Skocz do zawartości
Mon

Wybór kierunku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowa na forum i mam nadzieje, ze pisze post w dobrym miejscu. Licze, ze znajdę tu pomoc bo niestety nie mam kogo zapytać o dręczące mnie ostatnio pytania. Jestem w drugiej klasie liceum na kierunku mat-fiz-ang. Niedawno zaczęłam zastanawiać sie nad kierunkiem studiów i stwierdziłam, ze moim marzeniem jest kryminalistyka/kryminologia. Mówi sie, ze nalezy robic w zyciu to co sie kocha, a ja sadze ze to wlasnie te kierunki interesują mnie najbardziej. Problem pojawia sie kiedy czytam wypowiedzi na ich temat i widze na jakim profilu klasy jestem. Z tego co zdążyłam wywnioskować to kryminalistyka dotyczy w dużej mierze chemii a kryminologia psychologii. Dodatkowo mówi sie, ze w Polsce nie ma żadnego zapotrzebowania na kryminologów. Czy uważacie ze kierunek na jakim jestem przygotuje mnie w jakimkolwiek stopniu na takie studia? Czy jako ze nie nadaje sie do studiowania chemii całkowicie odpadam z kryminalistyki? Czy moze te kierunki sa o wiele szersze a wybór nie jest tak oczywisty. Bardzo prosze o szczere odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, co do studiowania z pasja to masz w 100% racje. Wybierając studia trzeba sie kierować własnymi zainteresowaniami, inaczej po 2 latach studiów możemy dojść, że to nie to i od nowa szukac studiów.

Co do kierunku to dobrze by bylo jakbyś chemie podciagnela. Moze przez korepetycje? Wiadomo, ze ta Studia na kierunku chemia nie bedzie tak wymagajaca jak na studiach chemicznych ale podstawy trzeba znac. Czy Twój profil w liceum jest dobry? Profile w LO nie są aż tak ważne. Można byc na Twoim profilu a maturę zdawać z historii. To matura determinuje to gdzie możemy studiować a do matury możesz przygotowywać sie sama na różnych profilach. Wszystko zalezy od Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie czytałam ze zeby zdawać na jeden z tych kierunków wystarczy j.polski, angielski i np. matematyka i fizyka. Ale jak rozumiem chemii nie uniknę. Czyli powinnam zdawać chemię chociażby na podstawie? Czy jeszcze jakiś inny przedmiot? A jak z wyborem pomiędzy kryminologia a kryminalistyka? Czym powinnam sie kierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemii nie musisz zdawać w podstawie ale musisz sobie z nią dobrze radzić. Chyba chcesz uniknąć odpadnięcie po 1 semestrze. Różnica między kryminologią a kryminalistyką jest znaczna. Jeśli chcesz badać sprawy z psychologicznego punktu widzenia, z teoretycznego to wybierz kryminologię. Kryminalistyka to właśnie ta Studia na kierunku chemia, czy laboratoryjne badanie przypadków kryminalistycznych. Wydaje się dużo ciekawsze i o większych możliwościach zatrudnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy myslałaś już nad konkretnymi uczelniami? Dobrze by było gdybyś sprawdziła sobie progrma studiów i porównała przedmioty na obu kierunkach. Będziesz mieć wtedy czarno na biały co podczas studiów będzie Ci najbardziej potrzebne. 

Pomysł z korepetycjami czy kursem przygotowującym do matury z chemi jest całkiem dobry, nawet gdybyś tej chemii w ogóle na maturze nie zdawała, to wiedza i tak Ci zostanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam ze boje sie chemii ale oba kierunki mnie bardzo interesują. Jednocześnie zawsze lepiej szły mi nauki ścisłe wiec rozsądniej byłoby chyba kierować sie na kryminalistykę. Tu tez w sumie mam problem - nie wiem czy lepiej isc na studia I stopnia poza miastem w którym mieszkam (Warszawa) czy moze raczej pójść na UW i potem na studia podyplomowe na ten konkretny kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto wybrać studia w innym mieście na którym realizowane są takie kierunku. Wiem, że ciekawą ofertę ma Trójmiasto. Samo centrum studenckie w Trójmiescie jest bardzo fajne a do tego prowadzą kierunek, który CI odpowiada.

Na uczelnie prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Gdyni prowadzą specjalność kryminalistyka i kryminologia. Choć sam jestem zdania, że specjalnościami nie powinniśmy się kierować to akurat oni bardzo rozwijają ten profil i się nim chwalą:

http://www.studia.net/uczelnie-studia/5726-wyzsza-szkola-administracji-i-biznesu-im-e-kwiatkowskiego-w-gdyni

 

Na Uniwersytecie Gdański​m prowadzona jest kryminologia. Prowadzi to wydział prawa ale właśnie we współpracy z Wydziałem Studia na kierunku biologia, który prowadzi laboratoria i doświadczenie. Jest to kierunek, który mimo, że nazywa się kryminologia to profil ma kryminalistyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem byłoby lepiej ale nie moge z cała pewnością stwierdzić, ze wyjazd za studiami jest w 100% mozliwy. Chociaz go nie wykluczam. Oczywiście wyjazd w obrębie kraju. Dlatego szukam jeszcze rozwiązań na miejscu. Czyli zeby isc na studia podyplomowe na kryminalistykę najlepiej studiować biotechnologie? Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam jeszcze uwzględniając opcje studiowania w Szczytnie w wyższej szkole policyjnej - tam tez jest kierunek kryminologia. Szczerze mówiac nie do końca zdaje sobie sprawe czym w praktyce różniłaby sie praca w policji (przyjmijmy ze jestem zdecydowana na taka wlasnie prace) po studiach w Gdyni (kryminologia i kryminalistyka - przy czym bardziej interesująca zdaje sie ta druga) oraz po studiowaniu kryminologii w typowo policyjnej szkole. Ma to jakiś wpływ na późniejsze staranie sie o prace? Czy moze któreś bardziej mnie na nią przygotuje? Wie ktoś moze co konkretnie po takich studiach (roznica miedzy kryminologia a kryminologia z kryminalistyka) mozna robic? Wiem, ze moja wiedza jest dość znikoma ale nie mam pojęcia skad moge sie czegoś na ten temat dowiedzieć.. Czy jest różnica czy będę studiowała kryminologie w szkole policyjnej zamiast na zwykłej uczelni przy poźniejszym szukaniu pracy? Czytając opinie wystraszyłam sie - podobno po takim kierunku pracy nie znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy wybierzesz kryminologię, która da CI wykształcenie społeczne, czy kryminalistykę, która da Ci wykształcenie medyczne. Po kryminologii trudno o pracę, najlepiej wtedy dostać się do policji i do administracji policyjnej, ale tam też trzeba się dostać. To wykształcenie zdobędziesz po WSAIB w Gdyni lub po UG, jednak po UG zaletą jest to, że kierunek współpracuje z Wydziałem Studia na kierunku biologia więc już jakieś laboratoria są, ale nie jest ich wiele.

 

Po kryminalistyce lub też analityce medycznej czy biotechnologii i po studium podyplomowym z kryminalistyki możesz pracować w laboratoriach i takie wykształcenie powinno dać pracę.

 

Odnośnie studiów w Szczytnie, jak sama widzisz kryminologia jest proponowana na wydziale administracji i jest to kryminologia ta społeczna. Po niej musisz dostać się normalnie do policji, może będzie CI trochę łatwiej na egzaminie teoretycznym. Następnie musisz szukać przydziału w dziale kryminalistycznym.

W tej chwili ta szkoła nie oferuje studiów oficerskich dla cywilów. Żeby iść na studia oficerskie najpierw należy dostać się do policji a później zostać wysłanym na studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak wolisz iść w studia społeczne aniżeli biomedyczne?

 

Jeśli tak to trochę lepiej iść do Szczytna, tylko życie studenckie nijakie, bo co w tym Szczytnie można robić? Pojedz sobie na targi edukacyjne w marcu do Gdańska i porozmawiaj sobie we WSAIBie o tych studiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie biomedycznych ze względu na ciężka chemię - nie mam pamięci wzrokowej i uczenie sie chemii przychodzi mi z trudnością. Praca labolatoryjna, choćby nie wiem jak ciekawa, wiąże sie przecież wlasnie przede wszystkim z Studia na kierunku chemia. Rozrysowywanie wzorów, takie tam, no nie jest mi łatwo sie tego uczyć kiedy tego "nie słyszę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
    • Hugo Boss Energise z pewnością można opisać jako energetyczne i pobudzające – takie jak nadchodząca pora roku. Zapach jest trwały i silny, utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a na odzieży nawet do kilku dni. Stanowi połączenie drzewa cytrusowego, mandarynki, kardamonu i kolendry.
    • Witajcie,  ostatnio rozważam studiowanie dietetyki na mgr bo Polskie Towarzystwo Dietetyków składa ustawę o regulacji zawodu dietetyka jako medycznego więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości osoby po dietetyce otrzymają Prawo Wykonywania Zawodu więc automatycznie będą miału uregulowaną pensję i pozycję z własnym samorządem jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.  Osobiście interesuje się dietetyką i rozważam robienie studiów magisterskich niestacjonarnie, tylko mam wątpliwości, czy to ma sens skoro ciągle słyszy się, że perspektywy nie są dobre ponieważ bardzo dużo absolwentów dietetyki jest obecnych na rynku pracy przez co wysoka konkurencja jest.  Mam też opcję wyjazdu za granicę i chętnie z niej skorzystałbym tylko waham się, ponieważ nie wiem, czy całe życie chciałbym mieszkać w innym kraju i dlatego rozważam tą dietetykę jako taką alternatywę, gdy za kilka lat chciałbym wrócić i wiem, że gdy ten kierunek zostanie uregulowany to raczej już nie będzie szansy na robienie magisterski bez licencjata z tego kierunku a nawet może stać się 5-letnia.  Co o tym sądzicie, czy według Was warto inwestować kolejne 2 lata czy lepiej postawić wszystko na 1 kartę i wyjechać?  
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.