Skocz do zawartości
Przemol

Studia przez całe życie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Przez długi czas zastanawiam się co chciałbym w życiu robić i chyba (tak sądzę) znalazłem właściwą drogę. Lubię się uczyć, wiedzieć więcej niż inni, mieć rozległą wiedzę i zdecydowanie wolę teorię niż praktykę.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co dalej, postanowiłem zasięgnąć małej rady. Otóż mocno rozważam możliwość studiowania przez całe życie, o aspektach finansowych wypowiem się zaraz.

 

W kręgach mojego zainteresowania leżą takie dziedziny jak te wskazane poniżej. Zanim przejdę do ich wymienienia, dodam, że bardzo interesuje mnie świat (gospodarka, kultura, prawo itp.) nie tylko to, co dzieje się na naszym podwórku ;)

Jest tego bardzo sporo i tak to już zawęziłem. Interesuje mnie sporo rzeczy, nie koniecznie związanych ze sobą i to jest jeden z problemów, bo po rozłożeniu na ilość kierunków jest tego sporo:

 1. Etnolingistyka
 2. Filologia arabska
 3. Filologia hebrajska 
 4. Filologia hiszpańska 
 5. Lingwistyka stosowana
 6. Etnologia
 7. Bioetyka
 8. Filozofia 
 9. Bioinformatyka, informatyka, matematyka
 10. Biofizyka, fizyka, biologia, Studia na kierunku chemia, geografia, neurobiologia 
 11. Kognitywistyka i Psychologia 

Więc prawdę mówiąc nie uda mi się w życiu zaspokoić wiedzy z wszystkich obszarów, więc większą część będę musiał uczyć się we własnym zakresie, po godzinach (jeśli się uda). 

 

Lubię uczyć innych, posiadać wartościową wiedzę, udzielając komuś jakiekolwiek odpowiedzi w bliskiej mnie dziedzinie choćby na przykład na forum staram się udzielić bardzo szczegółowej odpowiedzi zazwyczaj opartej na własnym doświadczeniu -> efektem czego jest udzielenie bezpośredniej odpowiedzi na samo pytanie, ale także często odwołuję się do różnych źródeł PL i zagranicznych (publikacji naukowych, artykułów, posiadanych książek) na podstawie czego buduję taką mini "naukową" publikację). To, co by mnie w przyszłości interesowało to na pewno praca na uczelni (wykłady, publikacje naukowe, udział w kołach naukowych, konferencjach, badaniach), a po uczelni prowadzenie własnego serwisu internetowego + platformy e-learning z publikacjami na różne tematy.

 

Wracając do źródła finansowania. Wiem, że przy normalnej pracy w 8 godzinnym systemie mógłbym zapomnieć porządnie o studiach. Już od dłuższego czasu pracuję w IT szukając zleceń i zlecając je dalej, co dziennie uwzględniając w to kontakt z klientem zajmuje od 1 do 1,5 godziny czasu (a pieniądze nie są tragicznie małe: 3,4,5 tyś różnie).

 

Przede mną matura w 2018 roku (trochę się spóźniłem z nią niestety, już dawno powinna być).

 

Co byście mogli mi poradzić, liczę się z krytyką, no ale nie wiem jak poradzić sobie z bardzo sporymi zainteresowaniami, a ich sprowadzanie do niższej listy skutkuje frustracją i wracam ponownie do swoich planów.

 

Oczywiście wiem, że nie wyspecjalizuje się w danym kierunku i z pewnością nie będę światowym specjalistą, ale za pewne ponad przeciętnym studentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Szczerze nie bardzo widzę możliwość powiązania stricte filozofii z takimi naukami jak przykładowo neurobiologia czy biologia. Dlaczego? Otóż wiedza, którą mogę zdobyć na studiach na kierunku załóżmy biologicznym pozwoli mi na pracę taką jak lubię, a którą wymieniłem w swoim poście. Natomiast ukończenie studiów filozoficznych, a nauka Studia na kierunku biologia we własnym zakresie może mieć pewne przeciwwskazania, ponieważ tworząc jakiekolwiek publikacje część osób czytających może negatywnie patrzyć na to, że publikacja biologiczna napisana została przez filozofa. I nie mówimy o zagłębianiu wiedzy dlaczego tak, jak to powstało itp. itd. to czym zajmuje się filozofia.

 

Na dzień dzisiejszy widziałbym jedynie rozsądne ułożenie kierunków według tego, co mnie najbardziej interesuje i po prostu realizowanie planu. Przykładowo kierunek trudniejszy mógłbym powiązać z kierunkiem prostszym np. kognitywistyka z etnolingwistyką czy filozofią co nie oznacza, że chciałbym rozpocząć studia na dwóch kierunkach w tym samym roku (powiedzmy 2018 - jeden kierunek, drugi kierunek - 2019).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz - nie napisałem nigdzie, że chcę być naukowcem, jeśli chciałbym to wyspecjalizowałbym się w danej dziedzinie. To, co mnie w szczególności interesuje to pisanie publikacji, artykułów, być może książek na wybrane tematy. Sądzę, że docelowo połączenie tak rozległej wiedzy, która mnie interesuje mogłoby skutkować zadowalającymi rezultatami, weźmy pod uwagę to nad czym aktualnie pracuje.

 

Nazwa robocza dokumentu "Systemy CRM wspomagające Podyplomówki z zarządzania przedsiębiorstwem. Od modelowania organizacji, przez pozyskanie i wyspecyfikowanie wymagań, po projektowanie i implementację i dalsze utrzymanie systemu". Dodatkowym modułem będzie zastosowanie sztucznej inteligencji w systemach CRM celem wspomożenia przedsiębiorstwa z przedstawieniem matematycznych wzorów algorytmów z ich opracowaniem w kilku językach programowania. Prace nad tą publikacją rozpocząłem niedawno, a zakończenie prac nad nią planuje za około 2 do 3 lat. Dla lepszego zobrazowania tego co mnie w przyszłości interesuje napiszę tak. Prawidłowe napisanie tej publikacji wymagania ode mnie przede wszystkim:

 1. Bardzo dobrego poznania wymagań dla systemów CRM, w tym celu zamówiłem 3 dostępne w Polsce książki, które zacząłem już przerabiać, następnie w planach mam przestudiowanie kolejnych 7 angielskich, znacznie obszerniejszych i znacznie bardziej wartościowych książek
 2. Zebrałem różne materiały dostępne w sieci opublikowane przez doktorów, profesorów na razie nasze polskie odnoszące się do systemów CRM obejmujące zróżnicowany temat, następnie zbiorę podobne materiały udostępnione przez zagranicznych doktorów, profesorów czy uczelnie
 3. Śledzenie polskich i zagranicznych tematycznych portali i for internetowych celem śledzenia nowości w tym segmencie produktów
 4. Docelowo zamierzam przeprowadzić wywiady z 20 - 40 przedsiębiorstwami (mniejsze, średnie, większe) celem zebrania od nich wszelkich uwag, które powstały podczas wdrażania CRM w ich przedsiębiorstwie
 5. i podobne czynności

 

Samo sporządzenie tego dokumentu zatem wymaga ode mnie:

 1. Dogłębnego poznania segmentu oprogramowania CRM
 2. Zagłębienie się w obowiązki analityka biznesowego celem odpowiedniego opisania w publikacji zakresu odnoszącego się do wymodelowania przedsiębiorstwa w notacjach BPMN oraz przebieg całego procesu od pozyskania do wyspecyfikowania wymagań
 3. Zaznajomienie się z algorytmami i strukturami danych
 4. Poznanie matematyki na wyższym poziomie celem zbudowania matematycznych wzorów algorytmów, następnie ich przekształcenie i udostępnienie w publikacji kodów źródłowych (wstępnie C++, Java, Python, C#)

Do tego momentu mamy praktycznie samą informatykę tak? No ale chciałbym swojemu czytelnikowi przekazać bardziej wartościową wiedzę na temat psychologicznego czynnika czy też czynników płynących z nauk kognitywistycznych (budowa mózgu, budowa oka itp. -> wpływ na działanie systemu, zaprojektowanie interfejsu i inne kluczowe, co jest dziś pomijane przez innych piszących podobne publikacje, ale znacznie mniej obszerne ze względu na brak odpowiedniej wiedzy). Dobrze byłoby też poznać uwarunkowania gospodarcze/polityczne/prawne na danym rynku, aby móc zaznaczyć to w publikacji.

 

Jest to jeden z przykładów tego co chciałbym zrealizować i podobne publikacje realizować chciałbym także na inne tematy w innych dziedzinach nauki, które wymagają po prostu bardzo sporego zaangażowania (stery książek, publikacji naukowych i innych materiałów, wywiady) w połączeniu z nauką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to o czym piszesz nijak ma sie do pierwszego posta. Z jednej strony chciałbys pracowac jako humanista, dziennikarz z drugiej miec wiedzę z dziedziny informatycznej. Zreszta do samego CRMa lecz do pozostałych tematów już tak.

Mozesz isc na informatykę a z pozostałych dziedzin robić sobie studia podyplomowe. To chyba jest najlepsze rozwiazanie jeśli chcesz poznać tyle dziedzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jeszcze nie wiesz, ale nie istnieją ludzie naprawdę wszechstronni. Zresztą jak głosi znane przysłowie - co jest do wszystkiego, to jest do... No właśnie. Dlatego projektami z pogranicza różnych dziedzin nauki nie zajmują się pojedyncze osoby po pięciu fakultetach, tylko interdyscyplinarne zespoły złożne z prawdziwych fachowców. W ten sposób powstaje min. specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie. Programiści klepią kod, ale za wartość merytoryczną i możliwości programu odpowiadają już znawcy danej branży - np. inżynierowie mechanicy w przypadku CFD. Podobnie w bardziej przyziemnych branżach. Nawet zwykłej lodówki nie skonstruuje jeden człowiek, bo do tego potrzeba co najmniej trzech - mechanika od wytrzymałości i wymiany ciepła, elektryka od zasilania i oświetlenia oraz elektronika albo automatyka od modułów elektronicznych i regulatorów. Dlaczego w takim razie za systemy wspomagające Podyplomówki z zarządzania przedsiębiorstwem miałaby odpowiadać jedna osoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GUTEK - doskonale rozumiem, że nad systemem załóżmy CRM pracuje zespół ludzi. Tylko, moim celem nie jest wdrożenie gotowego produktu, a jedynie napisanie publikacji, która takim zespołom pomoże. Drugi moduł, który przedstawiłem obejmować będzie zastosowanie sieci neuronowych (sztucznej inteligencji) w systemach CRM wraz z opracowaniem matematycznych algorytmów z przedstawieniem kodu źródłowego, czyli gotowego, zaimplementowanego, możliwego do zastosowania rozwiązania podczas wdrażania takiego systemu przez zespół programistów. Poziom nie każdego programisty jeżeli mówimy o matematyce jest na tyle wysoki, że będzie w stanie odpowiednio zinterpretować taki zapis i przepisać go na kod źródłowy. Sam jestem programistą aplikacji desktopowych i wiem o czym mówię.

 

LUKASZ - w pierwszym poście napisałem, że moje zainteresowania są na tyle rozległe, że ciężko byłoby je pogodzić studiując 2, 3 kierunki. Widzę pewne zastosowanie każdego z wymienionych kierunków w swojej przyszłej pracy, którą jestem zainteresowany, czyli pisaniem publikacji czy też prowadzeniem własnego serwisu internetowego popularyzującego naukę, dostarczającego bardziej fachową wiedzę dla osób zainteresowanych. Posłużę się tu przykładem, choć trochę nie trafionym ponieważ astronomia nie bardzo mnie interesuje ale mam akurat ten artykuł pod ręką http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/rozek-o-teorii-wszechswiatow-rownoleglych-wyniki-analiz-mnie-nie-przekonuja,185025,1,0.html zmierzam do tego, że powiedzmy dla podobnego artykułu z dziedziny Studia na kierunku biologia w serwisie dostarczać będę bardziej rozwiniętą treść, niż dziennikach publikujący taki artykuł w ogólnodostępnym serwisie od strony naukowej.

 

Nie koniecznie chciałbym studiować wszystkie wskazane kierunki, ponieważ kognitywistyka jest kierunkiem interdyscyplinarnym obejmującym następujące nauki:

Zatem odpada nam znaczna część kierunków, bo tak naprawdę nie ma potrzeby ich studiowania skoro na jednym kierunku poruszone będzie aż tyle dziedzin nauki, które oczywiście uzupełniać będę we własnym zakresie.

 

W efekcie ostatecznie sprowadziłbym studia na 3 kierunkach: Kognitywistyka + Bioinformatyka + Informatyka. Etnolingwistyka podchodzi pod kognitywistykę zatem odpada, ponieważ mamy lingwistykę. Pozostałe kierunki jak filologie, etnologie (co też podejdzie pod kognitywistykę), bioetykę, chemię, geografię mogę uzupełniać we własnym zakresie na takim poziomie jaki będzie mnie interesował czy będę potrzebował podobnie z fizyką.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzę sensu w łączeniu tych kierunków, to strata czasu ale to Twój czas.

Skoro nie masz problemu z tym, ze trzeba zarabiać pieniądze to mozesz tak kombinować.

Kognitywistyka nic takiego nie zastępuje. Sprawdź sobie program studiów, łączy kilka dziedzin nauki ale podchodzi do nich bardzo swobodnie.

W dobie studiów podyplomowych nie widzę sensu łączyć takich kierunków studiów, dlaczego nie chcesz robić studiow podyplomowych po skończeniu jednego kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że studia podyplomowe to okrojony zakres wiedzy, a nie idę na studia po to, żeby potem szukać pracy w zawodzie, tylko dowiedzieć się czegoś więcej, mieć możliwość udziału w konferencjach, kołach naukowych, itp.

 

Podyplomowe trwają średnio 2 - 3 semestry z tego co wyszukałem w sieci więc wiesz ile materiału można zdobyć w tym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile można zdobyć wiedzy z każdej dziedziny wymienionej przez Ciebie na kognitywistyce?

Przecież to jeszcze mnie wiedzy....

Tu masz 2-3 semestry wiedzy specjalistycznej z jednej dziedziny, pomija sie tylko zajęcia ogolnouniwesyteckie ktore już miałeś na innym kierunku. Podyplomowe dają wystarczająca wiedzę z danej dziedziny, często wąskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie muszę to rozważyć.

 

Czyli powiedzmy, że zdecyduję się na Informatykę po zakończeniu studiów, mogę iść na magisterskie na tym kierunku i jednocześnie rozpocząć podyplomowe?

 

Czy uczelnia musi mieć w swojej ofercie kierunków specjalny oddzielny kierunek "podyplomowe"? Mam akurat włączoną kognitywistykę na UMK https://ects.umk.pl/pl/programmes-all/KOGN/ i wzmianka o dalszych studiach podyplomowych jest w studiach drugiego stopnia. Mógłbyś powiedzieć jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby isc na studia podyplomowe musisz miec zrobione studia I stopnia dlatego informacja jest na poziomie studiow drugiego stopnia.

Informacja o studiach podyplomowych nie jest w tym systemie w którym sprawdzasz. Najcześciej takie informacje sa na stronach wydziałów

http://www.hum.umk.pl/studia-podyplomowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.