Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałam zapytać czym tak konkretnie różni się AiR od mechatroniki? Z tego, co się dowiedziałam, te dwa kierunki są dość zbliżone do siebie. Który z nich lepiej wybrać, który jest uznawany za łatwiejszy? Słyszałam, że automatyka jest bardziej skierowana w stronę informatyki, a mechatronika bardziej "ogólna". I jeszcze czy bardzo trudno jest się na tych studiach utrzymać? Jestem maturzystką, stoję właśnie przed wyborem studiów i chciałabym dowiedzieć sie czegoś więcej na temat tych kierunków. Chciałabym studiować na kierunku, który dałby mi możliwość wyboru między pracą jako inżynier a pracą jako informatyk, myślę o zrobieniu podyplomowych studiów informatycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, to co piszesz to prawda. Oba kierunki zbliżone do siebie przy czym różnią sie trochę profilem.

Myśle, ze w tym przypadku AiR bedzie lepszym wyborem. Chociaż nie wiem czy sama podyplomowka z informatyki wystarczy do pracy informatyka, a dlaczego w takim razie nie idziesz na informatykę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czym tak konkretnie różni się AiR od mechatroniki?

 

Automatyka zajmuje się szeroko pojętym sterowaniem. Mechatronika to miks mechaniki, automatyki i elektroniki, więc materiał każdej z nich jest dosyć mocno okrojony w stosunku do danych studiów.

 

Który z nich lepiej wybrać

 

AiR, bo gwarantuje zdobycie pełnej wiedzy ze swojego zakresu. Natomiast mechatronika co najwyżej trochę bardziej rozwinięte podstawy wyżej wymienionych. To sprawia, że po tym kierunku można pracować prawie tylko przy utrzymaniu ruchu i jako handlowiec, stanowiska konstruktorskie odpadają. Osoba po AiR ma jeszcze możliwość bycia np. programistą sterowników PLC albo projektantem układów sterowania. 

 

który jest uznawany za łatwiejszy?

 

Droga na skróty nie popłaca.

 

Słyszałam, że automatyka jest bardziej skierowana w stronę informatyki

 

To zależy od wydziału i specjalności. AiR pojawia się na wydziałach mechanicznych, elektrycznych i informatycznych. Na każdym z nich skupia się na zupełnie innych rzeczach.

 

a mechatronika bardziej "ogólna".

 

Musi być siłą rzeczy z racji pomieszania.

 

który dałby mi możliwość wyboru między pracą jako inżynier a pracą jako informatyk

 

Nie można mieć wszystkiego. Automatyk zna się tylko na programowaniu sterowników logicznych. Programista PLC to typowe stanowisko, na którym pracują tylko automatycy po odpowiedniej specjalności. W związku z tym, osoba po AiR nie będzie zajmować się np. bazami danych czy tworzeniem aplikacji. To z kolei działka informatyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie. AiR moim zdaniem rownież wydaje sie byc ciekawszym wyborem ale oba kierunki na takim samym poziomie. Zreszta co znaczy łatwiejszy? Dla każdego łatwe sa inne rzeczy.

Po tych kierunkach ciezko o prace informatyka. Mozesz pracowac jako informatyka w firmie technologicznej gdzie Twoje umiejętności z AiR bedą tez wykorzystane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po tym kierunku (mechatronika)n można pracować prawie tylko przy utrzymaniu ruchu i jako handlowiec, stanowiska konstruktorskie odpadają. 

 

 

 

To to akurat nieprawda. Po mechatronice można zajmować się działaniami projektowo-konstruktorskimi np.  projektowaniem i konstruowaniem urządzeń precyzyjnych i mechatronicznych, takich jak: układy napędowe małej mocy, urządzenia do precyzyjnego pozycjonowania, aparatura do pomiaru wielkości mechanicznych, zespoły urządzeń multimedialnych i sprzętu komputerowego, sprzęt biomechaniczny, automaty użytkowe oraz mikrosystemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej przekonuje Mechatronika, gdyż łączy kilka różnych dyscyplin min.: mechanikę, elektronikę, informatykę i automatykę. Według mnie daje to szersze możliwości na przyszłość. Odnośnie pracy to po każdym kierunku można być handlowcem czy sprzedawcą burgerów... wszystko zależy od nas tak na dobrą sprawę. 

Oba kierunki nie sa łatwe i muszisz sie nastawić na pracę na studiach, bo odsiew jest sporawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Podobna zawartość

    • Przez nogabanana
      Cześć,
      Obecnie studiuję Mechatronikę na Politechnice Warszawskiej. Skończyłem pierwszy rok z dość dobrą średnią i myślę o przeniesieniu się na Informatykę Stosowaną (wydział elektryczny) PW.
      Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Ile czasu jest na nadrobienie różnic programowych i czy są one znacząco uciążliwe? Możecie opisać swoje historie związane z przenosinami między wydziałami/kierunkami na PW.
    • Przez Julia111
      Witam wszystkich! Dostałam się na mechatronikę na Politechnikę Wrocławską oraz na automatykę i robotykę na Politechnikę Śląską. Zastanawiam się co wybrać, która uczelnia ma wyższy poziom nauczania oraz który kierunek studiów daje mi większe możliwości rozwoju. Dziękuję za odpowiedzi!
    • Przez Kawaczyherbata
      Hej, jako że już jestem po maturach, przyszedł czas na wybór kierunku. I tu pojawia się problem, bo mam wrażenie, że interesuję się po części wszystkim, a opisy kierunków czy to na stronach uczelni, czy ogólnie w internecie są na tyle mało precyzyjne, że kompletnie nie wiem, jaki kierunek najbardziej by pasował do moich zainteresowań czy predyspozycji. Póki co udało mi się wybrać parę kierunków, które wydają się być trochę bardziej ciekawe niż pozostałe:
      • Mechatronika (Wydział Mechatroniki PW) - tu mam obawy, czy te studia są nakierowane głównie na tworzenie jakichś czujników, urządzeń pomiarowych, czy absolwenci tego kierunku zajmują się czymś innym? 
      • Mechanika i Projektowanie Maszyn (MEiL PW) - tu z kolei zastanawiam się, czy nie są to studia bardziej dla pasjonatów motoryzacji, samochodów, innych maszyn, silników, smarów czy czego tam jeszcze, czy można po tym iść trochę w inne rodzaje zajęć; przedmioty na tym kierunku wydają się faktycznie nastawiać bardziej na projektowanie czy konstrukcję niż typowe MiBM, chyba że się nie znam i nie dostrzegam takich samych zagadnień, mechanika jest też podobno dosyć przestarzała i z tego, co widziałam, trudniej jest znaleźć pracę dla takiego inż. mechanika vs dla inż. mechatronika
      • Fizyka Techniczna (PW) - podobno większość podszkala się potem na programistów itp., więc czy w ogóle warto te kilka lat uczyć się fizyki, czy może lepiej od razu rozważyć informatykę? 
       
      Byłabym wdzięczna za każdą odpowiedź na to co można w praktyce w przyszłości robić po tych kierunkach, czym zazwyczaj zajmuje się potem w pracy, czym właściwie trzeba się interesować, żeby studia na poszczególnych kierunkach przynosiły satysfakcję, dla kogo tak konkretnie one są? Może są jakieś kierunki łączące trochę taką twórczą technikę/mechanikę z typowo naukowymi przedmiotami? (wybieram się na 99% na którąś politechnikę, więc takie kierunki brałabym pod uwagę)
       
      Przepraszam, jeśli temat się powiela, ale przejrzałam już chyba prawie całe forum i nadal nie potrafię się określić XD
    • Przez QaZmLp
      Witam. Wie ktoś jakie były progi punktowe na Automatykę i Robotykę na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach w ostatnich latach? Oczywiście progi nie są jednakowe w każdym roku,  ale ta informacja dałaby jakikolwiek podgląd na sytuację.
    • Przez marcin1504
      Witam, zastanawiam się nad wyborem kierunku. Sądzę, że mechatronika na wydziale samochodów i maszyn roboczych mogła by być czymś dla mnie. Mógłbym prosić o jakieś opinie na temat kierunku lub wydziału? Lub jaki inny wydział byście polecili? Właściwie na czym polega różnica. Z góry dziękuję.


  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Jeżeli chodzi o drukowanie, to wszystko zależy kto gdzie mieszka  Jak ktoś mieszka w Krakowie bądź okolicach to myślę, że warto pomyśleć o lobos promo https://lobos.promo/  jest tutaj również możliwy spersonalizowany druk cyfrowy z tego widziałam. Mam nadzieję, że komuś się przyda.
    • Tak jak ktoś napisał. Łatwo jest założyć, ale potem tą firmę utrzymać, mieć klientów itd. Przykład podam jako salon fryzjerski, który dzisiaj jest już połączony często z zabiegami kosmetycznymi typu paznokcie, makijaż permamentny itd. Trzeba mieć fundusze na sprzęt, na fotele, konsolety czy na poczekalnie fryzjerskie https://salonova.pl/poczekalnie-fryzjerskie kończąc na akcesoriach jak nożyczki, maszynki do strzyżenia i preparaty typu kosmetyki, farby etc. Potem trzeba jeszcze przyciągnąć klientów, równocześnie prowadzić kanały SocialMedia. Ciężki kawałek chleba.
    • Hejka to wypowiem się i ja jako osoba, która studiowała na Polibudzie, ale w Gdańsku, a w Gliwicach. Studiowałam Technologię Chemiczną i powiem szczerze... , że jest dokładnie tak jak mówi autor. Co do przedmiotów, skąd ja to znam, a niektórzy prowadzący tak antypatyczni, byli tacy dwaj, jeden był z przedmiotu inżynieria procesowa czy przedmiot Tech. Chemiczna. Miałam takiego przykrego gościa, który nie potrafił tłumaczyć. Z chemią fizyczną, jest dokładnie tak jak opisano. Nie wiem czy u Was tak było, ale np na 1 terminie egzaminu, jak było się na wszystkich wykładach to doliczało się 3 pkt na egzaminie i np. dzięki temu miało się zdany egzamin.  
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.