Skocz do zawartości
xfaraway

Licealne dylematy- jakie przedmioty rozszerzać i co dalej?!

Rekomendowane odpowiedzi

Za kilkanaście dni kończę 1 klasę liceum ogólnokształcącego. Moja szkoła charakteryzuje się tak zwanym "systemem amerykańskim", co pozwoliło mi przejść pierwszy rok na "zaliczaniu" niechcianych przedmiotów i rozpoczęcie już nauki rozszerzonej Studia na kierunku biologia (taki był mój wybór, a biologię trzeba zacząć rozszerzać w 1 klasie, nie będę się na temat systemu rozwodzić). Teraz jednak stoi przede mną już wybór, w związku ze zbliżającym się drugim rokiem- co poza nią rozszerzać? Oczywiście pytanie to pociąga za sobą wiele kolejnych (co te rozszerzenia ci dadzą? jakie studia? jaki kierunek?). Muszę wybrać jeszcze dwa przedmioty. Na chwilę obecną dopuszczałam takie konfiguracje: biologia-chemia-angielski, biologia-chemia-polski, biologia-polski-angielski. Dodam, że biologię lubię, język polski też, nie mam z nimi większych problemów, w Studia na kierunku biologia najbardziej "kręcą" mnie rzeczy związane z człowiekiem- anatomia, genetyka, wszystkie zjawiska zachodzące w ludzkim mózgu etc. Polski jest ze mną od zawsze, kocham czytać, w wolnych chwilach piszę poezję, można powiedzieć, że jestem dość artystyczną duszą. Natomiast Studia na kierunku chemia... hm, Studia na kierunku chemia to coś, czego się obawiam. Że nie dam sobie rady. Jest to na pewno przedmiot interesujący, ale chciałabym się dowiedzieć czy taki diabeł straszny, jak go malują? Przy wybraniu pierwszej konfiguracji przedmiotów myślałam nad medycyną (psychiatria, dietetyka lub coś- tylko co? kierunków jest tyle, że nie sposób wybrać jeden, który będzie tym właściwym...). Zastanawiam się jakie możliwości otworzą przede mną konfiguracja nr 2 i nr 3. Ta druga na pewno też coś związanego z nauką, medycyną, ale co konkretnie? A, mam jeszcze jedno pytanie- co trzeba zdać na maturze i jakie szkoły ukończyć, aby pracować w laboratorium kryminalistycznym? Przepraszam za rozpisanie się, ale moja głowa pęka od wątpliwości. Proszę o odpowiedź w miarę możliwości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Najlepsza konfiguracja to biologia Studia na kierunku chemia i angielski. Język polski i jego uwielbienie możesz sobie realizować w wolnych chwilach lub nawet jeśli będzie Cię to bardzo kręciło na studiach podyplomowych. 

 

W konfiguracji z biologią Studia na kierunku chemia będzie Ci bardzo potrzebna i daje bardzo szerokie możliwości studiowania. Żeby pracować w laboratorium chemicznym dobrze jest skończyć chemię lub biotechnologię, do tego odpowiednie studia podyplomowe. Są też studia z kryminalistyki i kryminologii ale żeby CIę to nie zmyliło to są studia o profilu prawnym. 

 

Jeśli chcesz poczytać więcej o studiach medycznych to info znajdziesz tutaj:

www.studia.net/medyczne

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Poza tym co pisał Łukasz - czyli kierunkami medycznymi, warto też zainteresować się kierunkami przyrodniczymi. www.studia.net/przyrodnicze

 

Na części z nich Studia na kierunku chemia jest jednak równie ważna, co np. biologia. Rozumiem, że obawiasz się chemii na studiach przy takim systemie, jaki masz w swojej szkole. Jednak wiele uczelni prowadzących kierunki okołochemiczne zdaje sobie sprawę, że z przedmiotem Studia na kierunku chemia w liceach i technikach bywa obecnie różnie. Niektóre wolą przyjąć kogoś po prostu dobrego z umysłem ścisłym (np. z maturą z fizyki albo poszerzonej matematyki) i robią kursy przygotowawcze albo na pierwszym roku robią im "szkółkę" z chemii

 

Jeśli chodzi o chemię związaną z kryminalistyką - właśnie powstał nowy kierunek studiów - chemia i toksykologia sądowa. Prowadzi go Uniwersytet Wrocławski i właśnie ma przygotowywać do pracy w laboratoriach kryminalistycznych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie Studia na kierunku biologia z chemią otwiera możliwości na większość kierunków medycznych i przyrodniczych, np właśnie na kierunek o którym pisała Sebastian, bo tam Studia na kierunku chemia jest konieczna. A czy brałaś pod uwagę np geografię lub fizykę? i jakieś inne kierunki nie koniecznie w laboratiorium. 

Poczytaj sobie też dokładnie o kryminologi, bo to są studia z zakresu prawa http://www.studia.net/kryminologiatak jak wspomniał Łukasz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po mat-fizie, a pisałam rozszerzony polski bez jakiegoś przygotowania i powinno być ok. 70% ;) Więc wg mnie nie warto "tracić" czasu na rozszerzanie akurat tego przedmiotu, bo to i tak generalnie czytanie książek, a to możesz zrobić w każdej chwili. 

Hm, a zastanawiałaś się nad rozszerzeniem matematyki? Obecnie na coraz większej ilości uczelni liczy się przy rekrutacji, a angielski rozszerzony można spokojnie zdać i przy trzech godzinach tygodniowo ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.