Skocz do zawartości
B4L52SPN

Wątpliwości związane z wyborem kierunku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wybieram się na studia i zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.

Wiem, że studia pracy nie dają, ale mogą w jakiś sposób wpłynąć na moją karierę zawodową, a przy okazji rozwinąć mnie na wielu płaszczyznach. Z tego powodu jestem zdecydowany na kontynuację nauki, lecz nie jestem pewien na jaki kierunek pójść. Wiadomo, trzeba się kierować zainteresowaniami itd. Czym się interesuję? Interesuję się branżą IT (czytam różne artykuły na pewnym portalu technologicznym związanym z komputerami i ich podzespołami itd.). Ciekawią mnie newsy typu: Intel wykupił pewną firmę za kilka miliardów dolarów, wyszła nowa generacja kart graficznych, kurs kryptowalut spadł, pewna firma dostaje karę finansową za zmowę cenową, pewna firma wykupiła akcje innej firmy... Generalnie ciekawi mnie postęp technologiczny. W wolnych chwilach lubię grać w gry strategiczne i ekonomiczno-strategiczne np. budowanie miast (jednak z wiekiem jest na to coraz mniej czasu). Chętnie uprawiam sport, ale to chyba nie dodaje nic do tematu.Ostatnio zacząłem się interesować samorozwojem... Oprócz tego podoba mi się język angielski i to jak ten język brzmi. Ma to wpływ na moje wyniki matur, bo wiadomo że gdy człowiek coś lubi,  idzie mu z tym lepiej.

Wyniki  matury będą dopiero 3 lipca dlatego podam to, jak przypuszczalnie zdałem każdy egzamin: Jęz Polski (podstawowy):więcej niż 60%; Jęz. Polski (rozszerzony): mniej niż 50%; Matematyka (podstawowa): więcej niż 85%; Matematyka (rozszerzona): mniej niż 35% [z 20% może]; Jęz. Angielski (podstawowy): więcej jak 90%; Język Angielski (rozszerzony): więcej jak 90%; Geografia (rozszerzona): ciężko powiedzieć, 30-60%.

Myślę nad różnymi kierunkami, m.in.: Podyplomówki z zarządzania i inżynieria produkcji; Informatyka stosowana; Informatyka i Ekonometria; Ekonometria; Ekonomia; Finanse i Rachunkowość; Lingwistyka (angielski + jakiś inny język); Filologia angielska. Jak widać rozstrzał jest duży. Mógłby ktoś poradzić czym się kierować przy wyborze między tymi kierunkami? Najbardziej nastawiony jestem na Podyplomówki z zarządzania i Inżynierię Produkcji (oraz częściowo na Informatykę stosowaną). Nie wiem jednak, czy to dobry wybór, ponieważ Podyplomówki z zarządzania i inżynieria produkcji ma negatywne opinie w porównaniu z bardziej sprecyzowanymi kierunkami studiów, a z kolei Informatyka może być złym wyborem z uwagi na fakt, że nie miałem rozszerzonej fizyki, a informatykę miałem przez 1 rok liceum. Ponadto boję się, że nie dam rady z programowaniem, z którym nie miałem nigdy styczności. Nie wiem również, czy utrzymam się na takich technicznych studiach. Co prawda, matematykę (podstawową) nawet polubiłem pod koniec liceum, gdy materiał był już zebrany w całość, ale czy to wystarczy i czy rzeczywiście można mnie zaliczyć do "pasjonatów informatyki" na podstawie powyższych zainteresowań?

 

Miasta, które rozważam to: Nowy Sącz [ponieważ tutaj mieszkam], Kraków, (ewentualnie Katowice, Rzeszów).

PS: Czy jeśli wybrałbym PWSZ w Nowym Sączu, to rzeczywiście byłbym źle postrzegany na rynku przez pracodawców?

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, rozpiszmy to. Po pierwsze, czy chcesz docelowo mieszkać w Nowym Sączu? Jeśli tak, to weź pod uwagę ograniczenia tamtejszego rynku pracy. Małopolska nie stoi przemysłem i IT (to ostanie poza Krakowem oczywiście). Zajrzyj sobie do barometru zawodów, żeby się zorientować, jak wygląda rynek. Co zaś do PWSZ, to tak, tam idą zwykle osoby, które nie dostały się nigdzie indziej, i tak będziesz postrzegany. Poza tym istnieje ryzyko, że poziom studentów nie będzie tam powalający i to ogólnie będzie wpływało na jakość studiowania, bo prowadzący będą się musieli dostosować. No i własnie rynek pracy. Kraków i Katowice mają dobry, Rzeszów niekoniecznie, Nowy Sącz jeszcze słabiej. Co zaś do samych kierunków...

ZiIP - ten kierunek rzeczywiście bywa postrzegany na politechnikach jako kierunek dla debili, bo łatwo się tam dostać i łatwo skończyć. To połączenie studia z zarządzania z podstawową wiedzą o przemyśle. Niemniej to nie jest tak, że zupełnie nie ma po tym pracy. Ale żeby była, potrzebne są jakieś zakłady produkcyjne, czyli tu bym najbardziej polecała Śląsk. Pytanie też, czy taka praca w zakładzie i organizowanie produkcji Cię kręci. 

Informatyka stosowana - nie jestem pewna, czym to do końca różni się od zwykłej studia.net/informatyka, ale jak mniemam może być tam więcej matematyki z wyższej półki. Informatycy to ogólnie dziś pupilki na rynku pracy, bo praca sama do nich przychodzi (ale to też głównie w większych ośrodkach miejskich, Kraków jest znanym ośrodkiem IT). Ale to też pytanie, czy odnalazłbyś się w programowaniu albo administrowaniu bazami danych. 

Ekonometria, informatyka i ekonometria - dość trudne, bo łączysz informatykę z wiedzą o ekonomii, ale i opłacalne. Analitycy finansowi naprawdę ładnie zarabiają, choć to też raczej praca na większe miasto. 

Kierunek ekonomia - bardzo ogólne studia, ludzie muszą się zwykle po tym douczać konkretów, np. księgowości na różnych kursach i podyplomowych. 

FiR - bardziej opłacalne od ekonomii i w przeciwieństwie do IT księgowych i spec. od finansów szukają w całej Polsce, więc nie ogranicza do największych miast. Zarobki też raczej spoko, choć często więcej w tej pracy znajomości przepisów niż liczenia. studiuj matmę z gatunku łatwiejszych. 

Lingwistyka i filologia - to akurat moja działka. Generalnie jak na to idziesz, straszą bezrobociem, ale nie jest tak źle. Nauczania w szkołach publicznych nie polecam, bo takiej pracy jest mało, a zarobki są obraźliwe. Lektorom w szkołach prywatnych się lepiej powodzi, choć to z kolei praca popołudniami i w weekendy. Z tłumaczeń też da się wyżyć, choć wielu narzeka na zepsuty rynek. Najlepiej od początku się zacząć w czymś specjalizować, bo takie tłumaczenia są najlepiej płatne. Za tłumaczenia techniczne już za to naprawdę ładnie płacą. W większych miastach filologowie pracują bardzo często w rożnych korporacjach, gdzie ta znajomość dobra języka jest tak naprawdę ważniejsza, bo codziennych obowiązków delikwent się nauczy. Jeśli połączysz filologię z finansami, to już w ogóle będziesz idealnym kandydatem do międzynarodowej korporacji.  

Nawet jeśli nie pójdziesz na filo (choćby jako drugi kierunek), nie odpuszczaj nauki angielskiego. Czy w finansach, czy w przemyśle biegły język otworzy Ci wiele drzwi. 

Postaw też na dobrą szkołę. Z takimi wynikami z angielskiego dostałbyś się na UJ, nie ma sensu kisić się na PWSZ w Nowym Sączu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak: o ZIIP nie powiem ze jest jakims latwym kierunkiem ktory kazdy zdaje, bo nie jest, mam kuzyna po tym kierunku i z tego co mi opowiadal nie jest latwo, ale mozna sie przyzwyczaic, a kierunek ten daje duze horyzonty, jesli chodzi o prace, bo masz po tym wiedze na temat zarzadzania, no i bardziej techniczne umiejtnosci, w Rzeszowie widze duzo ofert chocby praktyk dla studentow, rowniez jest tez ofert pracy dla roznej masci inzynierow produkcji.

Informatyka to jest ciekawy kierunek, ale jesli cie nie interesuje to nie polecam. Mialem znajomego ktory zmuszal sie do nauki programowania, choc tego nienawidzil. W koncu zrezygnowal, dlatego stawki sa takie wysokie, bo programowanie jest ciezkie (ciagla nauka, doszkalanie sie), dlatego musisz miec swiadomosc, ze to nie jest takie hop siup, zwlaszcza ze znam wielu absolwentow studia.net/informatyka co pracuja w serwisach komputerowych czy sklepach elektornicznych. 

Absolwentow ekonomii i finansow tez jest troche, ale nie wiem jak wyglada rynek pracy w tej branzy, czy rowniez ciagle sie rozrasta. Wiadomo ze specjalistow w kazdej branzy jest malo dlatego najlepiej trzeba sie w czyms specjalizowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam kuzyna po ZiIP, ale on akuratnie robi temu kierunkowi dobrej Podyplomówki z reklamy. Mało znam osób aż tak opornych na wiedzę wszelaką jak on, a poszedł tam, bo na nic innego się nie dostał, i skończył na ściągach bez większego problemu. Oczywiście nijak nie świadczy to o przydatności samego kierunku.

A jeśli gdzieś jest więcej ofert niż IT, to właśnie w finansach (zwłaszcza że tutaj oferty są w całej Polsce, a IT to jednak głównie duże miasta). FiR plus języki obce (ta znajomość języków jest bardzo często podkreślana w ogłoszeniach) to dziś dobry interes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tutaj mieszkać, bo wiem, że w Krakowie czeka mnie lepsza przyszłość i są tam bardziej prestiżowe szkoły. W Sączu jedynie nieszczęsny PWSZ i co najwyżej Wyższa Szkoła Biznesu, która jest prywatną szkołą, a szkół prywatnych nie biorę pod uwagę.

Problem jednak polega na tym, że za późno zacząłem się zajmować wyborem studiów na poważnie i nie sądziłem, że tak wcześnie trzeba składać dokumenty o przyjęcie do akademiku i o stypendium socjalne (bez tego Kraków, Rzeszów i Katowice są dla mnie nieosiągalne). Przykładowo na UP powinienem był załatwić sprawę stypendium socjalnego do 14 czerwca, a akademik do bodajże 23 czerwca :/ - to mnie raczej likwiduje z tej uczelni. Na Politechnikę Krakowską się nie dostanę na żaden z tych kierunków, bo w rekrutacji liczą się typowo ścisłe kierunki. Uniwersytetu Rolniczego nie biorę pod uwagę, więc zostają AGH i UEK. Te dwie uczelnie mają najbardziej przyjazne dla mnie zasady rekrutacji, bo liczy się tam również język (a w szczególności na UEK). Na stronie AGH nie dotarłem do informacji dotyczącej terminu składania wniosku o przydział akademiku. Na UEK pisze tylko, że zakwaterowanie jest od 1 października, a przydział w akademikach jest wg kolejności zgłoszeń do wyczerpania miejsc. Taką mam na razie przygodę z Krakowem. Jeśli tego nie ogarnę na czas, to zostanie Nowy Sącz, bo na studia jestem bardzo zdecydowany (gdziekolwiek by nie były).

 

 

Kierunek ekonomia w takim razie odpada, bo nie ma po tym dobrych perspektyw z tego co piszesz. Filologię z kolei celowo pominąłem, ponieważ bardziej ciekawi mnie język sam w sobie, niż historia i kultura Anglii. Niby w szkole z historii miałem dobre oceny, ale co z tego, jak zapomniałem dobre 80% dat i zdarzeń. Dziwne swoją drogą, ale...

Co ciekawe przez pierwsze dwa lata liceum mówiłem wszystkim, że idę na filologię angielską, ale zmieniłem zdanie z powodu perspektyw. Teraz sobie przypomniałem: zastanawiam się, czy tłumacz jest przyszłościowym zawodem, bo nie wiadomo czy za 3/5 lat (studiów) tłumaczenie maszynowe nie rozwinie się na tyle, że tłumacze będą mieli problem. Chociaż czytałem, że wtedy branża zmieni się w post-editing.

@Młodykurczak

Największe obawy mam przed programowaniem, jeśli chodzi o informatykę. Nigdy tego nie robiłem, dlatego nawet nie wiem, czy to lubię. Bazy danych podobnie, niewiele mi mówią.

 

Jest jakiś perspektywiczny kierunek na UJ związany z angielskim? Połączyć finanse z filologią w jaki sposób? Idąc na filologię i wybierając specjalizacje? 

Szczerze mówiąc, UJ skreślałem, bo miałem w głowie kierunki wspomniane wyżej oprócz angielskiego, więc nie dostałbym się. 

Wszystko zależy od akademika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przykładowo na UP powinienem był załatwić sprawę stypendium socjalnego do 14 czerwca, a akademik do bodajże 23 czerwca :/

Nie pomyliłeś świeżaków ze studentami wyższych lat? Jak można załatwiać pomoc materialną, jeżeli nie jest się nawet przyjętym? :P

Cytat

PS: Czy jeśli wybrałbym PWSZ w Nowym Sączu, to rzeczywiście byłbym źle postrzegany na rynku przez pracodawców?

Na różnych PWSZ z reguły są tylko studia I stopnia, a sam inż. lub lic. znaczy bardzo niewiele. Jeżeli chce się pracować tam, gdzie wymaga się wyższego wykształcenia, a nie jest ono jedynie "mile widziane", to perspektywy po I stopniu są dosyć słabe. Więc tak czy inaczej musiałbyś wybrać się gdzieś indziej na magisterkę, co już teraz warto rozważyć.

Cytat

Nie wiem jednak, czy to dobry wybór, ponieważ Zarządzanie i inżynieria produkcji ma negatywne opinie w porównaniu z bardziej sprecyzowanymi kierunkami studiów

ZIP bardzo często jest okrojoną MiBM z podstawami studia z zarządzania, chociaż zdarzają się też chlubne wyjątki. Okrojoną, bo ogólny wymiar godzin pozostaje mniej więcej taki sam, ale nie można zrealizować tego samego, bo trzeba poświęcić trochę czasu na przedmioty związane z zarządzaniem. Tych z kolei nie jest zbyt wiele, bo kierunek formalnie pozostaje techniczny, a nie ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem w szoku, jak zobaczyłem te terminy. :P Też jest to dla mnie dziwne, ale nie wiem w takim razie do kiedy muszę to załatwić. :/  A to są ważne rzeczy, które będę dalej sprawdzał, jak przyjdę do domu. Jeśli rzeczywiście mam więcej czasu na to, to jestem uradowany i uratowany :D

 

Hmm. To zgłupiałem. ZiiP taki średni się wydaje. A jeszcze muszę wybrać szkołę i kierunek, na który się dostanę, bo z moją maturą nie będzie łatwo. Kalkulator agh pokazał, że w u niego mam mały wybór kierunków, więc w tych lepszych szkołach raczej nie mam szans na typowo techniczne kierunki. Tym bardziej, że agh w minimalnym stopniu chociaż bierze pod uwagę angielski w odróżnieniu od np. Politechniki (co nie dziwi).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Też jest to dla mnie dziwne, ale nie wiem w takim razie do kiedy muszę to załatwić. :/ 

Sprawdź w regulaminie pomocy materialnej. Akademiki zwykle załatwia się tuż przyjęciu, a stypendia można jeszcze nawet na początku października bez utraty pieniędzy za ten miesiąc.

Cytat

A jeszcze muszę wybrać szkołę i kierunek, na który się dostanę, bo z moją maturą nie będzie łatwo.

A może warto poprawić maturę i mieć większy wybór? Bo przecież dostanie się nie daje gwarancji ukończenia semestru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na UP pisze, że akademik do 23 czerwca (w zakładce pomocy materialnej), a stypendium socjalne do 14 czerwca. Na reszcie uczelni się nie doczytałem terminów. Tam wyżej w poście pisałem o UEK, na którym w jednym pliku pisało tylko o terminie zakwaterowania, ale niżej na stronie akademika coś pisało o tym, że jakiś termin dla pewnej grupy studentów jest, ale trzeba poszukać na stronie. Dlatego nie jestem pewien tych akademików i terminów. Niemniej, skoro tak mówisz, to jest nadzieja :)

 

Wolałbym nie tracić roku. Politechnika odpada, bo rozszerzoną matmę zawaliłem, ale taki UEK jest w zasięgu prawdopodobnie. Tylko tam z kolei chyba nie ma bardziej technicznego kierunku jak ZiIP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z powrotem. Mam małe pytanie. Orientuje się ktoś, czy kolejność kierunków wybranych przy rejestracji ma decydujący wpływ na ostateczny wybór? Na stronie pisze, by wpisać kierunki w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego (tylko tyle informacji jest na ten temat). Tutaj zawaliłem, bo leciałem od góry w kolejności alfabetycznej (nie można zmienić tego na stronie rejestracyjnej). Jeśli dostanę się na oba, to mogę jeszcze wybrać (składając dokumenty) czy już nie ma odwrotu i trzymają się ściśle wg kolejności? Szukałem telefonu kontaktowego, ale nie znalazłem, a tak czy tak pewnie odbierają do godzin południowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.