Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.
W tym roku kończę liceum i zdaję maturę - przede mną wybór studiów. Zawsze byłem uczniem piątkowym, średnie 5.0 i te sprawy, ale w liceum postawiłem na klasę mat-fiz-ang, w zasadzie z rozsądku. Z czasem jednak przekonałem się, że zrobiłem dobrze - polubiłem te przedmioty, znienawidziłem polski, a moje wyniki są bardzo zadowalające. W związku z tym, planuję iść na studia techniczne. Wybrałem już miasto - Gdańsk, problemem jest tylko kierunek. Zastanawiam się miedze AiR, informatyką, EiT oraz energetyką. Boję się, że mogę sobie nie poradzić, bo  chociaż szybko się uczę i nie mam problemu z systematyczną pracą, to nigdy nie programowałem ani nie bawiłem się kablami itp., jak wielu moich znajomych, którzy wybierają się na politechniki.

Każdy kierunek ma w sobie coś ciekawego, a ja nie wiem, który wybrać. Wiem, że najlepiej wybrać to, co się kocha, ale ja nie kocham żadnej z tych dziedzin - może dlatego, że jeszcze się z nią na powaznie nie zetknąłem.

Czy prawdą jest, że elektronika na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej jest na tak zabójczym poziomie, że utrzymanie się graniczy z cudem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Oczywiście wybór pomiędzy tymi kierunkami to tylko kwestia preferencji. Informatykowi trudno będzie odnaleźć sie na energetyce i odwrotnie wiec co można Ci doradzić?

Idź na targi edukacyjne i porozmawiaj ze studentami.

Co do poziomu to na każdym z tych kierunków będzie podobny. Wysoki ale bez przesady. Spokojnie można wszystko zaliczyć. Najważniejsza jest matematyka i to ze nie miałeś nic wspólnego z kablami to nie ma nic do rzeczy wszystkiego nauczysz sie na studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie samo w sobie nie jest trudne, na pewno nie na poziomie wymaganym na uczelniach, a nawet ciut ponad. Częstym językiem programowania na uczelniach jest C, C++, Java, Python słyszałem też o PHP, Haskell, Prolog i paru innych. Jeżeli chcesz pojąć programowanie proponuję Ci zacząć od C++ i zakupu znakomitej książki twórcy właśnie tego języka, który też pracuje na uczelni (w dorobku ma pracę na kilku uczelniach) i bardzo dobrze uczy programowania - książka Teoria i praktyka z wykorzystaniem C++ (ok. stu złotych i nieco ponad 1000 stron), a poznanie pozostałych języków programowania nie będzie stanowiła dla Ciebie problemów, podobne zasady, poznanie wyłącznie składni danego języka. Więc programowania nie masz co się martwić.

 

No i zawsze Ci pozostaje umiejętność programowania (cenna wiedza) i jeżeli nie będziesz mógł znaleźć pracy po studiach, w ciągu kilku tygodni znajdziesz pracę jako młodszy programista (3-4 tyś netto mc na początek) więc będziesz miał jako takie zabezpieczenie. A programowanie też jest ciekawym zajęciem, które pozwala wyrażać Twoje myśli w postaci programów komputerowych, aplikacji webowych czy mobilnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat też kablami się nie bawił, ale na polibudzie sobie radzi, wdrożył się. Tak więc się da, zwłaszcza jeśli nie masz problemów z nauką. Co do wyboru kierunku, to musisz niestety poczytać, popytać i sam zadecydować, bo nie znamy Cię aż tak dobrze, by Ci doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.