Skocz do zawartości
ness1997

Jaką filologie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po technikum logistycznym, chcę pracować w zawodzie, ale nie widze sensu powtarzania przez trzy lata tego samego co w technikum, a wiem, że języki się przydają, więc myśle o filologi. Jeszcze nie wybrałam konkretnego języka, ale myśle nad słowiańskimi językami. 
Pytanie do studentów filologii, jak wygląda w praktyce nauka na takim kierunku? nie interesuje mnie historia danego języka, tylko jego nauka. Jeżeli na filologii wszystkiego jest po trochu, to jaki kierunek polecaci, by naprawdę dobrze mówić w danym języku ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej pod wzgledem nauki samego jezyka sa przystosowane studia lingwistyczne, chociaz na nie w wiekszosci trzeba miec zdane na maturze 2 jezyki obce. ewentualnie jest takie cos jak etnolingwistyka na UAM, wyglada fajnie choc drugi jezyk tylko do poziomu A2. glownie uczysz sie tam jezyka podstawowego (czyli pewnie angielskiego) i drugiego mniej popularnego np. arabski, koreanski czy chinski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak, to idź na kurs. Praktyczna nauka języka to tylko niewielka część filologii. Do tego dochodzi jeszcze historia języka, gramatyka opisowa, inne przedmioty z zakresu językoznawstwa, historia regionu, historia literatury regionu, przedmioty kulturoznawcze plus oczywiście wybrana specjalizacja, czyli przedmioty dające uprawnienia pedagogiczne na specjalizacji nauczycielskiej albo warsztaty tłumaczeniowe i translatoryka na tłumaczeniowej. 

 

Studia lingwistyczne nie są nauką samego języka, to połączenie dwóch filologii. Przedmioty kulturoznawcze, historia i historia literatury mogą być tam okrojone, ale więcej będzie językoznawstwa. Bo uwaga: SŁOWO LINGWISTYKA TO SYNONIM SŁOWA JĘZYKOZNAWSTWO. Serio. A więc oznacza to semantykę, pragmatykę, gramatykę kontrastywną, językoznawstwo teoretyczne, uczenie się o rodzinach językowych i tym podobne rzeczy. A do tego specjalizacje, też zwykle nauczycielską lub tłumaczeniową albo obie naraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.