Skocz do zawartości
Synthes

Który kierunek wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników, moja sytuacja przedstawia się następująco. W zeszłym roku zdawałem maturę i dostałem się na kierunek prawno-ekonomiczny, ale po jednym semestrze zrezygnowałem. Postanowiłem poprawić wyniki z historii i WOSu (z których to przedmiotów egzaminy odbędą się niebawem) i zacząłem szukać nowych kierunków: oto moje typy:

-Stosunki Międzynarodowe - UAM - myślę, że to dosyć interdyscyplinarny kierunek, a co za tym idzie mogę się tam spodziewać matematyki i logiki, których nie zdzierżę (poprawcie mnie jeżeli się mylę).

-Wschodoznawstwo - UAM - jak wyżej, ale większy jest tu nacisk na historię i na język rosyjski, który by mi się na pewno przydał.

-Politologia - UAM - szczerze mówiąc sam nie wiem, jaka może być różnica między tym a SM, więc proszę też wyrazić opinię, który z tych dwóch byłby lepszy.

-Polityka społeczna - UEP - plan zajęć wydaje mi się dosyć ciekawy, ale nie wiem, jak z zatrudnieniem po tym kierunku.

-Zarządzanie państwem - UAM - podobają mi się praktyki na tym kierunku, ale jak wyżej, nie wiadomo, co tak naprawdę można robić po magisterce.

To wszystkie moje typy. Proszę o opinię, który z nich jest najbardziej "przyszłościowy", a po którym są najmniejsze problemy z bezrobociem itd.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł to przepis na katastrofę, bo zabierasz się do życia z tyłka strony. Celujesz w przypadkowe kierunki i to raczej po nazwie, a nie programie (skoro jeszcze pytasz, czym się SM różni od politologii) zamiast zastanowić się, co chcesz w życiu robić. Studia to nie jest cel sam w sobie. Studia też nie dają w żaden magiczny sposób pracy. To studenci są przysłościowi albo nie, a nie kierunki. To Ty musisz mieć na siebie pomysł. Musisz wymyślić sobie drogę zawodową i konsekwentnie nią podążać (robić staże itp.), a kierunek dobrać tak, żeby zdobyta tam wiedza Ci w tym pomogła. To Ty jesteś od wymyślenia, co chcesz robić po studiach i od robienia tego. Nie zrobi tego za Ciebie dany kierunek. Bardzo niewiele jest kierunków, które przygotowują do stricte określonego zawodu (jak medycyna). Te, które wymieniłeś, dają tylko wiedzę z danego obszaru tematycznego. To Ty masz wiedzieć, co z tą wiedzą zrobić. Studia to nie jest zawodówka, że kończysz, idziesz z dyplomem do UP i Cię kierują do pracy. To tak nie działa. Po każdym z tych kierunków masz spektrum możliwości od zostania bezdomnym do zostania prezydentem. Ale jak nie zmienisz myślenia, będziesz zdecydowanie bliższy temu pierwszemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.