Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


W tym roku ukończyłem liceum (profil m-f) i pisałem maturę. Poszła mi ona raczej słabo, o ile podstawy jeszcze jakoś wyglądają to już rozszerzenia (matematyka, fizyka) mizernie. Przed maturami, patrząc na swoje możliwości celowałem wstępnie w Informatykę i Ekonometrię na SGGW. Po otrzymaniu wyników byłem tak na pograniczu progu, o ile w tamtym roku bym się jeszcze dostał to jednak w tym mi trochę zabrakło. W związku z tym zostały mi tylko takie opcje "awaryjne". Dostałem się na administrację na PW, oraz Inżynierię Środowiska na SGGW. Teraz muszę z jednego (albo obu?) zrezygnować i wycofać dokumenty.

Zdaję sobie sprawę, że między wszystkimi wymienianymi przeze mnie kierunkami jest dość duża rozbieżność. Niestety, ukończywszy liceum nadal nie wiem co chciałbym w życiu robić, czym się zajmować, gdzie widziałbym siebie za np. 10 lat (myślę, że nie Ja jeden jestem w takiej sytuacji). Ogólnie trochę interesuję się historią, jednak ze względu na sytuację absolwentów takich studiów na rynku pracy nigdy nie wiązałem z tym jakoś kariery zawodowej, traktując raczej jako zwykłe hobby (matury pod tym kątem też nie zdawałem). Nie mówiąc już o tym, że wobec mojego jedynie hobbystycznego zainteresowaniu tą dziedziną, mogłoby się okazać, że przy bardziej akademickim podejściu do tematu już by mi się to tak nie podobało. 

W związku z wybranym w liceum profilem myślałem nad informatyką i programowaniem, jednak w miarę zagłębiania się w temat coraz bardziej średnio widziałem się w przyszłości w roli takiego klepacza kodu (nie zapominając też o zdrowotnych konsekwencjach pracy przy komputerze, zważywszy na fakt że i tak mam już średnią wadę wzroku). Gdzieś tam pojawiała się też myśl nad grafiką komputerową, jednak tutaj dobrze by było wykazywać się jakimś, chociaż średnim talentem plastycznym (a nie wygląda na to żebym takowy posiadał) oraz związanymi z tym wyobraźnią i kreatywnością. Ostatecznie na czas takiej niewiedzy co do planów na przyszłość, chciałem iść właśnie w bardziej ekonomiczne kierunki, uznając, że tego typu studia zawsze się mogą przydać w życiu. Te zaś kierunki na które się dostałem to raczej tak tylko na przezimowanie, a już ewentualnie jakby ten ostatecznie wybrany mi się spodobał to bym został.

Na administracji miałbym dużo prawniczych przedmiotów, o ile styczność z nudnym, prawniczym językiem i wklepywanie na pamięć kodeksów bym jakoś przebolał to czy przy takim podejściu jest sens? Tym bardziej, że dużo się czyta negatywnych opinii na temat przyszłości absolwentów po tym kierunku, problemach ze znalezieniem pracy, a jak już nawet to o niskich zarobkach (nawet Pani przy składaniu dokumentów na ten kierunek przestrzegała mnie przed tym wyborem). Obawiam się też, że na politechnice może to być kierunek gorzej prowadzony niż na jakimś uniwersytecie. Z drugiej strony takie studia mogą dać ogólną, zawsze tam trochę przydatną wiedzę.

Inżynieria środowiska zaś, opierałaby się w dużej mierze na fizyce, za którą nie przepadam (wybierając taki profil w liceum kierowałem się głównie myślą, że co ja tam wiem po gimnazjum o tym i może z czasem, w innej szkole mi się spodoba) i geometrią wykreślną (ogólnie kiepsko u mnie z wyobraźnia przestrzenną i męczące by to było dla mnie), pojawiłaby się również Studia na kierunku chemia z którą ostatni raz styczność miałem prawie 3 lata temu i moja wiedza ogranicza się do tego co wyniosłem z gimnazjum, a która to Studia na kierunku chemia jakoś specjalnie mnie nie pasjonuje (przy czym też nie przeszkadzałaby mi chyba jakoś bardzo). W dalszej perspektywie miałbym więc tutaj styczność z tematyką, którą się zbytnio nie interesuje, a w niektórych przypadkach nawet nie przepadam. Z drugiej strony oprócz takich rzeczy miałbym też tutaj o wiele większą styczność z matematyką (którą to traktuje neutralnie, pasja to to nie jest, ale nie przeszkadza mi ona) co stanowiłoby lepsze rozwiązanie gdybym np. miał poprawiać za rok maturę (właśnie z matematyki). 

Rozważam też trzecią opcję, aby wobec takiej sytuacji darować sobie taki rok na byle jakim kierunku. Zrobić sobie rok przerwy, pójść na ten czas do pracy, zarobić na i zdać prawo jazdy (niestety do tej pory finanse mi na to na to nie pozwalały), ogólnie dorobić sobie parę groszy, a potem czy po drodze przygotować się jeszcze raz do matury z matematyki (przy okazji może np. jeszcze geografia czy ta historia, zawsze większe spektrum wyboru później) i spróbować ponownie przy rekrutacjach za rok, może np. do tego czasu odkryłbym co chcę robić w życiu itd. Z drugiej strony przez taki rok mógłbym się odzwyczaić od nauki, rozleniwić, potem nie poprawić wystarczająco dobrze wyników (albo nawet nie musiałoby to wynikać z nieprzygotowania czy niewiedzy, co zwyczajnego roztrzepania czy robienia głupich błędów, wiadomo - różnie to bywa), a w takim przypadku rok później byłbym w takiej samej sytuacji co teraz i tylko bym zmarnował czas. 

Ze studiów samych w sobie nie zamierzam rezygnować, zdobywanie jakiegokolwiek wykształcenia wyższego zawsze poszerza horyzonty myślowe, nie bez znaczenia jest też obycie w środowisku akademickim, poznanie wielu nowych ludzi, czy ogólnie wybycie do dużego miasta (obecnie mieszkam w małej wiosce).

Tak nawiasem mówiąc, nie wiem też jak wygląda sprawa z tymi punktami ECTS i zmienianiem kierunku. Informacje na internecie są różnych lat i ciężko znaleźć czy to już/jeszcze obowiązuje? Bo w takim przypadku idąc na jakiś kierunek aby przezimować (po cichu licząc, że a nuż widelec mi się spodoba i zostanę) tylko bym sobie pogorszył sprawę i potem musiał jeszcze za zużyte przez ten czas punkty dopłacać jakbym już znalazł coś lepszego dla siebie. Sumując, czy ktoś może polecić w mojej sytuacji (którą mam nadzieję wystarczająco przedstawiłem) któryś z tych kierunków? Czy z takim nastawieniem nie rozsądniej byłoby jednak spróbować z tym trzecim rozwiązaniem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Na poczatku odpowiem Ci na ECTS. Możesz śmiało studiować ile kierunków chcesz ponieważ znieśli juz limit darmowych punktów i studia stacjonarne na uczelniach publicznych sa w pełni bezpłatne ale moim zdaniem nie ma sensu robic czegos na sile na przezimowania. Kierunki, które sa dla Ciebie alternatywa sa albo slabe albo zupełnie nie pasują do Twojego profilu. Jak chcesz cos studiowac to rob to z pasja dlatego moim zdaniem możesz spokojnie zrobic rok przerwy. Moze w tym czasie poza prawkiem zrób jakiś kurs. Zawsze się przyda. Ja mialem 2 lata po LO rozlaki z nauka i później dalej sobie super rade mialem stypendium naukowe wiec widac sie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o punkty ECTS nie musisz się martwić, już nie ma obowiązku płacenia za drugi kierunek i spokojnie możesz studiować na dwóch kierunkach. 

 

Rok przerwy to zawsze jest ryzyko, wszystko zależy od Twojego samozaparcia i samodyscypliny. Czy faktycznie ten rok poświęcisz na naukę, czy też praca Cię tak pochłonie, że nie znajdziesz na nic innego czasu. 

 

Mnie się osobiście wydaje, że ja wolałabym iść teraz na jakiś kierunek. Zresztą nie przeszkadza to w tym, żebyś też poszukał jakąś pracę. Bardzo dużo osób pracuje w trakcie studiów. 

 

Moim zdaniem lepsza byłaby Administracja, tam też są elementy historii, więc przynajmniej trochę pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami. 

Z tego co widziałam to jest tam trochę elementów z matematyki, studia.net/informatyka i budownictwa. W ogóle to, że jest to Administracja na Politechnice może być dla Ciebie plusem, bo będzie bardziej przeniesiona na kwestie techniczne. 

http://www.ans.pw.edu.pl/rekrutacja_lic_st.php#anchor-1

 

Poza tym wiedza dotycząca prawa zawsze Ci się przyda, nawet jakbyś za rok stwierdził, że chcesz zmienić kierunek. 

 

Bo przecież możesz studiować a i tak za rok podejść do matury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok przerwy to zawsze jest ryzyko, wszystko zależy od Twojego samozaparcia i samodyscypliny. Czy faktycznie ten rok poświęcisz na naukę, czy też praca Cię tak pochłonie, że nie znajdziesz na nic innego czasu.

No właśnie stąd moje obawy co do takiego rozwiązania. Nie oszukując się, z tą samodyscypliną i samozaparciem może być różnie...  :rolleyes: A wtedy za rok mogłaby być jedynie powtórka z rozrywki. 

 

Z tego co widziałam to jest tam trochę elementów z matematyki, informatyki i budownictwa. W ogóle to, że jest to Administracja na Politechnice może być dla Ciebie plusem, bo będzie bardziej przeniesiona na kwestie techniczne. 

Plusem na pewno, tylko czy jeśli i tak ogólny już kierunek wymieszamy jeszcze z innymi, bardziej technicznymi elementami to czy nie będzie to już takie "wszystko i nic"? No i jeszcze kwestia tego jak wygląda poziom administracji na PW (niby dobra uczelnia), w porównaniu do np. jakiegoś uniwersytetu. Spotykane są opinie (dość często), że kierunek ten jest tam robiony raczej na odczepnego, ot żeby uczelnia więcej studentów załapała. Tym bardziej, że mimo wysypu bezrobotnych absolwentów ciągle jest to kierunek dość oblegany.

 

Zawsze możesz wybrac administracje na studia licencjackie a cos z pasji zrobic na drugim stopniu 

Myślałem nad tym, ale co tak naprawdę dałby mi licencjat z administracji? Co innego gdybym miał studiować I stopień czegoś bardziej pewnego (np. informatyki) i przyszłościowego, co dawałoby już mi jakieś oparcie, a dopiero potem coś z pasji, dla siebie, ale administracja? Czy z racji politechniki i co za tym idzie bardziej technicznego podejścia w tej dziedzinie miałbym większe szanse wybicia się z licencjatem w gronie masy bezrobotnych magistrów po tym kierunku? Czy nie jest prawdą, że bezrobotni studenci prawa zajmują miejsca administratywistów, którzy ostatecznie zostają po swoich studiach z niczym i muszą się, że tak powiem przebranżowić? Takich rozczarowanych osób (nie rzadko nawet takich, które lubią pracę papierkową i chciałyby to robić) można odnaleźć bardzo dużo wśród absolwentów administracji, nie chciałbym po 3 latach nauki do dojść do pod podobnych wniosków. Jeśli zaś i tak nie miałbym później pracować w tej dziedzinie, to czy w takim wypadku poświęcanie 3 lat na studia, które w ostatecznym rozrachunku dałyby mi tylko wiedzę z dziedziny prawa o szeroko pojętej przydatności to nie byłaby to strata czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem nad tym, ale co tak naprawdę dałby mi licencjat z administracji? Co innego gdybym miał studiować I stopień czegoś bardziej pewnego (np. informatyki) i przyszłościowego, co dawałoby już mi jakieś oparcie, a dopiero potem coś z pasji, dla siebie, ale administracja? Czy z racji politechniki i co za tym idzie bardziej technicznego podejścia w tej dziedzinie miałbym większe szanse wybicia się z licencjatem w gronie masy bezrobotnych magistrów po tym kierunku? Czy nie jest prawdą, że bezrobotni studenci prawa zajmują miejsca administratywistów, którzy ostatecznie zostają po swoich studiach z niczym i muszą się, że tak powiem przebranżowić? Takich rozczarowanych osób (nie rzadko nawet takich, które lubią pracę papierkową i chciałyby to robić) można odnaleźć bardzo dużo wśród absolwentów administracji, nie chciałbym po 3 latach nauki do dojść do pod podobnych wniosków. Jeśli zaś i tak nie miałbym później pracować w tej dziedzinie, to czy w takim wypadku poświęcanie 3 lat na studia, które w ostatecznym rozrachunku dałyby mi tylko wiedzę z dziedziny prawa o szeroko pojętej przydatności to nie byłaby to strata czasu?

 

Moim zdaniem nie masz się co obawiać roku przerwy, ludzie wracają do studiów po wielu latach przerwy i dopiero mają problem. Tym bardziej, że chcesz poprawić maturę z matematyki więc będziesz na bieżąco.

 

Odnośnie tej administracji.

Czytając to co piszesz to się z tym zgadzam, dlatego wątpię żeby ta administracja akurat dla Ciebie była lepszym rozwiązaniem niż przeczekanie roku. Po licencjacie z administracji masz nie za dużo możliwości, do tego dochodzą studenci prawa, którzy są po 5 latach studiów czyli mają mgr i nie wybrali się na aplikacje. Mają już przewagę nad Tobą. Administracja to prawie to samo co prawo, prawie. Różni się tym, że prawem nie jest.

 

Czy nie lepiej przeczekać, poprawić maturę i wybrać się za rok na wymarzone studia, a ten rok poświęcić na naukę  matmy i do tego na jakieś kursy oraz pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej przeczekać, poprawić maturę i wybrać się za rok na wymarzone studia, a ten rok poświęcić na naukę  matmy i do tego na jakieś kursy oraz pracę?

Sytuacja byłaby taka prosta gdybym wiedział na co chcę iść i po prostu nie dostał na to (IiE była tylko tak wstępnie, nie wiem jak bym się na takim kierunku czuł, po prostu uznałem go za "pewniejszy" niż to między czym teraz wybieram). Problem jest więc w tym, że niestety nadal nie wiem co byłoby dla mnie "wymarzonymi studiami", a nie mam gwarancji, że rok przerwy coś w tym temacie zmieni. Dodając do tego jeszcze fakt, że z różnych powodów może mi się nie udać wystarczająco dobrze poprawić matematyki istnieje ryzyko, że po takim roku byłbym w sytuacji analogicznej do obecnej. A wtedy co? Znowu przerwa i coraz większe przeciąganie w czasie, czy pójście na coś słabszego (a to przecież mogę już teraz zrobić)?

Z drugiej strony, jak mam iść na kierunek, który i tak po roku zmieniłbym na coś innego, to faktycznie lepiej byłoby zamiast dokładać sobie obowiązków poświęcić ten czas na zarobek i lepsze przygotowanie się do poprawy. Gdybym natomiast przykładowo poprawił wyniki a nadal nie wiedział co chcę w przyszłości robić, to ostatecznie i tak poszedłbym pewnie na jakieś ekonomiczne studia (które mogłyby mi się spodobać lub nie) czy coś w tym stylu. Wtedy pojawia się pytanie czy wiele bym zyskał przy takim rozwiązaniu w porównaniu do kontynuacji (z braku większych alternatyw) studiów zaczętych rok wcześniej (np. tej administracji)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już musisz wybrać, czy zależy Ci na dobrym kierunku studiów co związane jest z poprawą matury, czy chcesz szukać czegoś słabszego. Pamiętaj, że ta decyzja jest bardzo ważna i decyduje o całym przyszłym życiu. Czym więc jest ten rok czekania.

 

Za rok jeśli nawet słabiej Ci pójdzie matura nie będziesz w tym samym miejscu. Teraz możesz wybierac tylko kierunki z drugiej rekrutacji,a  tych zostało już mało i są to w większości niszowe kierunku. Za rok miałbyś całą paletę kierunków do wyboru nawet z tą słabą maturą.

 

Co z tego, że teraz Ci doradzimy jakiś kierunek studiów, skoro może nie być już na niego prowadzona rekrutacji. A kierunku jest bardzo wiele np. automatyka i robotyka, czy mechatronika, a być może nawet analiza danych. Trudno powiedzieć co Ci pod pasuje.

 

Poczytaj o kierunkach, może na początek technicznych

www.studia.net/techniczne

 

I daj znać co Ci przypadło do gustu to pomożemy coś dobrać.

 

Inżynieria środowiska to taka ochrona środowiska o profilu inżynierskim, nie wiem czy to też coś przyszłościowego. Nie twierdze, że nie. Ale jeśli się w tym nie czujesz to moim zdaniem to nie ma sensu. Iść na siłę żeby iść.

 

Studiować trzeba z pasją i wiedzieć co studiować. Musisz podjąć decyzję, czy chcesz jeszcze powalczyć o jakiś kierunek w tym II naborze? Jeśli tak to zaczniemy rozmawiać o konkretnych kierunkach, które są do wyboru. Rozumiem, że w grę wchodzi tylko Warszawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz

 

Za rok jeśli nawet słabiej Ci pójdzie matura nie będziesz w tym samym miejscu. Teraz możesz wybierac tylko kierunki z drugiej rekrutacji,a  tych zostało już mało i są to w większości niszowe kierunku. Za rok miałbyś całą paletę kierunków do wyboru nawet z tą słabą maturą.

W tym roku też miałem taki wybór, to nie jest tak, że dopiero teraz się obudziłem i czegoś szukam, to trwa od początku tegorocznej rekrutacji. 
 

 

Poczytaj o kierunkach, może na początek technicznych

www.studia.net/techniczne

 

I daj znać co Ci przypadło do gustu to pomożemy coś dobrać.

Takie poszukiwania prowadziłem już przed rekrutacjami, wyszło na to, że z technicznych (nie mówiąc o tych leżących w moim zasięgu) nic mi za specjalnie nie przypada do gustu, na tyle żebym powiedział, że to może być ciekawe i można by spróbować. Przy kierunkach humanistycznych czy przyrodniczych jest z resztą podobnie. 
 
Poza tym takie poczytanie daje tylko ogólne rozeznanie, może mi się po tym wydawać, że coś jest dla mnie nieciekawe, ale nie wiadomo jak wyglądałaby sytuacja gdybym miał już z tym styczność i dowiedział się jak to wygląda w praniu a nie barwnym i kolorowym opisie ze strony uczelni. Ja po prostu nic z tego nie znam, z niczym nie miałem styczności, mogę jedynie wykreślać te kierunki, co do których jestem bardziej przekonany, że coś takiego by mnie nie interesowało i nie chciałbym kiedyś się tym zajmować. Ciągle nie mogę jednak w ten sposób znaleźć nic dla siebie.
 

 

A kierunku jest bardzo wiele np. automatyka i robotyka, czy mechatronika, a być może nawet analiza danych. Trudno powiedzieć co Ci pod pasuje.

Zdaję sobie sprawę z dużego wachlarza dostępnych kierunków. W tym roku mogłem np. na PW iść na MiBM, jednak uznałem, że to mnie nie interesuje i nie wybrałem tego kierunku. Na SGGW zaś (po niedostaniu się na IiE) mogłem oprócz ochrony/inżynierii środowiska wybrać m.in. leśnictwo czy meblarstwo/technologię drewna, jednak również uznałem, że to nie to. Sam nie wiem co mi pasuje.

Co z tego, że teraz Ci doradzimy jakiś kierunek studiów, skoro może nie być już na niego prowadzona rekrutacji.

Chodziło mi nie tyle o fakt doradzenia jakiegoś kierunku, co o opinie, że gdybym po takim roku przerwy poprawił załóżmy wyniki i zrealizował to co chciałem w tym roku czyli pójście na jakieś bardziej ekonomiczne studia (IiE, FiR, czy coś) mimo, że nie pasjonowałoby to mnie zbytnio (a w dalszej perspektywie mogłoby nawet okazać się nudnym i męczącym), to czy przy takim podejściu i planach nie lepiej by rok wcześniej zacząć (i co za tym idzie skończyć) takiej słabszej administracji (wszak wiedza z dziedziny prawa też może być przydatna)? Czy mimo wszystko lepiej poczekać ten rok, nawet jeśli miałbym sobie po nim zafundować to co też by mnie nie pasjonowało (ale zawsze lepsze i bardziej przyszłościowe od adm?), a czego nie udało mi się zrealizować w tym roku.
 

 

Rozumiem, że w grę wchodzi tylko Warszawa?

Tak.




@Agnieszka
 

 

a do Informatyki i ekonometrii jesteś całkowicie przekonany, że to jest kierunek na który chcesz iść?

Nie. Kierunek ten pojawił się u mnie na takiej zasadzie, że jak przeglądałem i czytałem o różnych kierunkach to starałem się wykreślać te, które wiem, że nie podobałyby mi się. Po takiej selekcji nie znalazłem niczego co bym uznał za ciekawe i zostały tylko takie neutralne, które równie dobrze mogłyby od biedy być ok, a równie dobrze mogłoby się okazać, że pochodziłbym trochę, zobaczył jak to wygląda w praktyce i potem już tylko coraz bardziej męczył. Nie wiem tego. 
 
Matematyka, rachunki itd. mnie raczej nie pasjonują (ale może mi to jakoś bardzo nie przeszkadza, jakbym musiał przysiąść za cenę tego, że miałoby to potem zaprocentować to niech już będzie). Za takie neutralne uznałem więc te, które będą "pewniejsze" i bardziej przyszłościowe, przez co siłą rzeczy oparte głównie właśnie o matematykę i... Fizyki jak się okazało nadal nie lubię (a to sporo zawęża) a nie chciałbym też kierować się na coś w jakimś stopniu opartego na tym czego nie lubię, tylko dlatego, że po tym miałbym lepiej z pracą itd. Informatykę kiedyś planowałem, w miarę zagłębiania w temat coraz mniej mnie do siebie przekonywała, przy czym myślę, że nie na tyle by całkiem z tego rezygnować (chociaż matury z studia.net/informatyka ostatecznie nie zdawałem). 
 
Z tego co leżałoby w moim zasięgu IiE wydała mi się zatem najlepszym wyborem na obecną chwilę (chociaż z czasem, wraz z poznaniem tego w praniu mógłbym pewnie zmienić zdanie), miałbym tam rzeczy związane z ekonomią (która to jak już pisałem miałaby być jedynie taką "oazą" na czas niewiedzy co do przyszłości, żeby zamiast siedzieć robić coś przy czymś co mogłoby mi się kiedyś przydać, nawet jeśli się tym zbytnio nie pasjonuje), ale też nie rezygnowałbym całkowicie z studia.net/informatyka i jakieś podstawy bym tam z tego również zdobył (i mógł po tym czasie podejmować dalsze decyzje w tym zakresie, jednak już z perspektywy bardziej doświadczonej osoby niż teraz). 
 
No ale tutaj w tym roku nie wyszło i zostałem tylko z takimi słabszymi kierunkami z kolejnych tur.
 

 

Może faktycznie poszukaj na co jeszcze jest rekrutacja i może któryś z tych kierunków Cię zainteresuje.

Z tego co się orientuję, jeśli są jeszcze jakieś rekrutacje to raczej tylko na kierunki prowadzone w jęz. angielskim (a języki to jedna z tych rzeczy, które zdecydowanie wykreślam) itp. Do 30 sierpnia była chyba jeszcze kierunek logistyka na AON, ale naczytałem się wiele negatywnych opinii o tej szkole (podobnie jak o UKSW), a nie chciałbym iść do byle jakiej szkółki gdzie nauka wyglądałaby tak, że beztrosko przebimbałbym 3 lata (czy dłużej) po papierek.  





Całkiem rezygnować ze studiów nie chcę, a po takim przeczekaniu roku mogłoby się nic nie zmienić w kwestii moich planów na przyszłość i poszukiwań "wymarzonych kierunków". Wtedy, stojąc w podobnej sytuacji co w tym roku bym tak tylko to odwlekał i odwlekał, w konsekwencji zajmując np. pracą na jakimś magazynie, a po powrocie do domu siedzeniem przed komputerem/telewizorem/książkami. Tak wyglądające odwlekanie nie przybliżyłoby mnie to do znalezienia tego życiowego zajęcia, co najwyżej miałbym więcej pieniędzy (niż gdybym się w tym czasie uczył czegoś "niepotrzebnego"). Zaś pójście na takie "neutralne" czy nawet jakieś słabsze pozwoliłyby zmienić środowisko, wybyć z wioski, poznać ludzi, zetknąć się z różnymi rzeczami, trochę usamodzielnić - może wtedy łatwiej by mi było dojść co wniosku co chcę w życiu robić. Z drugiej strony nie mam na to gwarancji, a po takich studiach mogę też tylko żałować straconego czasu i nerwów, zaś np. przez taki rok przerwy bardziej sprecyzować zdanie o kierunku przyszłego kształcenia i zamiast "neutralnych" czy słabszych kierunków studiować coś bardziej odpowiedniego dla mnie. Dlatego sam nie wiem jaką decyzję tutaj podjąć i stąd ten temat tutaj (zgoda, że nikt tego za mnie nie podejmie, jednak opinie osób trzecich patrzących w nieco inny sposób i innej perspektywy na całą sytuację mogą być mimo wszystko pomocne).   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o moja opinie to ja wyrazilem. Moim zdaniem w Twoin przypadku lepiej rok poczekać niż robic 1 rok administracji na przeczekanie. Ten rok wykorzystać na kursy staż i prace.

Chcesz isc na studia żeby przebimac rok i wyrwac sie z otoczenia ale to bez sensu. Jak znajdziesz prace w Warszawie, wynajmniejsz pokój i sam zamieszkasz to zyskasz to samo. Tez zmienisz srodowisko a do tego cos zarobisz i zlapiesz jakies doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i Łukasz ma rację. Może też jak znajdziesz jakąś pracę i zrobisz jakieś kursy to rozjaśni Ci się w którym kierunku chcesz iśc na studia. 

To ciężka decyzja. Bo jeśli nie zaczniesz nauki to musisz mieć świadomość, że ten rok to nie czas na przebimbanie, tylko na wdrożenie się w dorosłe życie, znalezienie pracy, usamodzielnienie się i rozwój swoich zainteresowań, no i oczywiście naukę, jesli masz w przyszłym roku poprawiać maturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W tym roku akademickim zaczynam studia na UŚ na kierunku biotechnologia. Niestety, nabrałam pewnych wątpliwości co do tych studiów- refleksja przyszła za póżno. Pocieszam się, że mogę rok "przezimować" i póżniej zmienić uczelnię i kierunek (prawdopodobnie na farmację na SUM). 

Tylko jest pewien problem- punkty ECTS. Czy na prawdę jest tak jak mówi Łukasz:

"Czesc. 

Na poczatku odpowiem Ci na ECTS. Możesz śmiało studiować ile kierunków chcesz ponieważ znieśli juz limit darmowych punktów i studia stacjonarne na uczelniach publicznych sa w pełni bezpłatne..." 

 

Martwię się, że jeżeli zaliczę pierwszy rok biotechnologii i zużyję pewną pulę punktów ECTS przyjdzie mi póżniej zapłacić na farmacji za semestr nauki, a to ogromne pieniądze...

Czy mam się przejmować tymi punktami?  W internecie jest masa przerażających artykułów które wskazują, że bez oplat się nie obejdzie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedz :)

 

P.S. Przepraszam, że piszę trochę nie na temat wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki moment, że obowiązywały punkty ECTS i można było bezpłatnie studiować tylko jeden kierunek studiów. Jeśli ktoś chciał iść na drugi kierunek to musiał płacić za studia. Zostało to podważone przez TK i wprowadzono ponownie bezpłatne studia i w tej chwili punkty ECTS nie mają tutaj znaczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat był limit punktów ects, żeby ograniczyć studiowanie na dowolnej liczbie kierunków. Jednak oprotestowano to i uznano za niezgodne z konstytucją. Dlatego teraz możesz studiować ile chcesz i nie ma już odpłatnych limitów.

 

Moim zdaniem lepiej przez rok iść do pracy niż na studia na kierunek, który się nie chce studiować bo to zmarnowanie czasu własnego na nic nie zrobienie i dodatkowo obciąży podatkników swoją zabawą w studia.

 

Farmacje to bardzo przyszłościowy kierunek studiów, więc polecam przez rok wybrać się do pracy, może na jakieś kursy. Złapać trochę doświadczenia a za rok próbować na farmację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Inżynieria środowiska to taka ochrona środowiska o profilu inżynierskim, nie wiem czy to też coś przyszłościowego. Nie twierdze, że nie. 

 

Przepraszam, ale to najgłupsze, co przeczytałam o swoim kierunku studiów :) Inżynieria środowiska to w rzeczywistości budownictwo instalacyjne. Wszelkie instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie. Ktoś po zostań inżynierem budowlanym wybuduje dom, a ktoś to IŚ zaopatrzy go we wszystkie niezbędne instalacje. Studiuję ten kierunek na PW i szczerze mogę powiedzieć, że jest to jeden z cięższych kierunków budowlanych na tej uczelni. Na SGGW traktowany jest baaaardzo pobieżnie z tego co wiem i nie umywa się do tego, co jest na PW.

To tak w kwestii sprostowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zalezy na jakiej uczelni. Na wielu uczelniach inzynierska ochrona środowiska nazywa sie inzynieria środowiska, wiem to bezpośrednio od źródła, czyli osób tworzących ten kierunek. Nie oznacza to, ze on jest lekki i przyjemny.

Profilowo jest to ochrona środowiska o podejściu technicznym. Czyli wszystko co Ty piszesz sie z tym zgadza. Jednak w dalszym ciagu nie przekonalas mnie o tym, ze inzynieria środowiska nie wywodzi sie z ochrony środowiska, bo po prostu na jej podstawie powstała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
    • Hugo Boss Energise z pewnością można opisać jako energetyczne i pobudzające – takie jak nadchodząca pora roku. Zapach jest trwały i silny, utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a na odzieży nawet do kilku dni. Stanowi połączenie drzewa cytrusowego, mandarynki, kardamonu i kolendry.
    • Witajcie,  ostatnio rozważam studiowanie dietetyki na mgr bo Polskie Towarzystwo Dietetyków składa ustawę o regulacji zawodu dietetyka jako medycznego więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości osoby po dietetyce otrzymają Prawo Wykonywania Zawodu więc automatycznie będą miału uregulowaną pensję i pozycję z własnym samorządem jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.  Osobiście interesuje się dietetyką i rozważam robienie studiów magisterskich niestacjonarnie, tylko mam wątpliwości, czy to ma sens skoro ciągle słyszy się, że perspektywy nie są dobre ponieważ bardzo dużo absolwentów dietetyki jest obecnych na rynku pracy przez co wysoka konkurencja jest.  Mam też opcję wyjazdu za granicę i chętnie z niej skorzystałbym tylko waham się, ponieważ nie wiem, czy całe życie chciałbym mieszkać w innym kraju i dlatego rozważam tą dietetykę jako taką alternatywę, gdy za kilka lat chciałbym wrócić i wiem, że gdy ten kierunek zostanie uregulowany to raczej już nie będzie szansy na robienie magisterski bez licencjata z tego kierunku a nawet może stać się 5-letnia.  Co o tym sądzicie, czy według Was warto inwestować kolejne 2 lata czy lepiej postawić wszystko na 1 kartę i wyjechać?  
    • Holandia, kraj tulipanów, malowniczych kanałów i rowerów, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Europy. Dla wielu z nas marzenie o zwiedzeniu Amsterdamu czy urokliwych wiosek jest jak spełnienie marzeń. Jeśli również masz tę wyjątkową okazję, zastanawiasz się pewnie nad wyborem środka transportu.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.