Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W Polsce, w ostatnich latach pojawiło się wiele uczelni oferujących kształcenie na ciekawych kierunkach, ale też takich, które są bardzo popularne i nie dają " niczego" poza samym dyplomem ukończenia studiów.

 

Do takich zaliczyć można Podyplomówki z zarządzania, Podyplomówki z marketingu, psychologię czy socjologię. Z posród osób, które znam, a studiują właśnie takie kierunki, większość po prostu nie wiedziała, co ze sobą zrobić po maturze i zdecydowała się studiować "cokolwiek", by przedłużyć sobie "beztroskie życie". Obecnie część z nich poszukuje pracy i ma faktycznie z tym problem. Inna część owszem pracuje, ale zwykle nie w zawodzie wyuczonym i nie jest to praca ich marzeń.

Po co więc studia, wyrzucone pieniądze i zmarnowany czas?

 

Mnie udało się dostać, a potem szczęśliwie ukończyć studia techniczne, na kierunku architektura. Nie powiem, żeby należały do najłatwiejszych, ale na pewno, był to dobrze zainwestowany czas i co z tym idzie - pieniądze. 

Nie załamałam się po pierwszym niezdanym  egzaminie, ale dało mi to sygnał, ze życie wymaga i trzeba coś więcej z siebie zdać. Dzięki temu dostałam się za drugim podejściem na wymarzone studia. Ukończyłam i bez problemu zostałam przyjęta do świetnie prosperującego biura architektonicznego.

 

Mój brat , za moim przykładem też startował na architekturę i budownictwo. Zdecydował sie na studia w uczelni prywatnej, właśnie studiuje budownictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, ale zamierza również połączyć je po pierwszym stopniu z architekturą. Z własnej obserwacji widzę, że studia są świetnie prowadzone z naciskiem na przedmioty zawodowe. A sama kadra, to również, ta, która prowadziła moje zajęcia kilka lat temu na Politechnice. 

On, już jako student otrzymuje zlecenia i jest w stanie samodzielnie się na trzecim roku utrzymywać.

 

To tak w skrócie, bo chciałam jedynie pokazać, że studia techniczne, naprawdę dają wiele możliwości i prawdziwej satysfakcji, w tym również finansowej. Ja - jako architekt naprawdę realizuję się zawodowo. 

 

Gorąco polecam studia techniczne, bo rozwijają wyobraźnię, takich cennych specjalistów nasz kraj potrzebuje. Bardzo często docenia ich również "zagranica".

JK

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że warto na studia techniczne!
Obecnie medycyna i informatyka (i bliskie jej kierunki) to dwa trendy które już od kilku lat utrzymują się na rynku pracy. 
Ludzie którzy kończą takie studia mają bardzo wysokie kwalifikacje więc mają też pewną stałość miejsca pracy - nie tak łatwo wyszkolić nowego pracownika na miejsce starego więc nie musisz się obawiać o stratę posady. 
Pozatym:
http://www.wprost.pl/ar/378268/TOP-7-WPROST-Najbardziej-poszukiwane-zawody/

1. Inżynierowie
http://kariera.forbes.pl/najlepsza-praca-w-2014-roku-10-najlepszych-zawodow-2014,artykuly,169016,1,1.html

1. Programista Java

3. Tester oprogramowania

4. Programista aplikacji mobilnych

6. Specjalista ds. cloud computingu

7. Specjalista ds. data miningu
 

A to tylko dwa pierwsze zapytania w google z brzegu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że warto postawić na studia techniczne, najlepiej takie, które są konkretne i unikatowe. (Za 5 lat też może być przepełniony rynek pracy absolwentami bardziej popularnych kierunków technicznych). Ja postawiłem na Nawigację na Akademii Morskiej w Szczecinie, Po pierwsze dlatego, że są po niej bardzo dobre zarobki (już na samym starcie, w pierwszej pracy), po drugie: jest ściśle określona ścieżka awansu, po trzecie: w czasie studiów zdobywa się doświadczenie, są praktyki na morzu, staże, itp. Ogólnie warto się interesować kierunkami tzw. "morskimi". tak jak Informatyką na mojej uczelni, po której można pracować w przesiębiorstwach branży morskiej (podobno tam są wyjątkowo dobre zarobki, nawet jak na branżę IT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgodzę się z moimi przedmówcami. Kierunki techniczne jak najbardziej mają przyszłość i na pewno są drogą, która daje dobrze płatną pracę, a przecież o to w tym wszytkim chodzi. W prawdzie ja jestem typową humanistką, ale widząc po moich znajomych kierunki techniczne jak najabardziej są w top. Teraz stajemy przed bardzo ważnym wyborem właśnie odpowiedniego kierunku i wiele osób idzie na budownictwo, transport i tego typu kierunki. Z tego co wiem niektórzy z nich wybierają się na UTH Chodkowskiej w Warszawie bo otwierają tam specjalność transport intermodalny. W sumie z tego co widzę to fajna sprawa, lubię takie nowoczesne rozwiązania, inne niż wszystkie dotyczas. Szczególnie, że uczelnia sama w sobie daje dużo możliwości, a więć w sumie wszystko by się zgadzało. Podczas wyboru studiów patrzymy oczywiście nie tylko na kierunek, ale i uczelnie jej prestiż, sposob nauczania itd. to bardzo ważne. Zazwyczaj kierujemy się opinią innych. Cóż, nie ma co się dziwić, w końcu często sa one trafne, takie doświadczenie osób starszych (1,2,3 lata) można powiedzieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.