Skocz do zawartości
piokaka

Matura - Moje pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie,

Mam pytanie odnośnie Matury 2016. Otóż do matury pierwszy raz podchodziłem po ukończeniu Technikum Handlowego w 2011 roku. Zdałem tylko język polski pisemny reszty przedmiotów nie zaliczyłem. W 2016 roku chciałbym ponownie podejść do matury i spróbować ją zdać.

Moje pytanie jest takie czy mógłbym zdawać w innej szkole w moim mieście? Np. w tej szkole w której chodzę na kursy przygotowawcze do Matury? Lub na przykład w kompletnie innej szkole na terenie mojego powiatu bądź województwa? Jeżeli tak to jakie wnioski musiałbym złożyć? Bardzo zależy mi na zdawaniu w innej szkole ponieważ w młodych latach nie cieszyłem się sympatią nauczycieli w mojej szkole i bardzo dobrze mnie pamiętają a jestem osobą która łatwo się stresuje i zapomina materiał, który się nauczyła. Orientowałem się, że nauczyciele w mojej macierzystej szkole są bez zmian.

Druga sprawa jeżeli nie ma możliwości zdawania w innej szkole to jaką deklarację muszę złożyć chcąc zdawać ją w 2016 roku? Wiem tylko, że deklarację mam czas złożyć do 31.12.2015 r. czy muszę zrobić to osobiście czy mogę za pośrednictwem poczty?

Bardzo  proszę o pomoc i objaśnienie sytuacji.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

Śmiało mozesz zdawać maturę w innej szkole, jednak wtedy masz czas na deklaracje tylko do 31 grudnia.

Musisz złożyć deklaracje maturalna w OKE. Nie wiem czy mozesz ja wysłać pocztą, pewnie tak ale o to spytaj sie w szkole do której chodzisz na kursy maturalne lub zadzwon do OKE

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

Śmiało mozesz zdawać maturę w innej szkole, jednak wtedy masz czas na deklaracje tylko do 31 grudnia.

Musisz złożyć deklaracje maturalna w OKE. Nie wiem czy mozesz ja wysłać pocztą, pewnie tak ale o to spytaj sie w szkole do której chodzisz na kursy maturalne lub zadzwon do OKE

Dziękuję za odpowiedź. W tamtym tygodniu dzwoniłem do jednej ze szkół w moim mieście i oni mówili, że maturę można zdawać tylko w szkole macierzystej do której uczęszczałem. Dlatego zmyliło mnie to. Jeżeli tak to jutro zadzwonię do OKE i dowiem się jaką deklarację muszę złożyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzwon do OKE, na pewno mozesz zdawać w innej szkole

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koniecznie zadzwoń do OKE, bo może się okazać że nastapiłą jakaś zmiana i faktycznie tylko w macieżyctej szkole będziesz musiał zdawać maturę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj, 

Tak jak pisze Łukasz możesz zdawać maturę w innej szkole i nie powinno być żadnych przeciwskazań. Deklarację musisz złożyć do końca grudnia, ale zrób to najlepiej przed przerwą świąteczną. Zadzwoń do OKE tam Cię poinstruują gdzie masz złożyć deklarację. Najlepiej jest jednak zrobić to osobiście. Może być tak, że deklarację będziesz składać w swojej macierzystej szkole ale z zaznaczeniem, że chcesz zdawać innej. Co do tego niestety nie jestem pewna i sama jestem ciekawa. Jak się dowiesz to daj prosze znać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedzi

Dzwoniłem dziś do OKE w Warszawie i powiedzieli, że mogę zdawać maturę w innej szkole aniżeli macierzysta po wyrażeniu ich zgody. Na ich stronie pobrałem druk o nazwie "wniosek zdającego o przeprowadzenie egzaminu maturalnego w w innym miejscu niż szkoła (wniosek należy złożyć z deklaracją)" wniosek ten mam złożyć w macierzystej szkole i oni mają obowiązek odesłania tego do OKE i wtedy oni wydają decyzję.

W tym wniosku mam podać również uzasadnienie dlaczego jak myślicie jak najlepiej napisać, aby wyrazili zgodę?

Również we wniosku mam podać dokładny adres miejsca przeprowadzenia egzaminu. Czy przed tym dobrze by było skontaktować się ze szkołą za pośrednictwem której chciałbym zdawać maturę ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, na pewno warto skontaktować sie ze szkoła, w której chcesz zdawać.

Co do uzasadnienia to napisz tak jak pisałeś, ze zdawanie w szkole która ukończyłeś spowoduje dodatkowy stres i wyniki maturalne mogą nie być obiektywne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze by było się skontaktować ze szkołą gdzie chcesz zdawać.

Co do uzasadnienia to nie pisałabym o nieobiektywnej ocenie, bo arkusze maturalne sprawdzają komisje w składzie, których są nauczyciele z innych szkół.

Z tego co wiem tak już jest od wielu lat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja miałem na myśli zaniżone wyniki testu ze względu na stres spowodowany takimi a nie innymi komisjami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że można zdawać w innej szkole maturę niż w macierzystej, ciekawa jestem dlaczego w szkole powiedzieli Ci inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i koniecznie daj znać czego się dowiedziałes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Piotr95
      Witam,
      Mam 23 lata. Ogólnie zawsze miałem problem z matematyką. W poprzednim roku próbowałem zdać maturę nie udało się. Będę zdawał jeszcze raz maturę w 2019. Z matmą idzie mi słabo. Polski ok. Angielski zaawansowany. Matma że tak powiem utrudnia dostanie się na studia. Chodzę na korepetycje.Uczę się w domu. Pamięć mam średnią. Jak uczyć się matmy ,aby zdać ją na maturze chociaż w 30%? Wiem że 30% to słabo ale wystarczy zdac ponieważ chcę wybrać taki kierunek na którym nie ma matmy. Więc jak się uczyć tego okroponego przedmiotu? 
      Pozdrawiam
    • Przez MRG
      Jestem w 4 klasie technikum i stoję przed wyborem przedmiotów rozszerzonych na maturze. Myślę nad pójściem na mechanikę i budowę maszyn na politechnice Warszawskiej. Przejrzałem współczynniki wagowe itd. ale nadal mnie nurtuje kilka zagadnień i najlepiej aby odpowiedział mi na nie ktoś kto zna to z praktyki. Jak na razie myślałem nad wzięciem matematyka i fizyki. Mam parę pytań:
      Który wynik będzie brany pod uwagę z matematyki?
      Czy jeżeli wezmę na rozszerzeniu poza matmą i fizyką również np informatyke to czy wynik z niej będzie miał jakieś znaczenie o czy jest możliwość że na przykład w postępowaniu będą brane pod uwagę wyniki że wszystkich wcześniej wskazanych przedmiotów?
    • Przez Green
      Witam, 
      Nie dostałam się na kryminologię na ug i uwb. Zostałam przyjęta na swój awaryjny kierunek. Czy jest możliwość przeniesienia się na ug lub uwb przed rozpoczęciem roku akademickiego lub na początku pierwszego roku?
    • Przez Maciej 2018
      Cześć Grupowicze. Jestem na forum od dzisiaj. Od września 2 klasa liceum. Niebawem będę musiał wskazać  przedmioty - rozszerzone na maturze. Najlepsze wyniki osiągam z informatyki i angielskiego. Z innych przedmiotów nie jest źle. Moja klasa ma rozszerzenia z geografii wos-u i angielskiego. Jakie kierunki studiów moglibyście polecić ? Jakie uczelnie ? Dzięki. 
    • Przez nuragashi
      Witam,
      parę dni temu okazało się, że nie zdałam matury z matematyki na poziomie podstawowym. Kiedy przyjechałam do szkoły odebrać wyniki (a raczej ich nie odebrać) to z tego całego szoku i amoku wypisałam od razu deklarację na poprawkę 21 sierpnia tego roku ale okazuję się, że nie będę mogła przystąpić do tej poprawki, nie będę mogła w tym dniu być w szkole i w ogóle sierpień odpada! Chcę za to na 100% móc napisać maturę z matematyki jeszcze raz w maju 2019 ale no właśnie...czy nie przystępując do sierpniowej poprawki, na która wypisałam już deklarację, będę mogła pisać tylko jedną maturę z matmy w maju czy znowu od początku wszystkie? 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Beria012, po co te nerwy? Nie ma czegoś takiego. Inżynier, a nawet magister, są tytułami zawodowymi. Stopniem naukowym jest dopiero doktor. Zresztą minęły już czasy papierkowego zachwytu. Teraz liczy się to, co ma się w głowie.  Sednem poprzedniego komentarza było to, że wymóg posiadania uprawnień budowlanych (nie tylko dla osób po budownictwie) jest szkodliwym dla absolwentów absurdem, który ze względu na kiepski start, ogranicza dostęp do pewnych przyzwoicie płatnych zawodów. I nikt krytycznie myślący nie powie, że w praktyce jest inaczej, skoro projektowanie instalacji elektrycznych, sanitarnych, telekomunikacyjnych etc. w pojazdach czy statkach nie wymaga żadnego państwowego glejtu. Po prostu istnieją określone normy, do których należy się stosować pod groźbą braku zatwierdzenia przez odpowiednią instytucję.  To jedynie potwierdza opisane powyżej uwagi. Gdyby absolwenci przeregulowanych do bólu specjalności budowlanych mieli przed sobą ścieżkę kariery na miarę utrzymywanego przez podatników lekarza-rezydenta lub deficytowych na rynku specjalistów IT i finansów, to zjawisko przekwalifikowania byłoby w tym przypadku marginalne.
    • Na GIG nie ma żadnej wiedzy z górnictwa. Sam kończę ten kierunek i z górnictwa nie miałem nic.  U nas jest trochę finansów, często ludzi po tym kierunku idą w finanse bo jest możliwość zwłaszcza, że masz tytuł inżyniera. Druga sprawa to pójście w produkcję czyli tutaj wszystkie metody produckji np. Lean Manufacturing, Zarządzanie jakością. Trzecia możliwość to logistyka, możesz iść do firmy jako Supply Chain, automotive czy inne. Trzecia możliwość to pójście w menadżerka np. do branż FMCG czyli Nestle, Coca-Cola, Danone. Gillette. Nie wiem jak tam jest ale często rekrutują na stanowiska związane z menadżerką. Więcej Ci nie powiem bo nie interesowałem się. Minusem ale to tylko z mojego punktu widzienia jest to, że nie mamy dużo przydatnych rzeczy pod automotive, rysunek techniczny jest ale sam musiałem się nauczyć GD&T. Programy z AutoCAD mamy ale w automotive raczej chcą solid worksa, catia tutaj też musiałem sobie radzić sam. Mamy mechanikę i wytrzymkę, to jest spoko ale nie ma tego aż tak duzo jak np. MiBM. I co najważnieszje my nie jesteśmy osobami, które będą np. projektować amortyzatory+badać wytrzymałość ich itp, nie bedizemy projektować nic związanego z elektrycznością. To nie są studia od tego. Osoby po AiR, MiBM, Elektrotechnisą są od tego żeby zaprojektować takie rzeczy. W PL nie ma zbyt dużo rozbudowanych centr technicznych. U nas się tylko produkuje a więc absolwent ZiIP jest idealny pod to. Zauważyłem, że firmy często biorą absolwentów po MiBM i dają ich jako np. inzynier procesu też mają szanse bo mają wiedzy techniczna ale nie będą wykorzystywać jej w tak szerokim stopniu w jakim mieli na studiach. ZiIP ma szansę ale to już kwestia "jaki masz pomysł na siebie i co chcesz robić po studiach".
    • Tak, świetna odpowiedzi. Po 5 latach studiów jesteś nikim, brawo kolego za bystre postrzeganie rzeczywistości.  Muszę Cię naprostować.  Nie jesteś nikim, bo masz wykształcenie i to niezłe - stopień naukowy inżynier, więc masz szerokie możliwości tylko wystarczy zacząć się interesować. Absolwenci budownictwa mogą znaleźć pracę również w zakładach produkcyjnych. Znam parę firm, które rekrutują takie osoby na stanowiska tylko trzeba znaleźć taką firmę i wysłać CV.  Po za tym z moich obserwacji linkedin wynika, że osoby, często idą w IT po budownictwie. Najczęściej korzystają ze szkół IT.    Po za tym widziałem gdzieś twoje wypowiedzi na temat Zarządzania i Inżynierii produkcji. Sam studiuje ten kierunek i mogę Ci śmiało powiedzieć, że jak masz pisać toksyczny shit o tym kierunku to lepiej usuń konto bo twoja wiedza na temat rynku pracy jest zerowa. 
    • Ty mi radzisz "czytaj ze zrozumieniem"? Naprawdę?  Jeśli nie wiesz jak wyglądają takie studia to proszę łaskawie się zamknąć i nie szerzyć debilizmu... To, że tobie się wydaje coś to nie znaczy, że tak jest w rzeczywistości. Nie znoszę durnych komentarzy, szerzenia debilizmu w internecie. To szkodzi!
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.