Skocz do zawartości
kk1432413

Zmiana kierunku/ponowna rekrutacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam drobny problem w ramach moich studiów, a mianowicie najprawdopodobniej (chociaż jest jeszcze cień szansy) nie zdam na 2 rok studiów. Studiuję obecnie kierunek Elektronika na WEiTI PW i zamierzam się ponownie rekrutować na inny kierunek studiów. Myślałem o zamianie Elektroniki na Informatykę na SGGW lub jakiś prostszy kierunek z wydziału Elektrycznego PW (Elektrotechnika). I tu pojawia się moje pytanie, jak wygląda sytuacja w porównaniu do EiTI z tymi dwoma kierunkami? Ciężej jest przechodzić z semestru na semestr? Można sobie poradzić posiadając wiedzę pozwalającą "z trudem zdać" na EiTI? Był ktoś w podobnej sytuacji i może wypowiedzieć sie na ten temat? Nie ukrywam, troszkę narzekam na brak czasu a przedmiotów do zaliczenia ubywa zbyt mało w porównaniu do tego, co zaliczyć muszę. Chciałbym poznać opinię na temat dwóch tych dwóch kierunków studiów i czy warto się zarekrutować ponownie? Jeśli jest to zły dział proszę o przeniesienie tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzisz, że elektrotechnika jest prostsza, to możesz się rozczarować :D pierwszy rok dla elektroniki na EiTI i elektrotechniki pokrywa się w większości. Na drugim roku elektrotechniki jest od groma elektroniki - studiów nie ukończyłem, 2 lata mi zajęła się dowiedzenie, że w ogóle się tym nie interesuje, a jak z Tobą? Kręci Cię to, ale z jakichś powodów (choroba, lenistwo, prowadzący) ciężko Ci będzie zdać czy nie uczysz się, bo nie masz motywacji do uczenia się rzeczy, których nie lubisz? Jeśli to drugie, darowałbym sobie elektrotechnikę, bo to tak jakbyś powtarzał 1 rok elektroniki.

Co do studia.net/informatyka na SGGW niestety nie wypowiem się. Może powiedz, czym się interesujesz, będzie łatwiej coś wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim interesują mnie szeroko pojęte techniki informacyjne. Co do elektroniki oraz stanu do jakiego się doprowadziłem raczej jest to nie tyle związane z brakiem zainteresowania przedmiotami oraz samym kierunkiem, co bardziej "zaniedbaniem się" w I semestrze. Ciężko jest trochę nadrobić materiał z I semestru jednocześnie przyswajając obecny. Co do kierunku elektronika, myślałem, że będzie on idealny, jednak jednocześnie jest on chyba zbyt trudny dla mnie, chociaż cień szansy na zdanie jest po wakacjach i zamierzam mimo wszystko podejść do sesji jesiennej (bardziej chodzi o zrobienie sobie "pleców" gdyby jednak żaden przedmiot z sesji jesiennej nie poszedł po mojej myśli). Na elektronice znajduję praktycznie to, co chciałbym robić w przyszłości, przez pierwsze dwa semestry przyswoiłem wiedzę z teorii obwodów (na poziomie EiTI, ale mimo wszystko nie sądzę, że jest ona zła), poszerzyłem wiedzę na temat programowania. Nie ukrywam, programowanie spośród tych rzeczy najbardziej mnie interesuje, zaraz na drugim miejscu jest typowa "zabawa" z elektroniką i obwodami. Na pewno nie uważam tego za czas stracony oraz nie sądzę, że wybrałem źle, po prostu zbyt dużo "luzu" dałem sobie na samym początku i to mnie zgubiło, wiadomo jak na uczelniach technicznych brak regularnej nauki może człowieka pogrzebać. Dlatego swoje wybory dzielę między te 2 kierunki. Myślałem jeszcze o ewentualnym transporcie, jednak transport to raczej takie moje dość "pobieżne" hobby, z którym nie chciałbym wiązać przyszłości. Także pozostaje mi ewentualne przeniesienie się na elektrotechnikę lub informatykę, gdzie będę mógł realizować te zainteresowania w być może mniejszym stopniu złączone ze sobą (mimo wszystko czuję ten natłok przedmiotów o kompletnie różnych charakterystykach, co przekłada się na natłok obowiązków związanych z ich nauką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają Twoje matury? Nie dostałbyś się na informatykę na elektrycznym (tam są chyba najniższe progi z informatyk na PW)? Może automatyka by Ci bardziej przypasowała, a i progi są niższe (przynajmniej na elektrycznym, z tego co pamiętam). Na elektrotechnice będziesz miał jeszcze więcej przedmiotów z zupełnie różnych dziedzin niż na elektronice (gdzie na elektronice pewnie jest i trochę więcej programowania), bo dochodzi wiedza z maszyn elektrycznych, z elektroenergetyki... Jest tam naprawdę wszystko w jakiejś śmiesznej liczbie godzin - czyli tak naprawdę wszystko i nic, a kierunek tak naprawdę zaczyna się dopiero na 6 semestrze (gdy wybierasz specjalizację, która stanowi 95% Twoich wszystkich przedmiotów). 

Na Twoim miejscu raczej wyeliminowalbym elektrotechnikę, bo to jednak minimalnie bardziej rozbieżne od Twoich zainteresowań (względem elektroniki). Zostałbym na elektronice, bądź pomyślał o automatyce (lub informatyce na elektrycznym/elce właśnie. Sprawdź też przedmioty na kolejnych latach - trzeci, czwarty i piąty semestr są chyba najtrudniejsze na politechnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na elektronice, przedmioty w następnych semestrach wydają się o wiele wiele ciekawsze niż te w początkowych fazach studiów. Co do wyników matur, na elektryczny na informatykę dostałbym się albo "na styk" albo bym się nie dostał, także delikatnie mówiąc loteria. Na automatyce i robotyce studiuje mój rówieśnik, dość dobry znajomy i sądząc po tym, co ma, zdecydowanie jestem zdania, że może być ciekawie, chociaż trudno. Mam wrażenie, że najprędzej zostanę na elektronice, albo telekomunikacji, chyba, że progi w tym roku mocno skoczą (co jest wątpliwe, ale mimo wszystko lepiej spojrzeć na to krytycznym okiem). Co do SGGW zasięgnąłem opinii od znajomego i podobno są tam dość spore luzy, ale człowiek też niewiele się nauczy i bez samozaparcia może być ciężko. Co prawda programować w wolnych chwilach lubię i kodzenie sprawia mi dość sporą przyjemność, jednak nie wiem czy wolny czas na studiach byłbym w stanie wykorzystać tylko i wyłącznie na naukę czegoś ponad program (chociaż nie ukrywam, teraz nawet nie mam czasu na naukę ponad program, co też mnie smuci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz próbuj zdać wszystko, co się da, na elektronice, a przy okazji złóż papiery na informatykę/automatykę na PW. Jak się nie dostaniesz, to wyjście będziesz miał jedno - elektronika. A jak się dostaniesz, to będziesz się martwił, co wybrać :)

Ogólnie jakbyś zdał cały pierwszy rok, to możliwe, że byłaby opcja przeniesienia. Wiem, że ludzie u mnie na elektrycznym przenosili się z elektrotechniki na informatykę (normalnie na drugi rok), warunkiem było tylko zdanie całego pierwszego roku, choćby we wrześniu. Może u was na elce jest taka sama opcja (żebyś mógł się przenieść na drugi rok automatyki lub informatyki)? A może ewentualnie warto się dopytać na wydziale elektrycznym w dziekanacie?

Co do czasu na studiach, faktem jest, że na polibudach jest go mało. Będąc właśnie na studiach ekonomicznych na UW tego czasu jest znacznie więcej, domyślam się, że na SGGW mogłoby być podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego myślałem o przeniesieniu na SGGW, by mieć czas na programowanie, które jednak sobie ukochałem a mam na nie zbyt mało czasu. Mimo wszystko jednak jak mówisz staram się zdac wszystko we wrześniu i czekać na obrót wydarzeń. Co do opcji przeniesienia, faktycznie w regulaminie studiów całego PW jest taki paragraf o przenoszeniu po zdaniu 1 roku studiów i ogółem dotyczy on chyba wszystkich uczelni, a przenoszenie między wydziałami na PW zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli dziekana.

 

Także nawet w razie niepowodzenia w przeniesieniu na inny wydział zawsze można spróbować się przenieść na inną uczelnię (tak planuje mój znajomy z roku.. zwyczajnie odkrył brak sensu w elektronice i wynosi się na finanse i rachunkowość). Papiery w takim razie składam jako ewentualne "plecy" i zrobię jak mi radzisz. Liczę, że się utrzymam na wydziale i jednocześnie zdam wszystko, co potrzeba.

 

Tymczasem dziękuję Ci serdecznie za poradę :D . Temat nie jest jeszcze do zamknięcia, gdyż czekam na ewentualną opinię o informatyce na SGGW, być może ktoś taki się jeszcze na forum pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie jest taką dziedziną, że chyba (nie chcę skłamać, nie mam dokładnych danych) jest więcej programistów nie-informatyków, niż programistów informatyków. Trzeba mieć własne ambicje. I jeśli nie szkoda Ci tam tych 80 złotych (czy iluś), to warto złożyć rejestracje na wybrane kierunki na PW :D

Co do kolegi i przenosin z elektroniki na FiR - to chyba dość popularne, wśród tych odchodzących z politechniki, bo się dowiadują, że jednak ani trochę się techniką nie interesują, jak i w moim przypadku. Będąc na WNE UW dostrzegam różnicę między tą uczelnią, a PW w dosłownie każdym aspekcie. 

O opinię kogoś z studia.net/informatyka na SGGW może być ciężko, forum jest raczej małe - jeśli nikt się nie odezwie, spróbuj poszperać na grupach facebookowych i podpytać ludzi. Na bank są utworzone grupy rocznikowe danego kierunku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spytam, żeby bez sensu nie zaśmiecać forum. Czy wie ktoś może, czy potrzebna jest rezygnacja z obecnych studiów, jeśli chcę zarekrutować się na tę samą uczelnie, jedynie inne kierunki? Portal rekrutacja.pw.edu.pl troszkę mnie nastraszył, że jest konieczność z rezygnacji, jednak szperając nigdzie o tym nie słyszałem, że muszę zrezygnować ze studiów już teraz. Czy jest to równoznaczne z możliwością podejścia do sesji i potem rezygnacji z jednego z kierunków, czy raczej na zasadzie zarekrutowałeś się to musisz zrezygnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Miłośników konsoli PlayStation może kusić wymiana wersji podstawowej na odchudzoną PS5 Slim. Czy taka wymiana jest warta zachodu? Warto pamiętać, że różnice pomiędzy tymi dwoma modelami są naprawdę nieduże. Jedyną istotniejszą zmianą jest pojemność dysku. Jeśli więc brakuje Ci gigabajtów, wymiana PS5 na PS5 Slim może być dobrą opcją.
    • o siema też się tam wybieram ogółem to widziałem post na facebooku o tej tematyce i zauważyłem dobrą odpowiedź  (tl dr zawsze możesz się przepisać)   "1. Weź pod uwagę, że studiuj matmę w liceum jest INNA niż na studiach.  2. Weź pod uwagę, że studiuj matmę na msemacie, mimie jest ZNACZNIE TRUDNIEJSZA(co nie znaczy, że lepiej prowadzona) niż na ekonomii. Niemniej jednak uważam, że jest ciekawsza. 3. Weź pod uwagę, że de facto studiujesz matmę i ekonomię, co oznacza mniej więcej dwa razy więcej przedmiotów, i dwa razy więcej przedmiotów w sesji, i czas na dojazdy.  4. Weź pod uwagę, że studia te dają możliwość zdobycia dwóch dyplomów z dwóch dość prestiżowych udziałów.  5. Weź pod uwagę, że po i na tych studiach będziesz miał (na ogół) średnią nie większą niż na studiach pojedynczych, co ma znaczenie a) przy stypendium b) przy rekrutacji na magisterkę, na każdy wydział mim i wne nie ma znaczenia czy ukończyłeś je czy zwykłe studia na wne, mimie, czy na innej równoważnej uczelni(są tam wymogi akredytacyjne i przedmiotowe). 6. Weź pod uwagę, że będziesz musiał, jeżeli zajdzie taka konieczność dogadywać się z dwoma dziekanatami, pisać dwie prace w jednym roku- co moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. 7. Niewątpliwie weź pod uwagę, że będziesz na większej liczbie przedmiotów i dzięki temu poznasz interesujących ludzi.  8. Weź pod uwagę, że w każdym momencie możesz zrezygnować i przejść na jeden z tych dwóch etapów.  9. W teorii należysz do obu wydziałów, ale w praktyce każdy stara się zastosować teorię spychologii i na ekonomii nie ma lżej, za to na matematyce (przez wzgląd na to, że wiele osób opuszcza ten zacny kierunek (tzn. msemat => ekonomia), traktuje się nas jako takich pół... matematyków, daje się gorszych ćwiczeniowców(na pierwszym semestrze tak było oraz tworzy przedmioty specjalnie, dla msematu, algebra dla msem i statystyka dla msem, gdzie ta ostatnia była raczej średnio prowadzona dwa lata temu, może coś się zmieniło.  10 Podsumowując tak msemat to ciężki kawałek chleba, który zdają się doceniać tylko pracodawcy, lub sami absolwenci. Moim zdaniem warto pójść i albo wytrzymać jeden semestr, albo do pierwszych kolokwium z algebry i analizy, tutaj łatwiej się przenieść przepisać i tak dalej."       w sumie to odpowiedź już po złożeniu papierów to pewnie wypełniłaś już deklarację ale może ci pomoże
    • Hej, dostałam się na Miedzykierunkowe studia ekonomiczno matematyczne i na Kierunek ekonomia, finanse I rachunkowosc, informatyka I ekonometria na uw. Nie wiem co wybrać, na początku myślałam o msemat, ale po przeczytaniu opini na forum zaczęłam się zastanawiać czy to na pewno dla mnie.   Zamierzam pracować a poziom i ilość godzin jest trochę przytlaczajaca. Warto iść na miedzykierunkowe czy lepiej odpuścić sobie i wybrać drugą opcję?
    • Hej, jeśli ktoś tutaj z forumowiczów mieszka w ZS i potrzebuje jakiegoś serwisu komputerowego, bądź pomocy przy odzyskiwaniu danych albo sieciach to z własnego doświadczenia mogę polecić https://serwis.eu/.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.