Skocz do zawartości
konrad62640

Czy zmiana będzie mnie kosztować?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest to moja pierwsza wizyta na forum podyktowana moimi rozterkami na temat zmiany kierunku. Miło mi wszystkich poznać, a gdybym napisał nie tu gdzie trzeba, to proszę administatora o przeniesienie tematu.

 

Mam taki problem:

 

W tym roku zacząłem studia na kierunku X na uczelni Y. Ledwie je rozpocząłem, a już wiem, że nie chce ich dalej kontynuować. Nie są złe, ale to nie to. Chce je zmienić na kierunek A na uczelni B i mam pytanie czy zrobić to teraz gdy nawet jeszcze nie zaliczyłem pierwszego semestru, czy postarać się zaliczyć pierwszy rok i zmieniać potem. Przepisy się teraz pozmieniały odnośnie studiów na drugim kierunku i zmian, więc nie wiem kiedy będę narażony na koszty, a kiedy nie.

 

Proszę o szybkie odpowiedzi, bo zależy mi na czasie, a za czas mi poświęcony serdecznie dziękuję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc zmieniać?

 

Na studiach I stopnia masz zapas 30 punktów ECTS - czyli masz jeden semestr gratis. 

 

To są pokrewne kierunki? Przeniesienie się oznacza wskoczenie na II rok i nadrabianie różnic, czy rozpoczęcie studiów od nowa?

 

Jeśli od nowa: zapłacisz za jeden semestr (zakładając, że zaliczysz tu cały I rok); jeśli możesz się przenieść: to upewnij się, że różnice programowe są za max. 30 punktów. Jeśli chodzi o przeniesienie się teraz - raczej o tym zapomnij. Popatrz na regulamin uczelni, na którą chcesz iść - tam będą wymogi związane z tym, co trzeba zrobić, żeby móc się przenosić. Czasem to tylko ilość zaliczonych semestrów, ale niekiedy też średnia; a najważniejszą rzeczą będą pewnie ewentualne różnice programowe - raczej nikt nie pozwoli Ci się przenieść z pedagogiki na dietetykę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak Cegla piszę, jeśli uda CI się przenieść na inny kierunek z zaliczeniem pierwszego roku i różnic programowych to jesteś wygrany, jeśli jednak już teraz wiesz, że nie odbędzie się to w ramach jednej uczelni i podobnego kierunku, to warto pomyśleć nad rezygnacją teraz. 

Masz określoną liczbę punktów ECTS do darmowego wykorzystania, więc jeśli zmarnujesz te punkty na danym kierunku i zrezygnujesz to może być konieczność odpłatności np. za jeden semestr na nowym kierunku studiów.
(Punkty zaczynają się zliczać dopiero po zakończonym semestrze, średnio 30 punktów ze semestr, więc na rok 60 punktów)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają na myśli przeniesienie chodziło mi o zakończenie studiów na tym kierunku i rozpoczęcie drugich od początku(razem z tegorocznymi maturzystami). Na mój chłopski rozum to było, że nowe studia to znaczy wszystko od początku, ale jak widzę ucierpią na tym moje punkty, więc aby nie stracić żadnego z punktów powinienem zakończyć te studia zanim zaliczę semestr, bo wtedy czeka mnie opłata za nowo rozpoczęte studia-pierwszy semestr.

 

Dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii tak to właśnie wygląda, jednak ta opłata za punkty jest za semestr na który Ci ich nie wystarczyło, czyli za ostatni, a nie za pierwszy. 

Jest pewien zapas punktów o czym piszę Cegla - 30 punktów, więc jakbyś zaliczył 1 semestr na obecnych studiach to powinno Ci wystarczyć punktów, chociaż wcale nie musi być tak, że Twój pierwszy semestr na tych studiach to 30 ECTS, może być np. 40 a w drugim możesz mieć 20 i wtedy 10 punktów może Ci zabraknąć. 

 

Tak to właśnie wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wielkie dzięki za odpowiedź. Rozjaśniło mi to wystarczająco całą sytuację. Mam tylko pytanie czy wiecie kiedy powienienem złożyć papiery o zakończenie/przerwanie i czy muszę oddawać legitymację. W czasie rekrutacji zapłaciłem za tę legitymację i nie uważam, że powinienem ją oddać, poza tym obowiązuje do końca marca, więc chętnie bym jeszcze pokorzystał. W razie czego mogę powiedzieć, że tę legitymację zgubiłem.

 

Pozdrawiam i najlepszego z okazji świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z legitymacją jest tak, kiedy składasz rezygnację ze studiów drogą oficjalną, piszesz pismo i musisz zrobić "obiegówkę", czyli oddać dokument, że w niczym nie zalegasz np. z książkami w bibliotece i razem z tym powinieneś złożyć legitymację. Jednak możesz również złożyć pismo, że legitymacja jest zagubiona. Pismo możesz złożyć kiedy chcesz, jednak pamiętaj, że po sesji zabiorą Ci punkty z Twojej puli. 

 

 

P.S. Wesołych ŚWIĄT i powodzenia:) Obyś w nowym roku dostał się na wymarzony kierunek na wymarzonej uczelni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.