Skocz do zawartości
ThomSooN

Informatyka - Jaka specjalność?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przychodzę do was z problemem.

Jestem po technikum informatycznym.

Wybieram się w tym roku na studia informatyczne i mam do wyboru 2 politechniki:

Politechnika Świętokrzyska oraz Politechnika Częstochowska.

 

Pierwsze pytanie, którą polecacie bardziej? :)

 

Następnie.. Ogólnie rzecz biorąc, myślę ,że ogarniam mniej więcej wszystko z zakresu studia.net/informatyka..

Lecz mam problem ze specjalnościami..

Wydaje mi się że chciałbym w przyszłości zostać programistą.. wypadałoby więc wybrać specjalizacje z tym związaną.

 

P. świętokrzyska oferuje 2 specjalności:

 

Specjalność systemy informacyjne przygotowuje absolwentów w zakresie podstawowych zagadnień informatyki. Absolwent zna organizację i architekturę współczesnych systemów komputerowych, systemy operacyjne, sieci komputerowe oraz bazy danych. Posiada umiejętność programowania komputerów oraz projektowania systemów informacyjnych. Ma także podstawową wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej oraz systemów multimedialnych. Absolwent zna zasady inżynierii oprogramowania i jest przygotowany do pracy w firmach i zespołach programistycznych zajmujących się projektowaniem, wdrażaniem i eksploatacją systemów informacyjnych. Posiada również wiedzę z zakresu technologii internetowych w stopniu umożliwiającym projektowanie i zarządzanie sieciowymi systemami informacyjnymi. Absolwent ma wystarczającą wiedzę i umiejętności do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Specjalność grafika komputerowa przygotowuje absolwentów w zakresie programowania w nowoczesnych językach programowania. Absolwent posiada wiedzę o systemach operacyjnych, zna zasady budowy systemów komputerowych, podstawy baz danych, sieci komputerowych i zasady inżynierii oprogramowania. Oprócz wiedzy o zaawansowanych technikach programowania grafiki komputerowej oraz systemach multimedialnych, posiada także wiedzę o zasadach kompozycji obrazów, podstawowe informacje o formie plastycznej i z zakresu historii sztuki. Zna zagadnienia przetwarzania obrazów oraz podstawy obsługi programów komputerowych dla grafiki rastrowej, 3D i wektorowej.

 

 

Dlaczego programowanie w językach programowania jest w specjalności grafiki komputerowej? :>

 

Natomiast P. częstochowska ma :

 

 

Specjalności:

  • sieci komputerowe
    (stacjonarne I stopnia, niestacjonarne I stopnia)
  • inżynieria oprogramowania
    (stacjonarne I i II stopnia,
    niestacjonarne I i II stopnia)
  • programowanie aplikacji internetowych
    (stacjonarne I stopnia, niestacjonarne I stopnia)
  • informatyka finansowa
    (stacjonarne II stopnia,
    niestacjonarne II stopnia, 4-semestralna)
  • informatyka finansowa
    (stacjonarne II stopnia, 3-semestralna)
  • sieciowe technologie informacyjne
    (stacjonarne II stopnia, niestacjonarne II stopnia)
  • aplikacje biznesowe i bazy danych
    (stacjonarne II stopnia, niestacjonarne II stopnia)
  • zintegrowane systemy zarządzania i analizy danych
    (stacjonarne II stopnia, niestacjonarne II stopnia)
  • techniki wizualizacji i modelowania grafiki
    (stacjonarne II stopnia)

 

A tutaj języki programowania to raczej można znaleźć na inżynierii oprogramowania ;)

 

Osobiście wolałbym iść do kielc, ze względu na znajomych..

Aczkolwiek nie to jest dla mnie najważniejsze ;)

 

Oczywiście nie muszę iść na programowanie, może polecicie jakąś inny ciekawy kierunek? :)

Czekam na odpowiedzi, Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wybór uczelni, to zawsze wybieraj wg własnych preferencji. Z tego co piszesz to Kielce Ci bardziej odpowiadają, więc idź do Kielc. Nie kieruj się żadnymi rankingami, szczególnie wybierając między Kielcami a Częstochową. 

Najważniejsze jest to żebyś czuł się tam dobrze. 

 

Co do wyboru specjalności, to jest to sprawa drugorzędna, ponieważ specjalność nie musi być utworzona lub często specjalności różnią się od siebie niuansami.

I tak na dyplomie najważniejszy jest kierunek, a jeśli chcesz się w czymś wyspecjalizować wybierz to dopiero na studiach II stopnia czyli mgr. 

Do tego masz szeroką paletę studiów podyplomowych, na których zdobędziesz fach, wiec wybór specjalności też uwzględniaj od własnych preferencji i tego w czym będziesz się czuł lepiej. 

 

Na kierunki informatyka bez względu na specjalność będziesz miał głównie informatykę + kilka przedmiotów ze specjalizacji, to wszystko. Dlatego możesz na grafice znaleźć programowanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niuanse specjalizacyjne zawsze można wychwycić w planach zajęć:

 

http://www.tu.kielce.pl/wydzial-elektrotechniki-automatyki-i-informatyki/katalog-ects/informatyka/stacjonarne-i-stopnia/#SemS5

http://wimii.pcz.pl/pl/informatyka

 

Taki już uczelnie mają przywilej, że nazywają wszystko, jak chcą :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.