Skocz do zawartości
embraer

Problem z wyborem studiów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Z racji, że niedługo zaczyna się rekrutacja na studia, a ja nie jestem zbytnio zdecydowany na co chcę iść postanowiłem założyć tutaj temat i się Was poradzić. Zacznę może od tego, że maturę zdawałem rok temu i niestety byłem zmuszony zrobić sobie rok przerwy przez ważne problemy rodzinne. W sumie się ciesze, że wtedy się nie udało, gdyż byłem zapisany na kierunek "Stosunki międzynarodowe" - był to kierunek wybrany tak, żeby po prostu coś wybrać, więc mogłem popełnić duży błąd i zmarnować kilka lat oraz pieniądze, ponieważ były to studia zaoczne. Niestety przez te moje problemy rodzinne wcześniej nie miałem zbytnio głowy do myślenia o studiach, a co za tym idzie, przeoczyłem termin, w którym wybiera się przedmioty na maturę. Chciałem poprawić angielski i zdać biologie.
Studia zaoczne, więc wyniki pewnie się aż tak nie liczą, ale zdawałem polski/mat. podstawa i angielski na rozszerzeniu.

A teraz co do moich pasji. Od małego interesowałem się USA, lubiłem czytać o kulturze, historii itd.. i myślałem o kierunku Amerykanistyka, lecz zdałem sobie sprawę, że po takim kierunku to ja raczej przyszłości nie mam, a jednak chcę iść na takie studia, które w przyszłości dadzą mi pracę.
 

Ale to była druga myśl, moją największą pasją jest sport, a konkretnie tenis. Mógłbym spędzić cały dzień na korcie, czy oglądając mecze tenisowe. Na karierę zawodnika jestem już za stary, ale od zawsze jarałem się komentatorką i w tym właśnie kierunku chciałbym pójść. Na pewno nie będzie to łatwe i przede wszystkim liczy się praktyka, a nie studia, ale i na to przyjdzie czas. Myślę, że wiedzę już teraz mam dosyć dużą, a jestem w trakcie wypożyczania różnych książek i poszerzania mojej wiedzy. W planach mam również otworzenie własnej strony tenisowej gdzie będą newsy/wyniki/mecze/analizy itd.. Nie chcę też by to była byle jaka strona, planuję w nią zainwestować. Może w przyszłości i to by zwróciło uwagę pracodawcy i miałbym jakiegoś małego plusa. Nie mówię już o licencji instruktora, bo to też mam w planach. Ale no właśnie, chodzi o najtrudniejsze - jakie studia?

 

Dziennikarstwo raczej odpada, jakoś na takie typowe dziennikarstwo mnie nie ciągnie (też dlatego, że orłem z polskiego nie byłem), czytałem również wiele for i dużo osób odradza te studia, bardzo często jeśli chodzi o dziennikarstwo sportowe/komentatorkę. Twierdzą, że lepiej postawić na coś bardziej związanego ze sportem oraz, że te studia dużo nie dadzą.

No i tutaj powinienem wybrać AWF, ale niestety, biologia.. Tak to by tego tematu tutaj nie było, sam niestety sobie to zawaliłem i raczej o AWF'ie mogę zapomnieć (no chyba, że coś się zmieniło i bez Studia na kierunku biologia też da radę).

I tutaj nasuwa się pytanie - więc co innego?

http://pracasport.pl/jakie-studia-ukonczyli-znani-dziennikarze-sportowi/ - czytając ten artykuł można stwierdzić, że studia tutaj nie grają dużej roli, bo dla przykładu Jacek Laskowski (wg mnie najlepszy polski komentator piłkarski) skończył.... medycynę, były tam również osoby z aktorstwem, prawem itd..
 

Nie chce jednak wybrać kierunku, który będzie się całkowicie różnił od mojej pasji, bo wtedy albo zawalę studia (i stracę dużo kasy) albo zrezygnuję z pasji, a to też dobre nie będzie. Dodam, iż kolejny rok przerwy by zdać biologie w grę nie wchodzi.
Oczywiście wiem, że zbyt dużo wymagam i na pewno będę musiał zaryzykować, bo w tym przypadku innej opcji nie ma, ale może jednak jakieś propozycje kierunków się pojawią, które ja ominąłem podczas szukania. 

Jeśli nie to w ostateczności zdecyduję się na amerykanistykę albo jakąś filologie, lecz coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzę.
A co do miasta to chodzi o Warszawę, lecz jeśli znalazłoby się coś w innym mieście to nie będę wybrzydzał.

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

z tego co piszesz to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby dziennikarstwo na dobrej prestiżowej uczelni, np. UW lub UMK w Toruniu. Nie słuchaj różnych znawców tematu, którzy twierdzą coś złego o dziennikarstwie, bo jakie oni mają podstawy by to sądzić? Wielu z nich to zwykli hejterzy i tyle w temacie. Dziennikarstwo to fantastyczny kierunek studiów, niestety wiele osób idzie na niego bo była taka moda a nie po to by się nauczyć pracy i fachu. Chcesz być dziennikarzem to musisz nauczyć się czytać, pisać, mówić, relacjonować to są podstawy. Znam pseudo dziennikarzy po różnych innych kierunkach studiów i to są samouki to raz, a dwa mają ogromne predyspozycje do bycia dziennikarzem a skończyli coś innego. Dziennikarz to sztuka i dużo umiejętności. Wszystkim wydaje się, że jest to takie łatwe dopóki nie przyjdzie im napisać tekstu, czy nagrać relację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Dziennikarstwo dziennikarstwem, ale są jeszcze specjalności. UW ma specjalność dziennikarstwo sportowe: http://www.id.uw.edu.pl/dzialy/specjalizacje/strona/sport, tak samo UWr:  http://www.dziennikarstwo.uni.wroc.pl/specjalnosci,dziennikarstwo_sportowe.html, na UAM jest coś takiego:  http://wnpid.amu.edu.pl/pl/131-dla-kandydata/kierunek-studiow/2629-dziennikarstwo-sportowe.html, znalazłam też to: http://dziennikarstwo.warszawa.pl/4_Rekrutacja.html 

 

Ja na Twoim miejscu dałabym sobie spokój z tymi filologiami, składałabym na AWF, może akurat się uda, jest niż, nie ma już tylu kandydatów na studia, poza tym to studia zaoczne. Prawdopodobnie dostaniesz 0 punktów za brak Studia na kierunku biologia, ale może gdzieś i z takim wynikiem się dostaniesz, TU masz pełną listę uczelni prowadzących kierunek Wychowanie fizyczne, sprawdź, jakie mają wymagania.

 

Dziennikarstwo może i nie ma najlepszej opinii, ale są szanse, że nauczysz się tam obcowania z kamerą, występowania przed ludźmi itd., samo w sobie, bez żadnej aktywności poza uczelnią, może prezentować się mało ciekawie, ale jeśli masz plan na stronę, chcesz coś zrobić od siebie itd., to moim zdaniem dobrze rokuje. Na studiach poznasz wielu nowych ludzi, nie tylko studentów, ale też wykładowców, a kontakty to bardzo istotna sprawa. Poza tym uczelnia może mieć podpisaną jakąś umowę partnerską z którymś z większych polskich mediów, może udałoby Ci się wkręcić na praktyki, staż, itp. Jeśli dobrze rozegrasz ten czas to moim zdaniem warto iść na takie studia. Poza tym nikt nie każe Ci studiować 5 lat w jednym miejscu, czy nawet trzech, nie podpisujesz cyrografu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Hej! Stworzyłam kwestionariusz, który dostarczy mi wyników niezbędnych do napisania pracy magisterskiej. Będę bardzo wdzięczna jak poświęcisz 15 min na jego wypełnienie.   https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyOmMcMBk44EfX5DqZ7OBYYIqGS_IeTC6iQsfL6-QOMM9SuQ/viewform?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3ZsQ-dvB7sultbw13YX4NKxsLG4GjP2jY-JiylPETeVwhME2nUffrujFs_aem_AU-1CjVEgxfSlArwEGQi9r6axw0lJ-KTMP5wDXPQusDddSLwE5GxVgxfst3h4PvJbbQc4DjEC8mBCGfxLcR5jrib
    • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej Do głównych zadań osoby, zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało między innymi: opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,  opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej,  udzielenie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu wychowawczych z dziećmi,  wspieranie aktywności społecznej rodzin,  motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych,  udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy zarobkowej,  motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych,  udzielanie wsparcia rodzinom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych,  podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin,  prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci,  prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną,  współpraca z innymi pracownikami zaangażowanymi w proces wsparcia rodziny,  oraz innych czynności wynikających z realizacji Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). Wymagania konieczne: dot. wykształcenia i stażu pracy zgodnie z Art. 12 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). niekaralność za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,  osoba aplikująca nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej zawieszona ani ograniczona,  osoba aplikująca wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego. Wymagania pożądane: znajomość regulacji prawnych z zakresu: wsparcia rodziny i systemie pieczy zastępczej, pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania alkoholizmowi, przeciwdziałania narkomanii, prawa pracy, przepisów o ochronie danych osobowych,  znajomość obsługi komputera,  łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych,  umiejętność pracy w zespole,  odporność na stres,  odpowiedzialność,  asertywność,  rzetelność, systematyczność,  komunikatywność i otwartość.  Mile widziana znajomość języka ukraińskiego bądź rosyjskiego.   Informacja o warunkach pracy na danym stanowisku: Miejsce pracy: biuro znajduje się w budynku piętrowym, stanowisko pracy mieści się na poziomie 1, konieczność poruszania się po kondygnacjach,  budynek wyposażony w windę,  ciągi komunikacyjne pozwalają na poruszanie się wózkiem inwalidzkim,  w pomieszczeniach budynku istnieje możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim,  brak oznaczeń dla osób niewidomych,  miejsce zamieszkania / przebywania klienta,  urzędy, instytucje, szkoły, przedszkola i inne placówki w których odbywać się będzie praca z rodziną. Stanowisko pracy: praca przy komputerze i urządzeniach biurowych,  praca wymagająca umiejętnego współdziałania z innymi i kontaktów z pracownikami instytucji zewnętrznych,  praca wymagająca częstego i intensywnego kontaktu z osobami korzystającymi z pomocy społecznej,  praca może przebiegać w warunkach stresowych,  brak specjalistycznych urządzeń umożliwiających pracę osobom niewidomym, niedosłyszącym oraz głuchoniemym   Wymagane dokumenty i oświadczenia: podanie o przyjęcie do pracy,  Curriculum Vitea,  kopie dokumentów potwierdzających wymagane kwalifikacje zawodowe oraz staż pracy,  kopia dokumentu potwierdzającego obywatelstwo polskie i ukończony 18 rok życia,  kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego – dotyczy osób nieposiadających obywatelstwa polskiego,  kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w przypadku kandydata, który zamierza skorzystać z uprawienia, o którym mowa w art. 13a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie był prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest kandydatowi zawieszona ani ograniczona,  podpisane oświadczenie, że kandydat wypełnia obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego,  podpisana klauzula o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Jednocześnie oświadczam, iż zgodnie z art. 4 ust.11 RODO udzielam zgody dobrowolnie, oraz że zostałam/em poinformowana/y o przysługującym mi prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, jak również wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie.”   Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest niższy niż 6%.   Dokumenty uważa się za dostarczone w terminie, jeżeli wpłynęły na n/w adres w terminie do 17.06.2024 r.   Osoby zainteresowane prosimy o dostarczenie osobiście lub za pośrednictwem poczty kompletu dokumentów na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Dział Pomocy Specjalistycznej ul. Bartłomieja 3, 02-683 Warszawa z dopiskiem na kopercie: ,,Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej”.   Informacje dodatkowe: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy zastrzega sobie możliwość kontaktu z wybranymi kandydatami. Oferty odrzucone zostaną komisyjnie zniszczone. zatrudniona osoba będzie miała dostęp do danych osobowych wrażliwych, dlatego wymagana jest szczególna staranność i dbałość o bezpieczeństwo informacji. praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego. Asystent rodziny w swojej pracy nie będzie mógł także wykonywać wobec rodzin objętych asystą innych funkcji: kuratora sądowego, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy, psychoterapeuty, nie może uczestniczyć w procesie decyzyjnym przyznawania świadczeń realizowanych przez m. st. Warszawę.   Pełne ogłoszenie: https://opsmokotow.pl/aktualnosc-217-mlodszy_asystent_rodziny_asystent.html  ogłoszenie od MAR do AR_06.2024.pdf
    • Nie wiem jak jest teraz, ale ja jak 10 lat temu brałem leasing to musiałem odczekać aż firma bedzie miała rok.  Jeśli chodzi o sam wynajem długoterminowy samochodu to tak jak wszystko - czasami się opłaca, czasami nie. Jest to na pewno opcja, która warto jest wziąć pod uwagę w sytuacji, w której nie masz czasu na formalności, Podyplomówki z zarządzania flota pojazdów, nie obchodzi Cię tutaj ubezpieczenie, przeglądy, naprawy. Możesz sobie zresztą wejść na stronę i tam będziesz miał wszystko opisane. 
    • Aktualnie zastanawiam się nad wzięciem jakiegoś auta na firmę. Na początku brałem pod uwagę leasing, ale czy jest możlwość uzyskania w sytuacji w której firma istnieje krocej niż rok?  Może ktoś korzystał z usługi wynajmu długoterminowego? Bo jeśli nie dostałbym leasingu to myslę też o tym.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.