Skocz do zawartości
LuzMisiek

Studia

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem w jakim dziale to napisać.

Więc tak, przez 10 lat uczyłem sie w za granicą, wrócilem do Polski bo chciał bym tu studiować. Kontaktowałem się z uczelnią wysłałem im moje certyfikaty ze szkoły itp i dostałem odpowiedź że mogę tylko studiować cos w języku angielskim a koszt tego za 1 rok wynosi 5000 euro albo mam zrobić polską mature i wtedy aplikować na studia w języku polskim. Chodzi o to że nie chce tracić 3 lata czasu na liceum, czy jest możliwość by skończyć liceum w jakimś trybie przyspieszonym i napisać tą mature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łukasz napisał:

Tak. Są szkoły policealne które przygotowuje w rok lub 2

 Ale czy z Twoim wykształceniem nie możesz zrobić matury międzynarodowej?

Raczej nie, w moim miescie w Polsce nigdzie nie ma raczej jakiejs szkoly z international baccalaureate. w Anglii jest taka alternatywa do IB ktora nazywa sie "A levels" i ja z tego zrobiłem tylko rok i bym musial jeszcze 1 rok dokonczyc by sie dostac na jakies studia w Anglii. Ale chce własnie w Polsce kontynuować swoją edukacje więc wrócilem do Polski juz na stałe i własnie nie wiem co teraz ze soba zrobic. Czy isc do tego liceum dla doroslych czy jest moze jakas inna alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu poszłabym do kilku szkół np. Liceum Akademickie w Toruniu, IX LO w Bydgoszczy (kl. IB z maturą międzynarodową) . Sprawdź możliwości jakie Tobie przedstawią. Być może okaże się, że będziesz mógł tylko np zrobić rok w danej szkole - wszystko zależy od różnic programowych itp. Jeżeli nie chcesz czekać, zastanów się czy nie lepiej będzie iść do szkoły policealnej, aby przygotować się i napisać maturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Malutka napisał:

Na Twoim miejscu poszłabym do kilku szkół np. Liceum Akademickie w Toruniu, IX LO w Bydgoszczy (kl. IB z maturą międzynarodową) . Sprawdź możliwości jakie Tobie przedstawią. Być może okaże się, że będziesz mógł tylko np zrobić rok w danej szkole - wszystko zależy od różnic programowych itp. Jeżeli nie chcesz czekać, zastanów się czy nie lepiej będzie iść do szkoły policealnej, aby przygotować się i napisać maturę. 

Szkoly policealnej czyli liceum dla dorosłych tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2018 o 08:38, LuzMisiek napisał:

Nie wiedziałem w jakim dziale to napisać.

Więc tak, przez 10 lat uczyłem sie w za granicą, wrócilem do Polski bo chciał bym tu studiować. Kontaktowałem się z uczelnią wysłałem im moje certyfikaty ze szkoły itp i dostałem odpowiedź że mogę tylko studiować cos w języku angielskim a koszt tego za 1 rok wynosi 5000 euro albo mam zrobić polską mature i wtedy aplikować na studia w języku polskim. Chodzi o to że nie chce tracić 3 lata czasu na liceum, czy jest możliwość by skończyć liceum w jakimś trybie przyspieszonym i napisać tą mature?

Jakieś bardzo dziwne zasady ma ta uczelnia. Generalnie na większość polskich uczelni możesz iść z zagraniczną maturą, a na większość zagranicznych z polską. Może po prostu spróbuj na innej uczelni? (Tak dla przykładu opis takiej rekrutacji z UJ: http://www.rekrutacja.uj.edu.pl/studia-i-stopnia/wynik-kwalifikacji/inna-matura-zagraniczna). Czasem jest wymagany egzamin z języka polskiego, ale generalnie od czegoś mieliśmy ten proces boloński. Oczywiście nie wszystkie egzaminy są uznawane na świecie (np. stara polska matura nie była, nowa jest), ale o ile kończyłeś szkołę w jakimś kraju UE, a nie w Zimbabwe, to większość uczelni powinna Cię przyjąć. 

 

 

Liceów dla dorosłych nie polecam. W Polsce to raczej miejsca dla osób, które gdzie indziej sobie nie poradziły. Poziom jest tam bardzo niski. Nie przygotują Cię tam do rozszerzonej matury, bez której nie da się praktycznie dostać na żadną sensowną uczelnię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty za studia wnoszone przez cudzoziemców

Cudzoziemcy podejmujący studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich nie płacą czesnego za podejmowany kierunek studiów stacjonarnych prowadzony w języku polskim. Za studia niestacjonarne i za studia w językach obcych płacą taką samą kwotę za czesne jak obywatele polscy.

Mają również prawo do takich samych stypendiów motywacyjnych jak obywatele polscy (stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra za osiągnięcia w nauce, artystyczne lub sportowe). Część z nich ma również prawo do świadczeń socjalnych (stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomóg). Więcej informacji można znaleźć na stronie Działu Spraw Studenckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rekrutacja.uj.edu.pl/pl_PL/studia-i-stopnia/wynik-kwalifikacji/inna-matura-zagraniczna/wielka-brytania

 

Wlasnie posiadam tylko to "AS" bo robilem 1 rok a drugiego nie dokonczylem tylko poszedlem do pracy. Czyli nie mam rozszerzenia. Oceny które mam to A,C,C Ale bez rozszezenia chyba nie ma szans dostac sie na jakikolwiek kierunek? Interesuje mnie uczelnia UMK.

 

A - jezyk polski

C - informatyka

C- inżynieria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LuzMisiek napisał:

To pozostaje mi isc do tego liceum dla doroslych na 3 lata i sprobowac zrobic tą mature z lepszymi wynikami.

Bardzo wątpię, żebyś w liceum dla dorosłych poprawił wyniki. Jak mówiłam, w takich miejscach poziom jest niski i nikt nie zdaje rozszerzeń. Wiele się tam nie nauczysz i najpewniej wyjdziesz znów ze słabymi wynikami z podstawy. Tak naprawdę, jeśli chciałeś iść na studia, to głupotą było zakończenie edukacji na AS, gdybyś zrobił normalnie A-level, nie miałbyś dziś problemu. 

 

Ale powiedz może, jaki kierunek Cię interesuje. Bo na niektóre progi nie są takie wysokie i może się dostać z podstawowymi wynikami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, aguagu napisał:

Bardzo wątpię, żebyś w liceum dla dorosłych poprawił wyniki. Jak mówiłam, w takich miejscach poziom jest niski i nikt nie zdaje rozszerzeń. Wiele się tam nie nauczysz i najpewniej wyjdziesz znów ze słabymi wynikami z podstawy. Tak naprawdę, jeśli chciałeś iść na studia, to głupotą było zakończenie edukacji na AS, gdybyś zrobił normalnie A-level, nie miałbyś dziś problemu. 

  

Ale powiedz może, jaki kierunek Cię interesuje. Bo na niektóre progi nie są takie wysokie i może się dostać z podstawowymi wynikami. 

Sprawy rodzinne, więc musiałem wrócić do Polski ogólnie to się obijałem w szkole oraz musialem zdawac z takich przedmiotow które mnie nie intersowały i nie było sensu kontynuować. No i teraz obudziłem z reką w nocniku.  Z angielskiego matury nie mial bym zadnego problemu zdac z podstawowego i rozszerzenia. Większy problem to język Polski bo nigdy sie go nie uczylem w szkole oraz studiuj matmę bo jej nie zdawałem z AS. Ale posiadam wlasnie to AS z polskiego na które wychodzi że to 50% podstawowej matury z Polskiego ale nie wiem czy to można łączyć z Polską maturą. Język Polski u mnie był na takim poziomie jak język Angielski na Polskiej maturze. Kierunek który mnie interesuje to Wojskoznastwo/English Studies. Chciał bym iść w strone chemii/biologi ale nie wiem czy w 3 lata się naucze od 0 do poziomu rozszerzenia gdy klasa jest raz na 2 tyg w takim liceum...

 

Kontaktowałem się z uczelnią UMK to dostałem odpowiedź że nie ma żadnych przeciwskazań bym studiował jakiś kierunek w języku angielskim. Tylko ze oplata roczna to 5/7 tyś euro na 1 rok.:D Więc odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studia w języku angielskim są płatne na wielu uczelniach. 

Możesz studiować na UMK jak polski student ale na zasadach jak polski student, czyli bierzesz udział w rekrutacji na kierunki finansowane przez Państwo. 

Jeśli Polak musi zapłacić za kierunek anglojęzyczny to Ty też. 

Jeśli Twoja matura jest słaba to naturalnie inni Cię wyprzedzą. 

Przez 3 lata nauczysz się do matury bez problemu - tutaj wszystko zależy od Twoich chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LuzMisiek, dopłata dla obywateli polskich studiujących po angielsku to z reguły nie są ogromne pieniądze. Najczęściej można zmieścić się w 1-2 tys. zł/semestr, jeśli nie udaje się na kierunek stworzony dla obcokrajowców - np. lekarski w English Division. Obcokrajowcy oczywiście płacą więcej, ale na tym samym kierunku nie występują różnice rzędu wielkości. Przeszukaj stronę UMK i znajdź zarządzenie rektora o opłatach za studia. Bardzo wątpliwe, by tak marny kierunek jak wojskoznawstwo po pierwsze kosztował 5-7 tys. euro za rok, a po drugie w ogóle był dostępny w języku angielskim. Z drugiej strony - skoro niektóre uczelnie publiczne przyjmują bez weryfikacji kandydatów z ukraińską maturą, to w Twoim przypadku nie powinno być gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, na wojskoznawstwo na UMK jest info, że można z maturą zagraniczną:

https://irk.umk.pl/2018/katalog.php?op=info&id=12510282-2&kategoria=

 

Cytat

Kandydat ze świadectwem maturalnym uzyskanym za granicą kwalifikowany jest zgodnie z zasadami określonymi dla kandydatów ze świadectwem dojrzałości uzyskanym w trybie tzw. „starej matury”.

Więc czemu uczelnia pcha Cię na siłę na studia po angielsku, skoro na stronie jest wyraźnie napisane, że możesz iść z zagraniczną na studia po polsku? Poza tym na wojskoznawstwo powinieneś się dostać i z takimi wynikami, bo tam jest z pół chętnego na miejsce. Na English Studies raczej nie masz szans, tu nigdy nie ma drugich rekrutacji. Filologia angielska jest w Polsce bardzo popularna, jest po kilkanaście osób na miejsce. Na lepszych uczelniach progi zaczynają się od 80% z matury rozszerzonej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi moimi wynikami jednak źle się czuje i tak się nie dostane na cos dobrego. Więc jednak pójdę do tego liceum dla dorosłych, najwyżej będę uczył się w domu. I tak tylko z matmy i j. polskiego (szczególnie na matmie) mi zalezy bo j. angielski mam opanowany na bardzo wysokim poziomie, Mysle ze w ciagu 2-3 lat się naucze z jakis podrecznikow/kursow online.

Mam zamiar zdawac 

Polski

studiuj matmę

Angielski

Angielski rozsz

no i może matma rozszerzona, myslicie że to dobry wybór?

 

Ktoś mi powie ile trzeba miec min. % z matmy podstawowej i rozszerzonej by się dostać na coś typu eko/finanse na jakis lepszych uczelniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy Twoje wykształcenie jest równoważne polskiemu średniemu, ale jeśli jakimś cudem tak, to prawdopodobnie możesz od razu podejść do matury. Musiałbyś skontaktować się z OKE właściwym dla miejsca zamieszkania i dowiedzieć. W takiej sytuacji lepiej byłoby zainwestować w kurs/korki z matmy, niż tracić czas na LO dla dorosłych.

 

Odnośnie % z matury, to wymienione kierunki są bardzo popularne, więc progi na obleganych uczelniach utrzymują się na wysokim poziomie. <80% z rozszerzonej matmy i angola może być trudno, a często trzeba dobrze zdać jeszcze jedno rozszerzenie - np. geografię lub WOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje o wymaganych przedmiotach i progach z poprzednich lat są zwykle na stronie uczelni. Z tym, ze na finanse i ekonomię często poza polskim, matmą i językiem obcym wymagany jest też jakiś dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Żeby się dostać na tej lepsze uczelnie, to pewnie wypadałoby mieć tak z 70% z rozszerzeń. 

 

Gdybym była Tobą, to wolałabym iść na słabszą uczelnię, ale na kierunek, który naprawdę mnie interesuje, a potem ewentualnie zrobić magisterkę na lepszej, niż tracić czas na zaoczne liceum, po którym szanse na zdanie dobrze matury są marne. Ale to Twój wybór. 

 

Gutek też ma rację, że powinieneś się dowidzieć w OKE, czy nie możesz po prostu podejść do tej matury. W różnych miastach są organizowane kursy przedmaturalne dla maturzystów (choć płatne), na których poziom jest dużo wyższy niż w takim liceum dla dorosłych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łukasz napisał:

Nie ma zniżek ale powinny być stypendia.

A dlaczego nie spróbujesz na uczelni prywatnej? Np WSB 

Kontaktowałem się z nimi przez e-mail oraz gadu-gadu. Za każdym razem ignorowali.

A wie ktoś może czy jesli w UK zdawalem ta mature podstawowa z polskiego oraz studia.net/informatyka, czy da sie to zamienic na papierek z z polskiej matury i by pozostało mi tylko zdawac na polskiej maturze z matmy, angielskiego i jakiegos rozszerzenia? Bo wychodzi mi z tego http://www.rekrutacja.uj.edu.pl/pl_PL/studia-i-stopnia/wynik-kwalifikacji/inna-matura-zagraniczna/wielka-brytania ze Polską mature podstawową zdałem na 50%, a w Polsce dla mnie to by było trudno zdawać to ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.