Skocz do zawartości
piotrek9625

Pytanie odnośnie kierunku

Rekomendowane odpowiedzi

Od nowego roku wchodzi to rozporządzenie, że drugi kierunek ma teraz być bezpłatny. I teraz mam tutaj nowe pytanie, na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Np. studiuje kierunek A na 1 roku. Ukończę 1 rok i postanowię iść na drugi kierunek. Dajmy zdam drugi kierunek jednak przy kierunku A podwinie mi się noga i go nie ukończę. Co wtedy z płatnościami i tymi całymi ptk ects. Czy będe musiał płacić za te wykorzystane ptk na pierwszym kierunku? I  tu drugie pytanie. Czy ten limit ptk ects będzie obowiązywał dalej w następnym roku?. Bo np. dajmy inną sytuację. Ukończe studia A i postanowie iść na studia B też np. inzynierskie i czy w takie sytuacji będę miał je za darmo? Bo to przecież też drugi kierunek tylko nie prowadzony równocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś świetne pytanie:) na które nie ma na razie 100% odpowiedzi. Sami siedzimy i się nad tym zastanawiamy. Rozumiemy to w ten sposób, że nawet gdy powinie Ci się  noga na już rozpoczętych studiach to za nie nic nie płacisz, ponieważ wg Ministerstwa studia mają być bezpłatne, więc nie ma to wpływu na którym roku jesteś. Był też omawiany casus tych co już studiują 2 kierunki, czy im powinny zostać zwrócone pieniądze. Na ten moment to gorący temat i nikt z Ministerstwa nie kwapi się by go wyjaśnić jakimś rozporządzeniem, bardziej czekają na to co zrobią same uczelnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chodzi o zwrot pieniędzy. Chodzi mi właśnie o ten jak dla mnie popieprzony limit punkt ects. Według mnie przez takie głupie prawo, wielu nie stać na przepisanie się na inny kierunek bo boją się ogromnej zapłaty, dalej brnął w ten kierunek, który nie lubią i się nim nie interesują. Czyli jak według ciebie wyglądać będzie sytuacja z tymi ptk i czy według ciebie jak np. zrezygnuje na 3 semestrze z kierunku A a zdam 1 semestr kierunku B to czy będą musiał zwrócić ten limit np. 50 ptk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracać nic nie będziesz, najwyżej na tym drugim kierunku zabraknie Ci darmowych punktów i będziesz musiał płacić, ale... i tutaj najważniejsze drugi kierunek ma być darmowy, co oznacza, że te limity nie będą już miały zastosowania. Oczywiście teoretycznie, trudno przewidzieć jak to będzie wyglądało w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.