Skocz do zawartości
nevermore

Już niedługo studia...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem w 3 LO. Planuję zdać Matematykę oraz Fizykę na minimum 90% (rozszerzone), dzięki czemu miałbym start na w sumie każdy kierunek studiów.

Cel - Warszawa.

 

Informatyka / Mechatronika / Automatyka i Robotyka / Elektronika, coś w ten deseń myślę. Nie mam jednak jeszcze jednej konkretnej wizjii.

 

1. Podstawowe pytanie - czy istnieje możliwość jednoczesnego studiowania na dwóch kierunkach całkowicie ZA DARMO?

Powiedzmy, że na UW Informatyka, zaś na PW Mechatronika.

2. Co wtedy z przepisywaniem ocen z tych samych przedmiotów? Pragnę zaznaczyć, iż wskazałem UW oraz PW - czy aby jedno z drugim nie koliduje? Nie widzę sensu w kilkakrotnym zaliczaniu tego samego...

Jeśli miałyby wystąpić wskazane przed chwilą problemy, zawsze mógłbym zdecydować się na jedną uczelnię - Politechnikę. Na niej walczyłbym i z np. Informatyką i z np. Mechatroniką.

3. Co z zajęciami? Muszę być na każdych? Zapewne plany lekcji będą się gryzły...

4. Załóżmy, że po roku "rzucam" jeden z kierunków i zostaję na drugim. Co z pieniążkami, będę płacił? Słyszałem coś o punktach ECTS, ale nie do końca to wszystko rozumiem...

 

Powiem krótko - chęć wyboru dwóch kierunków wiąże się z moim niezdecydowaniem. Gdybym mógł za darmo podjąć obydwa i po ewentualnie roku z któregoś zrezygnować, byłbym wręcz wniebowzięty. Oczywiście nie zakładam rezygnacji, wręcz przeciwnie, zrobię wszystko, byleby tylko się utrzymać (a może i jakieś stypendium).

 

Mówiłem oczywiście o darmowych, stacjonarnych studiach, no chyba, że polecicie coś innego, rozsądnego (np Mechatronika dzienna + Informatyka zaoczna).

 

Jestem laikiem, proszę o obszerne objaśnienie przytoczonych przeze mnie kwestii.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) tylko wówczas jeśli należysz do 10% najlepszych studentów na kierunku, 

 

2) Przepisywanie ocen między uczelniami jest bardzo mało prawdopodobne, nawet w ramach jednej uczelni możesz mieć z tym kłopot, istnieje taka możliwość w obrębie jednego Wydziału, przy czym indywidualną zgodę musi wyrazić prowadzący przedmiot. 

 

3) Musisz być tylko na wszystkich ćwiczeniach, laboratoriach, wykłady są dobrowolne. Zawsze jest kilka grup, więc jeśli powiesz prowadzącemu, że studiujesz dwa kierunki to powinien Cię przenieść, zawsze możesz starać się o IOS, czyli indywidualną organizację studiów, wtedy prowadzący ćwiczenia nie powinien robić problemów ze zmianą grupy, możesz się też starać o ITS - czyli indywidualny Tok studiów, wtedy nie musisz chodzić na wszystkie cwiczenia ale musisz je zaliczyć na dyżurach prowadzących, jednak z ITS jest trudno, ponieważ musisz mieć znaczący powód np. jakieś osiągnięcia naukowe, które wykluczają możliwość obecności na wszystkich zajęciach, pod tym względem z IOSem jest łatwiej. 

 

4) Pieniądze, które zapłaciłeś przepadają, punkty ECTS związane są z inną sytuacja np. jesteś na jednym kierunku po roku rzucasz ten kierunek i zaczynasz studia od nowa, za nowe studia za 1 rok będziesz musiał płacić, ponieważ ministerstwo opłaca nie Twoje studia, tylko daje Tobie limit punktów ECTS do wykorzystania i tak 1 rok studiów to 60 punktów ECTS, jeśli po roku zrezygnujesz Twoja pula zmniejsza się o 60 punktów ECTS, co wiąże się z tym, że na nowych studiach darmowych punktów Ci nie wystarczy i musisz płacić za ostatni rok studiów, mimo, że są stacjonarne. 

 

 

Wszystkie te kierunku są bardzo ciekawe, poczytaj trochę o nich na www.warszawa.studia.net/techniczne tam znajdziesz opis kierunków oraz uczelnie, które je proponują. Ja na Twoim miejscu pomyślałbym dobrze i wybrał jeden kierunek np. informatykę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lipa, a tak chciałem lecieć na dwa kierunki... Chyba, że byłbym w tych 10% najlepszych, o losie... Wtedy żadnych wyjść z domu ani nic, jakoś nie widzi mi się to.

Jeszcze pytanie - muszę być w tej "topce" na obu kierunkach, czy tylko na jednym? Dostałbym wtedy stypendium? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stype być dostał jak najbardziej, chyba tylko musisz być na tym, który jest Twoim drugim kierunkiem studiów. Pomysł masz ambitny, ale moim zdaniem bardziej wartościowe dla Ciebie byłoby wybrać 1 kierunek studiów i do tego robić jakieś praktyki, staże, zdobyć prace dorywczą najlepiej bliską kierunkowo, czyli np. Informatyka i praca związana z branżą, to dałoby Tobie dużą szanse na prace po studiach, co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tylko o to, że nie jestem do końca pewien studia.net/informatyka. Nie wiem, czy po roku nie zechcę zrezygnować. Nie wiem, na ile to się sprawdzi. Trochę przeraża mnie spędzenie życia przed komputerem...

Ponadto, jestem w Liceum na MAT-FIZIE. Informatyka na ten moment nie jest u mnie na zbyt wysokim poziomie, choć przez 4 miesiące wakacji mógłbym nieźle przerobić programowanie + trochę jakiejś teorii systemów, pobawić się na Linuxie etc.

Nie jestem na MAT-FIZ-INFIE, nie byłem w technikum informatycznym, to mnie lekko odstrasza - mogłem trochę stracić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że idąc na studia na kierunku informatyka bardziej potrzebna jest dobra studiuj matmę niż informatyka, dość szybko nauczysz się tego co potrzeba na studiach, ale pozostałe kierunki też są bardzo dobre, mechatronika, czy automatyka i robotyka to na pewno bardzo fajne studia i dają możliwość zatrudnienia przy dobrze przepracowanych studiach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.