Skocz do zawartości
Kube

Moja trudna sytuacja

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym w tym temacie przedstawić swój problem i mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc.

Jestem z rocznika 1995, więc w nadchodzącym roku szkolnym matura, ale większy problem w tym co potem. Niestety nie wiem co chcę robić w przyszłości (tzn. mam swoje marzenia, ale są pewnie nie możliwe do spełnienia - dziennikarstwo i praca w tvn, gdyż coś takiego typu jak wystąpienia publiczne nie sprawiają mi kłopotu), ale powoli.

Jestem na profilu mat-fiz-inf. Informatyk ze mnie nie będzie, ponieważ programowanie sprawia mi ogromne problemy. Matematyk chyba też nie bo po bezproblemowym rozwiązywaniu zadań w gimnazjum, w liceum zaczęły się problemy. Potrafie aspekty matematyczne, ale jak mam jasno określony sposób rozwiazywania, jeżeli mam wpaść na coś sam "logika, kombinowanie" wysiadam całkowicie (mam ledwie 3), ale rozszerzenie będę pisał - może się uda. O fizyce nie wspominam. Angielski na poziomie podstawowym, ale mam problemy ze sluchaniem, lecz mam nadzieję że się podszkole i spróbuje zdać rozszerzenie bo mogę i nic to nie zaszkodzi i po prostu spróbuje.

No ale niestety nie mam takich zainteresowań zżeby połączyć je ze swoją przyszłością, a przedmiotu szkolnego też nie mam jakiegoś ulubionego.

Musiałbym studiować w Katowicach lub okolicach. Nie mam też pieniędzy na płatne studia. Dodatkowo nie może być to uczelnia gdzie jest ogromnie wysoki poziom i mogę nie dać rady, ponieważ mam rentę, a bez niej nie będę miał szans na przeżycie.

Wiem też, że w każdej pracy kokosów się na początku nie dorobię, ale nie chciałbym potem zarabiać 2000zł miesięcznie (marzy mi się min. 4000)

Mam nadzieję że ktoś kompetentny mnie zrozumie i pomoże mi w mojej trudnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie radzisz z geografią? To dość łatwy przedmiot do zdania na maturze, podchodzi do niego sporo osób, a daje sporo możliwości, bo geografia jest punktowana w wielu miejscach, zatem będziesz miał jeszcze w czym wybierać decydując się na nią. 

 

Zajrzyj też do poradnika w linku w moim podpisie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak radzę sobie z geografią bo każdy sprawdzian to było wykuć i po problemie, więc nie wiem czy jestem dobry :P

A co do twoich poradników to przed założeniem tematu je oglądałem, są bardzo dobre, no ale ja mam ten jeden duży problem (a może kilka) - nie wiem w czym jestem dobry itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego praca w tv nie? dlaczego dziennikarstwo nie? jesteś słaby z historii? z polskiego? Masz jeszcze rok czasu, więc sporo zeby ewentualne zaległości nadrobić. Moim zdaniem postawiłeś sobie wysoki próg zarobkowy, szczególnie na początku, wielu się już na tym przejechało. 
Najważniejsze to dobrze wykorzystać studia na pracę, praktyki, tylko tak możesz znaleźć dobrą pracę po studiach. 
Jeśli chodzi o okręg Katowicki, Śląski to tutaj masz pełną ofertę edukacyjną:
http://www.slask.studia.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym TVN to dość duży cel, na początku można zacząć od czegoś mniejszego - np. od lokalnych rozgłośni radiowych, telewizji, czy serwisów internetowych. Warto się też zastanowić, czy chcesz się zajmować czymś konkretnym w tym dziennikarstwie i pod tym kątem wybrać specjalizację, albo nawet kierunek - tu trzeba porównywać programy, żeby ocenić, czy bardziej komuś odpowiada np. dziennikarstwo ze specjalnością nastawioną na politykę, czy politologia (być może ze specjalnością dziennikarską). 

 

Możesz się też zastanowić, jakie inne stanowiska wiążą się z wystąpieniami i w ten sposób wybrać inne opcje - np. Podyplomówki z zarządzania ze specjalnością PR, czy psychologię z nastawieniem na coś podobnego. Tyle, że taka psychologia to już studia jednolite magisterskie (w większości przypadków), a wybierając studia z podziałem na I i II stopień możesz próbować zmienić kierunek po I stopniu, czyli np. teraz zrobić dziennikarstwo, a potem na magisterce coś pokrewnego, w czym chciałbyś się w ramach tego dziennikarstwa wyspecjalizować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko doskonale rozumiem. Próg zarobkowy postawiłem sobie na "lata świetności" mojej kariery zawodowej, wiem że początku będą trudne i nie będę zarabiał ogromnych pieniędzy, ale wiadomo każdy jakoś zaczynał.

 

Z polskiego jestem taki średni, jakiegoś interpretowanie wierszy nie zbyt lubię oraz czytać lektur także. Historii mogę powiedzieć, że nie mam gdyż pan profesor uważa, że jako klasa mat-fiz-inf nie musimy być dobrzy z historii i na lekcjach nic nie robimy, a na sprawdzian tylko wykuć to co powie i po problemie.

 

A jeszcze takie pytanie. Czy po dziennikarstwie łatwo o pracę na początek, czy jednak trudno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda uczelnia ma własne zasady rekrutacji. Niekoniecznie musiałbyś zdawać rozszerzenie z historii i polskiego - kwestia znalezienia uczelni, która korzystnie punktuje to, z czym sobie radzisz lepiej. Z drugiej strony czasem warto zaryzykować z rozszerzonym polskim, bo... poczytaj zakres w informatorach :)

 

Ja np. zdawałam oprócz obowiązkowych przedmiotów matmę (nie była jeszcze wtedy obowiązkowa) i fizykę. Okazuje się, że z matmą mogłabym się dostać na prawo, a gdybym do fizyki dołożyła biologię, to mogłabym spokojnie startować na medycynę na niektóre uczelnie ;)

 

Co do tego, czy bać się  np. historii na studiach - zajrzyj w programy studiów z opisami przedmiotów. Nie sądzę, żeby na studiach, które nie są historią, była prawie sama historia. To mogą być pojedyncze przedmioty, z jakimś wybranym zakresem/zagadnieniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem chcesz być dziennikarzem, historia XX wieku jest podstawą Twojej pracy, bez tego ani rusz, co więcej język polski pod względem stylistyki i gramatyki to również podstawa. Nie trzeba być asem z języka polskiego albo trzeba mieć smykałkę do pisania. Nie zniechęcaj się, masz jeszcze rok czasu. Tak jak Cegła pisze możesz znaleźć takie studia gdzie historia nie będzie obowiązkowa, ale pamiętaj, że będziesz ją mieć na studiach i będziesz żałował, że nie zdawałeś matury. Do historii przydałby Ci się WOS, który jest dobrą podstawą do wejścia na studia. 
Czy łatwo o pracę? Jeśli przepracujesz okres studiów dobrze to tak, ważne są praktyki właśnie w tv. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.