu przyjmijmy, że Twój temat to "Rozwój bankowości elektronicznej w Polsce"

2. Szukasz książek i artykułów naukowych (nie artykułów na blogach tylko takich artykułów, pod którymi ktoś się podpisał i które zostały wydane w periodykach) w tej tematyce i sprawdzasz spisy treści tych książek i główne aspekty omawiane w tych artykułach - to ćwiczenie zazwyczaj nie wymaga wychodzenia z domu - to wszystko da się znaleźć w internecie za darmo (trzeba umieć szukać, ale to już inna kwestia)

3. Z tego co znajdziesz wyłania Ci się jakiś obraz tego na czym skupiali się inni autorzy opisujący dany problem i pewnie dla tematu dotyczącego bankowości elektronicznej będzie to coś w kierunku definicji bankowości elektronicznej, rodzajów  i klasyfikacji bankowości elektronicznej, roli jaką odgrywa w sektorze bankowym itd. Bazując na takim podejściu będziesz w stanie przygotować spis treści dla jednego lub dwóch rozdziałów teoretycznych

4. W kwestii rozdziału metodologicznego również bazuj na książkach, żeby opisać teorię (czym np. są problemy badawcze), ale tutaj teoria musi być uzupełniona o założenia dla Twojej pracy. Sugerowałbym wyszukać w internecie przykładowy rozdział metodologiczny i wzorować się na nim (nie treścią, tylko układem i żeby zrozumieć jak definiować problemy badawcze, hipotezy, wskaźniki, narzędzia i techniki).

5. Współpraca z promotorem bywa różna - na licencjacie wybrałem takiego, z którym było OK na zajęciach, ale promotorem okazał się kiepskim, poprawiał zdania, które sam kazał mi dodać do pracy, siedzenie po nocach u niego w domu - tragedia. A na magisterce wziąłem takiego, który był ostry na zajęciach, ale mega konkretny na seminarium, poszło właściwie bezboleśnie i obroniłem na 5.

6. Nie korzystaj z "pomocy" w pisaniu - zrób to sam, bo to zaprocentuje w Twoim późniejszym życiu zawodowym i nie będziesz miał żadnych stresów ani teraz ani w przyszłości (np. jakbyś chciał zająć się polityką za kilka lat)

7. Ewentualnie możesz skorzystać z pomocy AI (np. ChatGPT) ale bardziej jako źródła inspiracji, a na 100% nie "kopiuj-wklej". Pomijam to, że na tym etapie rozwoju jeszcze zdarza mu się tworzyć bzdury i używać języka, który nie brzmi do końca naturalnie (np. wstawianie jakichś bardzo rzadko używanych słów lub zwrotów, które są poprawne językowo, ale wyglądają dziwnie). Bardziej chodzi mi o to, że może dzisiaj jeszcze wykrywanie tekstu generowanego przez sztuczną inteligencję nie jest dobrze rozwinięte, ale jeśli niedługo będzie, to nie chciałbyś, żeby Twój dyplom został unieważniony.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.