Skocz do zawartości
Abc108815

Jaki kierunek studiów wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tutaj nowa i mam nadzieję, że znajdę tutaj jakąś pomoc, bo bardzo jej teraz potrzebuję. Mam też nadzieję, że uda mi się pomóc innym osobom na forum, bo mam za sobą dziesiątki "dni otwartych" na uczelniach i chętnie podzielę się opiniami. 

Przechodząc do rzeczy - jestem tegoroczną maturzystką, zdaję maturę na poziomie rozszerzonym z Studia na kierunku biologia, polskiego, angielskiego i wosu. Kierunki, które biorę pod uwagę to:

Psychologia - Całe liceum marzyłam o studiowaniu psychologii i nie brałam pod uwagę innych kierunków. Pod te studia wybrałam też przedmioty maturalne. Przez trzy lata chodziłam na otwarte wykłady związane z psychologią, pracowałam jako wolontariusz w różnych placówkach psychologicznych. Podoba mi się to, to mnie naprawdę interesuje i lubię to robić. Niestety ucząc się Studia na kierunku biologia do matury doszłam jednak do wniosku, że to biologia najbardziej mnie interesuje. Nie jestem pewna, czy to jest coś, czym chcę się zajmować całe życie. Ja lubię naukę. Miałabym zostać terapeutą? Chyba nie spełniałabym się w tym zawodzie. Jestem typem naukowca, widzę siebie w laboratorium.  Ale wiem, że jeśli wybiorę coś innego, będę bardzo, bardzo żałować. Ale z drugiej strony chyba nie chciałabym zajmować się tym w życiu. Tylko czy dam radę przełknąć wybór innego kierunku, skoro psychologia zawsze była moim marzeniem? Miałam zamiar próbować dostać się na APS do Warszawy lub na Uniwersytet Wrocławski.

Biologia człowieka - ten kierunek bardzo mi się podoba. Niestety nie zdaję na maturze chemii, więc mam ograniczone możliwości - właściwie tylko Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Bardzo mnie to ciekawi i mam dużo pomysłów na studia II stopnia, na które mogłabym iść po tym kierunku. Ten kierunek wybrałabym bez wahania, jeśli nie dostałabym się na psychologię

Genetyka - tutaj bez chemii możliwości mam jeszcze mniej. Właściwie, znalazłam ten kierunek tylko w Szczecinie, a Szczecin mnie trochę odstrasza, jeśli chodzi o studiowanie. Wolałabym Warszawę lub Wrocław. Kierunek bardzo ciekawy i raczej bardziej przyszłościowy niż biologia człowieka, genetyka ciągle się rozwija i mogłabym po niej pracować w jakimś laboratorium, a to właśnie w laboratorium najbardziej sobie siebie wyobrażam. Tylko uczelnia niezbyt mi odpowiada... 

 

Trochę się rozpisałam, ale liczę na to, że ktoś to przeczyta i choćby w nieznaczny sposób mi pomoże. Nie wiem, czy w ogóle dostanę się na któryś z tych kierunków, ale jeszcze bardziej nie wiem, który powinnam wybrać, jeśli dostanę się na więcej niż jeden z nich. A może istnieją jeszcze jakieś ciekawe kierunki dla kogoś, kogo pociąga nauka i kto zdaje na maturze wyżej wymienione przedmioty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że studia wybierasz kierując się zainteresowaniami. 

Tak naprawdę stoisz przed wyborem pomiędzy psychologia a kierunkami przyrodniczymi, ponieważ bez względu czy pójdziesz na biologię, biologię człowieka czy genetyke będziesz miała podobna ścieżkę rozwoju. 

Nie wiem też w jakiej roli nas stawiasz i czego oczekujesz. Przecież sama wiesz, że to Twój wybór i nikt nie wie czego Ty pragniesz. 

Nie ma za bardzo kierunków które by to połączyły ale.... skoro chcesz być genetykiem a psychologię traktujesz jako ciekawostkę to idź w kierunku biologicznym ale matura z Studia na kierunku biologia jest konieczna. Wówczas z psychologii zrobisz sobie roczne studia podyplomowe 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psychologia poza pewnymi poddziedzinami, jak neurobiopsychologia, jest dziedziną typowo humanistyczną, zwłaszcza jeśli chcesz iść w pracę naukową. Kierunki biologiczne i genetyka to dziś przedmioty właściwie ścisłe. To raz.

Dwa, że na kierunkach związanych z człowiekiem, typu biologia medyczna, będzie masa kandydatów, którzy mają dużo punktów z matury, ale nie dostali się na kierunki medyczne i traktują to jako alternatywę lub kierunek na poprawę matury. Lepszy imo byłby dla Ciebie licencjat z Studia na kierunku biologia, potem specjalizacja na magisterce, ew. biotechnologia. Po obu kierunkach ciężko o pracę w zawodzie, ale nie jest to niemożliwe, zwłaszcza jeśli bierzesz pod uwagę duże europejskie ośrodki naukowe.

Na studiach biologicznych, zwłaszcza przy pracy związanej z genetyką i badaniami, niezbędna będzie Studia na kierunku chemia, ale nie jest ona z zawsze wymagana na maturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie chciałabym studiować humanistycznego kierunku, a na specjalizacje takie jak neurobiopsychologia nie mam szans, bo musiałabym zdawać chemię albo matmę, a na to już za późno. Wolę przedmioty przyrodnicze niż humanistyczne, ale szkoda mi tej psychologii, eh. Na kierunki przyrodnicze naprawdę tak ciężko się dostać? Myślałam, że to właśnie z psychologią jest problem (dużo osób na miejsce i w ogóle). Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu niestety nie podaje żadnych progów i nie mogę znaleźć nic odnośnie ilości osób na miejsce na biologię człowieka ani nawet na samą biologię. Byłam przekonana, że "spady" z medycyny wybierają raczej medyczne kierunki (typu analityka medyczna), a głupio byłoby wydawać mnóstwo kasy na opłaty rekrutacyjne na kierunki, na które i tak nie mam szans się dostać. Z Studia na kierunku biologia oczekuję jakiś 60-65 procent (na próbnej było trochę ponad 50, ale od tego czasu przeczytałam z dziesięć repetytoriów, vademecum i rozwiązałam setki arkuszy, więc nie powinno być aż tak źle), ale z polskiego i angielskiego na rozszerzeniu liczę na 80-90%, więc to w sumie jako tako podwyższa szanse, zwłaszcza że polski jest brany pod uwagę na te kierunki, a większość osób po biol-chemie jednak tego polskiego nie zdaje na rozszerzeniu. Jest sens próbować? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, jednak znalazłam progi punktowe na tę przeklętą biologię. I okazuje się, że w zeszłym roku próg na UPWr wynosił ok. 38 punktów... To strasznie niski próg, prawda? Z tego, co liczyłam, wychodzi mi ponad 83 punkty. Może były jakoś inaczej liczone w ubiegłym roku? Chyba, że z tą listą jest coś nie tak,bo niektórzy mają tam po 0 punktów, a to chyba niemożliwe? http://www.rekrutacja.upwr.edu.pl/p/wyniki/i_nabor_2016_2017_i_prog/biologia_czlowieka.pdf . Lepiej szukać jednak czegoś innego?

A na kierunek humanistyczny wolałabym nie iść, no bo jednak przyrodnicze bardziej mnie pociągają. Ale pewnie i tak skończy się na wybraniu psychologii, niestety. Będzie mi za bardzo szkoda. Tak czy siak - dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Progi na czystą biologię są niskie, bo ludzie boją się braku pracy, poza tym jak ktoś chce iść na studia "na postudiowanie" bez pomysłu, to nie idze na kierunki przyrodnicze, na których łatwo odpaść. A spady z medycyny idą często na różne biologie i chemie, bo liczą, że to im pomoże w poprawie matury z tych przedmiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w Toruniu nie ma medycyny, a wielu chce pewnie już robić coś w mieście, gdzie chce studiować potem. Z Torunia znam dwoje, co sobie chemię robili, poprawili maturę i poszli na medycynę, koledzy z klasy. Ale chyba znów robimy offtop ;) W każdym razie jesli koleżanka chce się zająć prawdziwą nauką, to jednak polecam kierunki biologiczne, a jak potem jej się zamarzy jednak bycie terapeutą, to psychologię może zrobić, why not

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Zapraszam do wypełnienia ankiety https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRtJzhdh7B2ZScwDXJRPwOtQMdcs-dELeMxMi32K4Pa5Vy7g/viewform   Dziękuję za poświęcony czas.
    • Nie potrafię zdecydować się na jeden z kierunków, bo obawiam się kilku rzeczy. Jestem osobą dokładną, sumienną. Nie lubię pracować z ludźmi, w przyszłości wolałabym pracować indywidualnie. Z jednej strony chciałabym ukończyć studia typowo ścisłe/inżynierskie, ale boję się, że nie dam rady i wykończę się przy tym psychicznie. Pod uwagę biorę matematykę/analizę danych/informatykę. Matematykę lubię, ale nigdy nie byłam żadnym pasjonatem czy geniuszem, na rozszerzeniu bez problemu dawałam radę na 4-5, ale to głównie zasługa mojej ciężkiej pracy no i nauczyciela. Teraz boję się, że mogłabym sobie zwyczajnie nie poradzić. Owszem, jestem osobą ambitną i pilną, ale gdy coś mnie przerasta, zwyczajnie wolę odpuścić niż zniszczyć sobie psychikę.  Informatyka jako kierunek wydaje mi się niby łatwiejsza niż matematyka, ale za nią z kolei nigdy szczególnie nie przepadałam ani nie miałam dużej styczności (klasa podstawowa). Rodzina namawia mnie na finanse i rachunkowość, ale perspektywa pracy w banku niezbyt mnie satysfakcjonuje. Mam wrażenie, że studia ścisłe zapewniłyby mi większą stabilność jeśli chodzi o pracę. Nie jestem jednak umysłem typowo ścisłym i stąd moje  wątpliwości. Czy ktoś mógłby doradzić mi coś sensownego w tej kwestii?
    • hej, Wybór studiów to ciężka sprawa, zwłaszcza jak rodzina naciska. ale musisz pamiętać, że to ty będziesz spędzał lata na tych studiach i potem w tej pracy. jeśli teraz matematyka cię wykańcza, to na inżynierii może być podobnie. Może spróbuj pogadać z rodziną na spokojnie, wytłumacz im, że robienie czegoś co cię męczy, nie przyniesie nic dobrego. Czasem warto zaryzykować i iść za tym, co nas interesuje. praca po studiach międzynarodowych czy europeistyce też może być fajna i dać możliwości, zwłaszcza jeśli masz do tego pasję.  Zawsze można pomyśleć o jakimś kompromisie, może znajdziesz kierunek, który łączy twoje zainteresowania z tym, czego rodzina by chciała. Na pewno nie idź na coś tylko dlatego, że inni tego chcą. to twoje życie i twoja przyszłość.    Pozdrawiam, Olek   
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.