Skocz do zawartości
Macronim

Problem z wyborem kierunku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od tygodni dręczy mnie dylemat w wyborze kierunku. Z tego co czytałem na różnych stronach, najbardziej mnie zainteresowały 3 kierunki:

- Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej na wydziale Automatyki, Elektroniki i studia.net/informatyka

- Biotechnologia (spec. Bioinformatyka) na Politechnice Śląskiej na wydziale Automatyki, Elektroniki i studia.net/informatyka

- Inżynieria biomedyczna na Politechnice Śląskiej na wydziale Inżynierii biomedycznej

Czytałem już  wiele na ten temat i dalej nie wiem co wybrać. Czekam jeszcze na jakieś dni otwarte czy coś, lecz nie wiem kiedy one się odbędą. Więc może znajdzie się tu parę osób, które skończyły lub słyszały jakieś opinie o danych kierunkach, i podzielą się informacjami :)

Z tego co czytałem najbardziej mnie zaniepokoiły głosy o braku perspektyw zawodowych po biotechnologii i inżynierii biomedycznej w Polsce. Były to opinie z przed paru lat, więc może i to się zmieniło. Jestem po technikum mechatronicznym i ogólnie interesuję mnie automatyka, elektronika czy informatyka, nowoczesne technologie, SI itd., lecz w gimnazjum też lubiłem biologię i chemię i stąd też takie o to pomysły. 

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest bardzo dużo tematów o tych kierunkach. Od lat nic się nie zmienia. 

Ogólnie kierunki bardzo ciekawe. Wydaje się że najbardziej uniwersalnym jest automatyka. Dzięki temu masz możliwość dostosować się do rynku pracy. Branża rozwojowa w medycynie u nas leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przeczytałeś. Po biotechnologii i inżynierii biomedycznej jest mało miejsc pracy w zawodzie, czyli wybór tych kierunków wiąże się ze sporym ryzykiem. AiR otwiera zdecydowanie więcej drzwi i to w całym kraju. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz poszukać sobie w Internecie rządowej stronki o ekonomicznych losach absolwentów i zapoznać się ze statystykami z ostatnich lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też trudno przewidzieć co będzie za kilka lat. Są to nauki bardzo przyszłościowe, w bogatszych krajach widać, że się to rozwija w szybkim tempie, może i Polska w końcu zacznie rozwijać bardziej przyszłościowe gałęzie gospodarki i znajdzie się praca i w biotechnologii czy inżynierii biomedycznej. Stąd też taki dylemat, trudno przewidzieć co będzie się działo w przyszłości, wiem, że powinno się wybierać studia z pasji, i tak, te kierunki wydają mi się ciekawe, tylko wybór może być jeden i chciałbym wybrać jak najlepiej. Najwięcej osób poleca mi właśnie AiR, studia te wydają się bardzo interesujące, lecz nie wiem czy praca w utrzymaniu ruchu jest dla mnie, a z tego co słyszałem, w Polsce to "jedyna" możliwość po AiR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łukasz napisał:

Na forum jest bardzo dużo tematów o tych kierunkach. Od lat nic się nie zmienia. 

Ogólnie kierunki bardzo ciekawe. Wydaje się że najbardziej uniwersalnym jest automatyka. Dzięki temu masz możliwość dostosować się do rynku pracy. Branża rozwojowa w medycynie u nas leży.

O Automatyce i Robotyce czy Biotechnologii rzeczywiście można trochę  się dowiedzieć na forum,lecz o inżynierii biomedycznej jest strasznie mało informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Macronim napisał:

 

Też trudno przewidzieć co będzie za kilka lat. Są to nauki bardzo przyszłościowe, w bogatszych krajach widać, że się to rozwija w szybkim tempie, może i Polska w końcu zacznie rozwijać bardziej przyszłościowe gałęzie gospodarki i znajdzie się praca i w biotechnologii czy inżynierii biomedycznej. Stąd też taki dylemat, trudno przewidzieć co będzie się działo w przyszłości, wiem, że powinno się wybierać studia z pasji, i tak, te kierunki wydają mi się ciekawe, tylko wybór może być jeden i chciałbym wybrać jak najlepiej. Najwięcej osób poleca mi właśnie AiR, studia te wydają się bardzo interesujące, lecz nie wiem czy praca w utrzymaniu ruchu jest dla mnie, a z tego co słyszałem, w Polsce to "jedyna" możliwość po AiR.

Rzecz w tym, że rynek biotechnologów i pokrewnych nie jest pusty, więc nawet w obliczu ewentualnej biotechnologicznej prosperity przyjdzie konkurować nie tylko z rówieśnikami, ale również z wcześniejszymi absolwentami, których nie brakuje. Kierunek ten prowadzą chyba wszystkie rodzaje uczelni publicznych (w samym tylko Gdańsku PG, UG i Gumed) i naprawdę jest w kim przebierać. Co do AiR, to zawsze możesz starać się o stołek konstruktora albo programisty PLC, a nawet zastępować elektryków wszędzie tam, gdzie nie wymaga się uprawnień budowlanych. UR nie jest jedyną opcją, chociaż wyjątkowo dobrze płatną na polskim rynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Też mnie ciekawi jak wygląda sytuacja z inżynierią biomedyczną, jest to nauka interdyscyplinarna i z tego co wiem w Polsce jest mało stanowisk stricte zajmujących się tym, i zastanawiam się na jakich stanowiskach można znaleźć zatrudnienie po takim kierunku. Jest tam przecież i elektronika, informatyka czy mechanika. Trudno znaleźć opinie ludzi, którzy są świeżo upieczonymi absolwentami, i próbują się odnaleźć na rynku w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Macronim napisał:

Jest tam przecież i elektronika, informatyka czy mechanika

Problem z nietypowymi kierunkami polega na tym, że często są zmienioną wersją jakiegoś tradycyjnego i ich program zależy np. od wydziału. Pozostaje zatem sprawdzić sylabusy i dowiedzieć się, czy IB to głównie elektronika, czy jednak mechanika ze wstawkami. W Gdańsku to pierwsza opcja w dodatku na bardzo dobrym wydziale, ale w różnych miastach może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem sylabusy i jest tam zarówno mechanika, jak i elektronika, programowanie czy nawet podstawy automatyki. Kierunek wydaje się naprawdę rozległy i teoretycznie może dawać duże możliwości, tylko pytanie jak to wygląda w rzeczywistości.

I myślałem również, że jest to dobre połączenie moich zainteresowań - biologią czy chemią z nowymi technologiami, elektroniką etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.