Skocz do zawartości
MelissaH

Informatyka - droga na studia

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem jest dość złożony, ale nie zamierzam tutaj szukać porady niczym u psychologa, tylko poruszyć konkretny temat. Otóż jestem w II klasie liceum, na profilu mat-fiz-ang. Z angielskiego i matematyki radzę sobie bardzo dobrze. Oczywiście błędy popełniam, ale to przecież ludzkie - i nie zawsze też wszystko rozumiem, jednak jestem w stanie przysiąść dłużej nad materiałem i dostrzec własne braki. Gorzej jest u mnie z fizyką - nie będę oszukiwać, oczywiście nie jestem na najniższym poziomie, ale zupełnie przeciętnym, a myślę, że jednak to niewystarczające.

Zaczęłam ostatnio poważnie myśleć nad tym, co chcę robić dalej. Szczerze powiedziawszy nie ma takiej dziedziny, która powodowałaby u mnie palpitacje serca, dosłownie i w przenośni. To chyba najgorsze - gdy człowiek nie jest w stanie sprecyzować dokładniej co mógłby wybrać, żeby na pewno w pracy czuć się spełnionym. Wiem, że kierunki techniczne same w sobie są dość obiecujące pod względem przyszłej pracy, ale nie chcę studiować czegoś tylko dlatego, że może za te x lat znajdę dobrze płatną pracę.

Zaczęłam myśleć o informatyce jako o jednej z dróg, właściwie mogę stwierdzić, że zajmuje pierwsze miejsce. Problem polega jednak na tym, że mój rocznik jest już drugim z kolei, który idzie według nowej podstawy programowej, a więc oprócz rozszerzonych przedmiotów i polskiego, historii i społeczeństwa... nie mamy niczego ponadto. Co za tym idzie - brak informatki. Nie mam żadnej styczności z informatyką na rozszerzonym poziomie, znam tylko podstawy podstaw, których uczono nas w gimnazjum i pierwszej klasie liceum, a więc sytuacja nie wygląda pod tym kątem kolorowo. Być może w pierwszej klasie dałabym radę jeszcze przenieść się do innej szkoły (w mojej nie ma profilu z rozszerzoną informatyką) jednakże teraz, szczerze powiedziawszy, jestem w połowie, a poza tym byłoby mi szkoda matematyki, która jest prowadzona na bardzo wysokim poziomie, a nasz nauczyciel jest jednym z najlepszych w okolicy :) Czasami próbuję coś "kombinować", czy to z grafiką, przerabianiem filmików, prowadzę własnego bloga i "badam" go często pod kątem kodów HTML... Generalnie jeśli są jakiekolwiek problemy z samym komputerem czy też różnymi programami to domownicy zwracają się do mnie (nie jestem jedyna w swoim przedziale wiekowym) i potrafię sobie radzić z drobnymi problemami tej natury. Wiem doskonale, że to nie wystarczy. Chcę tylko dodać (myślę, że to powinno być gdzieś na początku), że informatyka sama w sobie wydaje mi się być interesująca, oczywiście wiąże się z trudnościami, ale z pewnością nie studiowałabym jej "bo fajna praca będzie". 

Co byście w takiej sytuacji mi poradzili? Czy jestem w stanie samodzielnie nadrobić materiał i podejść do matury z studia.net/informatyka, czy może jakieś zajęcia... Nie wiem, ale za jakiekolwiek sugestie byłabym wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem spokojnie możesz myśleć o informatyce. Liceum a studia to zupełnie inna bajka i oczywiście podstawy Ci się z liceum przydadzą, ale nie są to takie podstawy, których nie opanujesz sam. Wystarczy kupić podręcznik do rozszerzonej studia.net/informatyka i go przekartkować z komputerem, a masz na to prawie 1,5 roku. 

Dobrze, że myślisz o tym tak wcześnie. Na informatyce będzie bardzo ważna matematyka więc to dobrze, że masz tak dobrego nauczyciela. Właściwie matematyka jest najważniejsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęłabym od rozmowy z nauczycielami, co oni radzą Ci zrobić, aby móc realizować się dalej w dziedzinie studia.net/informatyka. Dobrym wyjściem jest też wizyta u pedagoga szkolnego w celu zasięgnięcia opinii. Być może w Twojej szkole są jakieś zajęcia dodatkowe z tego przedmiotu na które możesz uczęszczać, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Nie chcę Cię zniechęcać, ale też o tym wspominasz, że zdajesz sobie sprawę, iż doraźna obsługa sprzętu to jeszcze nie informatyka i trzeba naprawdę mieć wiedzę i pasję aby wgłębiać się w ten temat. Zastanów się co Cię najbardziej interesuje w samej informatyce czy sprawy serwisowe, czy pisanie programów, a może tworzenie sieci komputerowych, bądź grafika o której wspominasz. Masz jeszcze trochę czasu, spójrz jakie studia z zakresu profilu matematyczno-informatycznego są obecnie dostępne w szkołach wyższych: http://www.studia.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w zasadzie sporo czasu, żeby nadrobić ewentualne braki. Jest w sieci sporo materiałów z zakresu studia.net/informatyka (nawet na poziomie akademickim), z których możesz korzystać.

 

Samo nadrobienie materiału będzie zatem najmniejszym problemem. Możesz też zainteresować się konkretną dziedziną IT, w której widziałabyś swoją przyszłość - to da Ci bardzo dużo na samych studiach już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.