Skocz do zawartości
embraer

Problem z wyborem studiów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Z racji, że niedługo zaczyna się rekrutacja na studia, a ja nie jestem zbytnio zdecydowany na co chcę iść postanowiłem założyć tutaj temat i się Was poradzić. Zacznę może od tego, że maturę zdawałem rok temu i niestety byłem zmuszony zrobić sobie rok przerwy przez ważne problemy rodzinne. W sumie się ciesze, że wtedy się nie udało, gdyż byłem zapisany na kierunek "Stosunki międzynarodowe" - był to kierunek wybrany tak, żeby po prostu coś wybrać, więc mogłem popełnić duży błąd i zmarnować kilka lat oraz pieniądze, ponieważ były to studia zaoczne. Niestety przez te moje problemy rodzinne wcześniej nie miałem zbytnio głowy do myślenia o studiach, a co za tym idzie, przeoczyłem termin, w którym wybiera się przedmioty na maturę. Chciałem poprawić angielski i zdać biologie.
Studia zaoczne, więc wyniki pewnie się aż tak nie liczą, ale zdawałem polski/mat. podstawa i angielski na rozszerzeniu.

A teraz co do moich pasji. Od małego interesowałem się USA, lubiłem czytać o kulturze, historii itd.. i myślałem o kierunku Amerykanistyka, lecz zdałem sobie sprawę, że po takim kierunku to ja raczej przyszłości nie mam, a jednak chcę iść na takie studia, które w przyszłości dadzą mi pracę.
 

Ale to była druga myśl, moją największą pasją jest sport, a konkretnie tenis. Mógłbym spędzić cały dzień na korcie, czy oglądając mecze tenisowe. Na karierę zawodnika jestem już za stary, ale od zawsze jarałem się komentatorką i w tym właśnie kierunku chciałbym pójść. Na pewno nie będzie to łatwe i przede wszystkim liczy się praktyka, a nie studia, ale i na to przyjdzie czas. Myślę, że wiedzę już teraz mam dosyć dużą, a jestem w trakcie wypożyczania różnych książek i poszerzania mojej wiedzy. W planach mam również otworzenie własnej strony tenisowej gdzie będą newsy/wyniki/mecze/analizy itd.. Nie chcę też by to była byle jaka strona, planuję w nią zainwestować. Może w przyszłości i to by zwróciło uwagę pracodawcy i miałbym jakiegoś małego plusa. Nie mówię już o licencji instruktora, bo to też mam w planach. Ale no właśnie, chodzi o najtrudniejsze - jakie studia?

 

Dziennikarstwo raczej odpada, jakoś na takie typowe dziennikarstwo mnie nie ciągnie (też dlatego, że orłem z polskiego nie byłem), czytałem również wiele for i dużo osób odradza te studia, bardzo często jeśli chodzi o dziennikarstwo sportowe/komentatorkę. Twierdzą, że lepiej postawić na coś bardziej związanego ze sportem oraz, że te studia dużo nie dadzą.

No i tutaj powinienem wybrać AWF, ale niestety, biologia.. Tak to by tego tematu tutaj nie było, sam niestety sobie to zawaliłem i raczej o AWF'ie mogę zapomnieć (no chyba, że coś się zmieniło i bez Studia na kierunku biologia też da radę).

I tutaj nasuwa się pytanie - więc co innego?

http://pracasport.pl/jakie-studia-ukonczyli-znani-dziennikarze-sportowi/ - czytając ten artykuł można stwierdzić, że studia tutaj nie grają dużej roli, bo dla przykładu Jacek Laskowski (wg mnie najlepszy polski komentator piłkarski) skończył.... medycynę, były tam również osoby z aktorstwem, prawem itd..
 

Nie chce jednak wybrać kierunku, który będzie się całkowicie różnił od mojej pasji, bo wtedy albo zawalę studia (i stracę dużo kasy) albo zrezygnuję z pasji, a to też dobre nie będzie. Dodam, iż kolejny rok przerwy by zdać biologie w grę nie wchodzi.
Oczywiście wiem, że zbyt dużo wymagam i na pewno będę musiał zaryzykować, bo w tym przypadku innej opcji nie ma, ale może jednak jakieś propozycje kierunków się pojawią, które ja ominąłem podczas szukania. 

Jeśli nie to w ostateczności zdecyduję się na amerykanistykę albo jakąś filologie, lecz coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzę.
A co do miasta to chodzi o Warszawę, lecz jeśli znalazłoby się coś w innym mieście to nie będę wybrzydzał.

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

z tego co piszesz to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby dziennikarstwo na dobrej prestiżowej uczelni, np. UW lub UMK w Toruniu. Nie słuchaj różnych znawców tematu, którzy twierdzą coś złego o dziennikarstwie, bo jakie oni mają podstawy by to sądzić? Wielu z nich to zwykli hejterzy i tyle w temacie. Dziennikarstwo to fantastyczny kierunek studiów, niestety wiele osób idzie na niego bo była taka moda a nie po to by się nauczyć pracy i fachu. Chcesz być dziennikarzem to musisz nauczyć się czytać, pisać, mówić, relacjonować to są podstawy. Znam pseudo dziennikarzy po różnych innych kierunkach studiów i to są samouki to raz, a dwa mają ogromne predyspozycje do bycia dziennikarzem a skończyli coś innego. Dziennikarz to sztuka i dużo umiejętności. Wszystkim wydaje się, że jest to takie łatwe dopóki nie przyjdzie im napisać tekstu, czy nagrać relację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Dziennikarstwo dziennikarstwem, ale są jeszcze specjalności. UW ma specjalność dziennikarstwo sportowe: http://www.id.uw.edu.pl/dzialy/specjalizacje/strona/sport, tak samo UWr:  http://www.dziennikarstwo.uni.wroc.pl/specjalnosci,dziennikarstwo_sportowe.html, na UAM jest coś takiego:  http://wnpid.amu.edu.pl/pl/131-dla-kandydata/kierunek-studiow/2629-dziennikarstwo-sportowe.html, znalazłam też to: http://dziennikarstwo.warszawa.pl/4_Rekrutacja.html 

 

Ja na Twoim miejscu dałabym sobie spokój z tymi filologiami, składałabym na AWF, może akurat się uda, jest niż, nie ma już tylu kandydatów na studia, poza tym to studia zaoczne. Prawdopodobnie dostaniesz 0 punktów za brak Studia na kierunku biologia, ale może gdzieś i z takim wynikiem się dostaniesz, TU masz pełną listę uczelni prowadzących kierunek Wychowanie fizyczne, sprawdź, jakie mają wymagania.

 

Dziennikarstwo może i nie ma najlepszej opinii, ale są szanse, że nauczysz się tam obcowania z kamerą, występowania przed ludźmi itd., samo w sobie, bez żadnej aktywności poza uczelnią, może prezentować się mało ciekawie, ale jeśli masz plan na stronę, chcesz coś zrobić od siebie itd., to moim zdaniem dobrze rokuje. Na studiach poznasz wielu nowych ludzi, nie tylko studentów, ale też wykładowców, a kontakty to bardzo istotna sprawa. Poza tym uczelnia może mieć podpisaną jakąś umowę partnerską z którymś z większych polskich mediów, może udałoby Ci się wkręcić na praktyki, staż, itp. Jeśli dobrze rozegrasz ten czas to moim zdaniem warto iść na takie studia. Poza tym nikt nie każe Ci studiować 5 lat w jednym miejscu, czy nawet trzech, nie podpisujesz cyrografu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.