Skocz do zawartości
Lewanda.j

Humanista a informatyka

Rekomendowane odpowiedzi

Post v1.2

Witam wszystkich, jestem nowy na forum i piszę wyłącznie z przyczyny braku doradcy zawodowego w moim miasteczku.

Właśnie ukończyłem liceum z maturą i zastanawiam się nad dalszą nauką. Studia uważam za kolejny krok w samorozwoju i zamierzam studiować dla siebie.

Odczuwam, że popełniłem wielki błąd słuchając się rady rodziców o dokończeniu edukacji w liceum na wybranym profilu: społeczno-prawnym. Studia wybrałbym bardziej techniczne ale brakuje mi przedmiotów maturalnych potrzebnych do aplikacji. Myślałem o ponownym napisaniu matury ale ani matematyki rozszerzonej nie miałem nigdy, fizyki tym bardziej.

Zastanawiam się nad informatyką albo jakąś elektroniką i tu nasówają mi nię pytania:

- czy uczyć się od podstaw matematyki rozszerzonej czy przerobić jakieś książki jak "Analiza matematyczna w zadaniach" ze studiów i przygodować się mentalnie na ciężką pracę

- może lepiej jest zdawać maturę z studia.net/informatyka?

Składam papiery do szkoły policealnej na technika studia.net/informatyka oraz na kurs cnc. Po techniku może łatwiej będzie mi na studiach tylko kto wie jaki tam będzie poziom jeżeli szkoła policealna będzie raz na dwa tygodnie przez dwa dni od rana do wieczora.

Z programowaniem miałem stuczność jednak nie potrafię nic zdziałać. Kwestia motywacji do nauki.

Wszyscy w koło mówią, że nie dam sobie rady i mogą mieć trochę racji.

Ostatecznie po cnc mogę wyjechać do ojca za granicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matura z studia.net/informatyka da Ci mniej, niż rozszerzona matura z matematyki. Warto też zdawać maturę z fizyki - jeśli myślisz o studiach technicznych. Napisz z czego zdawałeś maturę i studia w jakim mieście Cię interesują. Masz teraz następujące opcje:

- szkoła policealna jak piszesz / kurs cnc, ale nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie, bo w czasach kiedy łatwo dostać się na studia, będziesz przegrywać w rekrutacji z absolwentami np. automatyki i robotyki

- złożyć aplikacje na studia jeszcze w tym roku na studia techniczne tam, gdzie wystarczą wyniki z tegorocznej matury i nastawić się na dużo pracy własnej jeśli się dostaniesz

- korki i zdawanie matury w przyszłym roku, ale na pewno wtedy masz przed sobą rok ciężkiej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maturę rozszerzoną zdawałem z geografii i z wos-u. Myślę, że jedynie słabe 63% z geografii jest warte złożenia aplikacji. Matematyka podstawowa poszła mi słabo na 58%. A matematyki to my prawie nie mieliśmy żadnej przez całe liceum: coroczna zmiana nauczycieli i ich ciągle popuszczanie w majty czy klasa zda maturę (nie zdały 4 osoby a 3 nie dopuszczono- matematyka).

Zastanawiam się nad operatorem cnc bo to jest darmowe. Może w tedy na jakąś mechanikę czy coś. Chyba najlepszym wyjściem będzie ostra nauka i ponowna matura.

Mieszkam w małym mieście w Kujawsko-Pomorskim. Bliżej w sumie do Mazur. Myślałem, że takim najbliższym miastem z jakąś prestiżową politechniką będzie Gdańsk. Ale jeżeli miałbym aplikować teraz to na UMK w Toruniu wyczutałem, że jeżeli nie zdawałem matury z innych rozszerzonych przedmiotów potrzebnych na informatykę to do rekrutacji wynik liczony będzie tylko z matematyki podstawowej. Fajna sprawa ale jeżeli na zajęciach podstawą czegoś będzie wiedza, której nie posiadam bo była na rozszerzonej matematyce to odpadam. Tego się boje najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co rozumiesz przez "prestiżową" uczelnię. Prestiż nie da Ci fachu do ręki :) Zastanów się nad studiami w mniejszych ośrodkach akademickich. Masz np. blisko do Piły, tam na PWSZ są studia inżynierskie w systemie dualnym, można od drugiego roku studiować dziennie i załapać się na pracę w firmach za sporą kasę. Albo Koszalin, Olsztyn. Zielona Góra, Leszno. \

 

No UMK to też świetny wybór, pytanie jakimi studiami jesteś zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj innych, że sobie nie dasz rady :) idź nawet na ambitniejsze studia np. wlasnie informatyka, zawsze możesz się przeniejsc a spróbować zawsze warto :) ja tez idę na inf właśnie do mniejszego miasta :) z programowaniem też miałam styczność ale go za bardzo nie tolerowalam (cała klasa bylismy tak nastawieni :P ) teraz jak sobie zaczynam przypominać to mi się to zaczyna podobać :) więc dasz radę! A z studiuj matmę przysiadz, może są dostępne jakieś plany zajęć i jest mniej więcej napisane co będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.