Skocz do zawartości
Michael_2146

Studia farmaceutyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, obecnie jestem w 3 kl technikum o profilu ekonomicznym,za 2 lata będę przystępował do egzaminu maturalnego,jednak nie wiąże swojej przyszłości z branżą ekonomiczną. Chciałbym dostać się na studia farmaceutyczne. Od razu proszę nie pisać,że to zły kierunek i tp.(już się dość o tym naczytałem:)),jest to przemyślana decyzja i farmacja jest moim marzeniem. Ale jest jedno ALE. Martwię się o maturę, ponieważ nie mam rozszerzonej Studia na kierunku biologia i chemii (miałem te przedmioty tylko w 1 klasie) , odpowiednio nie mam tej wiedzy co ma osoba po biol chem. Nie powiem,że nie lubię tych przedmiotów,podobała mi się Studia na kierunku chemia i lubiłem robić różne zadania( w 1 klasie technikum miałem pewną 4 za rok,ale myślę,że gdybym bardzie się postarał to chyba miałbym 5,podobna sytuacja z biologią). Więc moje pytanie,czy w moim przypadku da się przygotować porządnie do matury i dostać się na te studia i potem dobrze sobie radzić na nich,bo wiadomo że chemii na tych studiach jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zapoznać się z regulaminem forum. Co to jest za post wklejony z sieci? Proszę edytować treści przed ich publikacją, nie mówiąc o dodawaniu wielokrotnym wpisu. Naucz się proszę też, że jako gość nie zaczyna się wypowiedzi od Witam.

 

Odpowiadając na pytanie. Da się, na studiach maturę będziesz miał co semestr i tam też sam będziesz musiał się uczyć. 

Możesz wspomagać się korepetycjami. Czasu bardzo dużo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post nie jest wklejony z sieci,jest to moje pytanie zadane na innym forum ale na nim nie szybko odpowiadają a znalazłem ten forum i napisalem to samo pytanie tutaj,bo zauważylem,że tu szybko mogę dostać odpowiedź.

Jestem nowym użytkownikiem forum dlatego przez przypadek kilka razy wyslałem to samo zapytanie,przepraszam.

Co do przywitania - to zgadzam się za szybko poleciałem,przepraszam.

Dziękuję za odpowiedź.

Jeszcze mam kilka pytań dotyczące tematu: jeżeli zacznę przygotowywać się od przyszlych wakacji to zdążę?  I czy dam radę samodzielnie się przygotować do matury z tych przedmiotów czy lepiej np. chociażby 1-2 w tygodniu chodzić na korepetycję,żeby nauczyciel wytlumaczyl jakieś trudne tematy a resztę materiału ogarniać samodzielnie?

Dziękuję z góry za odpowiedź. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skopiowales tekst z innego forum. Nawet jesli to byl Twoh tekst to nalezy go przepuscic przez notatnik poniewaz zapisuje sie formatowanie tekstu. 

 

Lepiej jesli bedzie Cie ktos pilnowal i raz w tygodniu sprawdzal. 

1 rok powinien wystarczyc w zupelnosci ale to zalezy od Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2020 o 13:33, Michael_2146 napisał:

Więc moje pytanie,czy w moim przypadku da się przygotować porządnie do matury i dostać się na te studia i potem dobrze sobie radzić na nich,bo wiadomo że chemii na tych studiach jest dużo.

Farmacja wkracza na kolejne uniwerki medyczne pomimo spadającego zainteresowania. W sumie nic dziwnego, bo 5 lat nauki dla późniejszej pracy kasjera w aptece nie wydaje się kuszącą perspektywą. To sprawia, że obecne progi na farmację często są niższe od tych na położnictwo, fizjoterapię czy dietetykę. Dzięki temu nie musisz aż tak dobrze zdać matury, czyli Twoje szanse rosną nawet przy brakach z rozszerzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2020 o 15:27, Gutek napisał:

To sprawia, że obecne progi na farmację często są niższe od tych na położnictwo, fizjoterapię czy dietetykę

Dzięki za odpowiedź. Właśnie też to zauważyłem, że z roku na rok progi są coraz niższe. Naprawdę nie rozumiem dlaczego jest taka sytuacja z mgr farmacji w Polsce. Orientuje się ktoś ile da się teraz zarobić w farmacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michael_2146 napisał:

Naprawdę nie rozumiem dlaczego jest taka sytuacja z mgr farmacji w Polsce.

Odpowiedź jest bardzo prosta - magistrowi farmacji brakuje kompetencji, które mógłby zaoferować potencjalnemu pracodawcy. W konsekwencji najczęściej pozostaje praca w aptece, którą istnieje zresztą nie ze względu na jakieś super kwalifikacje magistra (do wiedzy ulotkowej de facto nie potrzeba studiów), lecz wymagania konkretnej ustawy. Gdyby prawo zostało zliberalizowane, technicy (także produkowani w hurtowych ilościach) wygryźliby magistrów i w ten sposób padłby ostatni bastion w miarę pewnej pracy.

16 minut temu, Michael_2146 napisał:

Orientuje się ktoś ile da się teraz zarobić w farmacji? 

Takie informacje bez problemu znajdziesz przez wyszukiwarkę. Tendencja może nie być zbyt korzysta również dlatego, że handel OTC i pozostałymi środkami bez recepty przenosi się do Internetu i liczba aptek stacjonarnych maleje z roku na rok. Poza tym warto pamiętać, że ostatni semestr farmacji to obowiązkowy staż, który w przeciwieństwie do lekarskiego nie wiąże się z żadnym obligatoryjnym wynagrodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Teraz już trochę zwątpiłem czy warto iść w tym kierunku,bo wątpię, że sytuacja w najbliższym czasie się zmieni. Myślałem wcześniej nad stomatologią,jednak trochę przeraża mnie ten zakres odpowiedzialności jaki ma dentysta w swojej pracy. Nie wiem czy sobie poradziłbym,trzeba być dobrym manualnie ale jestem tego zdania,że wszystko da się wyćwiczyć na studiach (auto też uczymy się prowadzić od 0,trochę praktyki i w końcu się udaje).

A jak Ty uważasz,da się wyćwiczyć wszystko na studiach czy jednak trzeba mieć predyspozycje do pracy jako dentysta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michael_2146, biorąc pod uwagę, że mamy ogromną ilość fatalnych dentystów (i ogólnie lekarzy) i włos im z głowy nie spada, to wszystko zdaje się być możliwe. Predyspozycje przydają się w prawie każdej pracy, ale doświadczenie jest bezcenne. Z drugiej strony stomatologia też daje pewien wybór - nie musisz być potem "zwykłym dentystą", możesz kształcić się na chirurga szczękowego, ortodontę itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gutek napisał:

@Michael_2146, biorąc pod uwagę, że mamy ogromną ilość fatalnych dentystów (i ogólnie lekarzy)

No właśnie nie chciałabym być fatalnym specjalistą w jakiejkolwiek branży,a tym bardziej w medycynie będąc czy to dentystą czy farmaceutą. Przeczytałem na stronie "matura na 6" wypowiedzi farmaceutów o ich pracy. I wywnioskowałem,że jedni narzekają,że są małe płace itd. inni lecz na odwrót,że jest całkiem nieźle i,że absolwenci z innych branż mają czasami dużo gorzej. I teraz już nie wiem. Wiadomo,że zawsze jest lepiej gdzie nas nie ma,ale również jeżeli naprawdę jest to zawód bez przyszłości to nie chcę zmarnować te 5,5 lat. Uważasz ,że coś się zmieni w najbliższym czasie? Czy najlepszym rozwiązaniem będzie emigracja za granicę po skończeniu farmacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michael_2146, oczywiście, że niektórzy mają gorzej. Farmacja mimo wszystko jest dużo lepszym wyborem od np. biotechnologii czy chemii. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że mgr farmacji nie ma żadnych rynkowych kwalifikacji oprócz wymaganego ustawą papierka. I tutaj pojawia się pytanie - czy wg Ciebie opłaca się iść na dosyć wymagające studia, by potem wylądować w aptece? Musisz samodzielnie podjąć decyzję. Jednym odpowiada to i nie narzekają na stojącą pracę, tym bardziej będąc np. z małego miasteczka. Inni są rozczarowani brakiem możliwości rozwoju i tym, że wiele osób po dużo lżejszych studiach pnie się w górę, kiedy oni wciąż stoją za ladą. Za granicą również nie oczekuj cudów - zawsze to lekarz wybiera leki, a farmaceuta jedynie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gutek napisał:

@Michael_2146, I tutaj pojawia się pytanie - czy wg Ciebie opłaca się iść na dosyć wymagające studia, by potem wylądować w aptece?

Oczywiście,że się nie opłaca. Wtedy raczej bardziej opłacalnie będzie ukończyć szkołę policealną i zdobyć tytuł technika farmaceutycznego. Raczej będę bardziej się przyglądał się do lekarsko-dentystycznego. Ale jeżeli patrzeć pod względem finansowym to dentyści też nie zarabiają jakichś dużych pieniędzy jeżeli pracują u kogoś no a, żeby otworzyć własny gabinet,to trzeba mieć trochę kasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Michael_2146 napisał:

Ale jeżeli patrzeć pod względem finansowym to dentyści też nie zarabiają jakichś dużych pieniędzy jeżeli pracują u kogoś

Taki urok pracy w sektorze prywatnym, jeśli nie jest się rozchwytywanym. Dentyści na ogół pracują w podmiotach, z którymi państwo lub samorząd nie mają nic wspólnego. Oznacza to również tyle, że zrobienie przed kamerami TV szopki pt. "przymieramy głodem" nie wchodzi w rachubę. W tym przypadku większą kasę trzeba wywalczyć samodzielnie, to samo dotyczy też pracy w aptekach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gutek napisał:

W tym przypadku większą kasę trzeba wywalczyć samodzielnie, to samo dotyczy też pracy w aptekach.

Właśnie wg mnie to jest jeden z problemów dlaczego w aptece farmaceuta dostaje mało. Bo ludzie sami siebie sprzedają za takie śmieszne pieniądze a potem narzekają,że malo dostają i,że farmaceuta to taki słaby zawód. A możliwości naprawdę jest sporo po farmacji,np. przemysł farmaceutyczny,no ale wg mnie samego dyplomu nie wystarczy, trzeba wyrożniać się czymś (zresztą jak w każdej pracy) chociażby znajomością języków obcych,jakieś dodatkowe wyksztalcenie i tp. Wtedy są możliwości naprawdę niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michael_2146 napisał:

Bo ludzie sami siebie sprzedają za takie śmieszne pieniądze

Racja. Chociaż z drugiej strony nie mają wielkiego wyboru, a nie każdy może pozwolić sobie na bojkot pracy za oferowaną kasę.

10 minut temu, Michael_2146 napisał:

przemysł farmaceutyczny

No właśnie problem w tym, że... nie. Farmacja nie odbiega w żaden sposób od pozostałej chemii (czystość, kosmetyka, budowlanka, nawozy, paliwa i płyny eksploatacyjne), która jest w ogromnym stopniu zautomatyzowana i nie potrzebuje armii farmaceutów, chemików i pokrewnych. Żeby nie być gołosłownym - wejdź sobie na stronę dowolnego koncernu farmaceutycznego. Zdecydowana większość ofert biurowych będzie dla handlowców, księgowych i informatyków, a produkcyjnych dla elektryków i automatyków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
    • Hugo Boss Energise z pewnością można opisać jako energetyczne i pobudzające – takie jak nadchodząca pora roku. Zapach jest trwały i silny, utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a na odzieży nawet do kilku dni. Stanowi połączenie drzewa cytrusowego, mandarynki, kardamonu i kolendry.
    • Witajcie,  ostatnio rozważam studiowanie dietetyki na mgr bo Polskie Towarzystwo Dietetyków składa ustawę o regulacji zawodu dietetyka jako medycznego więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości osoby po dietetyce otrzymają Prawo Wykonywania Zawodu więc automatycznie będą miału uregulowaną pensję i pozycję z własnym samorządem jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.  Osobiście interesuje się dietetyką i rozważam robienie studiów magisterskich niestacjonarnie, tylko mam wątpliwości, czy to ma sens skoro ciągle słyszy się, że perspektywy nie są dobre ponieważ bardzo dużo absolwentów dietetyki jest obecnych na rynku pracy przez co wysoka konkurencja jest.  Mam też opcję wyjazdu za granicę i chętnie z niej skorzystałbym tylko waham się, ponieważ nie wiem, czy całe życie chciałbym mieszkać w innym kraju i dlatego rozważam tą dietetykę jako taką alternatywę, gdy za kilka lat chciałbym wrócić i wiem, że gdy ten kierunek zostanie uregulowany to raczej już nie będzie szansy na robienie magisterski bez licencjata z tego kierunku a nawet może stać się 5-letnia.  Co o tym sądzicie, czy według Was warto inwestować kolejne 2 lata czy lepiej postawić wszystko na 1 kartę i wyjechać?  
    • Holandia, kraj tulipanów, malowniczych kanałów i rowerów, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Europy. Dla wielu z nas marzenie o zwiedzeniu Amsterdamu czy urokliwych wiosek jest jak spełnienie marzeń. Jeśli również masz tę wyjątkową okazję, zastanawiasz się pewnie nad wyborem środka transportu.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.