Skocz do zawartości
Pysa6

Kraków vs Rzeszów, gdzie iść na studia?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

W przyszłym roku zaczynam studia i zastanawiam się czy wybrać studiowanie w Krakowie czy w Rzeszowie. Słyszałam, że  Rzeszów to miasto rozwijające się, jest więcej miejsc pracy, oraz studia mogą być trochę łatwiejsze niż w Krakowie gdzie jest masa ludzi. Większość znajomych wybiera jednak Kraków, niektórzy twierdzą że właśnie tam łatwiej znaleźć pracę po studiach. Co polecacie jeśli chodzi o życie po studiach  i same studia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz Nie jest tak, że Kraków jest przeludniony i mimo że pracodawców jest dużo to chętnych jeszcze więcej? W Rzeszowie podobno powstaje wiele nowych firm. Część znajomych mówi tak jak Ty, część zdecydowanie odradza Kraków mówiąc to co pisałam, i nie wiem kto ma więcej racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pysa6, a od kiedy to istnieje jakiś obowiązek pracy w miejscu ukończenia studiów? A może w przyszłości wylądujesz w Warszawie albo w Gdańsku, z którymi nie masz nic wspólnego? Studia warto wybrać pod kątem samej uczelni (organizacja, podejście do studenta, możliwości rozwijania się), niż lokalnego rynku pracy, który jest w praktyce dużym zbiorem różnych branżowych rynków i nie da się postrzegać go w kategoriach całości. Co to znaczy, że w Rzeszowie jest "więcej miejsc pracy"? Np. w firmach sektora lotniczego z pewnością tak, bo poza Warszawą i Podkarpaciem jest równie egzotyczny, jak stoczniowy poza Trójmiastem i Szczecinem, ale już m.in. w finansach i IT to Kraków ma dużą przewagę. Tak więc wszystko zależy od tego, co Cię interesuje i jakie masz plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na 1 roku studiów na Politechnice Rzeszowskiej :) Moim marzeniem też zawsze był Kraków, jednak nie dostałam się tam na wymarzony kierunek, który oferowało jedynie AGH. Wszyscy moi znajomi również poszli na studia do Krakowa. I szczerze? Studiuję jedynie miesiąc ale już mogę stwierdzić, że nie podpasował mi ani kierunek, ani miasto. Po prostu nie ma tutaj kompletnie nic do roboty. Kraków daje ci ogrom możliwości, poznasz mnóstwo wspaniałych ludzi  i na pewno znajdziesz więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia :) Trzymam za ciebie kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 12:43, Gutek napisał:

@Pysa6, a od kiedy to istnieje jakiś obowiązek pracy w miejscu ukończenia studiów? A może w przyszłości wylądujesz w Warszawie albo w Gdańsku, z którymi nie masz nic wspólnego? Studia warto wybrać pod kątem samej uczelni (organizacja, podejście do studenta, możliwości rozwijania się), niż lokalnego rynku pracy, który jest w praktyce dużym zbiorem różnych branżowych rynków i nie da się postrzegać go w kategoriach całości. Co to znaczy, że w Rzeszowie jest "więcej miejsc pracy"? Np. w firmach sektora lotniczego z pewnością tak, bo poza Warszawą i Podkarpaciem jest równie egzotyczny, jak stoczniowy poza Trójmiastem i Szczecinem, ale już m.in. w finansach i IT to Kraków ma dużą przewagę. Tak więc wszystko zależy od tego, co Cię interesuje i jakie masz plany.

Dobrze gada, polać mu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.