Skocz do zawartości
rook96

AiR lub MiBM

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :). Mam do was pytanko co do kierunku.
Ja jestem osoba, ktora interesuje sie mechanika, elektryka i automatyka (hydraulika, napedy, pneumatyka, sterowania PLC). Ogolnie w tym roku koncze technika mechatroniki (kierunku, w ktore dalej nie chce isc bo za duzo smieci a nic konkretnego :P). Myslalem tez wczesniej o elektrotechnice, ale podobno jeden z najtrudniejszych kierunkow na calej politechnice, a ja az takim orzelkiem to niestety nie jestem :)

Co wedlug was byloby lepsze i ciekawsze dla mnie? Oraz jestem ciekaw czy ktos wie, czym sie dokladnie rozni AiR na MT i AEI na Politechnice Slaskiej i ktory by bardziej do mnie pasowal :). Najbardziej chcialbym pracowac jako elektryk lub serwis, utrzymanie ruchu a gdzies dalej konstrukcje czy programowania. Ogolnie najbardziej lubuje sie w naprawianiu i budowaniu :D

Bardzo dziekuje za jakiekolwiek opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AiR na MT? Co konkretnie masz na myśli AiRbto samodzielny kierunek.

AEI to Wydział o kierunku nie slyszalem

AiR i MiBM to podobne kierunki różnią sie troche podejściem i niczym więcej. Oba kierunki dają identyczne możliwości zatrudnienia. Na automatyce i Robotyce jest bardziej podejdcie elektronicznoinformatyczne na MiBM to podejście jest bardziej mechaniczne wiec z tego co piszesz bardziej by Cinpasowalo AiR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka i Robotyka sa na dwoch wydzialach politechniki slaskiej, na MT - mechaniczno technologicznym i na AEI - automatyki, elektroniki i studia.net/informatyka :D. I chodzi mi, na ktorym wydziale jak jest albo raczej, ktore bylby ciekawszy pod wzgledem pracy i pasowalby bardziej do moich zainteresowan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wydaje mi sie, ze jest jednak roznica lekka. Jak ogladalem te cale "sylabusy" na studia i stopnia, to wygladaja dosyc roznie na obu wydzialach. MT ma np bardzo duzo mechaniki, wytrzymalosci materialow,obrobka cieplna i powierzchniowa, obrobka ubytkowa i technologia maszyn, spawalnictwo, podstawy nauki o materialach, maszynoznawstwo i maszyny technologiczne, podstawy konstrukcji maszyn, cad/cam.. I to takie ogolne bo jest duzo wiecej takich pod mechanike, a znowu na AEI sa tylko naprawde podstawy mechaniki a poza tym co nie ma w sylabusie z MT jest duzo sterowan - Sterowania i sieci przemyslowe, metody sztucznej inteligencji, dynamika ukladow, dynamika procesow, elektroniczne uklady analogowe, programowanie obiektowe, przetwarzanie obrazow cyfrowych, symulacja ukladow sterowania, systemy mikroprocesorowe, systemy operacyjne, techniki cyfrowa, zautomatyzowane systemy wytwarzania. 

Ogolnie bylem tez na targach jakichs tam... Sam absolwent AEI twierdzil, ze roznica jest dosc spora miedzy wydzialami, ale jakos wtedy nie wpadlem na ten genialny plan, zeby dopytac o roznice i spytac kogos z dzialu MT :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma aż takich roznic. Ale sam sobie odpowiedziales co się różni. Kiedys bylo tak, ze kierunki o tej samej nazwie nawet na różnych wydzialach musialy miec wszystkie przedmioty takie same. Teraz z wejściem KRK kierunki mogą się od siebie roznic. Wlasciwie mogą sie zmieniać co roku dlatego trudno określić roznice programowe.

Warto co roku patrzeć na sylabusy i je porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg Ciebie, ktory z tych mechatronikow bardziej by pasowal pod prace jako utrzymanie ruchu/serwis i temu pochodne? Ten od sterowania czy mechaniki? Ogolnie moim zdaniem ten od mechaniki xD, ale czytalem tez opinie, ze tylko ten od sterowania i systemow jest faktycznie przyszlociowym kierunkiem  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja bym wolal elektryczne, mozliwe, ze zle to ujalem :D. Swego czasu mialem praktyke jako elektryk w przemysle ciezkim i powiem szczerze, ze bardzo mnie to urzeklo :). Ale mowie z gory, ze nie jest to wymogiem :). Jednak co ciekawe wszyscy mi mowia, zebym najepiej poszedl na mechanike i budowe maszyn, poniewaz juz po inzynierze dostaje sie czesto oferty pracy, zeby pracowac nawet w trakcie studiow, ale dla mnie powiem szczerze to troche niepojete, ze az na tylu konstruktorow by bylo zapotrzebowanie xD. A ogolnie skoro masz upodobania w mechanice, to raczej bedziesz mi potrafil powiedziec, czy bo MiBM mozna spokojnie robic na utrzymaniu ruchu i pochodnych? Czy to raczej jest jednak kierunek sprecyzowany na konstruowanie ? (abstrachujac oczywiscie od faktycznych umiejetnosci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinienes sie kierowac tym co Cie interesuje, czyli wybrac profil elektroniczny, ponieważ inaczej bedziesz zawiedzony. Takich osób jest bardzo dużo i co wtedy? Zmiana studiów?

Jestem humanista, mechanika to moje niespelnione marzenie.

Utrzymanie ruchu to na kierunku Transport.

Automatyka czy mechanika to kierunki bliższe konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie nie mowie, ze sie nie interesuje tym :D. Robilem na autocadzie co bylo w sumie spoko, mialem tego 4 godziny pod rzad i mijalo mi to tak szybko, ze nie zdazylem nawet zuwazyc kiedy trzeba bylo konczyc xD, wiec nie mowie, ze taka praca bylaby dla mnie zla :), ale problem w tym, ze nie mam kompletnie pojecia czy potrzeba w ogole kogos jako konstuktor teraz czy to juz wymierajacy zawod jest ;) (albo nie tyle wymierajacy co raczej objete sa juz wszystkie stanowiska i jest malo mozliwosci rozwoju w tym).  Co do programowania PLC, czyli sterowan itd to nawet bardzo to lubie :D, zreszta samo to, ze znam 3 jezyki sterowania (LD,FBD,SFC) pozwala mi powiedziec, ze faktycznie mnie to interesuje, ale malo gdzie sie programuje sterowniki teraz, poniewaz nie potrzeba az tylu programistow :c. Ahh bede musial to jeszcze wszystko przemyslec xD, w koncu to bedzie potem na cale zycie :). W sumie tak czy tak studia robie bardziej dla poglebienia wiedzy (zeby moc komus potem powiedziec, ze sie myli xD), niz dla papierka, wiec dlatego trudniej mi wybrac, bo wszystki z dziedziny mechatroniki (elektryka, elektronika, automatyka, napedy, sterowania, sterowniki, mechanika) mnie interesuje i bardzo dobrze mi sie z tym pracuje xD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bedziesz mial po tym zatrudnienie to zależy od Ciebie. Jesli sie przyłożysz do studiów. Zrobisz dodatkowe kursy pójdziesz na staż a w wakacje bedziesz staram się pracować to z praca nie będziesz miec problemów i tego się trzymaj. Praca po tych studiach jest, wsystko zalezy od Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to czy bede pracowal w wakacje to spokojnie nie trzeba sie martwic, bo zawsze pracuje, przeciez "kasa musi sie zgadzac" nie xD? Ok, naprawde wielkie Ci dzieki za to, ze mi pomogles w ustaleniu co i jak :D. Co prawda mam jeszcze czas, ale kurcze jakos latwiej sie wszystko robi, jak ma sie juz z gory zalozone co by sie chcialo robic  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie pytanko. Gdybym wzial MiBM na AGH, duzo trudniej jest tam zdac? Prawda jest taka, ze nie naleze do imprezowych osob, a to sa tematy w gruncie rzeczy, o ktorych lubie czytac. Problemem bylyby tylko dojazdy, ale o zgrozo do Gliwic mam okolo 34km (jedzie 1h 40min) to krakowa cos w okolicach 89 (a jedzie 1h), co tez w sumie wiaze sie z wieksza cena za dojazdy. I jeszcze jedno pytanko, wiecie moze czy sa dofinansowania od uczelni jezeli ktos z tak daleka dojezdza xD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolalbym sie dowiedziec wczesniej, wiec musze chyba podzwonic czy cus xD, bo koszt 500 bez tam paru zlotych na miesiac za same dojazdy do kupa kasy jednak xD, praktycznie tyle co akademik + troche na jedzenie :P. A w ogole jest mozliwosc tez w razie czego zrobic tak, ze w gliwicach zrobic inzyniera a potem magistra na tym samym kierunku w krakowie, czy to sie jakies roznice zdaje wtedy? Ogolnie tez slyszlalem, ze na AGH trudniej sie dostac, ale latwiej zdac, poniewaz na PŚ nie liczy sie tyle wiedza, co mozliwosc sciagniecia z uczniow "dofinansowania uczelni" na warunkach i egzaminach  :angry:  i w sumie wiekszosc osob, ktore maja porownanie np Politechnika Slaska a Uniwersytet Jagielonski (ten sam kierunek), twierdza, ze na uniwersytecie jest duzo prosciej, bo jasno wiesz co trzeba zrobic i jak umiesz to zdajesz, a nie, ze probuja uwalac kazdego :P. Wiec troche sie przestawilem z tych gliwic po tych dosc wielu opiniach  :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.