Skocz do zawartości
Isofix

Politechnika śląska - co wybrac ???

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka wszystkim.

Jestem nowy, jeśli temat nie tu gdzie trzeba, to proszę o przeniesienie.

 

Wszystko jest robione w pospiechu, dlatego że czas leci, a ja nie wiem jaki kierunek wybrac, niestety w mojej okolicy nie ma szkoły wyższej związanej z moimi zainteresowaniami, więc chce wybrac coś co będzie nie trudne, i co będzie w miare przyszłościowe i da mi szansę na pracę (jakąkolwiek).

 

Nie mam głowy aż takiej by pójśc na coś w stylu elektrotechnika, automatyka, robotyka, infa czy mechatronika bo tam fiza,mata i infa, a w moich szkołach to raczej nie było najważniejsze.

 

Przejrzałem dokładnie oferte politechniki, i wybrałem kilka opcji które raczej trudne nie są, i które by mnie interesowały, ale proszę o pomoc, który z tych byłby najlepszy, ewentualnie 2, bo mam spory dylemat i jestem w kropce :

 

1. Inż. materiałowa i metalurgia - Podyplomówki z zarządzania i inż produkcji i jest drugi ten sam kierunek tylko ze na wydziale organizacji i zarzadzania, ktory lepszy bo mi sie wydaje ze ten 2 bo jest ogolny, do wszystkiego ze tak powiem ( tu słyszałem że zapotrzebowanie jest na takich, czy to prawda?) 

2. Inż srodowiska i energetyki - energetyka ( ponoc przyszłościowe?)

3. Transport/logistyka - jeśli chodzi o to, który z tych będzie lepszy, mi pasuje transport, bo jestem w temacie po szkole samochodowej, czy warto isc w transport, czy lepiej kierunek logistyka?

4. jesli nie przyjma mnie to ide na technika BHP studia podyplomowe zaocznie, bo jak wyczytalem w necie robienie inz bezpieczensta to jest ponoc dosc duza przesada, prawda/falsz ?

5, odrzucielm gornictwo i geologie dlatego ze uwazam ze to kierunek juz nie przyszlosciowy, na slasku o zatrudnienie w kopalni ciezko juz teraz

 

I tak szczerze to z tych od razu transport mi pasowal, bo nauczyciele zawodowi polecali to bo kupe roboty ( a kierunek logistyka tez w tym jest wiec po co robic ja osobno), i pasuje mi energetyka, dobry wybor ?

 

Prosze o w miare szybką odpowiedź, i pomoc !!!

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych co wymieniłeś najlepszym rozwiązaniem (pod kątem przyszłości) byłby Transport. kierunek logistyka też wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Inżynierię środowiska lepiej sobie odpuść...

Generalnie ciężko wybrać kierunek przyszłościowy - studia skończysz za kilka lat, a wtedy sytuacja na rynku pracy może diametralnie się zmienić. Transport i kierunek logistyka są kierunkami, które prawdopodobnie nie stracą na popularności, ale... może być też inaczej. Wszystko oczywiście zależy od tego co oprócz studiów będziesz robił - podstawa to dzisiaj doświadczenie zawodowe. Studia są raczej dodatkiem do Twojej rubryki "Doświadczenie" w CV.

 

Tak więc moim zdaniem - transport/logistyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W najgorszej sytuacji są obecnie absolwenci chemii (10,3% bezrobotnych po zakończeniu studiów), inżynierii środowiska (9,3%) oraz ochrony środowiska (8,9%). W lepszej sytuacji są nawet absolwenci obleganego studia z zarządzania, wśród których bezrobocie wynosi 7,7%."
Więcej masz tutaj: Koniec dotacji na kierunki zamawiane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze tak z innej beczki, poniewaz bede skladal na dzienne, ale ja jestem ostrozny, i tez bede skladal na zaoczne ale to juz bedzie 1,5roczne, zapewne technik bhp/spedytor, i chcialem sie spytac jak jest z poziomem, bo chcialbym zeby byl dobry jak juz pojde na takie "cos".

I mam do wybory copernicusa, nova, i centrum szkolenia 7, ktory bedzie najrozsadniejszy ?

 

I jeszcze apropo tego raportu, nie wiem czy tam jest uogolnione czy konkrentnie inz srodowiska, ale na polibudzie jest to osobny profil, energetyka to co innego, moze nie doczytales ? No i nie jest to juz kierunek zamawiany w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na technika BHP studia podyplomowe szkoda czasu - możliwości niewielkie w stosunku do absolwentów studiów o takim kierunku. 

 

Transport czy kierunek logistyka - moim zdaniem nie decyduj bo nazwie, tylko po programie studiów. Np. na PP moim zdaniem lepszy jest transport, mający po pierwsze więcej wspólnych przedmiotów z mechaniką i budową maszyn (czemu nie to, jak jesteś po samochodówce? są specjalności związane z samochodami, albo silnikami przecież), po drugie - umożliwia staranie się o uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej na równi z budownictwem. 

 

Inżynieria środowiska - a zdajesz sobie sprawę, że to studia polegające m. in. na wąchaniu ścieków w laboratorium i projektowaniu kanalizacji? Nie to, że zniechęcam, ale znam wiele osób, które się zdziwiły, o czym one się tam mają uczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do logistyki to napewno nie bo wiem ze nie dam rady a transport sa, owszem, ale juz tego nie chce, 4lata temu jak szedlem do technikum to byla przyszlosc a teraz szczerze mowiac w branzy samochodowej jest kupa, wyladowalbym jako zwykly mechanik (majacy inzyniera) albo jako sprzedawca u dilera, a nie chce sie babrac juz w smarach, nie ze mi to przeszkadza bo to lubie, ale na dluzsza mete to nie dla mnie. 

 

Dlatego celuje cos w stylu inz bezpieczensta/energetyke lub jeszcze to zarzadzanie i Inzynieria produkcji, ale najbardziej lezy mi chyba to BHP studia podyplomowe.

 

1.Co do wachania sciekow i projektowania kanalizacji - serio moge miec cos takiego na energetyce???

 

2.CEGLA : WIESZ COS NA TEMAT STUDIOW O ZARZADZANIU I NZYNIERII PRODUKCJI ?

3.po drugie - umożliwia staranie się o uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej na równi z budownictwem. MOZNA COS WIECEJ, BO NIE DO KONCA ROZUMIE, TRANSPORT I UPRAWNIENIA BUDOWLANE, CO TO MA WSPOLNEGO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale na mechanice są też inne specjalności. Poza tym nawet nie uciekając daleko od tych samochodów - np. w poznan.studia.net i okolicach są firmy, które sobie radzą (np. Solaris i mocno współpracujący z PP Volkswagen), więc też niekoniecznie wszędzie jest taka tragedia, ale jak wolisz. 

 

1. Na energetyce nie, ale na inżynierii środowiska tak. Przepraszam, teraz dopiero widzę. że najpierw podałeś nazwę wydziału, a nie kierunki :)

 

2. Mam trochę znajomych na ZiIP, ale mam ich też na MiBM. Ci drudzy często słyszą od wykładowców, że ZiIP to taka upośledzona wersja ich kierunku. Dużo zależy od tego, jak akurat wygląda program, ale jednak jestem zdania, że to fajny kierunek, ale nie jako główny - lepiej inżynierkę zrobić z czegoś innego i na to ewentualnie iść na magisterkę. Tak jest na PP przynajmniej - jak mechanicy nie chcą po raz kolejny przechodzić przez mnóstwo przedmiotów typu termodynamika, wytrzymałość, itd., to przechodzą sobie na ZiIP z programem uszykowanym typowo pod nich ;)

 

3. No ktoś uznał, że w specjalności kolejowej ma to wystarczająco dużo wspólnego - ale tylko w kolejowej. 

Tutaj masz wprowadzone zmiany, w których jest już transport: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110990573+2011%2405%2431&min=1

A tutaj wersję sprzed zmian: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20060830578

 

Oznacza to, że po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat (czyli min. 2 lata na budowie w przypadku wykonawczych lub 2 lata w biurze projektowy i 1 rok na budowie w przypadku projektowych) możesz podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane i zostać np. kierownikiem robót lub kierownikiem budowy w branży kolejowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego Poznania, mieszkam jakies 350km od niego wiec raczej odpada a jesli chodzi o te auta to pisze na przykladzie wlasnej okolicy wiec widac jakie sa roznice w poszczegolnych czesciach Polski...

 

1. Co do energetyki - tam fiza i Studia na kierunku chemia beda raczej nie podstawowe, a cos trudniejszego nie?

 

2. Aha, teraz rozumie, mi przestal sie podobac bo jakos nie do konca wyobrazam sobie siebie na takim stanowisku, zeby zarzadzac czyms itp itd

 

3. Z tymi uprawnieniami to moze byc raczej ciezki orzech do zgryzienia, budowinictwo jest raczej wymagajcym kierunkiem, moze i kierunek z przyszloscia w mojej okolicy, ale chyba nie dla mnie, nie uciagnalbym tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz tu jestem a nikt nie odpisal to dla uscislenia dodam ze jak to przemyslalem wszystko, to jednak bede szedl chyba na te dzienne, wiec ta energetyka odpada bo specjalnosc zawodowa i przemyslowa jest tylko na zaocznych, ale nie tylko dlatego, przemyslalem to tez pod wzgledem przyszlej pracy itd i jest wiecej plusow na BHP studia podyplomowe bo duzo wieksze pole do popisu w mojej okolicy niz na energetyke, nie liczac tego ze na BHP studia podyplomowe mam mozliwosc na 1roku studiowac dziennie a potem ewentualnie isc na zaoczne gdzie na energetyce takiej opcji nie ma, dodajac do tego lepszy dojazd na wydzial na BHP studia podyplomowe i to ze jak mi sie nie uda i bede musial zrezygnowac to nie bedzie zalu potem o ta kase wyrzucona w bloto. No i jako bhpowiec wieksze potencjalne zarobki i rynek pracy :D:D

ALE

Jestem realista, i jesli bym sie nie dostal na polibude, a padlo juz takie zdanie ze : nie warto robic technika BHP studia podyplomowe bo mozliwosci male to czy jest wgl jakis sens robic jakas szkole policealna dla tytulu technika ( mam juz technika pojazdow samochodowych po 4letnim technikum, i jest to w sumie tylko papierek...) lub jakies kursy zawodowe ? Mam dostep do copernicusa, ce7 i tej nova calej, jest np kurs na elektryka w copernicusie ale on trwa 2lata w systemie stacjonarnym bo jest 1360h okolo do zrezalizowania i mi sie to nie widzi wgl. Ale sa tez na handlowcow, logistykow, spedytorow, geodeta, zywienie, dietetycy, masazysci itd. itd.

OPLACA SIE ROBIC COS Z TEGO, Z ICH OFERTY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem uprawnień na pewno nie opłaca się robić BHP studia podyplomowe, geodezji, dietetyki - dużo z tym nie zdziałasz, zawsze będziesz mieć konkurencję w postaci absolwentów studiów, którzy mogą więcej. Moim zdaniem w ogóle nie warto się rozbijać na dziesiątki zawodów - jak masz czas, to lepiej poświęć go na koło naukowe i praktyki, albo kursy związane typowo z kierunkiem. Chociaż jak bym miała wybierać coś z tej listy, to ewentualnie kierunek logistyka - spotykałam się z łączonymi stanowiskami, tzn. bhp-owiec i logistyk w jednym. Chociaż ludzi kończących logistykę jako studia też jest sporo - no ale skoro to ma być tylko dodatek... Tak czy inaczej jak już serio chcesz coś dodatkowo brać, to patrz pod kątem, czy da się to jakoś jednocześnie wykorzystać. Bhp-owiec masujący ludzi jest chyba mało realny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak, a o te kursy pytam w razie gdybym sie nie dostal na polibude, bo wtedy co? Mam siedziec rok w domu i powtarzac mate + zakuwac np biole zeby zdac i miec dodatkowa mature i wieksze szanse  na dostanie sie? Bo mam z gery mature, na poczatku byla, a potem pozmieniali i nagle sie okazalo ze gera nigdzie nie jest potrzebna, taka polityka...

 

A co do tych kierunkow to podalem tak przykladowo, co mi przyszlo na mysl, bo jesli sie nie dostane to srednio bedzie mi sie chcialo wprowadzic w zycie ww. wersje wiec cos bym chcial zrobic, cokolwiek, by nie byc zwyklym "robolem", choc i tacy sa potrzebni, wiem.

 

1. KOLO NAUKOWE, TZN ?

2. KURSY ZWIAZANE TYPOWO Z KIERUNKIEM, CZYLI Z EWENTUALNYM BHP studia podyplomowe TO : ...?

http://www.ce7.pl/oferta-edukacyjna.html

http://www.copernicus.edu.pl/index.php?p=kategorie&id=0

http://www.nova.edu.pl/

Jest powyzej wszystko, mozna rzucic okiem, co bedzie moglo wspolgrac z BHP studia podyplomowe poza kierunek logistyka?/a co mozna sie pokusic zeby zrobic jesli nie dostane sie na polibude?

 

Bede wdzieczny jeszcze za to, tzn za mala wskazowke, bo nie chce zeby mi ktos na gotowca oczywiscie wszystko wskazal, tylko podpowiedzial ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady rekrutacji pojawiają się jeszcze przed składaniem deklaracji maturalnych, więc po prostu śledź na bieżąco. Albo zacznij brać pod uwagę inne uczelnie, może gdzieś akurat jest lepiej punktowane to, co zdajesz.

 

Koło naukowe... Hm, poszukaj, czy jest jakieś związane z BHP studia podyplomowe na Twojej uczelni. U mnie były koła związane z budownictwem - można było robić szkolenia związane z oprogramowaniem stosowanym w zostań inżynierem budowlanym, pracować w laboratorium, pozwiedzać budowy, itd. Czyli porobić coś ponad to, co na studiach. Przy okazji to też zawsze jakaś okazja do nawiązania kontaktów z pracodawcami - czasem dzięki temu można nawet załapać się na praktyki, czy staż. 

 

Kursy niekoniecznie muszą być w szkołach policealnych. To może być też coś mniejszego organizowanego przez uczelnię - tak jak już pisałam wcześniej, np. odnośnie oprogramowania, albo przepisów p.poż., itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady rekrutacji juz znam, jest tam jakis wzor, jak liczylem to niezbyt mi to wychodzilo, bo jest jeszcze tzw. postepowanie kwalifikacyjne w ktorym oni jakies punkty daja i to sie tez liczy do tego wzrou, wiec trzeba czekac, bo 29 zaczyna sie 2 nabor, wystarczy przez neta wszystko wrzucic, i czekac na wyniki, czy bedzie 18pkt, czy nie, bo tyle trzeba by wgl myslec o skladaniu papierow na polit. sl. 

 

Ahaaa, o takie kola chodzi, nie pokojarzylem w pierwszym momencie, rozumie juz teraz :P 

 

Sa tez osrodki szkolenia rozne, albo np z urzedu pracy mozna porobic za darmo wiekszosc rejestrujac sie jako bezrobotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.