Skocz do zawartości
Saren Arterius

Wybór kierunku dla człowieka renesansu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam ogromny problem z wyborem swojego kierunku studiów. Jestem tegorocznym maturzystą i pochodzę z pewnego małego miasteczka przy granicy z Rosją. Pomimo iż moje liceum nigdy nie cieszyło się uznaniem, ani nie odznaczało się większym poziomem, matura poszła mi bardzo dobrze, zwłaszcza matematyka rozszerzona, informatyka, angielski rozszerzony i fizyka, więc o wyniki matury się nie boję.

Już od małego interesowałem się ogólne pojętą techniką, a moimi ulubionymi przedmiotami w szkole były matematyka, fizyka, informatyka i biologia (której z powodu braku czasu nie zdawałem na maturze). Ukończyłem profil matematyczno-fizyczno-informatyczny z wysokimi wynikami.

 

Co do wyboru miasta i uczelni w której będę studiować nadal mam mętlik w głowie. Z powodów logistyczno-finansowych pod uwagę biorę jedynie trzy miasta:

-Białystok -teoretycznie najlepsza dla mnie opcja; mnóstwo rodziny wokół, blisko do domu i tanie mieszkanie co przekłada się na większą ilość pieniędzy. Jedyne zastrzeżenia mam co do białostockiej politechniki. Niby wygrywają konkursy nawet międzynarodowe (łazik marsjański), ale nie idzie to w parze z rankingami itp. Nikt nigdzie nie chwali tej uczelni, ani na forach, ani w innych mediach. Nawet ci co studiują na pb twierdzą, że "na warszawskiej/AGH/WAT jest wyższy poziom".

-Warszawa i Gdańsk -tutaj sytuacja jest odwrotna, uczelnie dobre, chwalone, z wysokimi miejscami, ale koszt życia jest wyższy

Nie mogę znaleźć złotego środka pomiędzy ceną i jakością życia a poziomem i renomą uczelni.

 

Jednak wybór kierunku jest zdecydowanie trudniejszy, ponieważ wiem, że bym się odnalazł w każdym z nich i każdy na swój sposób mnie się podoba.W kolejności czysto losowej są to:

-systemy mechatroniczne i materiały- podobno interdyscyplinarny kierunek, wszystko po trochu, ale nic w pełni, zastanawia mnie ten dopisek materiały

-(eko)energetyka-chwalony i podobno ceniony kierunek; ale podobno ekoenergetyka to nie to samo co energetyka i w praktyce wypada blado, zwłaszcza, że specjalności (przykłady z PB) wydają się być nieciekawe ( odnawialne źródła energii w zostań inżynierem budowlanymodnawialne źródła i przetwarzanie energii elektrycznej, maszyny i urządzenia energetyczne ) nie wiem czy ograniczanie się do odnawialnych źródeł nie utrudni znalezienia pracy po studiach

-informatyka- do niej od zawsze miałem dryg, nigdy nie musiałem się jej uczyć, bo zawsze wszystko było proste, wiedza sama przychodziła do głowy pomimo mojego nieco nonszalanckiego podejścia; ponadto sam w domowych warunkach opanowałem już 3 cegły (język c++, systemy operacyjne i sieci komputerowe) więc mam szansę na lżejszy start; z drugiej strony całe rzesze studentów wybierają ten kierunek, czyli wg prawa popytu i podaży, za te 5 lat jak ja będę szukał pracy rynek będzie przepełniony absolwentami tego kierunku i pensje będą niskie, albo nawet nie będzie pracy wcale (oczywiście specjalizacja tylko jedna: programowanie)

-elektrotechnika-podobno mechatronika w której jest więcej praktyki, ale mnie poza niższą, bardziej fizyczną warstwą abstrakcji, kuszą jeszcze uprawnienia elektryka nabywane po ukończeniu 1 stopnia, zawsze można szukać pracy w większej ilości zawodów

-automatyka i robotyka-kierunek enigma, którego części są porozrzucane we wcześniej wymienionych kierunkach (np w elektrotechnice jest specjalizacja w automatyce), czytałem wiele opinii, że po tym kierunku zazwyczaj i tak zostaje się informatykiem (zwłaszcza po robotyce), chętnie wysłucham jakichś opinii nt AiR

 

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze kierunku. Bo wszystkie podobają mi się jednakowo bardzo.

Mam nadzieję, że nie wystraszyłem nikogo taką ścianą tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miasta, tutaj musisz kierować się własnymi predyspozycjiami. Faktycznie politechnika białostocka nie cieszy się dużym uznaniem na rynku pracy, ale na pewno można tam skończyć wartościowe studia. 

 

Zdecydowanie lepiej jest wybrać Gdańsk i masz połączenie dwóch zalet, miasto akademickie i duża możliwość rozwoju i zatrudnienia a ceny za pokoje i życie niższe niż w Warszawie, to chyba złoty środek. 

 

Moim zdaniem najlepszym dla Ciebie kierunkiem będzie informatyka lub automatyka i robotyka. W Informatyce czujesz się pewnie a to najważniejsze jeśli chodzi o późniejszy start w życie. Pamiętaj, że wybierasz fach na wiele lat i lepiej robić to co się lubi, na forum jest wielu takich, którzy wybrali studia bo myśleli, że po nich będzie więcej pracy, a teraz od nowa szukają kierunków, bo tamte im się nie spodobały. 

 

Automatyka i robotyka to takie połączenie mechaniki/mechatroniki i studia.net/informatyka. Warto to studiować bo dla takich absolwentów zawsze jest praca. Oczywiście jeśli dobrze przepracujesz studia i zdobędziesz doświadczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt Politechnika Białostocka zajmuje w rankingach zazwyczaj pozycje ok 15 miejsca, w tym roku jest na 17 miejscu wśród uczelni technicznych, a Politechnika Gdańska na 6. Ale nie patrz na całość Politechniki tylko na konkretny Wydział, bo czasami jest tak, że poszczególne wydziały są dużo mocnejsze i na nich naprawdę się dużo dzieje. 

I gdyby był ranking poszczególnych wydziałów to może byli by dużo wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ścianka tekstu pokazuje, że dobrze kombinujesz. Ważysz za i przeciw. Jest OK, dasz radę - myślę, że niezależnie od kierunku, jaki wybierzesz. Rankingi wyrzuć do kosza.Myślisz, że naprawdę mówią która uczelnia akurat dla Ciebie jest najlepsza? Twoje podejście jest lepsze - kombinowanie, jaki program studiów Ci odpowiada. Analiza specjalności to dobry pomysł na ważenie za i przeciw. Ja namawiałbym Cię jeszcze do analizy programu studiów - siatki zajęć. Zwykle dostępne są na stronach wydziałowych. Po pierwsze - to pomoże w zorientowaniu się w programie studiów bez specjalności (są takie nawet na dobrych uczelniach). Po drugie będziesz wiedzieć czego się spodziewać podczas studiów. Ile godzin jakich przedmiotów. Taka automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej jest wykładana aż na pięciu wydziałach. Program tych studiów różni się dość mocno pod kątem sprofilowania. No a kwestia kasy? Cóż, zawsze są programy stypendialne, wsparcie dla zdolnych studentów. Z tego co piszesz raczej nie będziesz mieć kłopotów z uzyskaniem dobrych wyników w nauce :) poszukaj jednak też tych stypendiów, które są przyznawane też dla studentów pierwszego roku - w oparciu o dobre wyniki matury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wystraszyłeś :-).

Rankingi nie są tak obiektywne, jak ich twórcy twierdzą, że są :-). To, że PB jest nisko w rankingu może np. wynikać z tego, że to mała uczelnia. A że nawet jej studenci mają o niej złe zdanie - studiowali gdzieś indziej, że w ten sposób porównują? A może po prostu mają kompleks małej uczelni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie miasta, w którym mógłbyś studiować, to Białystok wydaje mi się pomysłem dobrym. Być może tamtejsza Politechnika nie jest tak dobra jak AGH, WAT, czy PW, ale sam przecież pisałeś, że Twoje liceum, które kończysz też nie było może renomowane, a pomimo to udało Ci się bardzo bobrze napisać maturę. Bo dla chcącego nic trudnego! W Białymstoku będziesz mieć lepiej z kosztami utrzymania, z mieszkaniem, rodziną, a to bardzo ważne wsparcie przez 3 a może i przez 5 lat. Politechnika Białostocka ma sporo osiągnięć, które liczą się w świecie, pisałeś że nie za bardzo Cie to przekonuje, ale jest to istotny fakt, który sprawia, że Uczelnia z roku na rok jest coraz lepsza. Sporo piszesz o kierunku ekoenergetyka, widzę że Cię on interesuje, ale masz tez obawy. Moim zdaniem jest to bardzo przyszłościowy kierunek, kierunek nowoczesny z dużymi perspektywami. Wydział, który go prowadzi ma nawet własną elektrownię wiatrową!!! Studia na elektrotechnice też są bardzo dobrym wyborem, może i dla Ciebie najlepszym, bo widzę że masz bardzo konkretne wymagania i potrzeby, co do możliwości i uprawnień jakie dają poszczególne kierunki. Przyjrzyj się bliżej wydziałowi, który proponuje te dwa kierunki, na pewno warto wziąć pod uwagę studia które oferują: http://www.studia.net/uczelnie-studia/6114-politechnika-bialostocka-wydzial-elektryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rankingi to zdaniem szefów 500 największych Polskich przedsiębiorstw Politechnika Białostocka (a dokładniej Wydział Elektryczny PB, bo prowadzi te kierunki) najlepiej kształci w dziedzinach elektronika i telekomunikacja oraz elektrotechnika - 10 miejsce na liście absolwentów kierunków najbardziej poszukiwanych przez pracodawców (wg tygodnika Wprost http://www.wprost.pl/ar/442005/?pg=2) Szczegółowe programy kształcenia są dostępne na http://www.we.pb.edu.pl/oferta-wydzialu,16,1.html. Po kierunku Elektrotechnika oraz Elektronika i telekomunikacja absolwent nie ma problemu ze znalezieniem pracy, dodatkowo może ubiegać się w ukończonych specjalnościach o uprawnienia projektowe (budowlane), których uzyskanie wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków. Absolwenci kierunku Elektrotechnika szybko znajdują zatrudnienie, niekiedy absolwenci I stopnia studiują na II stopniu zaocznie bo już pracują. Kierunek Ekoenergetyka (specjalność odnawialne źródła i przetwarzanie energii elektrycznej) obejmuje wytwarzanie i przetwarzanie energii ze źródeł konwencjonalnych oraz odnawialnych. W obecnym okresie finansowania z funduszy europejskich największa ilość środków przeznaczona jest na energetykę odnawialną realizowaną przez samorządy, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Poprzez analogię do krajów sąsiednich np. Niemiec rozwój odnawialnych źródeł energii pociąga za sobą nowe miejsca pracy w instalacjach, obsłudze i zarządzaniu sieciami typu smart grid. Wydział Elektryczny PB dysponuje rozbudowanym zapleczem badawczym i doświadczalnym (własna elektrownia hybrydowa) - jak funkcjonuje można zobaczyć na stronie www.elektrownia.pb.edu.pl. W zakresie rozwoju energetyki spółpracuje również z otoczeniem społeczno-gospodarczym m.in. z : PSE S.A., ENEA Wytwarzanie, Electrum, PGE Dystrybucja oddział Białystok, Elektromontaż Wschód, Elektrometal Energetyka S.A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że wybierasz fach na wiele lat i lepiej robić to co się lubi.

Innych kierunków nie rozpatruję, już na wstępie zaznaczyłem, że każdy z tych kierunków mi odpowiada. Teraz i tak jestem bardziej zdecydowany, bo jeszcze miesiąc temu rozważałem wybór kierunku naukowego (przyrodniczego) związanego z fizyką, ale na polskim rynku pracy nie ma wielu ofert dla naukowców, dlatego ten pomysł odłożyłem na później, fizykę zrobię sobie na podyplomowych.

 

 

 

Ale nie patrz na całość Politechniki tylko na konkretny Wydział

Wydziały mechaniczny i elektryczny zajmują zaskakująco wysokie miejsca. Chwilowo nie mogę znaleźć źródła, ale widziałem, że tamte wydziały w rankingach zajmują odpowiednio 5. i 4. miejsce w skali Polski.

 

 

 

Ja namawiałbym Cię jeszcze do analizy programu studiów - siatki zajęć

90% przedmiotów jest identyczna (odliczając informatykę, która jako jedyny kierunek nie jest interdyscyplinarna) studiuj matmę, fizyka falowa, elektromagnetyzm, prądy stałe i zmienne itp. itd., materiały, BHP studia podyplomowe, Kierunek ekonomia, język obcy i te bardziej specjalistyczne. Martwi mnie obecność WF, miałem nadzieję, że już go nie będzie po ogólniaku. Może ktoś wie jak się z tego wywinąć, albo jak wyglądają sprawdziany byle tylko je zdać. WF zawsze był moją słaba stroną i nie chcę aby utrudniało mi to zdobywanie wysokich wyników na studiach.

 

Analizując przedmioty i specjalności doszedłem do kilku wniosków: (w nawiasach umieszczam specjalności)

AiR (roboty mobilne) = mechatronika,

AiR (automatyzacja i informatyzacja procesów) = elektrotechnika (automatyka przemysłowa i technika mikroprocesorowa)

elektrotechnika (elektroenergetyka i technika świetlna ) = (eko)energetyka(odnawialne źródła i przetwarzanie energii elektrycznej )+fotonika

Lepiej wybrać kierunek specjalistyczny czy interdyscyplinarny jako pierwszy? Po prostu potrzebuję dobrego startu, potem będę mógł wszystko co mnie interesuje dorobić zaocznie/kursem/podyplomowo.

Może ten post dorzuci trochę więcej światła, bo w miarę czytania coraz trudniej mi wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WF na studiach to formalność, wybierasz sobie na co chcesz chodzić, czy na piłkę nożną, koszykówkę czy jazdę na łyżwach czy nawet wspinaczkę. Można załatwić sobie zwolnienie z WF u lekarza uczelnianego. Nikt raczej z tego na studiach problemu nie robi. 

 

Najlepiej na studia inż wybrać kierunek najszerszy obszarowo, czyli np. mechanikę i budowę maszyn czy automatykę i robotykę, niż kierunek o bardzo ścisłej specjalizacji jak ekoenergetyka. Zawsze możesz zawęźić swoje wykształcenie i wyprofilować na studiach mgr lub na studiach podyplomowych. Zawsze z kierunku szerszego możesz przejść do specjalistycznego, na odwrót już trochę gorzej. 

 

Wszystkie kierunki o których piszesz są fajne i ciekawe. Wybór zależy już od Twoich preferencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam wrażenie jakby elektrotechnika (specjalność automatyka) byłaby dobrym punktem wyjścia. Bo daje mi więcej praktycznej wiedzy niż mechatronika (nawet są przewidziane praktyki zawodowe), daje mi mniej więcej wiedzę tą samą jaką zdobyłbym po AiR oraz są te uprawienia które dodatkowo rozszerzają możliwości manewru na rynku pracy. Informatykę mogę opanować we własnym zakresie, a skoro tak łatwo mi przychodzi mogę zrobić ją podyplomowo. Co myślicie o takiej decyzji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.