Skocz do zawartości
lukszn

Informatyka - mój kierunek

Rekomendowane odpowiedzi

Za chwilę matura, ale decyzję o wyborze kierunku trzeba podjąć wcześniej. Ja osobiście przy przy wyborze studiów sugerowałem się swoimi własnymi zainteresowaniami oraz umiejętnościami. Z ocen jakie dostaję w szkole wynika, że jestem raczej typem "ścisłowca". Bardziej odpowiada mi świat cyferek. Szczególnie interesuje mnie fizyka i informatyka. Chociaż przyznam, że z matematyki też nie jestem najgorszy. Poza tym, większość czasu wolnego, jaki mam w domu, spędzam na komputerze. Nie gram w najnowsze gry, jakoś mnie to nie kręci. Ostatnio skupiam się na poznawaniu technik tworzenia stron internetowych. Sam postawiłem mały serwis w oparciu o system studia z zarządzania treścią. Znam bardzo dobrze html, dlatego stworzenie prostej stronki to dla mnie żaden problem. Trochę również interesuję się grafiką komputerową. Dla znajomych czasami tworzę plakaty w Photoshopie lub w Corelu. Wiem, że jeszcze bardzo wiele muszę się w tej dziedzinie nauczyć ;)

Poza tym, że informatyka to studia przyszłości (czemu chyba nikt nie zaprzeczy), to moża też na tym dobrze zarobić B) Mój brat, który pracuje jako help desk (jest inżynierem informatyki) w dużej międzynarodowej firmie, dostaje bardzo wysoką pensję. Jednak jego praca jest też bardzo wymagająca, gdyż musi pomagać ludziom na całym świecie, kiedy ich sprzęt przestaje działać a robi to najczęściej w języku angielskim.

Dlatego też chciałbym podjąć studia związane z informatyką. Jeszcze tylko muszę doprecyzować, jaki kierunek najbardziej bym chciał studiować. Na razie waham się pomiędzy dwoma. Grafika komputerowa, lub tworzenie stron internetowych. A może istnieją studia, które łączą te dwie specjalności? Jestem z Poznania, więc jeśli znacie odpowiedź na moje pytanie, to piszcie śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Tobą, informatyka to przyszłość. Pewnie rozważasz Politechnikę Poznańską. Jeśli chodzi o grafikę komputerową a tworzenie stron internetowych, to pewnie chodzi Ci o specjalność, nie wiem jak jest na Informatyce, bo moja krewna specjalność będzie wybierać dopiero na drugim roku (ale studiuje na AWF-ie). Więc ma trochę czasu na zastanowienie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że jednak mam też pewne wątpliwośći co do tego kierunku. Wszyscy mówią, że informatyka to przyszłość, wielu ludzi teraz studiuje ten kierunek, więc pewnie i w przyszłości będzie trudno o pracę. Myślę, że przede wszystkim istotne jest to, żeby nie poprzestać na samym studiowaniu, ale dodatkowo kształcić się w domu, zostać specem w wąskiej dziedzinie.

Tak, myślę o Politechnice Poznańskiej, wiem, że to renomwana uczelnia i można bardzo wiele się nauczyć. Z drugiej strony waham się, że jeśli będzie taki wysoki poziom, to czy podołam.

Dzięki za opinię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda ze ostatnio "namnaza sie" wielu informatykow. Powoli moze sie zaczac wyscig szczurow :D wiec tak jak mowisz trzeba byc naprawde dobrym w jednej dziedzinie.

A myślisz, że lepiej wybrać grafikę czy tworzenie stron? Po czym łatwiej o pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zawód informatyka ze specjalizacją w grafice komputerowej, jest bardzo duża konkurencja na rynku, trzeba mieć talent i spore umiejętności, aby wypłynąć na powierzchnię. Co do webmasterów, webdesignerów. Tutaj, moim zdaniem, jest jeszcze gorzej. Tworzenie stron w dzisiejszych czasach to nie tylko HTML. Trzeba poznać od groma języków, nie tylko znaczników, ale przede wszystkim programowania. Wymaga to ogromnego nakładu pracy, rozumienia, interpretowania kodu, znajomości baz danych itp., itd.. Moim zdaniem gra warta świeczki, ale tylko jako uzupełnienie głównego nurtu programowania, nie warto się skupiać na samych stronach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak źle i tak niedobrze? ;)

Może źle zostałem odebrany, jeżeli kogoś interesuje grafika komputerowa, niech idzie na grafikę. Jeżeli interesuje go tworzenie stron, czy aplikacji internetowych, niech idzie na projektowanie i tworzenie stron internetowych :D Zazwyczaj to wszystko zawiera się w szeroko pojętych studiach informatycznych, więc student liźnie wszystkiego po trochu i będzie mógł zdecydować, w czym się specjalizować. Moim zdaniem istnieje duża szansa na zatrudnienie w tym zawodzie, wystarczy popatrzeć na ogłoszenia. Firmy poszukują informatyków, ale zazwyczaj z konkretną specjalizacją, czy znajomością konkretnych języków i baz danych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też co nuż widzę ogłoszenia z ofertą pracy dla informatyków, np.webmasterów. Poczytałam trochę artykułów, z których dowiedziałam się, że brakuje specjalistów z dziedziny informatycznej i to nie tylko w Polsce. Także nie ma co się martwić o pracę w tej branży po studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej zaawansowany ma być projekt, im bardziej strona ma być funkcjonalna, tym trudniej, wiadomo... Studia nauczą Cię projektowania, ale będziesz musiał stale poszerzać wiedzę.

To akurat rozumiem. Na takim kierunku jak informatyka, wszystko bardzo szybko się zmienia. Wiedza, którą pozanłem na studiach może za chwilę przestać być aktualna, trzeba ciągle się kształcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno czytałam artykuł, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na informatyków. To zawody przyszłości. W artykule były prognozy na przyszłość. Według nich za kilka lat, w Polsce, będzie potrzeba 4 tysięcy grafików i 1,5 tysiąca informatyków zajmujących się projektowaniem stron. Czy to prawda nie wiem. Ale pomyślałam, że Cię to zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Już nawet po studiach, kiedy bym ewentualnie podjąłbym pracę w zawodzie informatyka, musiałbym się cały czas uczyć nowych rzeczy. Ta dziedzina bardzo szybko się zmienia. Chociaż tak chyba jest z wieloma zawodami. Rzadko kiedy wystarczy wiedza wyniesiona z uczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, dawno mnie nie było, ale chorowałem i nie miałem dostępu do komputera. Co to studia.net/informatyka, to wybierasz środowisko wraz z językiem programowania i programem użytkowym posiadanym przez szkołę. Dostaję to wszystko na płycie cd. Powinenem jeszcze otrzymać pendrive do tymczasowego zapisu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.