Skocz do zawartości
Swarozyc

Alternatywa dla studiów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Nie wiedziałem, gdzie pisać, więc pisze tutaj, przepraszam, jeśli jest to zły dział.

Mam 22 lata, po technikum ekonomicznym od razu wyjechałem do pracy za granicę. Obecnie jestem w Polsce i zastanawiałem się nad rozpoczęciem studiów ekonomicznych, zaocznie, bo chciałbym pracować. W przyszłości chciałbym otworzyć własny biznes, jeszcze nie wiem dokładnie jaki, mam kilka pomysłów, ale myślę, że brakuje mi wiedzy ekonomicznej, rozmów z ludźmi, którzy mieli do czynienia z biznesem, stąd pomysł na studia. Czy jednak jest jakaś alternatywa dla studiów, jakieś wartościowe szkolenia, kursy? Zamiast studiować 3 lata, mógłbym wyjechać i zarobić więcej pieniędzy za granicą. A jeśli już studia, to jakie będą najkorzystniejsze. Dużo uczelni wycofuje ekonomię z oferty, zazwyczaj jest Podyplomówki z zarządzania, które ma bardzo negatywną opinię na różnych forach. Powoli zaczyna się okres zapisów na studia, a ja jestem rozdarty między różnymi decyzjami, sam nie wiem już, co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ekonomię nie idzie się dla zgłębienia tajników prowadzenia firmy, podobnie jak mechaniki i budowy maszyn nie wybiera się celem samodzielnej naprawy auta. Studia nie dotyczą takich rzeczy. ;) Jeśli myślisz o kierunku, który ma w tym pomóc, to wybierz jak najbardziej związany ze swoją branżą. Pod warunkiem, że w ogóle ociera się o jakąś dziedzinę nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawmy sprawę jasno - Kierunek ekonomia to nie nauka prowadzenia firmy, analogicznie jak budownictwo nie kształci murarzy, elektrotechnika monterów instalacji elektrycznych, a inżynieria środowiska hydraulików. Prowadzić firmę z powodzeniem może nawet osoba, która zakończyła edukację na etapie obowiązkowym. Nic trudnego dla kogoś ogarniętego. Niestety, w Polsce namnożyło się ekonomistów i pokrewnych, którzy dosyć często łapią się zupełnie obcej sobie branży, przez co jest jak każdy widzi. W ten sposób powstają tak absurdalne sytuacje, w których szef ma mniejszą wiedzą od szeregowego pracownika. I jak ma dobrze prosperować przedsiębiorstwo, gdzie kompetencje właściciela nie pozwoliłyby mu podjąć pracy nawet na najniższym stanowisku? Pytanie oczywiście retoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie zgłębię tajników prowadzenia firmy na ekonomii ;) Po prostu myślę, że na studiach powiększy się moja wiedza ekonomiczna, która być może przyda mi się w przyszłości. Uczelnia, na którą chciałem iść wycofała z oferty ekonomię, więc będę brał pod uwagę również Podyplomówki z zarządzania. W każdym razie dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.