Skocz do zawartości
paulina789123

Produkcja filmowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu na poważnie zaczęłam się zastanawiać nad studiami filmowymi - organizacja producji

filmowej i telewizyjnej. Mam kilka pytań i mam nadzieję, że będziecie mogli mi pomóc. :)

1. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Czy moglibyście mi podać jakąś literature z którą warto

się zaznajomić? Jak w ogóle wygląda taka rozmowa?

2. Jestem narazie w liceum w klasie przygotowującej do matury międzynarodowej. W związku z tym czy

moglibyście mi polecić jakieś zagraniczne szkoły filmowe (najlepiej w Europie :) ? Czy w ogóle opłaca się

studiować produkcję za granicą?

Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o produkcję filmową i telewizyjną w Polsce, to oczywiście należy wspomnieć o łódzkich uczelniach, ewentualnie jeszcze Warszawa.

 

W tym miejscu znajdziesz krótkie informację o kierunku i wszystkie Polskie uczelnie, które go prowadzą:

http://www.kierunki.net/produkcja-filmowa-i-telewizyjna

 

 

Studia za granicą są bardzo drogie, szczególnie te filmowe więc na początek musisz o tym wiedzieć, np. Londyńska Szkoła Filmowa kosztuje ponad 7000 funtów za semestr, czyli około 35 000 zł ze 1 semestr. Drugim oczywistym krokiem jest znajomość języka angielskiego udokumentowana certyfikatami, a więc nie tylko matura. 

 

Tutaj znajdziesz o tym więcej informacji:

http://www.pisf.pl/pl/pierwsze-ujecie/dzieje-sie/londynska-szkola-filmowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za odpowiedź. :)

 

Także myślałam o łódzkiej filmówce. Jest to jedna z lepszych szkół filmowych na świecie. :) Wiecie może, czy do tej właśnie szkoły można się dostać od razu po liceum, czy wymagane jest jakieś doświadczenie?

 

Czy moglibyście mi pomóc z pierwszym pytaniem? Chciałabym już zacząć się jakoś przygotowywać w tym kierunku, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać... 

 

 

Studia filmowe za granicą też wydają się być ciekawym rozwiązaniem, jednak przyjmowani są tylko absolwenci z doświadczeniem, więc jeszcze pomyślę, po zdobyciu doświadczenia. :) Jeżeli chodzi o certyfikaty z języka angielskiego, to myślę, że nie będzie z tym problemu. Matura międzynarodowa wymaga angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Z taką właśnie znajomością języka i krótkim przygotowaniem, pewnie uda mi się bez przeszkód zrobić podane certyfikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Jeśli chodzi Ci o literaturę rozumianą dosłownie, to tu masz katalog biblioteczny Łódzkiej Filmówki: https://symphony8.biblioteki.lodz.pl/uhtbin/cgisirsi/?ps=RgMNHoRC0c/FILM/102030057/60/1182/X    wpisujesz sobie hasło przedmiotowe "produkcja filmowa" i szukasz tytułów. Nie będziesz mogła ich wypożyczyć, ale możesz poszukać tych samych tytułów w bibliotece w swoim mieście, w internecie, w księgarniach, na chomikuj.pl itp. 

 

http://uam-hip.pfsl.poznan.pl/ tu masz link do katalogu bibliotecznego UAM w poznan.studia.net - reguła jest ta sama, wybierasz "hasło przedmiotowe" i  w drugiej rubryce "produkcja filmowa", jak nic nie wyświetla, to zmieniasz na bardziej ogólne hasło, np. Filmoznawstwo -studia i w ten sposób szukać książek. Na wydziale Filologii Polskiej UAM jest filmoznawstwo, dlatego ta biblioteka ma tyle pozycji na ten temat. 

 

Większość katalogów bibliotecznych bibliotek miejskich ma teraz już wprowadzone systemy, które pozwalają na wyszukiwanie książek wg określonych kryteriów, np. haseł przedmiotowych, ale też "słów z tytułu", wg autora itd. 

 

Łódzka Filmówka ma swoje własne wydawnictwo naukowe - 

http://ksiegarnia.filmschool.lodz.pl/o-wydawnictwie,17,62 posprawdzaj sobie tytuły, może wydali coś nt. produkcji. To też może być dobrze widziane - że czytasz to, co wydają.

 

Moim zdaniem powinnaś się zapoznać z klasycznymi pozycjami filmoznawczymi autorstwa Tadeusza Lubelskiego albo Alicji Helman. 

 

Zapoznać nie znaczy wykuć na pamięć, ale mniej więcej wiedzieć, co tam jest, na tyle, żeby błysnąć w odpowiednim momencie rozmowy. Myślę, że na takiej rozmowie warto sprawiać wrażenie osoby oczytanej i aktywnie uczestniczącej w życiu kulturalnym swojego miasta/ kraju. Więc nie tylko Filmoznawstwo -studia, ale też teatr, literatura. 

 

Istnieje również takie czasopisma jak Kwartalnik filmowy czy Kino, warto o tym pamiętać. 

http://mak.bn.org.pl/wykaz.htm - to link do katalogu artykułów, które ukazały się w prasie. Wchodzisz w zakładkę WSPÓLNA BAZA ARTYKUŁÓW Z GAZET I TYGODNIKÓW i znowu masz różne kategorie, możesz szukać po nazwiskach, po tytułach artykułów, jak Ci wygodnie. 

 

Na pewno warto regularnie przeglądać stronę uczelnianą  i stronę kierunku Produkcja filmowa - zobaczyć, jakie wydarzenia się u nich odbywają, w co się angażują, żeby na rozmowie pokazać, że się interesujesz, że jesteś na bieżąco z życiem uczelni. Warto też śledzić ich konkurencję, czyli np. Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. 

 

Warto też przejrzeć plan zajęć obecnych studentów Produkcji filmowej - w ten sposób też na pewno czegoś się dowiesz, oczywiście bezsensem byłoby uczyć się dzisiaj tego, czego oni powinni Cię nauczyć na studiach, ale może warto by było tak mniej więcej to ogarniać.

 

Pod tym linkiem http://www.filmschool.lodz.pl/studia/strefa_studenta/produkcja/7 jest napisane, o czym będą rozmowy kwalifikacyjne, co prawda ogólnikowo, ale zawsze to jakiś trop. Przygotuj się na nią tak, jakbyś szła na rozmowę kwalifikacyjną, ale z moich doświadczeń wynika, że warto postawić na oryginalność wypowiedzi (w granicach zdrowego rozsądku) - wtedy ktoś Cię łatwiej zapamięta. 

Poszukałabym też w Internecie, czy ktoś gdzieś nie napisał, jak dokładnie wygląda taka rozmowa - ale potraktowałabym to jako sugestię, bo na te kierunki jest taka konkurencja, że nie sądzę, żeby ktoś sam z siebie udzielał tak cennych informacji na prawo i lewo.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłam. 

Chociaż jak tak teraz patrzę, to mój post wygląda tak groźnie, że sama bym się przestraszyła :-), nie to miałam na celu, to wszystko to tylko sugestie. 

 

Trzymam kciuki i pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Na prawdę bardzo mi pomogliście. :)

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło:

Otóż... Parę razy natrafiłam się na informacje, że startując do filmówki, mile widziane są osiągnięcia w konkursach. Jakiego typu konkursy byłyby mile widziane startując na produkcję filmową? (Moglibyście podać mi ich nazwy albo ogólnie - kategorie?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele CI nie pomogę, mam wrażenie, że chodzi im o konkursy mające pewną rangę i na pewno związane z osiągnięciami artystycznymi. Śledź strony uczelnie artystycznych one często organizują takie konkursy. Fajnie również jeśli będziesz mogła się pochwalić swoimi własnymi amatorskimi produkcjami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych stronach www.aktualnekonkursy.pl 

http://konkursykreatywne.pl/

 

znajdziesz sporo informacji o aktualnych konkursach filmowych, i nie tylko. Jest tego całkiem sporo, jest w czym wybierać. Jeśli sama niczego nie kręcisz, może znasz kogoś, kto coś takiego robi, może warto by było odezwać się do takiej osoby i razem nad tym pomyśleć. W końcu na tym będzie polegać Twoja przyszła praca, warto się wprawiać. 

 

Wydaje mi się (biorąc pod uwagę specyfikę kierunku, który Cię interesuje), że wszelkiego rodzaju aktywności ponadprogramowe, gdzie można było wykazać się zdolnościami organizacyjnymi, będą mile widziane. Jeśli pełnisz, pełniłaś jakieś funkcje w samorządzie szkolnym/ klasowym, warto o tym wspomnieć. Angażowałaś się w działalność jakiegoś koła w szkole - pochwal się tym. Jesteś członkinią DKF-u w Twoim mieście, jesteś reporterką działu "kultura" w gazetce szkolnej/ lokalnej/ jakiejkolwiek, angażujesz się w przedsięwzięcia jakiegoś domu kultury, młodzieżowego albo normalnego, jesteś wolontariuszką w jakiejś organizacji pozarządowej, w sierocińcu albo hospicjum - powiedz o tym. 

 

Podejrzewam, że dobrze widziane by było, gdybyś mogła się pochwalić braniem udziału (np. jako wolontariuszka albo praktykantka) w różnego rodzaju festiwalach - przede wszystkim filmowych, ale nie tylko. 

W te wakacje możesz się jeszcze na coś załapać, zależy gdzie mieszkasz i jakie masz możliwości dojazdu, link do rozpiski festiwalowej stworzonej przez PISF: http://www.pisf.pl/files/dokumenty/rozne/mapa_2014_export_5.pdf

 

Tego rodzaju aktywności mogą sprawić, że będziesz postrzegana jako osoba przedsiębiorcza, energiczna i dobrze zorganizowana, a chyba właśnie taka ma być osoba zajmują się organizowaniem produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że tak, one też świadczą o tym, że robisz coś ponad to, czego wymagają od Ciebie w szkole, dobra znajomość języków jest mile widziana zawsze i wszędzie, a kurs fotografii też jest ok, bo jest potwierdzeniem Twojego zainteresowania komunikowaniem wizualnym. Więc tym też możesz się pochwalić, ale pamiętaj, że wiele osób próbuje się dostać i do tej szkoły, i na ten kierunek, dlatego przygotuj sobie jakiegoś asa w rękawie, bo może się przydać na tej rozmowie. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki. :)

 

Już na prawdę ostatnie pytanie, które mi się przed chwilą nasunęło.

Jeżeli chciałabym się dostać na wybrane i wcześniej opisane studia, to z jakich przedmiotów na maturze powinnam zdawać rozszerzenia??

 

Pozdrawiam :)

 

Hej hej, od tego roku zaczynam te studia na łódzkiej Filmówce, więc jakbyś chciała to służę pomocą jak to wszystko wyglądało u mnie na rozmowie kwalifikacyjnej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo ci dziękuję i gratulacje. :)

Mam parę pytań odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej;

1. Czy długo się do niej przygotowywałaś i w jaki sposób?

2. Ile trwała taka rozmowa?

3. O jakie rzeczy Cię pytali (słyszałam, że się można spodziewać wszystkiego, więc pytam tak z ciekawości)?

4. Czy egzaminatorzy byli mili?

5. Z czego zdawałaś rozszerzenia na maturze?

Z góry dziękuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uczelnie, to ja polecam krakowską AMA Filmoznawstwo -studia School. Kierunek nazywa się dokładnie organizacja produkcji filmowej/kierownictwo produkcji i muszę przyznać, że prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie. Ja co prawda studiuję tam aktorstwo, nie produkcję, ale moja przyjaciółka tak i bardzo chwali sobie ten kierunek. Z tego co wiem, rekrutacja trwa jeszcze do połowy listopada więc masz czas:) wbijaj na akademiamultiart.pl jak coś po więcej info. 

Pozdro,
Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uczelnie, to ja polecam krakowską AMA Film School. Kierunek nazywa się dokładnie organizacja produkcji filmowej/kierownictwo produkcji i muszę przyznać, że prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie. Ja co prawda studiuję tam aktorstwo, nie produkcję, ale moja przyjaciółka tak i bardzo chwali sobie ten kierunek. Z tego co wiem, rekrutacja trwa jeszcze do połowy listopada więc masz czas:) wbijaj na akademiamultiart.pl jak coś po więcej info. 

Pozdro,

Marta

Jednak nie są to studia, a jedynie kursy. Nie można zdobyć tytułu licencjata lub magistra i warto o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz zasady rekrutacji, na uczelnie Państwowe są zazwyczaj egzaminy wstępne:

   http://www.filmschool.lodz.pl/studia/stacjonarne/2

zaś na niepubliczne/prywatne przyjmują pewnie wszystkich lub liczy się matura rozszerzona z polskiego i ewentualnie również egzaminy wstępne. 

 

Zwróć uwagę, że często musisz złożyć teczkę prac:

 

  • Życiorys artystyczny zawierający informacje o wszelkiego rodzaju aktywności twórczej.
  • Dlaczego chcę być scenarzystą? – jedna strona tekstu, która ma wyrazić Wasze intencje, nadzieje i oczekiwania. Inaczej mówiąc – deklaracja i „wyznanie wiary”
  • Pomysł na Filmoznawstwo -studia fabularny. Musisz zdecydować, w jakim formacie (30, 50 czy 90 min.) mieści się Twój pomysł, a następnie:
    a) napisz tekst, który w jasny i przekonywujący sposób przedstawi przebieg zdarzeń przyszłego filmu (do 5-ciu stron komputeropisu, czcionka Curier New 12)
    B) napisz eksplikację autorską, która przybliży czytającym Twoje intencje oraz kształt, styl i gatunek przyszłego filmu (1 strona komputeropisu, czcionka Curier New 12)
    c) wybierz i napisz dwie sceny dramatyczne z przyszłego filmu, które czytającym w najlepszy sposób przybliżą postać głównego bohatera (każdą ze scen możesz poprzedzić bardzo krótkim opisem kontekstu)
  • Inne teksty literacie  – wybrane przez ciebie teksty literackie - opowiadanie, proza, dramat, reportaż, poezja -  które chciałbyś abyśmy przeczytali  / w całości  lub we fragmentach, razem nie więcej niż 10 stron /.
  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.