Skocz do zawartości
rebski

Różnice między IZ, ZiP a ZI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w tym roku zdaję maturę w Niemczech i chciałbym studiować w Polsce. Kierunek, który chciałbym studiować nazywa się po niemiecku "Wirtschaftsingenieurwesen". Mój problem polega na tym, że w Polsce jest kilka kierunków-odpowiedników na ten kierunek. Najczęściej proponowano "Zarządzanie i Inżynierię Produkcji" i "Inżynierię Zarządzania". PG zaś oferuje kierunek o nazwie "Podyplomówki z zarządzania inżynierskie". Spojrzałem do modułów tych kierunków na różnych uczelniach i szczerze mówiąc nie udało mi się znaleść jakiejś wielkiej różnicy, oprócz przy wyborze specjalnościach. Wydaję mi się jednak, że ZiP jest najpopularniejszym kierunkiem na tej liście, ponieważ na prawie każdej uczelni da się go znaleść. Z drugiej strony nie stworzono nawet żadnych rankingów dla IZ na portalach jak perspektywy.pl. Czy to wynika z tego, że ten kierunek jest zbyt nowy?

 

Dlatego chciałbym zapytać w czym się tę kierunki różnią. Który z nich jest "lepszy" i bardziej "przyszłościowy". Dziękuję z góry za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, rebski napisał:

Najczęściej proponowano "Zarządzanie i Inżynierię Produkcji" i "Inżynierię Zarządzania". PG zaś oferuje kierunek o nazwie "Zarządzanie inżynierskie".

Od czasu wejścia w życie niesławnej ustawy Gowina każda uczelnia może prowadzić tylko jeden kierunek o tej samej nazwie i stąd pojawiły się te neologizmy i gierki słowne.

33 minuty temu, rebski napisał:

Z drugiej strony nie stworzono nawet żadnych rankingów dla IZ na portalach jak perspektywy.pl. Czy to wynika z tego, że ten kierunek jest zbyt nowy?

Nie, po prostu rankingi tworzone są dla obszarów, a nie samych kierunków. Analogicznie - kiedyś wiele politechnik miało kierunek AiR na różnych wydziałach, a teraz obchodzi się to np. przez dwa kierunki o nazwach automatyka i robotyka oraz robotyka i automatyka. Analogicznie z zarządzaniem.

35 minut temu, rebski napisał:

Dlatego chciałbym zapytać w czym się tę kierunki różnią

ZIPy prowadzone na wydziałach mechanicznych (m.in. na PG) są po prostu okrojoną MiBM z elementami studia z zarządzania. Natomiast kierunki prowadzone na wydziałach studia z zarządzania, ekonomicznych i pokrewnych, niezależnie od nazwy, są zwykłym zarządzaniem wzbogaconym o kilka pseudo-technicznych zapychaczy.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łukasz napisał:

 

 Lepiej spojrzeć na rankingi międzynarodowe uczelni.

Patrząc się lecz na międzynarodowe rankingi, to wpadają mi do oka AGH, PW i PWr. AGH oferuję tylko ZiP, PW i PWr i jedno i drugie. Czyli zakładając że wezmą mnie na oba kierunki, to na co mam zwrócić uwagę? Na reputacje wydziału i dokładną ofertę wykształcenia? Czy Ty przypadkiem nie wiedziałbyś który z tych kierunków jest traktowany bardziej poważnie na rynku pracy? Albo nie ma to żadnego znaczenia?

46 minut temu, Gutek napisał:

ZIPy prowadzone na wydziałach mechanicznych (m.in. na PG) są po prostu okrojoną MiBM z elementami zarządzania. Natomiast kierunki prowadzone na wydziałach zarządzania, ekonomicznych i pokrewnych, niezależnie od nazwy, są zwykłym zarządzaniem wzbogaconym o kilka pseudo-technicznych zapychaczy.

Czy opinia Gutka jest powszechna? Bo IZ brzmi tutaj jak "ZiP light" xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rebski, w przypadku PG istnieje podstawowa różnica pomiędzy tym, jaki wydział (i tym samym dyscyplina naukowa) jest na dyplomie. Mając na nim mechaniczny celuje się w inny segment rynku pracy niż w przypadku wydziału studia z zarządzania i ekonomii. Po prostu uczysz się zupełnie innych rzeczy, co możesz sprawdzić na stronie uczelni. Jeden wydział daje wykształcenie techniczne, drugi zaś nie. To nie jest analogia do energetyki na mechanicznym i dawnym oio.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linka!

W dniu 9.04.2021 o 20:35, Łukasz napisał:

 

Nie patrz tak na nazwę kierunku a na uczelnia i wydział. To On jest prestiżowy lub nie.

 

Czy istnieje jakieś źródło, które podaję mniej więcej obiektywną informację o wydziałach? Ponieważ uczelnie naturalnie nie podają negatywnych opinii. A gdy googluję np „wydział blablabla opinie”, to wyskakują wyłącznie negatywne opinie, bo zadowolony student raczej nie narzeka i nie ma motywacji aby napisać coś pozytywnego o wydziale w internecie :p. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.