Skocz do zawartości
Domi

Wiedza o teatrze

Rekomendowane odpowiedzi

Teatr to już niestety "rozrywka na wyższym poziomie", która wśród młodych ludzi nie jest zbyt popularna. Nie mniej jednak studia na takim kierunku są zapewne bardzo ciekawie! Pozostaje jednak pytanie - co robić po takich studiach? Współczesny rynek pracy nie jest w stanie wchłonąć wszystkich absolwentów. Media, w których można pracować jako dziennikarz, nie zwracają szczególnej uwagi na wykształcenie - liczy się doświadczenie i znajomość danej tematyki. Studia nie są koniecznością. Ilu może być krytyków w Polsce? Zwłaszcza, iż na to miano pracuje się całymi latami. 

 

Reasumując - kierunek bardzo ciekawy, ale raczej nie czeka nas po nim świetlana przyszłość i stabilne zatrudnienie. Raczej dla osób, które żyją teatrem i mają konkretny plan na swoją przyszłość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgośka

Teatr to już niestety "rozrywka na wyższym poziomie", która wśród młodych ludzi nie jest zbyt popularna. Nie mniej jednak studia na takim kierunku są zapewne bardzo ciekawie! Pozostaje jednak pytanie - co robić po takich studiach? Współczesny rynek pracy nie jest w stanie wchłonąć wszystkich absolwentów. Media, w których można pracować jako dziennikarz, nie zwracają szczególnej uwagi na wykształcenie - liczy się doświadczenie i znajomość danej tematyki. Studia nie są koniecznością. Ilu może być krytyków w Polsce? Zwłaszcza, iż na to miano pracuje się całymi latami. 

 

Reasumując - kierunek bardzo ciekawy, ale raczej nie czeka nas po nim świetlana przyszłość i stabilne zatrudnienie. Raczej dla osób, które żyją teatrem i mają konkretny plan na swoją przyszłość. 

Kierunek z serii "dla pasjonatów" - dużo ich ostanio. O teatrologii mówiło się, że to kierunek dla tych, którzy nie dostali się do szkół aktorskich. Wiedza o teatrze czymś się różni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek z serii "dla pasjonatów" - dużo ich ostanio. O teatrologii mówiło się, że to kierunek dla tych, którzy nie dostali się do szkół aktorskich. Wiedza o teatrze czymś się różni?

Różni się zapewne nazwą i niczym więcej. Być może teatrologia w pewnym stopniu nawiązuje to filologii teatralnej, czyli na studiach poznajemy język używany w teatrze. Natomiast w trakcie zajęć na kierunku wiedza o teatrze - zdobywamy jedynie wiedzę o teatrze, bez zajęć "filologicznych" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teatrologia, gdzie logos- nauka, logicznie nauka o teatrze i wiedza o teatrze nie powinny się zbyt różnić. Wpisując nawet w wyszukiwarki słowa ,,teatrologia studia"- pojawia nam się lista studiów na wiedzy o teatrze. Myślę, że jest to po prostu nazwa zamienna, gdzie teatrologia była dawniej, a współcześnie kierunek ten określa się- wiedzą o teatrze, który jest hybrydą nauk o sztukach teatralnych jak i tekstach literackich. Myślę, że osoby bardziej zainteresowane powinny sprawdzić plany zajęć na kilku uczelniach i przekonać się, czego dotyczą różnice. :)

http://www.teatr.win.pl/teatrologia.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jednak zadać podstawowe pytanie: jakie perspektywy czekają absolwentów teatrologii/wiedzy o teatrze? Czasy, w których studia wybierało się głównie pod kątem własnych zainteresowań już się skończyły. Teraz należy opierać się o rynkowe perspektywy, a takich chyba te kierunki nie zapewniają. Z resztą... wiedzę o teatrze można zdobyć czytając specjalistyczne pisma, książki (literatury jest mnóstwo). Nie ma chyba sensu wybierać takiego kierunku studiów. No chyba, że jedynie w celu rozwijania swoich zainteresowań:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę podobnie do Ciebie. Jest to kierunek dla typowych pasjonatów, którzy mają już inne źródło dochodu, a same studia będą traktować jako hobby. Sama wybrałam studia, do których nie jestem przekonana, ale wiem, co chcę po nich robić. Tutaj ciężko jest coś wybrać, no chyba, że cała rodzina jest powiązana z teatrem, a my potrzebujemy wykształcenia w tym kierunku, by mogli nas ,,wciągnąć" do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę podobnie do Ciebie. Jest to kierunek dla typowych pasjonatów, którzy mają już inne źródło dochodu, a same studia będą traktować jako hobby. Sama wybrałam studia, do których nie jestem przekonana, ale wiem, co chcę po nich robić. Tutaj ciężko jest coś wybrać, no chyba, że cała rodzina jest powiązana z teatrem, a my potrzebujemy wykształcenia w tym kierunku, by mogli nas ,,wciągnąć" do pracy.

Problem w tym, że uczelnie przyciągają na te kierunki kandydatów, których kuszą perspektywami na rynku pracy. Perspektywami, których nie ma i już nie będzie, gdyż teatr stał się niestety rozrywką przeznaczoną dla wąskiego grona. Z resztą gdzie absolwent teatrologii mógłby pracować? Jako dziennikarz działu kultura? Równie dobrze może tam zostać zatrudniony maturzysta dysponujący ogromną wiedzę na temat wydarzeń kulturalnych i posiadający doświadczenie redaktorskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że perspektywy na rysnku pracy istenieją dla osób, które wybierają ten kierunek, są jednak one zdecydowanie mniejsze niż podaje się w folderach zachęcających do studiów. To jeden z niewielu kierunków, który będzie istniał chyba zawsze, bo i sam teatr istnieje od wieków. Już niedługo może stać się to kierunkiem wręcz elitarnym, gdzie na rok będzie przyjmowane po 10 osób, bo za dużo się takich osóbek ,,produkuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak elitarność kierunku nie będzie się przekładać na elitarność jego absolwentów. Tak jak napisałem wcześniej - kierunek dla pasjonatów, którzy chcą studiować tylko i wyłącznie to co ich interesuje. Dla pozostałych - szansa na regularne odwiedzanie Urzędu Pracy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.