Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Po długości Twojego wpisu można powiedzieć jedno, idź na polonistykę:)

Moim zdaniem warto kierować się pasjami, nigdy nie przewidzisz co wydarzy się na rynku pracy. Nagonka na humanistów jest od wielu lat. Wynika ona ze zbyt dużej liczby studentów kierunków humanistycznych, nikt po kierunku technicznym pracy Ci nie zapewni. 

Polonistyka to bardzo wymagające studia, przede wszystkim jest tam dużo czytania. Co do mishu to jeśli wybierzesz polonistykę jako kierunek wiodący to będzie on zbliżony do tego co chcesz w życiu robić. Mish ma to do siebie, że pozwala połączyć studia kierunkowe z rozległymi zainteresowaniami. Mam wielu znajomych, którzy kończyli takie studia i są zadowoleni, jednak musisz się liczyć z tym, że wybierając ten kierunek będziesz musiała często biegać po różnych wydziałach, bo zajęcia będą w różnych budynkach i nie będziesz miała jednak wspólnej grupy studentów co ma też swoje plusy. Jednak trudniej będzie o doktorat z polonistyki, ponieważ Ci z tego kierunku bezpośrednio będą zawsze mieli łatwiej dostać się na studia doktoranckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ja tez mam podobny problem:)


Obecnie stoję przed wazną decyzją jaka jest wybór kierunków studiów.  Mialam wiele pomysłow ale obecnie powaznie zastanawiam sie nad dwiema możliwosciami. I jest studiowanie kosmetologii. Mam zdolnosci manualne i jestem ambitna osobą, dlatego myslę, ze sobie poradzę. Zdaje sobie sprawę że nie bedzie łatwo, bo kierunek prowadzony jest na studiach medycznych, ale wychodzę z założenia że nie ma rzeczy niemożliwych. Druga opcja sa studia na kierunku skandynawistyka. Zawsze lubiłam uczyc sie języków obcych, w liceum nie sprawiały mi one problemów. Jednak czasem mam watpliwosci i zastanawiam sie czy nie wybrac kierunku bardziej przyszłosciowego po którym bede miała większe możliwosci pracy, jednak nie widze siebie na innych kierunkach studiow. Co o tym myslicie? Wybrac cos innego czy studiowac zgodnie ze swoimi zainteresowaniami? Ktory kierunek wydaje się wam bardziej atrakcyjny kosmetologia czy skandynawistyka? jake sa po nich perspektywy zawodowe? Sorry ze daje tutaj ten wątek, zamiast napisac post ale jestem nowa i całkowicie zielona:) Mam nadzieję że mi wybaczycie:D


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj wybrane przez Ciebie kierunki są tak różne, że w zasadzie bardzo trudno jest fajnie Coś poradzić. Dla mnie Skandynawistyka wydaje się być bardziej ciekawym wyborem, bo na pewno umożliwiającym rozwój i otwierającym przed Tobą ciekawe możliwości pracy: http://www.studia.net/filologia-skandynawska

Natomiast kosmetologia to studia czysto zawodowe, uczące konkretnych umiejętności. Kosmetologia cieszy się obecnie dużym powodzeniem, widać to nawet po liczbie szkół oferujących ten kierunek: http://www.studia.net/kosmetologia

Wybór jaki stoi przed Tobą to kierunek dość niszowy, który da Ci umiejętności dość specyficzne i którymi nie posługuje się zbyt duża grupa osób, co wpłynie na Twoją konkurencyjność na rynku pracy. Bądź kierunek popularny, ale bardzo przyszłościowy, bo napędzany przez media kanon piękna sprawia, że coraz więcej osób trafia do gabinetów kosmetycznych, gabinetów odnowy, czy spa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto kierować się pasją - jeśli jesteś w czymś dobra, poradzisz sobie w życiu. Kiedy ja zaczynałem studia, często słyszałem, że można pogodzić studiowanie "przyszłościowego" kierunku i realizowanie swoich zainteresowań, po godzinach, w weekendy. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że to wcale nie było takie proste, a w wielu przypadkach niemożliwe. Więc wielu moich znajomych rezygnowało z zainteresowań, byle by jakoś doprowadzić te studia do szczęśliwego końca, mając w myślach perspektywę dobrze płatnej pracy i wiem, jak bardzo się męczyli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej ja tez mam podobny problem:)

Obecnie stoję przed wazną decyzją jaka jest wybór kierunków studiów.  Mialam wiele pomysłow ale obecnie powaznie zastanawiam sie nad dwiema możliwosciami. I jest studiowanie kosmetologii. Mam zdolnosci manualne i jestem ambitna osobą, dlatego myslę, ze sobie poradzę. Zdaje sobie sprawę że nie bedzie łatwo, bo kierunek prowadzony jest na studiach medycznych, ale wychodzę z założenia że nie ma rzeczy niemożliwych. Druga opcja sa studia na kierunku skandynawistyka. Zawsze lubiłam uczyc sie języków obcych, w liceum nie sprawiały mi one problemów. Jednak czasem mam watpliwosci i zastanawiam sie czy nie wybrac kierunku bardziej przyszłosciowego po którym bede miała większe możliwosci pracy, jednak nie widze siebie na innych kierunkach studiow. Co o tym myslicie? Wybrac cos innego czy studiowac zgodnie ze swoimi zainteresowaniami? Ktory kierunek wydaje się wam bardziej atrakcyjny kosmetologia czy skandynawistyka? jake sa po nich perspektywy zawodowe? Sorry ze daje tutaj ten wątek, zamiast napisac post ale jestem nowa i całkowicie zielona:) Mam nadzieję że mi wybaczycie:D

 

Skandynawistyka wydaje się bardzo ciekawą propozycją oczywiście jeśli bierzesz pod uwagę możliwość pracy za granicą, ale i w Polsce jest wiele firm, które współpracują ze Szwecją, Norwegią, czy Finlandią, szczególnie na Pomorzu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.