Skocz do zawartości
Sliwa03

Problem z wyborem studiów technicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, za niedługo piszę maturę i w zwiazku z tym będę musiała wybrać jakiś kierunek studiów. Na poziomie rozszerzonym zdaję matematykę i angielski (jestem w klasie mat-fiz-inf). No i w związku z tym wybieram się na studia techniczne, ale nie mam jeszcze zielonego pojęcia jakie :cry: Dodam, że rzeczywiście bardzo dobrze radze sobie z matematyką, z fizyką trochę gorzej, ale w liceum zawsze miałam mocne 4 na koniec roku, także daję radę. No i właśnie kompletnie nie wiem gdzie się wybrać... Chcę iść na studia techniczne, ale nigdy nic nie projektowałam itp. Boję się że nie dam rady. Rodzice radzą mi coś w stylu -Automatyka i Robotyka, Informatyka i radzą mi dobrze ze względu na mój stan zdrowia (teraz już jest niby wszystko ok, ale biorę dużo leków, różnie się czuję i nie mogę np. wybrać budownictwa, gdzie trzeba robić praktyki na budowie, generalnie najlepsza byłaby jakaś praca siedząca). Tylko wydaje mi się że na tych kierunkach jest bardzo dużo programowania,a ja w szkole miałam już przez 3mies. podstawy C++ i trochę się do tego zraziłam, nie szło mi za dobrze. Poza tym nigdy nie interesowałam się np. budowaniem silników, majsterkowaniem itp. więc nie wiem czy w ogóle nadaję się na studia związane z maszynami, komputerami. Tak sobie myślałam że najbardziej "neutralne" "nie-typowomęskie" studia to chyba "inżynieria materiałowa" ale już sama nie wiem Dodam jeszcze że pewna pani w mojej szkole określiła mnie, że mam zdolności techniczne a duszę humanisty i muszę przyznać że to chyba idealne określenie na mnie :cry: Może doradzicie coś? Już naprawdę nie wiem co ze sobą zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że rzeczywiście bardzo dobrze radze sobie z matematyką

 

Brawo, rozszerzona studiuj matmę ze szkoły średniej przydaje się na każdych studiach technicznych. Bez niej bardzo trudno.

 

z fizyką trochę gorzej

 

Żaden problem. Fizyki uczą od podstaw, więc nadrobisz zaległości. Poza tym, sama fizyka należy do grona zdecydowanie najłatwiejszych przedmiotów. Trudności pojawią się dopiero w przedmiotach opartych na fizyce - mechanika, termodynamika, elektrotechnika i tak dalej, ale one też są od podstaw.

 

ale nigdy nic nie projektowałam itp.

 

Nic dziwnego. Nie da się projektować bez wiedzy ze studiów.

 

gdzie trzeba robić praktyki na budowie

 

Inżynier nie jest od łopaty ani młotka i majzla. Podstawowe zajęcie każdego inżyniera to projektowanie, a nie praca fizyczna. Praktyki w trakcie studiów technicznych mają wprowadzać w przyszły zawód. Niestety, wielu naiwnych i niczego nieświadomych godzi się na darmowe zastępowanie brakującego robotnika, zamiast uczyć się fachu inżyniera... 

 

Tylko wydaje mi się że na tych kierunkach jest bardzo dużo programowania

 

Na automatyce rzeczywiście jest sporo programowania, podobnie jak na kierunkach związanych z elektrotechniką i elektroniką. Z drugiej strony nie każdy inżynier automatyk to programista sterowników PLC. Można wybrać inną specjalność i pójść np. w kierunku projektowania albo utrzymania ruchu. Wiele zależy od wydziału prowadzącego ten kierunek.

 

więc nie wiem czy w ogóle nadaję się na studia związane z maszynami, komputerami.

 

Możesz zmienić kierunek, jeśli nie spodoba Ci się wybrany.

 

"neutralne" "nie-typowomęskie" studia to chyba "inżynieria materiałowa"

 

Podział na "typowo męskie" i resztę jest strasznie stereotypowy. Nie zmienia to jednak faktu, że inżynieria materiałowa jak najbardziej wpisuje się w ten schemat. W końcu zajmuje się min. wytwarzaniem stali(to najważniejszy materiał konstrukcyjny) i metodami jej obróbki(np. toczenie i frezowanie zaliczają się do obróbki skrawaniem) oraz spawalnictwem. No i ogromny minus za mocno ograniczone perspektywy po tym kierunku. W Polsce nie projektuje się nowych materiałow na większą skalę, tylko wytwarza wg importowanych lub znanych od lat sposobów. W zasadzie opłaca się tylko wybór specjalności związanej ze spawalnictwem, po której posiadając wymagany staż pracy można zdobyć nawet uprawnienia międzynarodowe IWE/EWE i przebierać w ofertach pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.