Skocz do zawartości
Andrzej Tkaczyk

Informatyka stosowana vs Inzynieria danych (krakow vs kielce)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post na forum ,dlatego chciałbym się od razu przywitać, cześć ;) Mam następujący problem: pisałem w tym roku maturę, rozszerzona matma i angielski. Z angielskiego się nie przyłożyłem,  bo uzyskałem marne 36%, ale z matematyki której uczyłem się rzetelnie i robiłem wszystkie zadane zestawy mam 44% (odniosłem wrażenie ,że matura była poprostu trudna i progi pójdą w dół). Z podstawy z matmy i ang po 86%. Chciałem iść na teleinformatykę na AGH ale do progu brakuje mi 300pkt. Dlatego złożyłem na Politechnikę Krakowską na Informatykę Stosowaną oraz na Inżynierie Danych w Kielcach na Politechnice Świętokrzyskiej. Na Krakowskiej jestem na liście rezerwowej, ale próg niższy niż w zeszłym roku więc czuje ,że się załape. Co do Kielc gadałem ze znajomymi i mówią ,że na spokojnie, ponieważ przyjmują bardzo dużo ludzi, ale później tak samo duży przesiew. Od zawsze chciałem studiować w Krakowie (podoba mi się to miasto, chciałbym tam później mieszkać itd.). Ale z 2 strony pojawił się nowy kierunek - Inżynieria Danych, to 3.5letni inżynier ,a później mógłbym zaatakować Kraków na studia 2 stopnia (a bynajmniej wydaje mi się ,że tak można). I tu pojawia się problem bo nie wiem co wybrać. Większość znajomych idzie do Krakowa, do którego również chciałbym iść, ale z 2 strony ten nowy kierunek który mógłby się okazać strzałem w 10. Co sądzicie? Ktoś miał styczność z tą inżynierią? Proszę o rady bo mało czasu na decyzje. 

Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trudno coś Ci doradzić... w pierwszej chwili myślałam Kraków, Kraków, ale na końcu postu sama już nie wiem. Twój plan Kielce i Inżyniera Danych, a potem ewentualnie Kraków (aby spełnić marzenia:)) brzmi sensownie i rozsądnie, a ja takie rozwiązania lubię... Z drugiej strony PK i Informatyka stosowana to bardzo dobry wybór... Tak więc, chyba sam w sercu musisz sobie odpowiedzieć co wybrać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spisz wszystko za i przeciw przy jednym i drugim wyborze i zobacz gdzie jest więcej plusów. 

Nie wiem czy będę obiektywna, bo ja zdecydowanie wolałabym studiować w Krakowie :) a do tego Politechnika Krakowska to świetna uczelnia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

inżynieria danych to dość unikalny kierunek, z tego co wiem poza Kielcami jest dostępny tylko w Zielonej Górze, a zbliżony w Łodzi. Myślę że Politechnika Świętokrzyska to naprawdę dobry wybór. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, czyli widzę, że nawet obiektywne osoby nie umieją jednogłośnie stwierdzić co rozsądniejsze :) I tak dzięki za odzew, może ktoś jeszcze się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, czyli widzę, że nawet obiektywne osoby nie umieją jednogłośnie stwierdzić co rozsądniejsze :) I tak dzięki za odzew, może ktoś jeszcze się wypowie.

Bo tyle ile osób tyle uzyskasz odpowiedzi :) Dlatego najlepiej jest się kierować własną intuicją :) To nie jest zakup koszuli tylko decyzaj, która będze szła za Tobą przez całe życie, bo teraz studia, a potem praca... oczywiście zawsze można się przekwalifikować ale zamiest tego lepiej podnosić kwalifikacje i poszerzać swoje umiejętności, przez szkolenia, kursy czy studia podyplomowe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy też czego szukasz. Jeśli imprezowania w dużym mieście - to Kraków się nie umywa do Kielc. Jeśli dobrych warunków studiowania, infrastruktury - to PŚ wcale nie jest gorsza. A unikatowy kierunek studiów to jest jakaś przewaga na rynku pracy. Tak myślę. Chyba wybrałbym inżynierię danych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dostałem się na Inżynierię Danych, na PK jestem na liście rezerwowej. Wiadomo, nie chce całego okresu studiów przesiedzieć przy książkach i szukam również zabawy, ale priorytetem jest kierunek i możliwości na rynku pracy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to problem się sam trochę rozwiązał i zostaje Ci Inżynieria danych. 

A co do możliwości na rynku pracy, to jedna rzecz, którą sobie przemyśl... wiem, że większość młodych ludzi traktuje studia jako zabawę i często po studiach dziwią się, że skończyli dobry kierunek, a mają problem ze znalezieniem pracy. Pracodawcy w tej chwili patrzą na to co robiło się podczas studiów, czy odbywało się praktyki i nie tylko te obowiązkowe, staże, wolontariaty i każda dodatkową pracę. Patrzą na szkolenia, kursy, które robiło się również podczas studiów. Czy działało się w organizacjach studenckich i kołach naukowych. Jak zależy Ci kiedyś na dobrej pracy to pamiętaj, że imprezowanie Ci tego nie zapewni :)

To wszystko będzie zależało od tego ile dasz z siebie już podczas nauki :)

Sam nawet najlepszy kierunek nic Ci nie zagwarantuje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na Politechnice Świętokrzyskiej jest od groma i ciut-ciut studenckich kół naukowych. skorzystaj z szansy. PŚ naprawdę daje duże możliwości. W tym roku studentka tej uczelni dostała Studenckiego Nobla. premiującego wszechstronność :)

http://www.studia.net/w-drodze-do-kariery/7539-jak-dostac-studenckiego-nobla

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dostałem się na Inżynierię Danych, na PK jestem na liście rezerwowej. Wiadomo, nie chce całego okresu studiów przesiedzieć przy książkach i szukam również zabawy, ale priorytetem jest kierunek i możliwości na rynku pracy ;)

Gratulacje!!! I dylemat rozwiązał się sam, w sumie po Twojej myśli;) Kraków na Ciebie jeszcze trochę poczeka po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Magda19
      Cześć! Planuję studiować inżynierię i analizę danych na politechnice lubelskiej i zastanawiam się nad równoczesnym studiowaniem fizyki na UMCS. Analiza danych to kierunek z którym wiążę przyszłość, natomiast nie potrafię się pogodzić z porzuceniem fizyki, bo jest to dziedzina, która bardzo mnie interesuje. Szukając odpowiedzi na innych stronach niestety natrafiam tylko na wypowiedzi osób, które nie mają doświadczenia jeśli chodzi o łączenie dwóch kierunków (oczywiście zapewniają, że to niemożliwe i trzeba być nienormalnym żeby wgl wpaść na taki pomysł:/ ). Wiem jednak, że są osoby które jednocześnie studiowały na dwóch uczelniach (SGH+PW, robili tak niektórzy absolwenci mojego liceum), niestety nie znam nikogo takiego osobiście. Czy uważacie, że dałoby się jakoś pogodzić ze sobą takie kierunki na dwóch uczelniach? Czy jest tu ktoś kto studiował podobne kierunki jednocześnie (niestety nie udało mi się dowiedzieć czy to możliwe) lub próbował studiować na dwóch uczelniach? Dodam, że alternatywą mogłaby być fizyka techniczna (dokładnie komputerowa) na PW, ale nie jestem przekonana, że zapewni podobne perspektywy na przyszłość, jak analiza danych.
    • Przez itsme
      Cześć, mam do wyboru studia na politechnice Łódzkiej na informatyce stosowanej i na politechnice Warszawskiej na telekomunikacji. Którą opcję wybrać? Miałem plan zostać programistą i wpadłem na pomysł, żeby pójść na telekomunikację i przy okazji dokształcać się z programowania, a na kierunku ono jest tylko, że w mniejszej ilości. Takim sposobem skończyłbym studia mając zawód w telekomunikacji i jako programista, więc gdy nie wyjdzie w jednym byłbym w drugim. PW ma wyższy poziom i nawet gdyby telekomunikacja mi się nie spodobała to bym się przeniósł na infę w obrębie tego wydziału. Bardziej wolałbym infę na PW, ale nie starczy punktów... Trochę boję się, że na PŁ trochę się zmarnuje. Co o tym myślicie?
    • Przez Tymeeek532
      Dzień dobry
      Z góry przepraszam jeśli coś pomyliłem, ale jestem tutaj pierwszy raz i mam drobne pytanie. Aktualnie mierzę się z wyborem studiów między innymi padło na teleinformatykę na agh. Nie ukrywam, że zawsze interesowała mnie właśnie taka tematyka, sprawdzałem syllabus studiów i myślę, że nie będę się nudził jednak jestem po mat-fiz liceum i praktycznie o informatyce tzn. programowaniu i tym podobnych pojęcia nie mam, samemu ciężko mi było się za to zabrać a lekcje informatyki w moim przypadku wyglądały bardzo różnie. Chciałbym zapytać czy bez znajomości informatyki byłbym w stanie poradzić sobie na tych studiach, czy będzie wymagana ode mnie już na starcie duża wiedza z zakresu informatyki? Może lepiej wybrać coś „bardziej technicznego” jak elektronika czy energetyka?
      Pozdrawiam o dziękuję za odpowiedzi
    • Przez Xkatex1919
      Gospodarka przestrzenna na politechnice krakowskiej czy zarządzanie zasobami ludzkimi na uniwersytecie ekonomicznym?
      Który kierunek daje lepsze perspektywy? Lubię rysować, projektować itd a z drugiej strony chciałabym mieć jednak ekonomiczne wykształcenie. Dodam że przejrzałam wiele wątków, programy studiów i nie potrafię się zdecydować. Początkowo chciałam podjąć oba kierunki, jednak już teraz wiem że muszę z któregoś zrezygnować i chcę zasięgnąć opinii. 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Witam. Jestem studentem 1 roku ekonomii. Bardzo się cieszę z wyboru tego kierunku. Na drugim roku będę musiał wybrać specjalność (wybiorę na 99% ekonometrię/statystykę). Jedną z karier jaką rozważam jest data analyst. Po ukończeniu studiów licencjackich będę chciał iść na studia drugiego stopnia, i tu pojawia się moje pytanie. Myślę nad dwoma kierunkami: Analityka gospodarczą( ekonometria, matematyka, statystyka, big data i BI, pogramy informatyczne typu SQL i R itd) Informatyka w biznesie( wprowadzenie do języków R i Python, bazy danych, big data, HTML, tworzenie aplikacji) Który z tych dwóch kierunków byłby lepszy. Mogę dosłać więcej szczegółów (plan lekcji, prezentację kierunki, opis itd.) Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.        
    • Cześć Dostałem się na 2 uczelnię i nie wiem co wybrać. Czy możecie mi napisać która będzie lepsza. Dostałem się na Bezpieczeństwo Narodowe na Uniwersytet Wrocławski i Akademie Wojsk Lądowych. Oczywiście chodzi mi o studia cywilne  
    • Witam wszystkich, posiadam wykształcenie średnie techniczne z fryzjerstwa. Aby stworzyć sobie alternatywę na rynku pracy (obecnie pracuję w zawodzie) postanowiłem przygotować się do zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych. Czy ukończenie licencjatu z pedagogiki specjalność Pedagogika szkolna z profilaktyką społeczną + ewentualne studia podyplomowe do nauczania zawodu będzie dobrą drogą do zdobycia odpowiednich kwalifikacji do wykonywania tego zawodu? Studiować mam zamiar na Akademii Ignatianum w Krakowie w trybie niestacjonarnym. Pozdrawiam! :) 
    • Hmm... W tym miejscu sam odpowiedziałeś sobie na powyższe pytanie. Jeśli nie jesteś w stanie zdać testów sprawnościowych, a chcesz zostać oficerem, to jedyna droga do gwiazdek na mundurze wiedzie przez seminarium i fuchę kapelana. Wszyscy pozostali, od szeregowych po oficerów, muszą zaliczyć testy sprawnościowe. Na szeregowego bez perspektyw awansu jak najbardziej. Oprócz studiów mundurowych, oficerem można zostać po studium oficerskim. Tam jednak rekrutują zwykle magistrów inżynierów, lekarzy, prawników itd. Możesz samodzielnie zgłębić ten temat.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.